Tek çocuk?

Firdevs_Yoreoglu

Bırak, insanlar sadece mücevherlerimizi konuşsun💎
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2015
5.551
9.844
Selam kızlar kendime yeni bi dert edindim de geldim.

Bu konu hakkında açılmış çok konu, yapılmış çok yorum vardır ama ben kendi açımdan bi konu açmak istedim. Bebeğim daha çok minik. 1.5 aylık. Çok değil birkaç gün önceye kadar ikinci çocuk fikri hiç aklımda yoktu. Hem maddi olarak hem de biraz kendi bencilliğimden. Eşim de sadece maddi olarak emin olamadığı için çekimser, ikinciyi istememeye daha meyilli. Bu arada ben 34 yaşındayım.

Maddi olarak şöyle; ben bebeğime 3 yaşına geldiğinde kreşe verip çalışmaya başlayacağım. Şu an kiracıyız. Maddi olarak sadece ortalama değerde bi arabamız var. Eşim memur, öğretmen. Ben ise çalıştığımda yaklaşık asgarî ücret kazanırım. Ben işe başladıktan sonra bi şekilde ev kredisine gireriz diyoruz.

Her şeyi bi kenara koyarsam bebeğime bakınca tek olmak hayatı boyunca ona dezavantaj getirir mi... Bu beni gerçekten üzer. İkinci çocuğu sırf bunun için isteyebilirim diyorum çoğu kişi gibi. Biz zaten evlat sevgisini tatmış olduk çünkü.

Not olarak da; iki çocuğa bi şekilde bakarız maddi olarak yeteriz. Ama benim çocuk yetiştirme anlayışım maddiyata bakıyor. Bi hobisi olsun, bi enstrüman çalsın, gerekirse zorlayıp özel eğitim aldırabilelim. Bunu da sadece bu şartlarda kıtı kıtınada olsa bir çocuğa sağlayabiliriz. Beni düşündüren bu.

Bu konu hakkında açılmış çok konu, yapılmış çok yorum vardır ama ben kendi açımdan bi konu açmak istedim. Bebeğim daha çok minik. 1.5 aylık. Çok değil birkaç gün önceye kadar ikinci çocuk fikri hiç aklımda yoktu. Hem maddi olarak hem de biraz kendi bencilliğimden. Eşim de sadece maddi olarak emin olamadığı için çekimser, ikinciyi istememeye daha meyilli. Bu arada ben 34 yaşındayım.

Maddi olarak şöyle; ben bebeğime 3 yaşına geldiğinde kreşe verip çalışmaya başlayacağım. Şu an kiracıyız. Maddi olarak sadece ortalama değerde bi arabamız var. Eşim memur, öğretmen. Ben ise çalıştığımda yaklaşık asgarî ücret kazanırım. Ben işe başladıktan sonra bi şekilde ev kredisine gireriz diyoruz.

Her şeyi bi kenara koyarsam bebeğime bakınca tek olmak hayatı boyunca ona dezavantaj getirir mi... Bu beni gerçekten üzer. İkinci çocuğu sırf bunun için isteyebilirim diyorum çoğu kişi gibi. Biz zaten evlat sevgisini tatmış olduk çünkü.

Not olarak da; iki çocuğa bi şekilde bakarız maddi olarak yeteriz. Ama benim çocuk yetiştirme anlayışım maddiyata bakıyor. Bi hobisi olsun, bi enstrüman çalsın, gerekirse zorlayıp özel eğitim aldırabilelim. Bunu da sadece bu şartlarda kıtı kıtınada olsa bir çocuğa sağlayabiliriz. Beni düşündüren bu.

Tek çocuğum var ikinci için durumlar düzelsin diye beklerken daha da köylüye gitti her şey. beklemedeyim. iki yıl daha beklersem zaten daha da çocuk yapmam sanırım

Çok kardeşli çocukların başı göğe ermiyor ki. Benim iki yaş büyük ablam var, çok da severiz birbirimizi,çocukluğum onun sayesinde keyifli geçti. Bir koseye çekilir oyun oynardık,aynı kitaplar okurduk, üniversite zamanı birbirimizin şehrine gider yan sehirlere seyehaT ederdik, şimdi de yeğenimin teyzesi var, her fırsatta onu eğlemeye çalışan. Bu bakımdan düşününce ben çok memnunum iki kardeş olmaktan . Ama cevremde bir sürü arkadaşımin kardeşi dünyadaki sınavı. Özellikle farklı cinsiyette olanlar. Kavgası dövüşü, ailenin farketmeden evlat ayirmasi, küçükken yediği cimcikler, öbek öbek yolunan saçları, büyük kardeşe küçüğün sorumlulugu verilmesi, ergenlik kavgaları,birinin diğerinin günlüğünü okuması,birbirinden haz etmeyen iki Ergenin aynı evde kalması, yıllar sonra tam eşit bölünemeyecek bır mal varsa herkesin kendinde daha çok hak bulması...
Ohoo kardes dediğin şeyin de bin tane sıkıntısı var.
Kardeşiyle mutlu da çok insan var, kardeşi olmasaydı daha mutlu olacak da tonla insan var.
Sırf çocuğa kardeş lazım diye çocuk doğurulmaz ki. Hem bebeğiniz daha çok küçük. Hele bir bakın annelik maceraniz nasıl gidiyor,çocuğun karakteri -mizaci nasıl. Sonra karar verirsiniz

Ögretmen maasi ve asgari ucretle ev almak cok cok zor suan. Istanbulda oturulacak evler yaklasik milyon tl olmuş, kredi faiziyle yaklasik iki kati, siz hesaplayin artik. 🤷🏼‍♀️

Bu sartlarda tek cocugu masrafli ve donanimli yetistirmek bile zor ve yeterli bence, bir de ikinciye guc yeter mi bilemiyorum.

Ayrica daha once hic cocuk yapmayacagim diye acmistiniz, sonra bire ikna olmussunuz, simdi konu iki, bu boyle uç dört gidecek gibi.😛 Hayirlisi...

Tek çocuğum var ikinci için durumlar düzelsin diye beklerken daha da köylüye gitti her şey. beklemedeyim. iki yıl daha beklersem zaten daha da çocuk yapmam sanırım
Siz kaç yaşındasınız?

Ne bileyim, hayatın binbir türlü hali var da, bebeğe bakınca da ilerde onu tek bırakacak olma düşüncesi kötü geliyor... Maddiyat iyi olsa düşünmezdim. Gezmeyi eşimle vakit geçirmeyi çok severdim. Kendimden geçip sırf bebeğim için yapardım kardeş.

Bazı kardeşler kardeş değil kara taş oluyor maalesef çocuk için iyi bir şey olacağının asla garantisi yok. İyi de olabilir tabii ama ne çıkacak bilemiyorsun ki şans yüzde elli, eğer çok çok geniş bir maddi durum yoksa da risk alınacak kadar iyi bir oran değil bence 🤭 hakkınızda hayırlısı olsun dilerim 🙏💐

Ögretmen maasi ve asgari ucretle ev almak cok cok zor suan. Istanbulda oturulacak evler yaklasik milyon tl olmuş, kredi faiziyle yaklasik iki kati, siz hesaplayin artik. 🤷🏼‍♀️

Bu sartlarda tek cocugu masrafli ve donanimli yetistirmek bile zor ve yeterli bence, bir de ikinciye guc yeter mi bilemiyorum.

Ayrica daha once hic cocuk yapmayacagim diye acmistiniz, sonra bire ikna olmussunuz, simdi konu iki, bu boyle uç dört gidecek gibi.😛 Hayirlisi...
Yok ben istesem bile o kararına benim biyolojik saat elvermez 😂 evet evlat sevgisi böyle bi şeymiş. Yazdığım gibi sadece onun iyiliği için bile düşünülebilecek bi şey. Sadece kendimi düşünürsem ister miyim? Asla

Ha bu arada hiç çocuk yapmayacağım diye açmamıştım.

Iki evladim var. Birbirlerine cok baglilar. Heleki kücük abisine bayilir. Bence ama yoldas olmalarindan önce ikisine ayni sekilde yetebilirmiyim diye düsünmeli insan. Ikisinin karakteri ve ihtiyaclari farkli oluyor. Siz kendinizi ikinci bir minige hazir hissediyormusunuz orasi önemli.

Bebeğiniz daha 1,5 aylık. Buna şimdi karar vermeniz mi gerekiyor? Hele biraz büyütün, çocuklu hayatı bir tecrübe edin, ondan sonra kafanızda bir şeyler oluşur zaten.
Bir de öğretmen maaşı + asgari ücret ile ev kredisine girip çocuğu kurslara özel derslere gönderebilen hayal gücünüzden öpüyorum.

Bebeğiniz daha 1,5 aylık. Buna şimdi karar vermeniz mi gerekiyor? Hele biraz büyütün, çocuklu hayatı bir tecrübe edin, ondan sonra kafanızda bir şeyler oluşur zaten.
Bir de öğretmen maaşı + asgari ücret ile ev kredisine girip çocuğu kurslara özel derslere gönderebilen hayal gücünüzden öpüyorum.
Yetemzsek alamazsak kirada kalacağız zaten canım. Ben de öptüm jfjdjdj 😂

kardeşi olduğu için lanet eden milyonlarca insan bulabilirsin. ben tek çocuk taraftarıyım. maddi manevi bütünüyle bir çocuk çıkartak istiyorum ortaya. arkadaş isterse arkadaş bulur zaten. hele ki bu ortama 2. çocuk çok imkansız benim için eğer çoklu doğum değilse.

Yok ben istesem bile o kararına benim biyolojik saat elvermez 😂 evet evlat sevgisi böyle bi şeymiş. Yazdığım gibi sadece onun iyiliği için bile düşünülebilecek bi şey. Sadece kendimi düşünürsem ister miyim? Asla
Iyi ama kardes olunca cok mutlu olcaginin, hep birbirlerinin yaninda ve destekleri olacaginin hicbir garantisi yokki.
Kardeş kiminin iyikisi olur, kiminin keşkesi, bazen de el gibi olur. Evliligimizin ilk zamanlari biraz zorlanmistik, esimin abileri el gibiydi ama arkadaslarindan daha cok destek gorduk. Ayni karni degil, ayni kalbi paylasmak onemli. 🤷🏼‍♀️

Bu maddiyatla ev kredisi ödeyip, kurslara gönderip, bir de üstüne gecineceksiniz.
İkinci çocuğun masrafları ne olacak vs.
Şu planla zor gibi duruyor.
Ama ben kardeşten yanayım kesinlikle, sadece şartlarınız biraz daha olgunlaşsa daha güzel olur, hayırlısı olsun inşallah, bebiş de güle güle büyüsün 🎈

X