Tekâmül Yolculuğu

İnsanlar bir bilince sahiptir.Tekamül ise bir insanın mümkün olan en yüksek bilinç seviyesine ulaşmasıdır.
vücut büyür ve olgunlaşır aynı şekilde ruh da büyür gelişir yani gelişmesi istenir.
Hayatımızdaki bütün sıkıntıların temelinde yatan da bu olgunlaşmamış ruhlardır.
inançlarına uygun davranmamak, değerlerine ters davranmak gibi. Tekâmül ün ilk aşaması kendimize doğru davranmak ve hedef ise yaralıtışımıza uygun hale gelmek öze dönmektir 🤔
Bir de burdaki değerler meselesi var. Değerler sonradan edinilen şeyler değil midir?

Şimdi bu topik sayesinde ben iyi kalpli bi insan olacak kıyım. Özüme dönecek miyim. Fitne fücurdan fesatlıktan kurtulacak mıyım konu sahibi
Kur'an-ı Kerim'i bile okuduğunda bunlardan kurtulamazsın ama tavsiyeleri uygunlarsan yol katedersin😉

Tavsiyeleri alayım o halde 🙂
Bu aşamalı uzun bir süreç🙂 önce kendini tanımaya başla, kimseyi ortak etmen gerekmez özelliklerine. Sonra eksik, tam ve fazla yönlerine bak. Sonra bu derecelendirmeye hangi ölçütlere göre yaptığına bak. Sonra bu ölçütleri kimlerin belirlediğine ve hangi yetkeyle belirlediğine bak , ...

Bu aşamalı uzun bir süreç🙂 önce kendini tanımaya başla, kimseyi ortak etmen gerekmez özelliklerine. Sonra eksik, tam ve fazla yönlerine bak. Sonra bu derecelendirmeye hangi ölçütlere göre yaptığına bak. Sonra bu ölçütleri kimlerin belirlediğine ve hangi yetkeyle belirlediğine bak , ...
Defalarca okuyup anlamamak 😥

anlamadım
Defalarca okuyup anlamamak 😥
Sana katılmak.

Önce neyi ne için yaptığımıza bakıcaz. kendimiz için mi, çevremizden görüp peşinden gittiğimiz şeyler için mi, yoksa alışılagelmiş şeyler mi.

Yani insan önce kendi içinde yolculuğa çıkacak. Doğrusuyla yanlışıyla bildiğiyle yaptığıyla yapmadığıyla ve bunların sebepleriyle.

Kabul ediyorum zaten benim durum vahim medet umayım dedim ama önemli olan ilk önce bilinç altımızdakileri temizlemek buda zor çaba gerekli Tek inandıgım şeyde dua ve zaman 😒Bilinç altı temizleme terapileride öneriyorlar ama burnumu bile camdan çıkarmak istemiyorum
Bilinç altımda neler yatıyor bir bilsen utanırsın :KK53:

Önce neyi ne için yaptığımıza bakıcaz. kendimiz için mi, çevremizden görüp peşinden gittiğimiz şeyler için mi, yoksa alışılagelmiş şeyler mi.

Yani insan önce kendi içinde yolculuğa çıkacak. Doğrusuyla yanlışıyla bildiğiyle yaptığıyla yapmadığıyla ve bunların sebepleriyle.
Kızlar niye filozof gibi konuşuyonuz ya. Valla ben anlamıyorum okuduklarımdan. Bende mi sorun var ki:KK51::KK51:

Meselâ ben uzun bir süredir aynı karakterde insanlarla sınanıyorum. Dedim ki 'neden?' Başka sınava geçeyim olmuyor kaldım bundan🤷🏻‍♀️hayır o sınavı vermem gerek. Herkesin sınavı farklı çünkü herkesin ruhunun başka bir yeri zayıf😌güçlenince sınav değişiyor başka bir zayıf yönle ilgili sınav geliyor🙂çünkü tekamül olgunlaşma evrilmedir

X