Çocuk Hastalıkları Tekrarlayan hastalıklar ve antibiyotikler

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
ben de bunu merak ediyordum.

foruma detaylı bakmak istiyorum ama bir yanım da çok kaygılı :KK43: yaptığım yanlışların yüzüme vurmasindan çekiniyorum.

ateş düşürücü vermeyi ben de sona bırakıyorum ama oğlumun ateşi ılık duşa, serin tutmaya rağmen 40'a çıkıyor, sonuçlarından korktuğum için veriyorum ne yazık ki
İciniz rahat edicekse verin ,aklinizin kalmasindan iyidir. Ben de verdim zamaninda ☺️Zamanla alistim ben de ama havale 40 alti ateste de olabilirmis. Havale , ateşin aniden yukselmesiyle , vücudun kendini savunmasi.
Kendinizi uzmeyin her seyi bilemeyiz . Ogrenmeye calismamiz onemli olan☺️ ben de sizin gibi arastirirken bulmustum

Merhaba, umarım bana yardımcı olabilir, içimi biraz rahatlatabilirsiniz. Çok uzun olmuş, lütfen kusura bakmayın

3 yaşında bir oğlum var. Şu zamana kadar çok sık hastalanmazdi, yılda iki üç kere ateslenir, genelde de antibiyotik kullanmadan iyileşir çok şükür. yalnız bu sene kurban bayramı, bir kaç gün süren 39-40C derece ateş yüzünden acile gittik, boğaz enfeksiyonu dendi, antibiyotik verildi ama gün içinde iyi olduğu için antibiyotiği kullanmadım. (fakat babası bir doz vermiş kullanmak istemediğimi bilmediği için, bunu sonra öğrendim.) Bundan 20 gün sonra yeniden ateşlendi, yine 40'a varan ateş. Ilk muayene eden acil doktoru boğaz temiz demiş, gaita sonucunu götürdüğümdeki yeni doktor ilk bakan doktorun üst solunum yolu için enfeksiyon notu attığını söyledi. Ben de kendisi boğazların temiz olduğunu söyleyince kendisi tekrar baktı, boğazları çok kötü dedi, bir kutu antibiyotik yazdı. Ne yazık ki bunu 5 gün kullandık, çünkü çok çok zorlandık verirken ve aslında antibiyotik konusunda çok titiz davranan eşim tamam vermeyelim artık dedi ve bıraktık. Yine aradan 20 gün geçti, yine ateş. Yine acil, kulak enfeksiyonu, önceki serüven anlatilinca yüksek doz antibiyotik yazıldı. bağışıklığı düşmüş, bu kadar sık ateş normal değil deyip ilaç bitimi poliklinik muayenesi önerdi. Bir hafta dakika dakikasına kullandim (doktor galiba 1 hafta dedi, eczacı 10 gün sonra çöpe atın yazmış ilaç üzerine, umarım eksik kullanmamisimdir). antibiyotikten sonra burun akıntısı başladı, 4-5 gündür devam ediyor, bugün iyice arttı ve yeşil renkli mukusu (kreşe başlamasının 4. günü ayrıca, bolca ağlıyor, yoğun hüzün hali) Bugün 37 buçuk ateşi var (antibiyotik biteli bir hafta olmadı), ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
şunu da eklemek istiyorum. 5 gün kullandığım zaman antibiyotiği buzdolabinda saklamadim ne yazık ki, bunun büyük bir mesele olduğunu az evvel öğrendim. Allah beni affetsin.

doktorlar boğazına baktığı zaman enfeksiyonun bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olduğunu nasıl anlıyor ki ısrarla antibiyotik yazıyor? başka hiç bir çocuk bu kadar sık antibiyotik kullanmış mıdır? :KK43: toparlanabilir mi? şimdi hastaysa yine mi antibiyotik yazacaklar? bağışıklığini artırmak için ne yapmalıyım? şimdi hastaneye götürmeli miyim 37.5 ateşle yoksa beklemeli miyim?
eczacı probiyotik ve beta glukan, ekinezya içeren güvenilir bir takviye önerdi ama sadece probiyotik kullanıyoruz şu an. tekrar hasta olmasından, antibiyotik kullanmak zorunda kalmasından, bakterilerin direncinin yükselip bir daha toparlayamamasindan çok endişe ediyorum. bana akıl verir misiniz lütfen :KK43:
Aromaterapiyi araştırın lütfen. 5 aylıktan 1.5 yaşa kadar hemen hemen her ay kızıma antibiyotik ve nebülizatör tedavisi verdi doktorlar. Alerjik astım denmeye başladığı sırada ben kendimi toparlayıp araştırmaya giriştim. Aromaterapi ile tanıştım ucundan kıyısından. Birde bitki çayları.
Tabi bunlarda erken farktmek önemli. Ateş birden 40 olmuyor, ateşe gelene kadar halsizlik, hapşuruk, öksürük, burun akıntısı gibi ön belirtiler başladığı an benim tedavim başlıyor. İlk amaç burnu açık tutmak, özellikle uyurken. Odasına kaynayan suyun içerisine nane yağı koyup burnu açık tutuyorum gibi gibi yöntemler geliştirdim. Tabi ben bu yağları kesinlikle ağız yoluyla vermedim, vermemde. Bunu da belirteyim yinede.
Birde ilaçlar gibi 2 günde kesmesini beklememek gerek, 4-5 güne iyileşiyorlar çok şükür.
Sizede geçmiş olsun.

Gecmis olsun . İlk kizim da ben de pespese antibiyotik kullanmistim . Kadir tugcuyu tanidiktan sonra , antibiyotiksizde iyilesebildigini gördüm. Tabi gerekli durumlarda kullanilmali.
Atesi yuksek degil cocugun,ince giydirip sivi alimina dikkat edin . Kadir tugcu ya internetten sorabilirsiniz. Ben yillardir takip ediyorum . Gercekten cok yardimci .
Hem normal dr a goturuyorum ,hem kadir beye sorarim .
Bir de sanirim hep acil dr na gitmissiniz . Mümkünse ertesi gun de , cocuk dr na götürün.
Nereden takip ediyorsunuz? İnst... baktım aktif değil sanırım.

1 hafta oldu kullanmaya başlayalı. neden sordunuz?
Çünkü probiyotik vücutta aşırı önemliymiş ve bağışıklığı güçlendirmede birebirmiş. Bu durumda ben şöyle düşünüyorum yanlışsam düzeltin lütfen . Mesela ben oğlum hastalanmadan hasta olmaması için çaba sarf ediyorum bağışıklığını güçlü tutmaya çalışıyoruz . Karadut özü karamürver ve keçiboynuzu özü veriyorum sabahları birer kaşık . Birde sürekli yaptığım şey kefir içirmek oda tamamen probiyotik olduğu için işe yarıyor diye düşünüyorum tabi ev yoğurdu birde .

Çünkü probiyotik vücutta aşırı önemliymiş ve bağışıklığı güçlendirmede birebirmiş. Bu durumda ben şöyle düşünüyorum yanlışsam düzeltin lütfen . Mesela ben oğlum hastalanmadan hasta olmaması için çaba sarf ediyorum bağışıklığını güçlü tutmaya çalışıyoruz . Karadut özü karamürver ve keçiboynuzu özü veriyorum sabahları birer kaşık . Birde sürekli yaptığım şey kefir içirmek oda tamamen probiyotik olduğu için işe yarıyor diye düşünüyorum tabi ev yoğurdu birde .
yanlış olduğunu düşünmüyorum, bence çok doğru. ben de bağışıklık açısından önemli olduğunu öğreneli çok olmadı ama ne yazık ki şu sıra çocuğum ev yapımı probiyotik kaynağı şeyler tuketmiyor, o yüzden kapsül kullanmaya başladık vücudu direnç kazanana kadar. Allah tüm çocuklara sağlık, afiyet versin :)

Kefir ve yoğurt tamam ama diğerlerini bir uzmana danışarak kullanın lütfen. Kullandıklarınızın zararı var mı bilmiyorum, neden böyle dedim derseniz çörekotu yağı, lavanta yağı, bıldırcın yumurtası gibi gibi masum gördüğümüz şeyler çocuklarda kullanımda erken ergenliği tetikliyormuş. Bu yüzden ağızdan verilen her şeyde uzmana sormak gerektiğini düşünüyorum.

Kefir ve yoğurt tamam ama diğerlerini bir uzmana danışarak kullanın lütfen. Kullandıklarınızın zararı var mı bilmiyorum, neden böyle dedim derseniz çörekotu yağı, lavanta yağı, bıldırcın yumurtası gibi gibi masum gördüğümüz şeyler çocuklarda kullanımda erken ergenliği tetikliyormuş. Bu yüzden ağızdan verilen her şeyde uzmana sormak gerektiğini düşünüyorum.
Hepsinden doktorun haberi var zaten teşekkür ederim

Merhaba, umarım bana yardımcı olabilir, içimi biraz rahatlatabilirsiniz. Çok uzun olmuş, lütfen kusura bakmayın

3 yaşında bir oğlum var. Şu zamana kadar çok sık hastalanmazdi, yılda iki üç kere ateslenir, genelde de antibiyotik kullanmadan iyileşir çok şükür. yalnız bu sene kurban bayramı, bir kaç gün süren 39-40C derece ateş yüzünden acile gittik, boğaz enfeksiyonu dendi, antibiyotik verildi ama gün içinde iyi olduğu için antibiyotiği kullanmadım. (fakat babası bir doz vermiş kullanmak istemediğimi bilmediği için, bunu sonra öğrendim.) Bundan 20 gün sonra yeniden ateşlendi, yine 40'a varan ateş. Ilk muayene eden acil doktoru boğaz temiz demiş, gaita sonucunu götürdüğümdeki yeni doktor ilk bakan doktorun üst solunum yolu için enfeksiyon notu attığını söyledi. Ben de kendisi boğazların temiz olduğunu söyleyince kendisi tekrar baktı, boğazları çok kötü dedi, bir kutu antibiyotik yazdı. Ne yazık ki bunu 5 gün kullandık, çünkü çok çok zorlandık verirken ve aslında antibiyotik konusunda çok titiz davranan eşim tamam vermeyelim artık dedi ve bıraktık. Yine aradan 20 gün geçti, yine ateş. Yine acil, kulak enfeksiyonu, önceki serüven anlatilinca yüksek doz antibiyotik yazıldı. bağışıklığı düşmüş, bu kadar sık ateş normal değil deyip ilaç bitimi poliklinik muayenesi önerdi. Bir hafta dakika dakikasına kullandim (doktor galiba 1 hafta dedi, eczacı 10 gün sonra çöpe atın yazmış ilaç üzerine, umarım eksik kullanmamisimdir). antibiyotikten sonra burun akıntısı başladı, 4-5 gündür devam ediyor, bugün iyice arttı ve yeşil renkli mukusu (kreşe başlamasının 4. günü ayrıca, bolca ağlıyor, yoğun hüzün hali) Bugün 37 buçuk ateşi var (antibiyotik biteli bir hafta olmadı), ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
şunu da eklemek istiyorum. 5 gün kullandığım zaman antibiyotiği buzdolabinda saklamadim ne yazık ki, bunun büyük bir mesele olduğunu az evvel öğrendim. Allah beni affetsin.

doktorlar boğazına baktığı zaman enfeksiyonun bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olduğunu nasıl anlıyor ki ısrarla antibiyotik yazıyor? başka hiç bir çocuk bu kadar sık antibiyotik kullanmış mıdır? :KK43: toparlanabilir mi? şimdi hastaysa yine mi antibiyotik yazacaklar? bağışıklığini artırmak için ne yapmalıyım? şimdi hastaneye götürmeli miyim 37.5 ateşle yoksa beklemeli miyim?
eczacı probiyotik ve beta glukan, ekinezya içeren güvenilir bir takviye önerdi ama sadece probiyotik kullanıyoruz şu an. tekrar hasta olmasından, antibiyotik kullanmak zorunda kalmasından, bakterilerin direncinin yükselip bir daha toparlayamamasindan çok endişe ediyorum. bana akıl verir misiniz lütfen :KK43:
Çocuk iyileşmesin hastalık tekrarlasın diye elinizden geleni yapmışsınız bravo
İlk hastalandığında doktorun verdiği antibiyotiği kullansaydınız bunların hiçbirini çekmeyecekti yavrucak
Antibiyotiğe ilaca karşı olmak imtina etmek başka birşey gereken tedaviyi olmamak başka birşey
Antibiyotik zehir değil, önce bunu kafanıza bir sokun, doktor kullanmak zorunda dediyse olay bitmiştir, çocuğun boğazındaki kulağındaki enfeksiyonu iltihabı nasıl geçirmeyi düşünüyorsunuz? Boğazındayken enfeksiyon ilaç kullanmadığı için ilerlemiş kulağındada enfeksiyon oluşmuş ki bu tedavi edilmezse sağırlığa neden olabiliyor, üst solunum yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse mikrop akciğerlere iniyor bronşite zatürreye astıma kalp hastalıklarına böbrek hastalıklarına neden oluyor. Bunları nasıl göze alabiliyorsunuz ilaç vermemek adına? Ayrıca madem tedavi ettirmeyeceksiniz neden doktora götürüyorsunuz? Çocuğunuzun bağışıklığı mahveden sizsiniz antibiyotik değil. Doktor varken eczacı lafı dinlemek de enteresan yani. Doktor çocuğunuzu tedavi etmek için hayatını kurtarmak için var eczacı doktorun yazdığı ilacı temin edebilmeniz için var.
Benim çocuğum anne sütünden önce antibiyotik içti, iki yıl boyunca hergün, böbreğinin alınmamasını önce Allah a sonra doktora sonra antibiyotiğe borçluyuz, ben iki kez ölümden döndüm antibiyotik sayesinde kurtuldum.
Doktorun dediği şekilde dediği sürece kullanmadığınız için çocuğun hastalığı kötüleşerek ilerliyor, bağışıklığı zayıflıyor
Doğru düzgün bir doktora gidip tüm yaptıklarınızı yapmadıklarınızı anlatıp muayene ettirin çocuğu ve bu sefer gerekeni yapın

Boğazla öyle sorun olduğu zaman iyileşmesi çok zor yani nasıl iyileşecek ki . Düzgün tam tedavi olmadığı zaman sürekli tekrarlıyor yapışıyor resmen
Benim kızıma da laranjit dediler önce 2 antibiyotik verdiler 1 hafta geçti hala düzelmedi kandaki crp 82 çıktı tam 1 hafta sonra tekrar gittim düşmeyen ateş şikayetiyle bu defa da crp 85 çıktı antibiyotik sayısını 5 e çıkardık 5 çeşit antibiyotik serum tedaviaiyle ancak iyleşebildi kuzucuğum. Kandaki enfeksiyonu antibiyotik kullanmadan nasıl geçirebilirim. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirim hiç bilmiyorum

ah Kadir beyin yazılarına rastlamasaydım halimiz nice olurdu bilmiyorum allah bin kere razı olsun yazılarını bol bol okuyun soru cevap olsun makalelerini yarı dr oldum sayesinde aynı konu sahibi gibi ardı arkası kesilmeyen antibiyotik yazmaları çocuğumun her şişede daha kötü hasta olmasıyla yararlı bütün bakterileri öldürrüp en son idrar enfeksiyonu olmuştu kızım 3-4 antibiyotik kullandık arka arka sanırım az bi öksürüğe bronşit diyip ayy Google de tamamen çaresizlikten ne yapabilirim artık diye araştırırken denk geldim yazılarına okudum kitap okur gibi günlerce çok şey öğrendim sanırım 3-4 yaşındaydı yavrum o zamana kadar ne çok gereksiz eminim verilen antibiyotiklerin hepsi gereksizdi düşündükçe sanki kendimi suçluyordum 4 senedir dr götürmüyorum
Ne yaptınız peki ben yazılanların tamamını okuma fırsatı bulamadım bu yazınıza denk geldim ne yaptıysanız banada söyleyin lütfenn 🙏

Benim kızıma da laranjit dediler önce 2 antibiyotik verdiler 1 hafta geçti hala düzelmedi kandaki crp 82 çıktı tam 1 hafta sonra tekrar gittim düşmeyen ateş şikayetiyle bu defa da crp 85 çıktı antibiyotik sayısını 5 e çıkardık 5 çeşit antibiyotik serum tedaviaiyle ancak iyleşebildi kuzucuğum. Kandaki enfeksiyonu antibiyotik kullanmadan nasıl geçirebilirim. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirim hiç bilmiyorum
82 mi o kadar yüksek ki şoka girdim ben şuan . Oğlum 2 kez dişi yüzünden ateşlendi ikisinde de kulağı kızardı baskı yüzünden.birinci de crp 14 tü . Geçen hafta perşemve cuma yine ateşlendi bu kez crp 16 oldu perişan olduk biz sizi düşünemiyorum . Doktor 40 olsa hastaneye yatırırdım demişti . Hatta serum vermişti . Doktorunuz neden yatış yapmadı ki

82 mi o kadar yüksek ki şoka girdim ben şuan . Oğlum 2 kez dişi yüzünden ateşlendi ikisinde de kulağı kızardı baskı yüzünden.birinci de crp 14 tü . Geçen hafta perşemve cuma yine ateşlendi bu kez crp 16 oldu perişan olduk biz sizi düşünemiyorum . Doktor 40 olsa hastaneye yatırırdım demişti . Hatta serum vermişti . Doktorunuz neden yatış yapmadı ki
Hastanede yer yoktu malesef 2 hafta önce yaşadık ve evet dediğiniz gibi mahvoldum çok şükür şimdi iyi ama nasıl korumam gerek tekrar antibiyotik kullanmasını istemiyorum.önümüz kış havalar serinledi valla napıcamı bilemiyorum ne yediriyim ne içiriyim napıyım

Hastanede yer yoktu malesef 2 hafta önce yaşadık ve evet dediğiniz gibi mahvoldum çok şükür şimdi iyi ama nasıl korumam gerek tekrar antibiyotik kullanmasını istemiyorum.önümüz kış havalar serinledi valla napıcamı bilemiyorum ne yediriyim ne içiriyim napıyım
Karadut özü pekmez ıhlamur bol probiyotik bence

Ara ara yapıyorum kefiri daha dogrusu yapmaya çalışıyorum😔
Ben yapamıyorum açıkçası öyle zamanım yok o yüzden paket alıyorum doktor önemli değil dedi . Sizde öyle yapın. Kefir içen çocuk antibiyotik içmiyormuş

X