Temel liseler kapanacak mı?

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Temel liseler kapanacak mı?

• 0
5c4ffc3667b0a90e943107d5.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı açıkladı. Bu gelişmenin ardından, temel lise olarak bilinen eğitim kurumlarının durumu da merak konusu oldu. Peki, temel liseler kapanacak mı?

Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liselerin geleceği hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Bu tür okullarda eğitim hayatına devam eden yüz binlerce öğrenci ve ailesi, konuya dair bilgi almak istiyor. İşte, 'Temel liseler kapanacak mı?' sorusunun yanıtı...

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) internet sitesinde destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yapılacak yeni düzenlemelerin yer aldığı duyuru yayımlandı.

Duyuruda, "Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liseler de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak. Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak." ifadesi kullanıldı.

ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda naklinin yapılabileceği aktarılan duyuruda, "Milli Eğitim Bakanlığınca bu süreçte veli ve öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük çalışmalar yapılmaktadır." ifadelerine yer verildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/temel-liseler-kapanacak-mi-41098115

İnsanlara alternatif gösterip sus payı yaptılar şimdi de kapatacağız diyorlar öğrenciler için ayrı kadrosunda bulunan öğretmenler için ayrı bi handikap oluşturdular şimdi bunca insan ne olacak diyen yok. Aç kapat aç kapat biri yapıyor biri bozuyor ülkede eğitim kadar oynanan sistem yok oysa temel taş her zaman eğitimdir. Yazık heba oluyoruz gelecek için hiç bir umut göremiyorum.

MEB duyurdu: Özel öğretim kursları kapatılacak

MEB, öğrencilerin sınavlara hazırlanmak için gittiği özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim döneminden itibaren kapatılacağını duyurdu.
5c4ffa14c03c0e11d4edaf6b.jpg

• Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB), yapılan açıklamaya göre “5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda değişiklik öngören çalışmanın yasalaşması sonucunda özel öğretim kursları kapanacak. Bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı yapmamaları gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

TEMEL LİSELER DE KAPANIYOR
Örgün eğitimdeki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitim merkezlerinde ücretsiz verilen destekleme ve yetiştirme kursları ise devam edecek. Bu kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim programları ve kullanılacak yardımcı öğretim materyallerine yönelik çalışma yürütüldüğü vurgulandı. Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde 5580 Sayılı Kanun’da yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler de, 2018-2019 eğitim yılının sonunda kanundaki süreyi tamamlayarak kapanacak. Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak.

TEŞVİK UYGULAMASI BİTİYOR
2014’te başlatılan özel okul öğrencilerine sağlanan eğitim ve öğretim desteği uygulaması, organize sanayi bölgeleri ve bunlar dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında okuyanlar hariç olmak üzere, diğerleri için 2018-19 eğitim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırılacak. Bu tarihten itibaren özel okullarda ilk defa öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilmeyecek. Halen bu desteği alan öğrenciler ise öğrenim gördükleri okulun öğretim kademesi süresi boyunca destekten yararlanabilecek.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/meb-duyurdu-ozel-ogretim-kurslari-kapatilacak-41098097

Eğitim git gide kötüye gidiyor.
Müfredatın her sene değiştiği bir düzende 60 - 65 kişilik sınıflarda çocuklar okuyabilirse okuyacak.
Yazık çok yazık.

X