Temizlik derdi

Starshine

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2013
276
430
34
Oldum olası çok temizlik düşkünü bir insan olamadım. Evlenmeden önce eve yardımcı birini alırdı annem. Evlendikten sonra başlarda ben çalışırken eşimle ortaklaşa yapıyorduk temel şeyleri, arada bir de kv temizliğe kendine gelen kadını yolluyordu. Eşim annesinin temizlik takıntısından bunaldığı için hergün temizlik beklentisi de yoktu. Neyse fazla uzatmadan sorunuma geleyim. İşten ayrıldım, bebeğim oldu, artık kendim bir temizlik düzeni oturtmak istiyorum. Ancak birkaç tane sorunum var.

Dediğim gibi çok temizlik düşkünü birisi değilim. Her gün klozet lavabo temizlemem yerleri süpürmem camları silmem. Halıların silindiğini bile yeni öğrendim. Zaten benim hızımda bunları her gün yapmak başka hiçbir şey yapamamak demek. Bir de bebek var. Evim toplu olsun toz olmasın kirli yüzey olmasın yeter.
Çok titiz bir KV var demiştim. Özellikle bebekten sonra düzenimi korumakta çok zorlandığımda sağ olsun gelip ev işlerime yardımcı oldu kendine gelen kadını yolladı. Ancak bir şey fark ettim ki ne o ne de kadınlar durulama yapmıyor. Yani bir leğene suyla temizlik ürününü (ki bu temizlik ürünü çoğunlukla pril?? ) karıştırıyorlar sonra bir bezi o suya daldırıp sıkıp siliyorlar etrafı. Evet her yer pril veya sıvı arapsabunuyla kaplanıyor. Bazen kurulama beziyle kuruluyorlar ama durulama yok. Tamamen takip edemedim bebekle. Soramadım da çok detaylı çekindim biraz.

Ben genelde tozu elektrik süpürgesiyle alırdım. Eğer bir yeri temizlik ürünüyle sildiysem mutlaka bir kaç kere de temiz su ile silip kimyasalını olabildiğince temizlemeye çalışırdım. O yüzden çok yorucu ve sıkıcı gelir temizlik.

Bunun normali nedir merak ediyorum. Özetle sorum şu:
Herhangi bir yüzeyi siliyorsunuz diyelim. Sabunlu (prilli) bez ile sildiniz. Sonra öyle bırakıyor musunuz? Bir kere de üstünden ıslak bezle mi geçiyorsunuz. Daha fazla kere mi üstünden yıkadığınız ıslak bezle geçiyorsunuz. Kurulama yapıyor musunuz?

Bir diğer soru, alafranga tuvaletin oturma kısmını temizlerken özellikle ve yerleri ıslatmadan nasıl durulamasını yapıyorsunuz.

Oldum olası çok temizlik düşkünü bir insan olamadım. Evlenmeden önce eve yardımcı birini alırdı annem. Evlendikten sonra başlarda ben çalışırken eşimle ortaklaşa yapıyorduk temel şeyleri, arada bir de kv temizliğe kendine gelen kadını yolluyordu. Eşim annesinin temizlik takıntısından bunaldığı için hergün temizlik beklentisi de yoktu. Neyse fazla uzatmadan sorunuma geleyim. İşten ayrıldım, bebeğim oldu, artık kendim bir temizlik düzeni oturtmak istiyorum. Ancak birkaç tane sorunum var.

Dediğim gibi çok temizlik düşkünü birisi değilim. Her gün klozet lavabo temizlemem yerleri süpürmem camları silmem. Halıların silindiğini bile yeni öğrendim. Zaten benim hızımda bunları her gün yapmak başka hiçbir şey yapamamak demek. Bir de bebek var. Evim toplu olsun toz olmasın kirli yüzey olmasın yeter.
Çok titiz bir KV var demiştim. Özellikle bebekten sonra düzenimi korumakta çok zorlandığımda sağ olsun gelip ev işlerime yardımcı oldu kendine gelen kadını yolladı. Ancak bir şey fark ettim ki ne o ne de kadınlar durulama yapmıyor. Yani bir leğene suyla temizlik ürününü (ki bu temizlik ürünü çoğunlukla pril?? ) karıştırıyorlar sonra bir bezi o suya daldırıp sıkıp siliyorlar etrafı. Evet her yer pril veya sıvı arapsabunuyla kaplanıyor. Bazen kurulama beziyle kuruluyorlar ama durulama yok. Tamamen takip edemedim bebekle. Soramadım da çok detaylı çekindim biraz.

Ben genelde tozu elektrik süpürgesiyle alırdım. Eğer bir yeri temizlik ürünüyle sildiysem mutlaka bir kaç kere de temiz su ile silip kimyasalını olabildiğince temizlemeye çalışırdım. O yüzden çok yorucu ve sıkıcı gelir temizlik.

Bunun normali nedir merak ediyorum. Özetle sorum şu:
Herhangi bir yüzeyi siliyorsunuz diyelim. Sabunlu (prilli) bez ile sildiniz. Sonra öyle bırakıyor musunuz? Bir kere de üstünden ıslak bezle mi geçiyorsunuz. Daha fazla kere mi üstünden yıkadığınız ıslak bezle geçiyorsunuz. Kurulama yapıyor musunuz?

Bir diğer soru, alafranga tuvaletin oturma kısmını temizlerken özellikle ve yerleri ıslatmadan nasıl durulamasını yapıyorsunuz.
ben yerleri sildikten sora duruluyorum. bölece temiz oluyor. :)

Valla bana yardımcı geliyor lakin pril kullanmıyor sıvı arap sabunu ve kokulu deterjanlardan koyuyor
Her oda icin ayrı su camlar icin ayrı kova kullanıyor
Yer bezleri ayrıdır banyonun mesela
Ve ilk süpürür sonra siler ve odanın kapasını kapatır
Diğer soruyu hic bilmiyorum

Şu yerlerin kimyasal kokulu deterjanlarla kaplı olması benide rahatsız ediyor. Birde kedilerim var, kendim sildiğimde mutlaka tekrar temiz suyla geçmeye çalışıyorum ama bu konuda henüz eşimi ikna edemedim, en sonunda hiç bir iş yaptırmayacağm o olacak.. Konuyu takip edicem. :KK54:

Ben temizlikte bitkisel arap sabunu ve sirke kullanıyorum. kullandigim yerleri durulamiyorum.mesela mobilyalarin tozunu supurgeyle cekiuorum, sirkeli suyla siliyorum. Yerleri ise arap sabunu+sirkeli su ile siliyorum.

Camasir suyu ve cifi sadece tuvalet banyo ve lavaboda kullanıyorum onu da yikiyorum.

ben kovaya ersağ die bir markanın genel temzlik ürünün var onu kullanıyorum yapışıklık sabunsuluk bırakmıyor kokusu çok hoş temizlikte çok iyi bişi onu alıyorum sorun olmuyor. alafranga tuvalet için ise yine aynı markanın banyowv ürününü alıyorm temizlik önemliyse yerler ıslansın ben bol suyla falan yıkarım iyice.sonrada banyoyu komple yıkarım içim öyle rahat ediyor.

Durulama gerektirmeyen temizlik ürünleri de var. Ama Cif gibi arap sabunu gibi şeyleri durulamak lazım tabi. Yıkanacak bir yerse suyla durularım, silmek gerekiyorsa ıslak bezle köpüğü kalmayana kadar silerim. Pril derken hangi ürünü? Ya zaten her ürünün ktusunda temizlik talimatları yazıyor. Klozet temizliği bana da ölüm. İçini fırçalarım, dışını yıkarım, oturak kısmını bazen ıslak mendille geçerim ama aslında köpürte köpürte yıkanması ya da silinmesi lazım.

bitkisel deterjanlar var onları kullanıyorum ama sonuçta hepsi deterjan ne bileyim ne kadar doğal olabilir ki değil mi?

Yerler için buhar makinesi kullanıyoruz. Süpürdükten sonra buharda makinesi ile temizleyip, topları tamamen almak için kuru mop ile üzerinden geçiyoruz. Evde çocuk yok, bize göre yerlerin parlamasına gerek yok :) ortalama 4 5 ayda bir doğal içerikli olduğunu düşündüğümüz şeylerle temizliyoruz.

Klozetin oturma kısmını ise önce ıslat, köpürt, sil at tarzı tek kullanımlık yeni çıkan kagıt havlular köpükleyip, özel fırça ile fırçalıyoruz. altına büyük bir legen koyup duş başlığı ile içeri doğru tuttuğumuzda daha az ıslanıyor, ustalaştık artık:halay::halay:

Temizlik hastası değilim ama temizlik yapmayı çok severim.
Evim derli-toplu ve temizse içim rahat ve moralim daha yüksek olur.
Yüzeylerde kimyasal içeren ürünler kullanmazsanız durulamak zorunda da kalmazsınız.
Beyaz sirke güzel bir temizlik maddesi.
Frosch marka temizlik ürünleri kimyasal içerikli değil bulaşık deterjanı ve greyfurt özlü yağ çözücüsünü çok seviyorum ben.

Klozetin kapağına ve oturma yerine, Rossman'dan aldığım hijyenik spreyi veya içine çay ağacı yağı koyduğum suyu fısfısla püskürtüp kağıt havluyla kuruluyorum.
Acil durumlarda ıslak mendille sildiğim de olur.
İçine ise Bingo'nun mavi şişedeki oksijenli çamaşır suyu katkılı ürününü kullanıyorum.
Wcleri çamaşır suyuyla temizlemezsem sanki mikroplar ölmüyor gibi geliyor bana.

Yüzeylerde ise Amway Loc veya arap sabunu kullanıyorum.
Zamanla kendi düzeninizi kurarsınız küçük çocuklu ev zaten öyle tertemiz olmaz.
Çok da kafanıza takmayın yavrunuzla ilgilenin.
Tutun bir yardımcı kadın, haftada yarım gün gelip sizin söylediğiniz şekilde temizlesin.

Sirke beyaz sirke buarada bilmeyen okur falan evi üzüm sirlesiyle silip kokudan duramaz :)

Tozu karbonatlı ve sirkeli suyla alırım, cam yüzeyler cam-sil, o kadar dikkat etmiyorum ona.

Klozetin oturma kısmını da genelde kolonya ile siliyorum içim rahat ediyor benim.

X