Temizlik ipucları verelim mi?

titanik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2008
253
5
47
arkadaşlar temizlik hakkında kendi buldugumuz yöntemleri burda herkesle paylaşalımmı?yada iş yöntemlerimizi.

herkesin iş yapması farklıdır ovma şeklinimi anlatıcaz kullandığımız detarjanımı-tatlicadiarzu-anlamadım

kızlar bir alemsiniz valla mesela halınızı neyle silersiniz,bulaşık deterjanınız ne yada çamaşır işte böle şeeyler e malum hep iş hep işş.

mesela ben hali yikama makinasin suyuna brazcik guzel koku ve bulasik deterjani damlatiyorum deterjanin yani sira.
hem ev bahar gibi kokuyor hemde halim parlak oluyor :1closedeyes:

balik pisirdigim tavada koku kalmamasi icin limonla iyice ovar 1 -2 dk limonu kaynatirim icinde...
bu liste uzar gider boyle

kızlar ben acılısı yapayım ben evlı degılım ama bugun anneme bana kolaylık olsun dıye malum cok acıkta yer var bunu aldım supurge kurekk egılmeden temızlık baska yontemlerınız varsa her turlu yazın bızlerı yormayan yıpratmayan pratık ne varsa

Eklentiler

• $Resim 012.jpg
    $Resim 012.jpg
    10,9 KB · Görüntüleme: 1.701
gercekten benimde temizlik tüyolarina ihtiyacim var. hem okul hem is hemde yardim etmek kolaylasmasi acisindan iyi :) tecrübelerinizi bekliyoruz.

BIrde neyi ne kadar sürede yapmak gerekiyor hep onuda merak ediyorum.

Mesela tuvalet hergün temizlenmeli, hergün toz alinmali, ve perdeler ayda birmi yikanmali?

bulaşık makinasına kaşık çatalları yerleştirirken karışık değil de, bir göze çatalları, bir göze kaşıkları, bir öze bıçakları, bir göze küçük çatalları vs koyuyorum....yıkanınca uğraşmadan yerlerine koymak çok kolay oluyor....ayrıca makinada kararan çatal kaşıklar için ayda BıR makinanın gözüne çamaşır suyu koyun...tavsiye ederim...:hulya:

Son düzenleme:
konuyu okurken, temizliğe ilk nerden başlanır, nasıl temzilik yapılır olarakta algıladım ben...Çünkü burda yeni evlenmiş olan, yada evlenecek olan arkadaşlarımız var, ben kısaca nasıl temzilik yaptığımı paylaşıyım...
Benim için haftanın ilk günü yani p.tesi temizlik günüdür, o gün misafir kabul etmem ve de misafirliğe gitmem..
Temizliğede önce balkondan başlarım, balkonumu yıkarım Daha sonra makinam çamaşırlarımı atıp, evimi bi güzel süpürüm ,sonra anteredeki küçük yolluklarımı balkona atıp, dip köşe silerim, halılarımı yerleştirip, mobilyanın tozlarını alırım...
Banyoyu ve tuvaleti ovarım, en son mutfak dolaplarını, deterjanlı bezle şöyle bir dolandırırım...Akşama da hem dizimi izler hemde ütümü yaparım...
Bu şekilde bi temzilik yaptıktan sonra haftanın diğer günleri rahatım, sadece gerektiğinde evi süpürüp,her akşam tuvalet ve lavobaları avsam yeter...
Yani ben kendimi sadece haftanın bir günü yorarım, birde önemli bi husus, evi dağınık bırakmamak, aldığını işin bitince yerine koymak, aksi taktirde, ev ne kadar temiz olsada, dağınık bir ev temizliği göstermiyor...yerimseniben

Büyük temizliğe gelince, bende şu halıları döven temizlik robotundan var, önce halımı onula bi güzel süpürürüm, daha sonrada kosla vanishle sulu bi şekilde silerim, daha sonra robotla tekarar süpürürm..O kadar temiz oluyorki, sanki yıkanmış gibi...
Perdelerim ise eğerki hafif islenmiş ve rengi gitmiş ise, bi gece öncesi küvette domestoslu suda bekletip, sabaha yıkarım, bembeyaz oluyor..
Kızlar ne kadar temizlik yaparsam yapıyım, kokusu bir süre sonra gidiyor bununda çağresinin buldum, türk kahvesi severmisiniz bilmem ama mutlaka günde bir kere pişirin derim, bende bunu bi arkadaşımdan duymuştum, evi hep mis gibi kokuyor, çok farklı bi koku ilk başta kahve kokusu olduğu akla gelmiyor tabi, neyse o söyledi bende her akşam eşime kahve pişirdim aslında hiç sevmezdim bende alıştım şimdi günde 2 kez türk kahvesi pişiyor evimde ve mis gibi bir koku oluyor evde vede çok kalıcı, günlükte piştiği için evin içine siniyor o koku, gelen komşularımn diyor mis gibi kokuyor evin ne kullanıyorsun.. deneyin derim benden bu kadar hadi sizlere kolay gelsin.....

Son düzenleme:
konuyu okurken, temizliğe ilk nerden başlanır, nasıl temzilik yapılır olarakta algıladım ben...Çünkü burda yeni evlenmiş olan, yada evlenecek olan arkadaşlarımız var, ben kısaca nasıl temzilik yaptığımı paylaşıyım...
Benim için haftanın ilk günü yani p.tesi temizlik günüdür, o gün misafir kabul etmem ve de misafirliğe gitmem..
Temizliğede önce balkondan başlarım, balkonumu yıkarım Daha sonra makinam çamaşırlarımı atıp, evimi bi güzel süpürüm ,sonra anteredeki küçük yolluklarımı balkona atıp, dip köşe silerim, halılarımı yerleştirip, mobilyanın tozlarını alırım...
Banyoyu ve tuvaleti ovarım, en son mutfak dolaplarını, deterjanlı bezle şöyle bir dolandırırım...Akşama da hem dizimi izler hemde ütümü yaparım...
Bu şekilde bi temzilik yaptıktan sonra haftanın diğer günleri rahatım, sadece gerektiğinde evi süpürüp,her akşam tuvalet ve lavobaları avsam yeter...
Yani ben kendimi sadece haftanın bir günü yorarım, birde önemli bi husus, evi dağınık bırakmamak, aldığını işin bitince yerine koymak, aksi taktirde, ev ne kadar temiz olsada, dağınık bir ev temizliği göstermiyor...yerimseniben

Büyük temizliğe gelince, bende şu halıları döven temizlik robotundan var, önce halımı onula bi güzel süpürürüm, daha sonrada kosla vanishle sulu bi şekilde silerim, daha sonra robotla tekarar süpürürm..O kadar temiz oluyorki, sanki yıkanmış gibi...
Perdelerim ise eğerki hafif islenmiş ve rengi gitmiş ise, bi gece öncesi küvette domestoslu suda bekletip, sabaha yıkarım, bembeyaz oluyor..
Aklıma gelenler şimdilik bunlar...

Harika bir temizlik.Temizlik dediğin böyle olur.Eşiniz çok şanslı.
Yalnız balkon yıkama işinden sonra pencere-kapı cam silme işi de yazılsa ve süpürme işleminden sonra yerleri silme işi de anlatılsa daha iyi olurdu kanımca (Duvardan duvara halı dışında).

yeni evlenen ve evişini çok fazla bilmeyenlr siz sorun kkıdemli hanımlar yanırlasın.olurmuuu

evde en buyuk yardımcım SIRKEdır .
alırım en buyuk boy sırkeyı aradabır bardaklarımı - sonra catal kasık bıcaklarımı sırkede bekletırım sonra yıkarım. artan sırke ıle su ısıtıcalırının kırecını temızlerım daha evde ne varsa parlatmam gereken
her yerde kullanırım. kolaylıklar dılerım.

arkadaşım konuyu yanlış yere açmışsın.bu konunun ev fotolarını paylaşım alanıyla bi ilgisi varmı.:eek:lmaz:

Son düzenleme:
Harika bir temizlik.Temizlik dediğin böyle olur.Eşiniz çok şanslı.
Yalnız balkon yıkama işinden sonra pencere-kapı cam silme işi de yazılsa ve süpürme işleminden sonra yerleri silme işi de anlatılsa daha iyi olurdu kanımca (Duvardan duvara halı dışında).

Teşekkürler canım,
canım haftalık olağan temizliğimde cam-kapı silmiyorum, ama büyük temizlikte tabiki cam ve kapı ilk yaptığım işleryerimseniben,
Evi süpürüp dip köşemi silerim yazmıştım tatlım..opuyorumnanaktan

çiğdemciğime katılıyorum o kadar çok benzeşiyorki o sebepten tek tek yazmadım:))
bende bulaşık makinasına çok acelem yoksa çatal kaşıkları ayrı ayrı koyuyorum cidden çok pratik ve hızlıca yerleştiriyorum buda süper bir fikir...
gece yatmadanda elimden geldiği sürece hastalık vs haricinde mutlaka evimi toplar öyle yatarım,ortada bulaşık vs bırakmam.sabah kalktığımda ohh mis gibi sters olmadan yapılıcak işlerime bakarım..
benim düzenimde böyle işte..
ve pazartesi günü temizlik gününe ayırmakta çok önemli diğer günler çok rahat oluyor..
arçelik pratiks gırgırım var diğer günlerde onunla süpürür lavabolarımı rutin olarak ovarım.günler geçer gider işte..

bende önce balkondan başlarım temizliğe iyice yıkarım sonra mutfağın camlarını silerim zaten balkon olduğu için silmek kolay oluyor üstelik cam bezleriyle çok kolay sadece nemlendiriyorum ve silip bırakıyorum çünkü ben perdeyi açınca camlar temiz olmalı sonra banyo ve tuvaleti ovarım mutlaka hergün ama haftada bir çamaşır suyu koyuyorum eşim rahatsız oluyor çünkü süpürürüm önce sonra vileda yaparım en son toz alırım

koku işinide halılara ve perdelere sıkarım temizlikten sonra kalorifer yanıncada mutlaka peteklere sıkarım havaya daha iyi dağılıyo koku çünkü

geceleri yatarken mutlaka tüm evi dolaşır derler toplar öyle girerim yatağa

çiçeklerimi banyoya götürür orda duş yaptırırım hem canlanıyo hemde tozları temizleniyo böylelikle parlak oluyor

perdelerimi yıkarken makineye deterjan kosla tül bide ayrıca cif amonyaklı koyuyorum tertemiz oluyorrr

bütün eve domestes yetiyor, her yeri pırıl pırıl yapıyor, hem çamaşırı hem bulaşığı hemde tüm yüzeyleri.

hımm böyle çalışmadığım yerden sorulunca birden heyecanlanıp bütün bildiklerimi unutuyorum sanki:)))

kireçlenen eşyalarımı kettlee çaydanlık vs.. kaynamış suya bolca limontuzu atarak temizliyorum çok memnun kalıyorum.
camları silerken kurulama işlemini gazete ile yapıyorum hiç iz kalmadan mis gibi oluyor

çekmece yada dolaplardan bir şey alırken yada bırakırken o çekmeceyi şöyle bi düzlüyorum 1 2 dk alıyor gün bittiğinde bakıyorumki bütün dolaplara çekmecelere düzen gelmiş farketmeden :)

X