Temizlik sevmeyen kaynana

Aynen, o kural bende de var göya. Yani insanın kendi evinde bazı prensipleri ve kuralları olabilir, bunu istiyor olmam normal bişey di mi?
Mesela yemekte de sıkıntı çıkıyor.
Özene bezene yemekler yapıyorum, süslü süslü güzel sofra kuruyorum. Her akşam yemek takımını çıkartıyorum süslüyorum filan.
Yapmışım etmişim, servis etme vakti gelmiş. Hevesliyim filan, beğenilme ihtiyacı duyuyor aşağıda zonklayan ayaklarım.
Tam yemeği servis edicem neymiş efendim, yemekle pilavı filan ortaya koyucakmışım isteyen yemekten isteyen pilavdan ortadan alıcakmış. Ya o ortadan ortak yeme olayından nefret ediyorum, hijyenik değil, o şekilde görmedim ben anamın evinde. Her şeyi aynı anda masaya dökücekmişim ortaya. Ana oğul birleşip bunu istiyolar, ben de elimde servis tabağıyla mal gibi kalıyorum.
Sofranın bi adabı var, her şey sırayla yenir. Çorbayı da pilavı da aynı anda koycakmışım sofraya. Nası alıştırıcam bilmiyorum çok moralim bozuluyor.
Hayır haksızsam haksızsın deyin lütfen.
Yemekleri aynı anda değil de sırayla veriyorum diye surat yapıyolar ya, sanki yemek vermiyorum muamelesi görüyorum.

ev kuralları konusunda haklısın yani temizlik konusunda. ama işte bir şekilde alıştıracaksın artık. ama yemek konusuna bir şey diyemem. ben de sıralı yerim. ağzıma tatlı attığım an bir daha tuzlu hiçbir şeye dokunmam. ağzımdaki her nimetin ayarı vardır misal. domates biraz fazla olacak peynir biraz daha az onun bile ölçüsünü kaçırttırmıyorum :) işte bu kimisinde de her şeyi aynı anda yeme olarak mevcut. bir arkadaşımla üni.deyken yemek yiyorduk. ben sıradan gidiyorum. kız bir çorbadan içiyor bir ana yemekten yiyor. Allah affetsin midem bir tuhaf olmuştu. ama alışkanlık meselesi işte :)

ha bir de nacizane tavsiyem tabak servisi olayına girişmezsen bulaşık da az çıkar. aslında senin işini kolaylaştırıyor kadın. zaten o olunca ekstradan yoruluyorsun. bence servis takımlarını eşinle baş başayken çıkar. annesinin yanında da şımarıyordur o yokken ses çıkaramaz belki :)

ev kuralları konusunda haklısın yani temizlik konusunda. ama işte bir şekilde alıştıracaksın artık. ama yemek konusuna bir şey diyemem. ben de sıralı yerim. ağzıma tatlı attığım an bir daha tuzlu hiçbir şeye dokunmam. ağzımdaki her nimetin ayarı vardır misal. domates biraz fazla olacak peynir biraz daha az onun bile ölçüsünü kaçırttırmıyorum :) işte bu kimisinde de her şeyi aynı anda yeme olarak mevcut. bir arkadaşımla üni.deyken yemek yiyorduk. ben sıradan gidiyorum. kız bir çorbadan içiyor bir ana yemekten yiyor. Allah affetsin midem bir tuhaf olmuştu. ama alışkanlık meselesi işte :)

ha bir de nacizane tavsiyem tabak servisi olayına girişmezsen bulaşık da az çıkar. aslında senin işini kolaylaştırıyor kadın. zaten o olunca ekstradan yoruluyorsun. bence servis takımlarını eşinle baş başayken çıkar. annesinin yanında da şımarıyordur o yokken ses çıkaramaz belki :)
Eheh evet alışkanlık. Ama ben de onun evine gittiğimde o önüme nasıl koyuyorsa öyle yerim, misafirim sonuçta, onun kuralına uyarım. Ekstra bişey talep etmem.
Zaten anası var diye yapıyor evet, normalde biz tekken sesi çıkmaz nasıl verirsem yer. O güya aklınca anasını savunuyor onun çekindiğini düşünerek. De işte ben onu bi şekilde empoze edicem ya, başka yolu yok. Öyle ortak midem bulanıyor benim.

hic titiz degilim titiz insanlarla bir araya gelince de gerilirim.
lakin bazi temizlik kurallarina uyulmasini isterim, banyo, mutfak ve ev temizligi icin ayri malzemeler gibi.
evinde bir kac gun kaldigim bayan once yerleri supururdu farasla sonra da mutfak tezgahindaki kirintilari.
esim kasiklari falan banyo selesine doldurmus sicak suyla vs. bu kadar abarti olmadikca sorun etmem.
sizin kvniz benim icin oyle cok zorlu gelmedi. siz birazcik fazla titizsiniz galiba

ne güzel hislerin tertemiz. ben olsam hem temiz olmayan, hemde mutfak banyo hassas yerlerde titiz olmamayı normal gören biriyle bir iki ay kalıp hala böyle ılımlı hissedemem.
ben 10 senedir kendi annemle kalıyorum, aklımdan geçenlerle yüzleşmeye yüzüm yok. istediği kadar kalsın deme sende, eşinin kulağını alıştırma buna.

Aynen, o kural bende de var göya. Yani insanın kendi evinde bazı prensipleri ve kuralları olabilir, bunu istiyor olmam normal bişey di mi?
Mesela yemekte de sıkıntı çıkıyor.
Özene bezene yemekler yapıyorum, süslü süslü güzel sofra kuruyorum. Her akşam yemek takımını çıkartıyorum süslüyorum filan.
Yapmışım etmişim, servis etme vakti gelmiş. Hevesliyim filan, beğenilme ihtiyacı duyuyor aşağıda zonklayan ayaklarım.
Tam yemeği servis edicem neymiş efendim, yemekle pilavı filan ortaya koyucakmışım isteyen yemekten isteyen pilavdan ortadan alıcakmış. Ya o ortadan ortak yeme olayından nefret ediyorum, hijyenik değil, o şekilde görmedim ben anamın evinde. Her şeyi aynı anda masaya dökücekmişim ortaya. Ana oğul birleşip bunu istiyolar, ben de elimde servis tabağıyla mal gibi kalıyorum.
Sofranın bi adabı var, her şey sırayla yenir. Çorbayı da pilavı da aynı anda koycakmışım sofraya. Nası alıştırıcam bilmiyorum çok moralim bozuluyor.
Hayır haksızsam haksızsın deyin lütfen.
Yemekleri aynı anda değil de sırayla veriyorum diye surat yapıyolar ya, sanki yemek vermiyorum muamelesi görüyorum.
görgü, adap, aileden gelen alışkanlıklar aynı olamaz birebir, ama böyle konularda kararı vermek evin hanımına düşer, siz ne kural koyarsanız ona uymak durumundalar, haklısınız bence. ayrıca köy evi, düzeni, masası ayrı bişey, şehir kültürü ayrı, sofra adabı denen bişey var, yarın çocuğunuz olduğunda bunları doğru dürüst öğrenmesini istersiniz heralde.

Bence zor bir durum bu. Tamam iyi tatli, hos bir teyzeymis de size resmen arkami temizleme diyor. Baskalarindan ornek vermesi sizi de onlara benzetip aklinca uyarmasi demek.

Aranizin bozulmasini istemiyorsaniz mecburen ses cikarmamniz gerekiyor fakat mustakbel esinizle konusup sofra duzenine karismamasini, annesine destek vermemesini isteyebilirsiniz. Biraz yonlendirmek isteyen bir kadin belli ki. Ama ayni tabaktan yemek gibi bir dusunceye alismaya sakin calismayin. Dogru olan sizin davranisiniz.

Bu ortadan yeme mevzusu benim de basima geldi. Ben de ailemde hic gormedim oyle bir yemek yeme sekli. Herkesin kendi tabagi olur bizde. Erkek arkadasimin ailesi de severler ortadan yemeyi. Ben cikintilik yapip kendime hemen bir tabak alirim. Acik acik da soylemistim ben boyle alismadim bu sekilde daha rahat ediyorum diye. Artik alistilar toplu yemeklerde mustakbel kayinvalidem hemen bir tabaga koyar sofradakilerden once benim tabagimi hazirlae, sonra herkes ortadan yer. Bence siz de acik sozlu olmalisiniz.ama asla kirmadan gucendirmeden. Anladigim kadariyla kvniz de iyi niyetli bir insan. Anlayisgosterecegini dusunuyorum

Bence hata ediyosun bastan sen izin vermissin. Orasi sizin eviniz her evin ayri bi'kurali olur. Eger sen bastan bu kurallari az bucuk yansitabilseydin simdi dusunmeyecektin hic. 3ay cok fazla ben 24yasinda kendi annemle bile ayni evin icinde surekli didisiyorum. Ikimizde farkli kurallar koymaya calisiyoruz sonra o onu da evlenince yaparsin deyip cikiyo isin icinden. Lafin ozu orasi senin evin tatli tatli soyle.

Bence bu anlattiklarin cekilemez seyler. Hele yillar gectikce daha da biktirir.
Evet, aslında benim de korkum bu.
Şimdilik idare ediyoruz göründüğü üzere, ama ilerde o abartırsa, ben bu kadar sabırlı olamazsam ne olacak, ne olur bilmiyorum. Ama korkutuyor açıkçası, huzursuzluk istemediğimden..

En kötüsü benimkiymis kızlar :) sürekli iğneleme halinde her cumlesinde laf sokar bardaklari sürekli kokar ama kendi cok temizim der kızlarida aynı sekil ama bana goreyse durumlari vasat insan su içerken tiksiniyo gerisini anlatmaya bile gerek yok cok dertliyim cook:KK14:

Benim de kayinvalidem ve kayinpederim bendeler su an, cok yakin seyler yasiyoruz, ustelik kayinvalidem benim evdeki duzenimle dalga geçiyor, mesela aksam bulasiklari makineye koyuyorum, ne o once elinde yikayip sonra da makineye yikayiyorsun diye kahkaha attı (ben makineye atmadan da bir posta yikiyorum dogrudur ama hic de komik değil bence)
yemekte onlar da ortadan yer, ben birakin esimin ailesini, esimle bile tek tabaktan yiyemem cok hassasim bu konuda, bununla dalga geciyor, ingiliz kraliyet sarayinda mi buyumusum, hep filmlerde gorup ozeniyormusum (bizim ailede bildim bileli herkese ayri servis acilir)
kizimi tuvalete goturdum sabah, sonra ellerini yikiyorduk, her tuvalette el mi yikanir kizim dedi :KK57: zaten biliyordum tuvaletten cikinca ellerini yikamadiklarini ama iyice tiksindim simdi :63:

Sadede gelirsek sanirim basimizda cok benzer durumlar var, ama ben sadece bikac gunlugune geldikleri icin disimi sıkıp sabrediyorum. Gittiklerinde butun evi temizletip koltuklari halilari da yikatmayi dusunuyorum. Ama oyle uzun sure kalacak olsalar kesinlikle uyarirdim. Simdiden boynumda falan urtiker oldu cunku, tiksinip kasiniyorum, hicbir sey yiyemiyorum, uzun sure dayanmam imkansiz:KK12:

Benim de kayinvalidem ve kayinpederim bendeler su an, cok yakin seyler yasiyoruz, ustelik kayinvalidem benim evdeki duzenimle dalga geçiyor, mesela aksam bulasiklari makineye koyuyorum, ne o once elinde yikayip sonra da makineye yikayiyorsun diye kahkaha attı (ben makineye atmadan da bir posta yikiyorum dogrudur ama hic de komik değil bence)
yemekte onlar da ortadan yer, ben birakin esimin ailesini, esimle bile tek tabaktan yiyemem cok hassasim bu konuda, bununla dalga geciyor, ingiliz kraliyet sarayinda mi buyumusum, hep filmlerde gorup ozeniyormusum (bizim ailede bildim bileli herkese ayri servis acilir)
kizimi tuvalete goturdum sabah, sonra ellerini yikiyorduk, her tuvalette el mi yikanir kizim dedi :KK57: zaten biliyordum tuvaletten cikinca ellerini yikamadiklarini ama iyice tiksindim simdi :63:

Sadede gelirsek sanirim basimizda cok benzer durumlar var, ama ben sadece bikac gunlugune geldikleri icin disimi sıkıp sabrediyorum. Gittiklerinde butun evi temizletip koltuklari halilari da yikatmayi dusunuyorum. Ama oyle uzun sure kalacak olsalar kesinlikle uyarirdim. Simdiden boynumda falan urtiker oldu cunku, tiksinip kasiniyorum, hicbir sey yiyemiyorum, uzun sure dayanmam imkansiz:KK12:

Her tuvalette el mi yikanir yikamak yika yik yyyyy error errorrr :KK57::KK57::KK57:

evli degilsiniz, evli gibi yasiyosunuz, kayinvalide 2-3 ay kaliyor :s herkes sormus ama cevap gelmemis galiba..

X