Terapi sürecinde iç sesinin değişmesi normal midir?

minnoossssssssss

Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2022
42
14
29
Yaklaşık 1 senedir terapi alıyorum. Her şey harika gidiyor. Bazen inişler ve zorlanmalar oluyor tâbi ki ama kendimi daha iyi ve sağlıklı hissediyorum. Zaten sorun travmalardı. Onunda etkisini çok azalttık. Sınırlarımı vb daha iyi biliyor ve ilişkilerde de daha iyiyim artık. En önemlisi de kendim ile olan ilişkimde harikayım. Fakat terapi dışında terapist gibi kendimi sorguluyorum. Yani terapisttim iç sesim olmuş durumda. Bu durum sizce bir sorun olduğunun göstergesi mi yoksa terapinin iyi gittiğini mi gösteriyor? Mesela geçen günü kaygılı hissediyordum sonra sorun ne diye nazikçe kendime sordum. Veya sorguladığım,kendime sorduğum sorularda çok oluyor. Bu durum tuhafıma gidiyor. Değişmek güzel ama korkuttu beni sorgulamak, kendime sorular sormak vb. Terapist içime girmiş gibi hissediyorum 😁 Sizce iyi gidiyor muyuz? Terapisttimin benimle daha çok bağ kurmaya çalışıyor, ona güvenmemi istiyor, bunun için çabalıyor ve çabasını da görmemi istiyor bence. Mesela çiceklerini gösteriyor, onların suladığını ve iyi baktığını söylüyor. Iyi biriyim izlenimi verip benim ona güvenmemi sağlamamı istiyor gibi. Ama evet beni iyi hissettiriyor bu. Travmatik şeylerden dolayı güven konusunda sıkıntı yaşıyordum bana bu alanı açması güzel. Fakat iyi gidiyor muyuz, bağ kurdukça daha mı iyi olacak vs bilemiyorum. Danışmak istedim size de

Çok güzel ilerliyorsun. Genelde iyi bir terapi sürecinde birçok danışan iç sesi olarak terapistinin sesini duyar. Sorgulama yapıyor olman da bu alanda ki kabiliyetini farkındalığının arttığını gösteriyor. Tabi birde sağlık dürüst cevaplar verip sonuca ulaşabiliyorsan. Terapistine güvendiğini hissettirmen onun sana olan yaklaşımını güzelleştirir. Terapistlerin olmazsa olmazı danışanının güvenini kazanmaktır. O olmazsa sonradan danışanı bile istemiyorlar. Ne mutlu size darısı sınırlarını bilmeyen herkese olsun. Kendimizle ilişkimiz hep güzel olsun inşallah

Bence olması gereken bu. Terapi aldığım süreç içerisinde terapistim “bir süre kafanda benimle yaşayacaksın, sonra öğrendiklerin hayat felsefen olarak ilerleyeceksin” demişti. Ben de iç sesimi değiştirdim. Beni yargılayan, sürekli en olumsuz senaryoları yazan, beni korkutan düşüncelerimi terapistin sözleriyle değiştirdim. Terapist ne derse kasede kaydeder gibi kaydettim ihtiyaç halinde playa basıyorum yani :) böyle devam et canım doğru yoldasın 🧿

X