Çorbalar Tokat Yaş Tarhana Çorbası-Tokat Almus Sponsorluğunda

11 Mart 2013
9.601
12.963
Merhaba kızlar yöresel lezzetlere Hoşgeldiniz kendi Memleketim olan Tokat'ın tarhana çorbasını yapacağım yaninada visne suyu olucak o da yine memleketimin.bunu yaz aylarında anlattığım tarife uygun hem yaş hem kuru şekilde hazırlanıp kış aylarında tüketiriz. Malazeme
5 kg ev yogurdu (ne kadar yagli o kadar guzel)
2 kg tam yarma
Yarim kg yarim yarma
yaklasik 750ml 1 litre su
Tuz
Yogurt ve su cirpilip tam yarma icine atilip kaynatilir yarma yumusamaya baslayinca yarim yarmada atilir yarmalar iyice patlayinca tuzu eklenir sicaggi sicagina kavanoza basilir ters kapatilir ve yogurt gibi sarilir kisinda istediginiz an sulandirin corba yapin.soganla kavirun yumurta kirin kahvaltida yiyin.Offff
Eskiden yogurtlar istege bagli eksitilirdi eksi lezzet icin veya eksi yogurtlardan yapilirdi.Ama eskisi gibi eksi tercih edilmedigi icin son yillarda eksitilmeden yapilir. Yogurdaben hem kuru hem yas gorselini paylasiyorum sizinle.
Tarhana cormasi malzemeleri

1 kavanoz yas tarhana
1 sogan
1 kase haslanmis nohut
1.5 lt su
Yag nane
Tuz

Yas tarkana kavanozumuzu acip tencereye dokuyoruz yaklasin1 1.5 litre su ekleyip elle eze eze sivi hale getiriyoruz. ocaga alip kaynamaya birakiyoruz. Anohutlarida ekliyoruz.Takriben yarim saat kirk dk kisik ocakta kayniyor. kivam alucak corba beyaz olmuyor kirik beyaz tarzi olucak renk ama 3 4kasik yogurt ekleyerek rengini daha acip kaynatabilirsiniz.sonra cok kucuk dogradigimiz soganlari kavuruyoruz karamelize olunca corbamiza ekleyip tuzunu atiyoruz. sonra yag nane yapip serviste veya oncesinde ekliyoruz.Aaaafiyetler olsunnn
Visne kompostosu esliginde

Son düzenleme:
Değişik bir tarhana saklanması farkliymis

Sunuma bayıldım

Başarılar diliyorum

Birde o kavanozdaki haliyle yumurta kırılması değişik mis :/ çok ekşi oluyor mu açıldığında

Değişik bir tarhana saklanması farkliymis

Sunuma bayıldım

Başarılar diliyorum

Birde o kavanozdaki haliyle yumurta kırılması değişik mis :/ çok ekşi oluyor mu açıldığında
Yok canim eksi olmuyor ama eksi severler yatmadan önce yoğurt ekşi tip yapıyorlar tarhanayı ona göre tadı ekşi oluyor ama bu ekşi değil yumurta kırıldığında da mıhlama tarzı bir şey oluyor Çok güzel oluyor

Öyle şeyleri seviyorum yumurta diyince aklıma direkt şey geldi bizde sütun kaymağını alırız iyice kavururuz kahverengi olur sonra içine yumurta kirariz dolapta uzun süre durar hatta

Aklıma o geldi sanırım onu andırır tadı :)

Tokat'dan mı geliyon da yar sen Almuslu musun
Annem oy verse kesin bu çorbaya verir oyunuGerek sunumun gerek tarifin çok güzel olmuş,başarılar dilerim.

pişince sarımsak ekleyip üzerine de pul biber ekince lezzeti on yüz bir milyon oluyor

Tokat'dan mı geliyon da yar sen Almuslu musun
Annem oy verse kesin bu çorbaya verir oyunuGerek sunumun gerek tarifin çok güzel olmuş,başarılar dilerim.
Yola yolladim senide yollar yormasin seni. Hızır elinden tutsunda bana getirsin seni
Memleket çorbamı olunca otantik bir sunum yapayım dedim canım Sağ ol canım benim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…