Topuk kani ve kistik fibrozis (Cok onemli)

sofarsogood

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2013
972
4.163
37
Herkese merhaba,
Henuz iki haftalik bir bebegim var. Bugun aile saglik merkezinden aradilar ve bebegimden alinan topuk kaninda kistik fibrozis degerinin yuksek oldugunu yarin tekrar kan vermemiz gerektigini soylediler.
Bu testin sonucunu 10 gun kadae bekleyecek gucum yok maalesef. Hemsireyle konustugumdan beri agliyorum. Cildirmak uzereyim.
Kesin sonuc icin ter testi yapiliyormus. Zeynep Kamil Hastanesi'nden randevu aldik fakat aile saglik merkezindeki hemsiremiz kendilerinden ucuncu test sonucuyla birlikte yazi almamizi testi ancak oyle yaptirabilecegimizi soyledi.
Lutfen yardimci olun bu ter testini tekrar kan vermeden yaptirabilecegimiz bir hastane klinik laboratuvar vs var mi?
Istanbul'da ikamet ediyorum (Anadolu Yakasi).

öncelikle sakin olun , sizin şuan ki bu telaşınız stresiniz üzüntünüz olduğu gibi bebeğe geçer.topuk kanı testinin çok sık yanlış çıktığını duydum. o yüzden 3 defa tekrarlatıyorlar zaten.3 testten önce de kimsenin ricası minnetiyle o yazı olmadan öteki test yapılmaz.sakin olun testin sonucunu bekleyin.kendinizi perişan edip bunu çocuğa yansıttığınızla kalırsınız toparlayın kendinizi.

O sonuçlar kesin olmuyor hatali olabiliyor ya da zamanla düzelebiliyor bizimde tsh yuksek çıkmıştı aylarca gittik geldik kendiliğinden düştü zamanla şimdi sakin olmaktan başka çaren yok çünkü çıkan sonuctan sonrada büyük ihtimalle gidip gidip geleceksin insallah sonunda bebeğinin sağlıklı olduğunu öğrenirsin

Bizim sonucumuzuda kaybetmisler o aksam sabahi zor ettik ama bisey cikmadi tekrar verdik. Sizde korkmayin vardir bi yanlislik sütünüz kesilir.

Testi 3 kez tekrarlatiyor saglik ocagi bu konuda tek kurum orası 2ncide yada 3uncude de ayni sonuc cıkarsa doktora hastaneye yonlendiriyor sanirim bi yakinimin basina geldi 2nci testte sonuclari normaldi...insalahh sizinkide saglikli cikar 2nci testte

Çok olmuş post açılalı ama nolur bana da yardım edin. 22 günlük bebeğim. 2 kez topuk ka i aldılar ve bu değeri yüksek. Ter testine gideceğiz 1 aylık olunca. Çok endişeliyim. Ağlamaktan bi hal oldum. Karabük de oturuyoruz . Istanbul daki hastane için sekretere bağlanamadık.. Nasıl bir yol izlemeliyiz ve bu değer sonradan düşer mi acaba. Dua edin nolur

Herkese merhaba,
Henuz iki haftalik bir bebegim var. Bugun aile saglik merkezinden aradilar ve bebegimden alinan topuk kaninda kistik fibrozis degerinin yuksek oldugunu yarin tekrar kan vermemiz gerektigini soylediler.
Bu testin sonucunu 10 gun kadae bekleyecek gucum yok maalesef. Hemsireyle konustugumdan beri agliyorum. Cildirmak uzereyim.
Kesin sonuc icin ter testi yapiliyormus. Zeynep Kamil Hastanesi'nden randevu aldik fakat aile saglik merkezindeki hemsiremiz kendilerinden ucuncu test sonucuyla birlikte yazi almamizi testi ancak oyle yaptirabilecegimizi soyledi.
Lutfen yardimci olun bu ter testini tekrar kan vermeden yaptirabilecegimiz bir hastane klinik laboratuvar vs var mi?
Sonucunuzne cıktı acaba

Çok olmuş post açılalı ama nolur bana da yardım edin. 22 günlük bebeğim. 2 kez topuk ka i aldılar ve bu değeri yüksek. Ter testine gideceğiz 1 aylık olunca. Çok endişeliyim. Ağlamaktan bi hal oldum. Karabük de oturuyoruz . Istanbul daki hastane için sekretere bağlanamadık.. Nasıl bir yol izlemeliyiz ve bu değer sonradan düşer mi acaba. Dua edin nolur
Benim iki yeğenimde var bu rahatsızlık birde arkadaşımın oğlunda sonuc yüksek cikti ama onun hasta degil taşıyıcı olduğunu öğrendik
Inşallah bir yanlışlık olmuştur da bir sıkıntı cikmazz

Benim iki yeğenimde var bu rahatsızlık birde arkadaşımın oğlunda sonuc yüksek cikti ama onun hasta degil taşıyıcı olduğunu öğrendik
Inşallah bir yanlışlık olmuştur da bir sıkıntı cikmazz
Ya çok üzüldüm. Çok geçmiş olsun. Nasıl bir hastalık peki birde ter testi için ne yapılması gerek bilginiz var mı. Belirtileri falan neler acaba. 22 günlük bebeğim ve sürekli araştırmak çok yordu beni

Herkese merhaba,
Mecidiyeköy de istanbul düzen laboratuvar i var.Ben kızına kara yaptırdım 1 saatte sonucu aldık.Koluna saat benzeri bir cihaz takıyorlar çok basit bir islem

İkinci de mi yüksek çıktı?
Ter testi de çeşitli şeylerden etkileniyor. Mesela ilaç kullanmissa, bebek yeni dogmussa, uzun süre banyo yapmamışsa yüksek çıkıyor. Bebeğin teri çok tuzludur bu genetik bozuklukta. Tedavi degil de tedbirli yaşamak gerekiyor. Özel mamalar, diyetler vs. Vücut balgamsi sıvıyı atamadığı için sırtına vurarak atılmasi sağlanıyor. Dolayısıyla çocuk hastalanınca diğer insanlara göre tahribat daha fazla oluyor. İnternetteki bilgilere bakıp üzülmeyin, dikkat edilirse yaşam kalitesi artıyor. Her 3000 kişiden birinde varmış. Genetik olduğu için muhtemelen karı kocanın taşıyıcı olması gerek

Ter testi de çeşitli şeylerden etkileniyor. Mesela ilaç kullanmissa, bebek yeni dogmussa, uzun süre banyo yapmamışsa yüksek çıkıyor. Bebeğin teri çok tuzludur bu genetik bozuklukta. Tedavi degil de tedbirli yaşamak gerekiyor. Özel mamalar, diyetler vs. Vücut balgamsi sıvıyı atamadığı için sırtına vurarak atılmasi sağlanıyor. Dolayısıyla çocuk hastalanınca diğer insanlara göre tahribat daha fazla oluyor. İnternetteki bilgilere bakıp üzülmeyin, dikkat edilirse yaşam kalitesi artıyor. Her 3000 kişiden birinde varmış. Genetik olduğu için muhtemelen karı kocanın taşıyıcı olması gerek

Ikinc testte yüksek çıkınca zaman kaybetmeden düzen laboratuvarı bulduk ve gitmeden banyo yapsın karnı tok gelsin dediler . Ter testi normal cıktı çok şükür. Sknti yokmuş.
Oranın dr una gösterdik sonucu. Gayet sağlıklı dedi. Ter testi önmli diğer test ucuz ve basit yöntemlerle yapılıyor ona takılmayın dedi

Zaten saglik bakanligi takip ediyor,doktor direkt ariyor ve yonlendiriyor.Bizi fakulteye yonlendirmisti.Benim bebeklerimden birinde de ill topuk kaninda tsh yuksek ,biyotinidaz eksik cikmisti.Ikinci topuk kaninda tah normalr dondu ama biyotinidaz hala dusuktu ve cocuk metabolizmasi bolumune yonlendirildik.Su anda genetik sonucu bekliyoruz.Bende aglamaktan helak olmustum ama topuk kani bu yuzden var demisti doktor.Mudehale edebilecegimiz,tedavisi olan rahatsizliklari tespit edebilmek icin.Biliyorum zor ama icinizi ferah tutun.

Tekrar teste gerek yok dedi dr. Ter testinde 0/50imis değer. Bizim 31 cıktı hamdolsun. Sknti yok dediler o yüzden. Bu hastlaik için belirleyici teşhis ter testiymiş

Zaten saglik bakanligi takip ediyor,doktor direkt ariyor ve yonlendiriyor.Bizi fakulteye yonlendirmisti.Benim bebeklerimden birinde de ill topuk kaninda tsh yuksek ,biyotinidaz eksik cikmisti.Ikinci topuk kaninda tah normalr dondu ama biyotinidaz hala dusuktu ve cocuk metabolizmasi bolumune yonlendirildik.Su anda genetik sonucu bekliyoruz.Bende aglamaktan helak olmustum ama topuk kani bu yuzden var demisti doktor.Mudehale edebilecegimiz,tedavisi olan rahatsizliklari tespit edebilmek icin.Biliyorum zor ama icinizi ferah tutun.
Aynen canım değerler bebek büyüdükçe değişiyormuş. Ama tam teşhis için genetik gibi testler yapılıyormuş. Asıl önmliolan da o testmis. Inşaallah sonucu iyi çıkar. Biz 23 günlükken yaptırdık test çok şükür sknti yokmuş

Herkese merhaba,
maalesef yok. türkiyede suan ter testi icin olan kit yok. olan kitler belli başlı hastanelerde gercekten suphelı cocuklara uygulanıyor.

maalesef yok. türkiyede suan ter testi icin olan kit yok. olan kitler belli başlı hastanelerde gercekten suphelı cocuklara uygulanıyor.
Ben ankara düzen laboratuvarında yaptırdım. Çok kolay bir işlem ve çok da guvenliymistopuk kanından daha doğru sonuç veriyormuş . 25 dk kadar sürdü bizim işimiz

X