Total Triedektomi oldum, Ameliyat sonras geici ses teli felci oldum..

min

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2008
671
1
arkadaşlar ben burada nodüllerim olduğunu yazıyordum ve devamlı kontrol halinde tutmaya çalışıyorum..

en son bana ameliyat şart dediler..zaten artık geceleri yastıla bile yatamaz olmuştum.boğazımı nodüller tıkıyordu ve sesimin kalitesi gitmişti...

ameliyatta tüm tiroidleri ve 7 nodülü çıkardılar.. doktor bana ses tellerimde nodül olmadığını ve ses kaybı yaşamayacağımı söyledi...

ama ameliyat sonrası 4 ay boyunca sesim fısıltı halinde çıktı. 6 ay rapor aldım ve çalışamadım.doktorumu arayınca o da tiroidleri çıkarırken ses sinirlerimi zedelediğini ama düzeleceğini söyledi..

tek taraflı ses teli felci olmuştum. arkadaşlar o kadar korkunç bir durum ki..konuşamıyorsunuz,enerji harcayamıyorsunuz..nefes nefese kalıyorsunuz en ufak harakette.evi süpüremiyordum bile.. sıcak çay yok,soğuk hiçbirşey yok,yutkunma problemi,boğazınızda hep faranjit halleri,nefes kavurup geçiriyor..

ve düzelememe ihtimali o en beteriydi..

5. aydan sonra sesim yavaş yavaş yerine geldi.şükür..

bu arada tiroidlerim gitti..forumdaki arkadaşlar bu ameliyattan sonra 8-10 kilo aldıklarını söylüyordu..ben de 8 kilo aldım ve veremiyorum.hormonlarım alt-üst.metabolizmam yavaş..neler yapıyorum neler..

kilo hemen alıyorum ama biraz süzülmek için çok çaba harcıyorum.eskiden bu çabalarla incecik kalırdım ama şu anda gerçekten bunalımdayım..eski kıyafetlerime giremiyorum.

artı adet problemleri yaşıyorum..sorum şu:bu ameliyatı olanlar hiç bu sorunları yaşadı mı acaba?

geçmiş olsun.
yalnız dediklerinizin total histerektomiyle ne alakası var tiroidektomi oluyor o..
tiroid operasyonlarının komplikasyonlarından biridir ses kısıklığı..

ayy evet dalgınlıkla yazmışım...düzeltemiyorum da....

forum yöneticisi bu hatayı düzeltebilir mi acaba???

selamlar herkese, canım bende bu ameliyatı oldum yani total troit diğer adı basede graves, yani bütün troitlerim alındı, belki irili ufaklı 30 a yakın nodülüm olduğunu söyledi dr, ameliyatım 6 saat sürdü, uzun ve zor ama başarılı geçti çok şükür, yani ses kısıklığı değil ama ameliyattan hemen sonra kalsiyum eksikliğinden kasılma oldu ellerimde, ayrıca bağırınca sesim değişiyor tabi... senin dediğin gibi ameliyat sonrası yaşadıklarımı anlatayım; yorulunca gözlerim şişiyor, sürekli sanki yeni uykudan kalkmış gibi gözlerim var, sert bişi yediğimde yada sakız çiğnediğimde şakaklarım şişiyo, yada ummadık anda bazen bakıyorum şişmiş, eskisi gibi değilim çok çabuk yoruluyorum, bazen yorgunluktan başım döner gibi oluyor,ayrıca bekardım yeni evlendim, adet düzensizliği 15 aydır devam bir türlü düzelmedi, ben geçen sene 15 mayıs, 2008 de ameliyat oldum, ama düzensizlik devam, düzen için kadın doğum kontrol hapı veriliyor oda beni ayrıca şişiriyor, ara ara kullanıp bıraktım...ameliyat öncesi 10 kg verdim,15 yada 18 belki almışımdı. yani şuan 65 kg, göbek ve bel bölgem acayi yağlı, gel görkü ne yiyorsun hiç bişi aynen senin gibi bende çıldırcam eşim hep dikkat et dikkat ama alakası yok, hormonlarla alakalı ama nasıl düzene girecek bilmiyorum, ben hergün 1 ad levetrion alıyorum, umarım tez zamanda şikayetlerimiz azalır.Sevgiler

gyasar1,yazdıkların için teşekkür ederim.. gerçekten kiloyu kolayca alıp verememek kabus gibi.. kıyafetlerimin içine girememek ve etli butlu olduğumu hissetmek beni mahvediyor..

bu gün çarşıya çıktım zayıflamadan kıyafet almak istemedim ama bünyem ne zaman kendine gelecek eski haline kavuşacak bilmiyorum..

bir de uzmanlar diyor ki mevsimlere göre ve bünyeye göre t3-t4 üretimi azalıyor veya artıyormuş ve bizim sabit aldığımız hormonlar ölçtürsek bile az veya fazla geliyor olabilir..

adet düzensizliği için hap kulanmak istemiyorum fibrokistlerim var. ve hap onları besliyor.. umarım herkes gibi benim de bir an önce kimyasallarım düzene girer..

min, rica ederim ne demek. en son ist da troit uzmanlığını Amerika da yapan bir dr a gittim,gözlerim son zamanlarda çok fazla büyümeye ve şişmeye başladı:KK43: bu durum beni çok üzüyor, güzelim gözlerime nazar değdi bir bakan bir daha bakardı ama şimdi ben bakamaz oldum sanki göz kapaklarımda bir yükle geziyorum, sabah şiş, yorulunca şiş akşama kadar böyle, dr bunun ameliyat sonrası göz arkası ödem olduğunu söylüyor ne alaka bilmiyor yani geçmeyecekmi? şimdi sırada basede graves of tolmo pati yani göz de bir bölüm bu ona gideceğim, ünv de bakalım ne sonuçlar alacağım, ayrıca kadın doğumcu ilerde çoçuk sahibi olmakda zorlanabilirsin, bir kaç ay kadın d. kontrol hapı al ve çoçuk yap dio,ama hazır değilim bakalım neler olacak,göz dr gittikden sonra sonuçları, paylaşırım. sevgiler

geçmiş olsun canım. ameliyat komplikasyonu olsa gerek 30 nodül az değil. ben de çook çabuk yoruluyorum işyerinde hiç halim kalmıyor eve kendimi zor atıyorum. allahtan sesim düzeldi ama yine de konuşunca boğazım yanıyor çok acı çekiyorum. adet sorunum devam ediyor, kilo veremiyorum hala. adamakıllı bunalıma girdim. sen kendinden haber vermeye devam et.. bekliyorum..

slm arkadaşlar bende 19 kasımda ameliyat oldum tto hastasıysım şimdilik 3 kilo aldım druma sıordum almassın dio ama aldım gerçekten normal yiyıorum ki ekmek vs yemiyıorum bu kilo problemi dert

ayrıca gazi ün prof oldum tavsiye ederim ses kısıklıgı yaşamadım 1gün yattım hastanade hemen yemek yedim

asinem, öncelikle geçmiş olsun..ses kısıkığı doktor hatası değil, insan anatomisi ile oluşan bir komplikasyon.. ayrıca, hormonların düzene girene kadar kilo alman normal. ben 8 kilo kadar aldım ama adetim şükür düzene girdi ve metabolizmam yavaş yavaş toparlandı.. şimdi başka bir sorunum var o da kalbimin çok atması. ömür boyu almam gereken ilacın yan etkisi imiş bu. kardiyolog başka bir ilaç daha verdi kalbim 70e ancak ilaçla iniyor. ilaç almasam 100e çıkıyor dakikada..

şükür bunun dışında başka sorunum kalmadı. sesim düzeldi, berraklaştı, gürleşti. sana da acil şifalar diliyorum..

Merhaba;

Ben yirmi gün önce ameliyat oldum tüm trioidlerimi ve lenflerimi aldılar, ses kısıklığı ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan hiçbir problemim olmadı.1 gün yattım ve ameliyattan 6 saat sonra katıda dahil yemek yemeğe başladım.Şimdi 1 ay sonra atom tedavisi göreceğim, bu konuda bilgisi olan varmı.Bu arada bendeki papiller cinsi trioid kanseri

geçmiş olsun Timaf. ben bu konu hakkında birşey bilmiyorum ama bana doktor, tiroid nodülleri kanser cinsi bile olsa vücuda dağılmaz ve aldığımız bölge ile kurtulursun demişti.. gelişmeleri bildirirsen sevinirim..

Geçmiş olsun, bende tiroid kanseri ameliyatı oldum. Sesim başlangıçta kısık ve çok kötüydü 4.ayın sonunda biraz daha iyi oldu 5.aydayım rahat konuşuyorum fakat eskisi gibi değil. Yüksek ses le bağırınca sesim çok kötüleşiyor. KBB deki doktor tek taraflı ses felci geçirdiğimi fakat diğer taraftaki ses telimin açığı kapatmaya çalıştığını söyledi. Bilmiyorum ama eskisi gibi olacağım günleri iple çekiyorum. Bu arada anladığım kadar şişkinliklerin tiroid hormonunun az çalıştığını gösteriyor hormon ilaç düzeyin yetersiz zannediyorum. Doktorunla konuşarak ilaç seviyeni ayarlamanı tavsiye ederim.

timaf ve fatmakezban çok geçmiş olsun
tiroid kanserlerini artık tedavi edilebilir kanserler arasında sayıyorlar bildiğim kadarı ile
inşallah tedaviniz en kısa zamanda başarı ile sonuçlanır
ameliyatları hangi hastanede ve hangi doktorlarda oldunuz

selam kizlar
yazdiklarinizi dikkatle okudum korkmak ve korkmmamak arasinda kaldim
yapim itibari ile sogukkanliyimdir yanliz gun yaklastikca hafif bir panik baslladi gibimirmirmirmir
bendede graves var uzun suredir ilac kullaniyordum surekli 6 haftada bir kontrollere gidiyorum ancak dr triotlarimin buyumesinden sikayetci oldukca buyukmus bende ayrica akciger rahatsizligi oldugundan ve buyuk triotan nefes alma sorunum var
simdi ortak kararla ameliyat olcam ve triotlarimin yarisi alinacak isaret parmagimin ucu kadar birsey geride kalcakmis ayrica dr yarisini aldigimizda oteki tarafi ellemedigimizden kucuk ihtimalde olda ses kisilirsa gecic iolcak ve diger taraf taki ses telleri saglam kalir diyor en azindan kisik olur ama hic konusamama gibi sorun olmazdedi tabiki buda kucuk ihtimal onceden tum olacbilecekleri anlatti
cok heyycan yapmaya basladim bilmiyorum iyimi kotumu ama nette ne kadar ameliyat hikayesi varsa okumaya basladim galiba hafiften bir tirsma basladi hahahahaaa

neyse cenem dustu icimi dokup rahatladim ama
allah herkesin yar ve yardimcisi olsun tum hastalarada acil sifalar olsun
saglicakla kalin

benim annem de geçen hafta ssk okmeydanında ameliyat oldu
annemde 3 cm soğuk nodül vardı yaş itibari ile ileride herhangi bir problem olmasın diye tiroid bezlerinin tamamını aldılar çok çok hafif bir ses kısıklığı oldu zamanla geçermiş
zaten trioid ameliyatı sonrası iki risk varmış birincisi tiroid bezlerinin arkasındaki paratiroid bezlerinin etkilenmesi ikincisi ses tellerinin etkilenmesi
paratiroid bezleri zarar görürse vücutta kalsiyum eklikliği akabinde kemik kaybı yaşanıyormuş
ameliyattan sonra yüzde ellerde kollarda uyuşma karıncalanma olursa bu sebeptenmiş ve hemen doktora haber verilmeliymiş zaten ameliyattan sonraki gece ve sabah iki kere kan alıp kalsiyum değerlerini kontrol ediyorlar
açıkçası ameliyat öncesi ben de çok korkmuştum annem için ve çok araştırmıştım konuyu ses tellerinin kalıcı bir şekilde etkilenmesi için çok küçük bir ihtimal var diyorlar artık
inşallah sizin de ameliyatınız sorunsuz geçer ve en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz

cok sagolcanim
ayrica annecigine cok gecmis olsun ayni seyleri benimdoktorumda anlatti amabenim yarisii alinacak ilerdesorun yasanirsa radyoaktif ilacla gerisi yokedillecekmis ben de persembe gunu hastaneye yaticam allah kismet ederse cuma sabah ameliyat umarim hersey yolunda olur
selamlar

cok sagolcanim
ayrica annecigine cok gecmis olsun ayni seyleri benimdoktorumda anlatti amabenim yarisii alinacak ilerdesorun yasanirsa radyoaktif ilacla gerisi yokedillecekmis ben de persembe gunu hastaneye yaticam allah kismet ederse cuma sabah ameliyat umarim hersey yolunda olur
selamlar

geçmiş olsun... son durumun nedir nasılsın figanya??

merhaba kızlar,
bende total tiroidektomi oldum. topyekün temizlik oldu yani :))) ses tellerim ameliyatın bitmesi ve ayılmamı takiben 6 saat sonrasında aynen çalışıyordu. herhangi bir kısıklık olmadı. ama ses kısıklığı bizim ameliyatlarda çok yaşanan bir durum. hatta ameliyat öncesinde bana kağıt imzalattılar " ses tellerim düzgün çalışıyor ama bu amleiyatın sonunda sesim değişebilir bunu kabul ediyorum" diye bir evraktı. tiroit ile ses telleri birbirine çok yakın. ona zarar vermeden çıkartmak çok zor gibi birşey. ameliyat sonrasında 4 hafta konuşmam yasaktı.

gelelim kilo konusuna :))) ameliyat sonrasında bende kilo aldım ama bu tamamen tiroid hormonundan yoksun kaldığımız için oluyor. yani TSH değerimiz yükseliyor, T4 serbest değerimiz düşüyor. bunun tam tersi olduğunda o zaman kilo vermeye başlıyoruz.

vücut verilen ilaca alışasıya ve kendi doz ayarını bulasıya kadar maalesef alınan ilaç yetersiz oluyor TSH yükseklerde geziyor. ne zaman tam dozunu bulursan işte o zaman sana karada ölüm yok :)))

kiloyu kafanıza takmayın kızlar alınır verilir. ben 63 kilo ameliyata girdim bir ayda 70 oldum. 6 ay sonrasında 75 oldum... isyan ettim bu ne böyle diye doktora onunda bir çaresi varmış şimdi yavaş yavaş düşüyorum 67 ye kadar geriledim ama 3 sene içinde öyle şak diye olmadı maalesef... hepinize geçiş olsun diyorum.

merhaba arkadaşlar bende 1 ay önce totak triedektomi oldum şu an iyiyim kilo almadım ama arada çarpıntı ve ameliyat öncesi nefes darlığı şikayetlerim devam ediyor sorusu olan olursa cevaplayabilirim ses kısıklığıda hiç yaşamadım

X