Trakya Şivesi Sözlüğü

2. çocuklar isim şehir oynuyor sıra "I" harfnde eşya bulamazlar,
uynıklardan birisi babaannesine sorar, babaannenin cevabı
-IRKAAAA, nasıl bulamadınız !?
:))))))

valla süpersin arkadaşım ne diyim gülmekten gözümden yaş geldi valla bende trakyalıyım hakkaten insan konuşmayı düzeltsede "kızan" ve "beya" hiç beklemediğn bir zamanda çıkıyo ağzından insanın adi arikasın gene diyom ben sana:roflol:

Lise yıllarında ara sıra arkadaşta kalırdım ve favori oyunumuz isim şehirdi. Sıra m harfine geldi bitki aklımıza gelmiyo annesine sorduk '' biriniz mısır yazın biriniz misir'' dedi tabi gülmekten oyun falan oynayamadık. Çooook severim memleketimi canım trakyam.

Bir gün yemek masasında yemek yerken babaannem her zamanki gibi bişeyleri çekiştiriyordu. Dedem
de kapırmış acele acele yiyor... Babaannem baktı dedem hiç muhabbete katılmıyor:
-Sen de bişey söölesene be! Orey bak accık iilmiş iç soluklanmadan yiyeeri.
Dedemden gelen cevap:
-Ekmek imee oturdum ben burey! Langırdamaa diil! :))

alıntı

harika ya harika , bizde de sık rastlanan bir muhabbet türüdür bu :KK70:

bende babaeskiliyim..selanik göçmeni dedemler..şivelerini her zaman sevmişimdir..
En çok da Trakya insanının ileri görüşlülüğü ve modernliği göğsümü kabartır ve oralı olmaktan gurur duyarım..
Eeee..nede olsa Atamızın memleketi..

ooooooo bütün şoparlar burdaymışş beyaaaaa
çok sevindimmm böle bi konu açıldığına
çok seviyom memleketimii iyiki çinganeyiz yaaa:roflol::roflol:

aranızda pomakçada bilen varmıı???
:dance::dance:

slm bilmiyorum pomakçayı keşanın hangi köyündensin belki aynı köydeniz :roflol:

Bende trakyalıyım dedem(babamın babası) selanik göçmeni,okurken çok güldüm ya yazılanlara gerçekten çoğu kullanılıyor özellikle köylerinden olanlar..

+kizanlar nerde beya?
-te baka nerde.
pencereden cocuklara bagirir:
-mare bakin ele..ekmek yeycez iceri gelin.
+ic istemez bu kizanlar ekmek yesin ep ister top uynasin.
-ziitini cikar ordan. ekmek yiyelim de misir (mısır degil, misir) koparmaya gidecez. geleceniz mi?
+yok beya bostana gidecez biz.
-muco gele bari..
+corlu`ya gitti ya o ba.
-yoktu kac gundur beya, onu$tan zere..

Ay canım ya yeminle sen kopardın bizi burda annemle
Ne kadar tanıdık yazdıkların , sana kanım kaynadı biranda inan :)

Çok güzel bir topik olmuş burası:1hug:
Trakyalı değilim ama Tekirdağ,Çanakkale Gelibolu ve Çorlu'ya gitmişliğim var,birde Allah rahmet eylesin,Şükriye teyzemiz vardı,komşumuzdu,o da Trakyalıydı,yalnız yaşadığı için sıkılırdı,kapısının önünden geçtiğimizde seslenip sıkılırım kızanlar,arada gelın,üzlerim sizleri te be ya,üc bej laf ederiz,yalnız komayın bu kocakarıyı gelin more derdi kaydirigubbakcemile3
more lafını o kadar çok kullanırdı ki adı more teyzeye çıkmıştı.Ben severim oraları ve insanlarını,güzel memleketimin heryeri başka güzela.s.
Eh söylemesi ayıp yengem,babamın 2. eşi,kayınvalidemde Yugoslav göçmeni Üsküp'lüler,onların kendi aralarında konuştukları dili anlamıyorum ama çok güzel konuşuyorlar

edirne-keşan:)) orda hiç yaşamamış olmama rağmen babannemlerden,halamlardan duydum kadarıyla iyi bilirim şiveyi düzgün bile konusamam beyaa:))

trakyalının aşk mektubu:))

Nufut Gözlü Sevgilim Asibe,

Te büle akşam oldu mu epten akılcımı alır, gözümü göğnümü bir oş edersin beyav...

Abe Allah belacımı versin seni çok severim.

Yatmaz mıyım yatacıma abe bi direm uyku girmez güzlerime...

Dünerim u tarafa dünerim bu tarafa ep gene silinmez ayalin beya.

Ekmekten sudan kesildim artıkın.

Tarlada elim çapa tutamaz, kaavede desen ne bi laf ederim ne de kiyaat oynarım.

Üldürdün beni beyaa... Düşün bobam düşün...

Amet Aganın sıpası gibi önüme baka baka solurum.

Akşamları sizin maallede sülerim "Yarim sende vifa yokmu" şarkısını.

Duyarsın elbet. Ölmüş nenem bile dinner.

"Anlarım kızanım seni anlarım ama unda u boba varkene vermez sana asibeyi" der ep...

ışte u zaman çeltik tarlasına döner gözlerim. Epten gene vıcık vıcık olur aalamaktan...

Şu boban olcak kapçık aazlıyı yola getiremez misin beyaa...

Aşıklık çekeriz bilirsin işte. Eriye eriye göndöndü sapına döndük anacını satımının.

Agana da süle düümesin artıkın beni. Sankim u iç aşık ulmamış.

Düver Alla düver, sırtım gırnatacı Asan gibi kapkara oldu beyaa...

Takarım sana cumuriyet altını, alırım uzun tüülü mantu, cazlı düün bilem yaparım taa ne olsun beyaa...

Süle anana akşama çıtlatsın bunları bobana.

Yosa atar em vallahi em billahi damarları beynimin.

Buzmayasın adamın aklını.

Yarın gece Alil'le ısiin'i alırım yanıma, atarım seni Ismayıl'ın arabaya undan sonra bulsunlar bakalım bulabilceklermi..

Te ben adama bukuda sülerim başkada bişey sülemem...

Seni er şeyden çok seven sevgilin;

Yolsuzların Kara Mümin ....

nabıynız kızancıklarım
nabıyn mareeee
ben burayı yeni gördüm beyaaa
abe anam malkaralı bubam keşanlı
tam trakyalıyım ben beyaaa ...
kızlar şaka bi tarafa ben çok gurur duyuyorum valla iyiki trakyalıyım ..okulda iş yerinde hep avrupalı bu dokunmayın derlerdi:)))

te be kızanlar, çuk oj bi topik olmuj bu beaa:)
te ne zamandır giren olmamıj ama napam:KK43:
benim de anam tekirdağlı bubam bulgar maacırı:)

*gene neyi kırdın susak kafalı?
*sakın bişeyciğini kaybotma
*sen de hep kuttirik atarsın
:KK64::KK64::KK64::KK64::KK64::KK64::KK64:

yazilanlarin epsini okudum,cok guzel yazmissiniz ellerinize saglik,cok eglendim okurken, bende kirklareliligim selamlar erkeze :KK70:

X