translokasyon mucizesi

Sevgili Arkadaşlar,

bir yıldır buraya yazacağım şimdi kısmet oldu. ben sizlerle translokasyon hikayemi paylaşmak istiyorum.

yaklaşık 6 yıl önce 7-8 translokasyon taşıyıcısı olduğumu öğrendim. öncesinde defalarca düşük yaptım bir tane de kürtaj . her gebeliğim 6-7 haftadan öteye gitmiyordu. nedenini aramaya başladık ..en sonunda genetik kan testi yaptıralım dedik ve sonucunda bende 7-8 translokasyon taşıyıcılığı çıktı. dünyam yıkıldı haftalarca aylarca araştırdım ama internette bile araştırdığımda benim translokasyon sayım ile ilgili doğru dürüst bilgi bulamadım . burdaki asıl sorun translokasyon taşıyıcılarının bebek sahibi olamaması yani bunla ilgili de elle tutulur bir örneğe rastlamıyor oluşumdu.
o sıralarda bir profesörle görüştüm uludağ üniversitesinde kendisi şansımın çok az olduğunu ancak tüp bebek yönteminde yumurta sayısı artması ile sağlam yumurta bulma şansımın artacağını söyledi ve bursa acıbademde tüp bebek serüvenimiz başladı.. inanın tam sayısını bilmiyorum ama en az 10 kere yumurta toplandı ve 3 kere yerleşme yapıldı. çoğu embriyo 5.güne gelemiyordu veya genetik testinde sağlam bulunamıyordu. bu öyle bir süreçti ki maddi manevi yıpratıcı ama dayanmaya çalışıyordum eşim bu konuda hep destek oldu elimizden geleni yapalım diyordu hep ama en son ki denememiz de olumsuzlukla sonuçlanınca ben pes ettim.. o sırada zaten babamın rahatsızlığı ile uğraşıyorduk ve işlerim de çok yoğundu.
artık çok net karar vermiştim çocuk istemiyordum ve hayatımın geri kalanını çocuksuz planlamaya başladım hani insanda bir umut vardır ya sönmez benimki gerçekten sönmüştü . sonra düşündüm bu hayatta hiç bir şey o kadar da önemli değil gelip geçeceğiz nasılsa buna katlanmalıyım başka şeyler yapmalıyım diye düşündüm..

babamı kaybettikten 3 ay sonra reglim tekrar gecikti . aralıklarda geciktiği ve çoğu düşen gebelikle sonuçlandığı için hiç önemsemedim. günler geçiyordu o tanıdığım sancılar olmaya başladı çirkin sancılar diyordum onlara çünkü onları duyduğum hissettiğim zaman biliyordumki düşecek... sonra lekelenme oldu dedim regl oluyorum bekledim birkaç gün daha ama reglin arkası gelmedi. daha önce hep aynı şeyleri yaşadığım için sonuçlarını tahmin ediyordum doktora gitmedim bu yüzden . aradan 3 hafta geçti öyle böyle derken sonra doktora gittik.
ve ultrasonda göründü minik bebeğim kalbi atıyordu ah nasıl hızlı :) doktorumuz temkinli olacağız 5 aya kadar dedi tarama testleri ,amniyosentez ve detaylı ultrason derken bebişimiz büyüdü ve onu sağlıkla kucağımıza aldık . onu ekranda ilk gördüğümde anlamıştım biliyor musunuz müthiş bir sıcaklık hissettim ona karşı ve dedimki kucağıma alacağım inşallah!!

tüp bebek doktorum Prof Şahin Zeteroğlu ile yaşadık tüm bu süreci, çünkü beni uzun zamandır o tanıyor biliyor o kadar zorlu süreçleri birlikte atlattık onun güzel enerjisi ile hep motive olduk ve her tüp bebekte sil baştan yaptık ..inanın bütün övgüleri hakediyor , bu müthiş heyecanlı gebelikte hep yanımızda oldu, hep yardımcı oldu. Allah a ne kadar şükretsem azdır, en başta oğlumu bana verdiği için ve Şahin hocayı tanıdığımız için ..

şuan oğlum bir yaşında :)

tüp bebek bu kadar yapıp da normal bir şekilde gebe kalmam konusuna gelince .. bunun tıbben açıklaması yok tamamen mucize ..bunun yanında herkesin bildiği gibi tüp bebek yönteminde kadın rahmi oldukça uyarılıyor ve kısa/uzun vadede bu yumurtalara yansıyor çünkü ben yaş itibari ile de yumurta rezervi olarak azalmıştım. yani mutlaka bir faydası oldu tüp bebekte yaşadığınız tüm olumsuzluklar birer deneyim bu yönden bakmayı unutmayın.
öldürmeyen herşey güçlendirir insanı

bu zor ama sonu güzel hikayeyi sizlerle paylaşmak , benim gibi translokasyon hastalarına umut olmak istedim.
Allah herkesin bu konuda yardımcısı olsun , tüm isteyenlere versin inşallah
Eşimde de bende de dengeli translokasyon olduğunu öğrendiğim 3 gündür çok üzgünüm. Genetik uzmanı ve tüp bebek doktorumun da şaşkınlıkla karşıladığı durumumuz, haliyle bende büyük üzüntü yarattı. Sizin bu mesajınızı az önce okuduktan sonra umudum arttı ve yazarak hem teşekkür etmek hem de durumum hakkında bilgi vermek istedim ki henüz 2 eşte de translokasyon olan bir örneğe internette rastlamadım.

3 yıllık evliyiz, iki buçuk yıl dolup da doğal gebelik hiç olmayınca tüp bebek için araştırmalara başladık. Amh 5,67 ile pco olabileceğimi söylemişti doktorum. Bu arada 28 günde bir düzenli ve iyi geçen adet kanamalarım var. Hoca, tüp bebek açısından olumlu bir kadın hasta olduğumu değerlendirdi. Eşimde ise düşük sperm sayısı mevcut. Biz Eylül 2021’de karar verdik ve ekimde benden 26 yumurta toplandı, 21 döllendi ve 5. güne ulaşan 11 embriyomuz donduruldu. Aralık ayında 2 tanesi transfer edildi ancak bhcg 5-8-5 gibi düşük rakamlarda kaldığı için kimyasal dendi ve zaten adetim başladı.

Bu arada gebeliğe engel olabilecek bir polip vardı bende ve onu aldırdım. Rahme çizik atıldı. Sonraki ay tekrar transfer yapıldı, 5AA kalite 2 adet embriyo. Bu sefer tutmuştu. Bhcg de düzenli artış gösterdi. Ancak 6+2’de düşük oldu ve sonlandı.

Doktorumuz kromozom analizi istedi. Ben de lekelenmelerimden dolayı pıhtılaşmadan şüphelendiğim için Trombofili Panel (4) de yaptırmak istedim. (Kromozom analizi Biruni’de 500 küsür lira, Trombofili ise Gelişim’de 900 küsür lira, bilginiz olsun.)

Veee doktorumuzun “yüzde 1 ihtimal, o gruba girmezsiniz diye tahmin ediyorum” dediği bizde hem de ikimizde birden DENGELİ TRANSLOKASYON çıktı!! O kadar ender rastlanan bir durummuş ki bu iki doktor da birbirinizi nasıl buldunuz dercesine hayretlerini gizleyemedi!
Benim pıhtılaşma testimde de MTHFR 677CT - Homozigot çıktı. (Yani gebelik boyunca folik asit ve kan sulandırıcı kullanmak gerekecek inşallah olursa)

Şimdi önümde 1. seçenek, dondurulmuş 6 embriyomuz olmasına rağmen yeniden yumurta toplatıp, yeni oluşacak embriyolara PGT yaptırmak… 2. seçenek Allah ne verdiyse deyip o 6’nın içinden 1 kere daha 2 adet denemek ve sonrasında ilk seçeneği uygulamak…

Bizde durumlar bu, gelişme olursa yine yazarım…
Sizlere soruyorum, siz olsanız ne yapardınız?

Allah bu güzel günlerde dileyen tüm anne adaylarına sağlıklı ve hayırlı evlatlar versin!❤️

Son düzenleme:
Eşimde de bende de dengeli translokasyon olduğunu öğrendiğim 3 gündür çok üzgünüm. Genetik uzmanı ve tüp bebek doktorumun da şaşkınlıkla karşıladığı durumumuz, haliyle bende büyük üzüntü yarattı. Sizin bu mesajınızı az önce okuduktan sonra umudum arttı ve yazarak hem teşekkür etmek hem de durumum hakkında bilgi vermek istedim ki henüz 2 eşte de translokasyon olan bir örneğe internette rastlamadım.

3 yıllık evliyiz, iki buçuk yıl dolup da doğal gebelik hiç olmayınca tüp bebek için araştırmalara başladık. Amh 5,67 ile pco olabileceğimi söylemişti doktorum. Bu arada 28 günde bir düzenli ve iyi geçen adet kanamalarım var. Hoca, tüp bebek açısından olumlu bir kadın hasta olduğumu değerlendirdi. Eşimde ise düşük sperm sayısı mevcut. Biz Eylül 2021’de karar verdik ve ekimde benden 26 yumurta toplandı, 21 döllendi ve 5. güne ulaşan 11 embriyomuz donduruldu. Aralık ayında 2 tanesi transfer edildi ancak bhcg 5-8-5 gibi düşük rakamlarda kaldığı için kimyasal dendi ve zaten adetim başladı.

Bu arada gebeliğe engel olabilecek bir polip vardı bende ve onu aldırdım. Rahme çizik atıldı. Sonraki ay tekrar transfer yapıldı, 5AA kalite 2 adet embriyo. Bu sefer tutmuştu. Bhcg de düzenli artış gösterdi. Ancak 6+2’de düşük oldu ve sonlandı.

Doktorumuz kromozom analizi istedi. Ben de lekelenmelerimden dolayı pıhtılaşmadan şüphelendiğim için Trombofili Panel (4) de yaptırmak istedim. (Kromozom analizi Biruni’de 500 küsür lira, Trombofili ise Gelişim’de 900 küsür lira, bilginiz olsun.)

Veee doktorumuzun “yüzde 1 ihtimal, o gruba girmezsiniz diye tahmin ediyorum” dediği bizde hem de ikimizde birden DENGELİ TRANSLOKASYON çıktı!! O kadar ender rastlanan bir durummuş ki bu iki doktor da birbirinizi nasıl buldunuz dercesine hayretlerini gizleyemedi!
Benim pıhtılaşma testimde de MTHFR 677CT - Homozigot çıktı. (Yani gebelik boyunca folik asit ve kan sulandırıcı kullanmak gerekecek inşallah olursa)

Şimdi önümde 1. seçenek, dondurulmuş 6 embriyomuz olmasına rağmen yeniden yumurta toplatıp, yeni oluşacak embriyolara PGT yaptırmak… 2. seçenek Allah ne verdiyse deyip o 6’nın içinden 1 kere daha 2 adet denemek ve sonrasında ilk seçeneği uygulamak…

Allah bu güzel günlerde dileyen tüm anne adaylarına sağlıklı ve hayırlı evlatlar versin!❤️
Öyle güzel anlatmışsın ki …
Öncelikle çok geçmiş olsun , Rabbim güzel haberlerle karşılaştırsın bundan sonra ki süreçte ..

Fikir almak istemişsin ama malesef gönlünden geçeni tercih edersen en doğrusunu yaparsın . Matematiksel olarak total de 4 embriyo transfer edilmedi mi ? Yani kalan 7 olmuyor mu ?
Velhasıl kalanların içinde, mutlaka genetiği normal embriyo vardır fakat hangi transferde olumlu sonuç alınır bilinmez .. Sanırım fiyatlar hepten uçmadan tekrar toplama işlemi yapılırsa belki şans daha olanaklı olur , dengeli de olsa dengesiz de olsa çift taraflı translokasyon söz konusu ..

Öyle güzel anlatmışsın ki …
Öncelikle çok geçmiş olsun , Rabbim güzel haberlerle karşılaştırsın bundan sonra ki süreçte ..

Fikir almak istemişsin ama malesef gönlünden geçeni tercih edersen en doğrusunu yaparsın . Matematiksel olarak total de 4 embriyo transfer edilmedi mi ? Yani kalan 7 olmuyor mu ?
Velhasıl kalanların içinde, mutlaka genetiği normal embriyo vardır fakat hangi transferde olumlu sonuç alınır bilinmez .. Sanırım fiyatlar hepten uçmadan tekrar toplama işlemi yapılırsa belki şans daha olanaklı olur , dengeli de olsa dengesiz de olsa çift taraflı translokasyon söz konusu ..
Çok teşekkür ederim. Sizin de Allah tamamına erdirsin, sanırım hamilesiniz…💐

2+2= 4 embriyo olumsuz, kasetteki 3. Embriyo da çözülünce gitmiş. 5’i gitti, 6’sı kaldı. Şu an 2 deneme hakkım var. Kafam çok karışık…

Gerçekten nasıl denk gelmişinz eşinle öyle peki hangi kromozmlarnızda translokasyonlar var. Bence yeniden toplama yaptırın kalan embiriyolardan da çözdürüp örnek alıp tekrar dondurablyolar hepsine birden baktırın çünkü her seferinde transfer ve transfer için kullanılan ilaçlar maddi ve manevi yıpratır.

Öncelikle geçmiş olsun kesinlikle az rastlanıyordur ama bissürü translokasyonu test yaptırmayan 2-3 düşükten sonra bebeğini kucağına salan kimbilir kaç kişi var bu translokasyonda genelde aileden geçiyormuş bizler olduk bebeklerimizde olur korkmayalım sadece uzun bir süreç olma ihtimali var. Ben olsam eğer maddi durumunuz müsait ise direkt teni tüp bebek tedavisine başlar pgt veya nst idi sanırım 5. Gün yapılan tarama onlardan hangisi öneriliyorsa yaptırarak transfer edilmesini sağlardım çünkğ kalan eski embriyolarınızdan yüne tutunan olsa ve 6-7 hafta gebelik yaşasanız sonra kürtaj sonrası bekle adet geçsin yeni tüp bebeğe 3 ay geç başlama nedeni. Bildiğim kadarıyla çizik atılması gibi durumlar gebeliğin tutunmasını arttırıyor inş tez vakitte sağlıklı embriyolar bulursunuz bol bol

Öncelikle geçmiş olsun kesinlikle az rastlanıyordur ama bissürü translokasyonu test yaptırmayan 2-3 düşükten sonra bebeğini kucağına salan kimbilir kaç kişi var bu translokasyonda genelde aileden geçiyormuş bizler olduk bebeklerimizde olur korkmayalım sadece uzun bir süreç olma ihtimali var. Ben olsam eğer maddi durumunuz müsait ise direkt teni tüp bebek tedavisine başlar pgt veya nst idi sanırım 5. Gün yapılan tarama onlardan hangisi öneriliyorsa yaptırarak transfer edilmesini sağlardım çünkğ kalan eski embriyolarınızdan yüne tutunan olsa ve 6-7 hafta gebelik yaşasanız sonra kürtaj sonrası bekle adet geçsin yeni tüp bebeğe 3 ay geç başlama nedeni. Bildiğim kadarıyla çizik atılması gibi durumlar gebeliğin tutunmasını arttırıyor inş tez vakitte sağlıklı embriyolar bulursunuz bol bol
Merhaba, mesajınızı şimdi gördüm. Ben kalan 6 embriyodan 3’ünü transfer ettirdim ve yalnızca 1’i tutundu. Bugün 6+5 olmamıza rağmen doktor kesede bebek göremedi. ( tutunmada sorun yok, kromozomal sorun yaşıyorum sürekli) Biraz daha bekleyip bebek yine görünmezse ilaçları kesip düşük bekleyeceğiz. Ya da ilaçla olacak inşallah.

Vücudum yoruldu, psikolojim de yoruldu. Kışa doğru belki yine baştan başlarız, bu sefer pgtli… 😞

Merhaba, mesajınızı şimdi gördüm. Ben kalan 6 embriyodan 3’ünü transfer ettirdim ve yalnızca 1’i tutundu. Bugün 6+5 olmamıza rağmen doktor kesede bebek göremedi. ( tutunmada sorun yok, kromozomal sorun yaşıyorum sürekli) Biraz daha bekleyip bebek yine görünmezse ilaçları kesip düşük bekleyeceğiz. Ya da ilaçla olacak inşallah.

Vücudum yoruldu, psikolojim de yoruldu. Kışa doğru belki yine baştan başlarız, bu sefer pgtli… 😞
Ne yaptınız merak ettim evet maalesef çok yorucu maddi manevi zor süreç umarım en kısa zamanda mutlu haberinizi yazarsınız

Himmm bende öncesinde gonapeptyl kullanmıştım baskilama için,aynı görevi yapıyordur sanırım..
Benim esimde translokasyon var ,robetsonian..13.ve 14.kromozomlarda.siz de hangisi var peki?
Merhaba benimde eşimde 13 ve 14. Kromozomlarda dengeli translokasyon var suan ne durumdasınız acaba

Merhaba benimde eşimde 13 ve 14. Kromozomlarda dengeli translokasyon var suan ne durumdasınız acaba
Selamlar
Hala çocuk sahibi olamadım, uğraşıyorum..ilave yumurta kalitesizligi de mevcut, başka genetik durumlarda olabilir bizde..şuan beklemedeyim..Kasım aralık gibi tekrardan başlayacağım tedaviye.. siz tedavi oldunuz mu hiç?

Selamlar
Hala çocuk sahibi olamadım, uğraşıyorum..ilave yumurta kalitesizligi de mevcut, başka genetik durumlarda olabilir bizde..şuan beklemedeyim..Kasım aralık gibi tekrardan başlayacağım tedaviye.. siz tedavi oldunuz mu hiç?
1 kere denedik ama sağlıklı embriyoyu bulamadık malesef.. daha öncede doğal yoldan 3 kaybım oldu hepsinin kalbi durdu

X