Trombosit Kardeşliği Samsun

-Mavi

Güzel kalın..Birde trombosit bağışı yapın
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2015
5.790
11.603
36

Kimler Trombosit Bağışı Yapabilir?
Aferez bağışçısının 18-65 yaş arasında olması , 50 kğ üzerinde ağırlığının olması

Son 5 gün içerisinde ilaç kullanmamış olması

1 yıl içinde ameliyat olmamış , anestezi almamış olması

Dövme , piercing , Botoks , PRP ve mezoterapi uygulaması varsa üzerinden 1 yıl geçmiş olması

Damar yapısının uygun olması

Sağlıklı durumunun iyi olması gerekir.( grip, enfeksiyon , anemi , kan hastalığı, hepatit ve hepatit taşıyıcılığı bulunmamalı)

Tam kan bağışı yapan birisi en az 4 hafta sonra trombosit verebilir.

Diş tedavisi; Özel muayenehanelerde yapılan herhangi bir diş müdahalesi sonrasında kişi 12 ay boyunca kan bağışı yapamaz.(Üniversite ve diş hastanesinde yapılan uygulamalarda süre 7 gün ile 6 ay arasında değişmektedir.)

Hktby Hktby
Edit;Uzulerek belirtiyorum ki Ecrinnaz dun gece melek oldu... Turkiye'de binlerce ecrinnaz var.. facebook dan tum kan gonulluleri grubunu takip edin.. kendi ilinizdeki ilanlari arayip numaranizi birakin ihtiyaclari oldugunda cagirabilecekleri bir can olun.. bir cocugun trombosit ablasi olup kaninizdaki trombositi paylasin.. bunu ayda 1 kere de olsa lutfen yapin cunku trombosit sayisi azalirsa hayati risk basliyor... bu sayfada ben bugun trombosit bagisladim diye bulundugunuz ilde ilanlari paylasin.. gonullu listesi olusturalim.. daha cok cocugumuz sizi bekliyor...

Bu is bu sekilde olmaz arkadaslar.. ciddi takip gerekiyor hesabinizdan paylasim yapip cevrenize kan grubu sorup hadi kalk git demeniz gerekiyor.. sonra bu basliga ya da linaya ozel mesajla giden kisinin adini soylemeniz gerekiyor ki gercekten geldi mi makinaya baglandi mi kontrol edelim.. zamana karsi yaris var lutfen daha duyarli daha aktif olalim.. zaman aleyhimize isliyor

Son düzenleme:
İnşallah
Hiç samsunlu yok sanırım yada görmediler

belediyeden anons yaptırsanız yaparlar böyle bir şey için
Olabilir
Ben samsunda yaşamıyorum orda olsam daha çok şey yapabilirdim
Bir kaç yere ulaşıp personele toplu mesaj attırdım
Belki buradanda çıkar diye şansımı deneyim dedim

Samsunda yaşıyoruz, eşim A Rh+ kan grunuba sahip ama trombosit ne onu bilmiyorum cahilliğime verin. Yarın zaten OMÜ ye de gideceğiz, ihtiyaç varmı sorarız.

Rabbim tez zamanda acil şifalar versin inş. :dua:

Kanin icinde pihtilasmayi saglayan hucre.. beyaz kan diye de bilinir.. losemi gibi kan hastaliklarinda vucut trombositi yeterli duzeyde uretmez disardan almasi gerekir..
Kan verme isleminden farkli olarak kan bir damardan alinir makine araciligiyla icindeki trombositler ayrilir ayni kan vericinin damarina geri verilir icinden yalnizca trombosit toplanir.. verilen trombositi vucut 24 saat icinde yeniden uretir..
Omude cok sayida cocuk onkolojide tedavi goruyor ve duzenli trombosit kullaniyor.. ecrin naz icin vericem derseniz ecrinin kullanmasi icin hazirda bekler...5 gun kadar...
Samsunda yaşıyoruz, eşim A Rh+ kan grunuba sahip ama trombosit ne onu bilmiyorum cahilliğime verin. Yarın zaten OMÜ ye de gideceğiz, ihtiyaç varmı sorarız.

Rabbim tez zamanda acil şifalar versin inş. :dua:

Ayrica herhangi bir kan merkezine verilmiyor direk omu kan merkezine gidilmesi gerekiyor boyle durumlarda
Bu gibi konularda bilgisi olan biri olarak bize anlatır mısınız? Trombosit bağışını ihtiyaç olsun olmasın yapabiliyor muyuz? Yoksa bir hastanın ihtiyacı halinde falanca hasta için geldim deyip mi bağış yapıyoruz?

Kanin icinde pihtilasmayi saglayan hucre.. beyaz kan diye de bilinir.. losemi gibi kan hastaliklarinda vucut trombositi yeterli duzeyde uretmez disardan almasi gerekir..
Kan verme isleminden farkli olarak kan bir damardan alinir makine araciligiyla icindeki trombositler ayrilir ayni kan vericinin damarina geri verilir icinden yalnizca trombosit toplanir.. verilen trombositi vucut 24 saat icinde yeniden uretir..
Omude cok sayida cocuk onkolojide tedavi goruyor ve duzenli trombosit kullaniyor.. ecrin naz icin vericem derseniz ecrinin kullanmasi icin hazirda bekler...5 gun kadar...

Tamamdır
Ben eşime söyleyim yarın uğrarız. İnş. bir faydamız dokunmuş olur

Ayrica herhangi bir kan merkezine verilmiyor direk omu kan merkezine gidilmesi gerekiyor boyle durumlarda
Ben çiftlikte şubeyle görüştüm buradanda verilebilir biz naklederiz dediler

Bu gibi konularda bilgisi olan biri olarak bize anlatır mısınız? Trombosit bağışını ihtiyaç olsun olmasın yapabiliyor muyuz? Yoksa bir hastanın ihtiyacı halinde falanca hasta için geldim deyip mi bağış yapıyoruz?

Trombositin ömrü 5 gun.. 5 gun kullanilmazsa çöp oluyor.. Kan verildiginde uzun sure saklanabiliyorken trombositte boyle bir sans yok.. bu yuzden depolanmasi mumkun degil.. yatisi yapilan hasta icin Acil durumda kullanilsin diye kan merkezinde 1 unite trombosit bekletiliyor. Trombosit ihtiyaci 1 uniteyi gecerse istek yapiliyor o an gonullulere ulasip hastaneye davet ediyoruz..
Trombosit sayisi dusunce once deri alti kanamalar sonra burun kanamalari en son beyin kanamasina gidebilen bir tablo karsimiza cikiyor.. losemi ve diger kan hastaliklarina sahip cocuklarimizin tedavileri icin duzenli trombosit almalari sart..
Bu yuzden trombosit araniyor ilani gordugunuzde verilen telefonu arayip aileyle iletisime gecip derhal trombosit vermeniz cok onemli..
Lutfen duyarli olup ilanlari gormezden gelmeyelim.. nasil olsa biri vermistir denmesin

SAMSUN ilinde aktif sekilde trombosit ilanlarinin paylasildigi ailelerin, doktorlarinin,kan merkezi calisanlarinin birebir iletisim icinde oldugu gonullu bir grubumuz var.. Musait olduklari zamanda kan grubuna gore gonulluleri arayip davet ettigimiz sonucunu takip ettigimiz bir grup.. merak edenler bana ulasabilir. ozelden grubun sosyalmedya linkini gonderebilirim...

Trombositin ömrü 5 gun.. 5 gun kullanilmazsa çöp oluyor.. Kan verildiginde uzun sure saklanabiliyorken trombositte boyle bir sans yok.. bu yuzden depolanmasi mumkun degil.. yatisi yapilan hasta icin Acil durumda kullanilsin diye kan merkezinde 1 unite trombosit bekletiliyor. Trombosit ihtiyaci 1 uniteyi gecerse istek yapiliyor o an gonullulere ulasip hastaneye davet ediyoruz..
Trombosit sayisi dusunce once deri alti kanamalar sonra burun kanamalari en son beyin kanamasina gidebilen bir tablo karsimiza cikiyor.. losemi ve diger kan hastaliklarina sahip cocuklarimizin tedavileri icin duzenli trombosit almalari sart..
Bu yuzden trombosit araniyor ilani gordugunuzde verilen telefonu arayip aileyle iletisime gecip derhal trombosit vermeniz cok onemli..
Lutfen duyarli olup ilanlari gormezden gelmeyelim.. nasil olsa biri vermistir denmesin
Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum, sanırım hayatın başka alanlarına o kadar fazla kafa yorar olmuşuz ki, gerçek dert, üzüntü diyebileceğimiz şeyleri pas geçer olmuşuz.

Özellikle bu gibi bağışlar konusunda toplum olarak bilinçlenmeye ihtiyacımız var. Siz Trombosit kardeşliğinden bahsettiniz, bu bir dernek çatısı altında mı yapılıyor, nasıl organize olunuyor, X bir şehirdeki hastanın bağış isteğinden nasıl haberdar oluyorsunuz?
Bizde böyle bir oluşumun içinde olmak istersek ne yapmalıyız?
Sizi yoracağım, zahmet veriyorum ama bilen birilerinden bilgi almak sağlıklı olacağından, vaktiniz olur da bizi aydınlatırsanız sevinirim.

SAMSUN ilinde aktif sekilde trombosit ilanlarinin paylasildigi ailelerin, doktorlarinin,kan merkezi calisanlarinin birebir iletisim icinde oldugu gonullu bir grubumuz var.. Musait olduklari zamanda kan grubuna gore gonulluleri arayip davet ettigimiz sonucunu takip ettigimiz bir grup.. merak edenler bana ulasabilir. ozelden grubun sosyalmedya linkini gonderebilirim...
Özür dilerim şimdi okudum bu yazınızı, Samsun'da değilim ama bana özelden gurubun linkini verir misiniz? İhtiyacı olan veya gönüllü olmak isteyenleri size yönlendiririm, benimde böyle bir katkım olsun Samsun'lu hastalara.

X