Tatlı Tarifi Tulumba Tatlisi (Resimli)

hasretim34

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2007
7.037
13
tarif deniz günes hanima aittir.. resimler bana

ilk önce serbeti kaynatip sogumaya birakin buzdolabinada koayabilirsiniz.
ayrica kizartacaginiz yagin kesinlikle soguk olmasi gerekiyor...

* 2.5 su bardağı un
* 2 su bardağı su
* 50 gram margarin
* 1 tatlı kaşığı şeker
* 1 fiske tuz
* 1 tatlı kaşığı nişasta
* 1 çorba kaşığı irmik
3 adet yumurta
Kızartmak için

* 1 litre kadar sıvı yağ (tavanın büyüklüğüne göre)

Şerbet için

* 3.5 su bardağı şeker
* 2.5 su bardağı su
* 1 dilim limon

Şerbet kaynatılıp, iyice soğutulur. Bir tencere içerisinde su, margarin, şeker ve tuz kaynatılır. İçerisine un eklenir, tahta kaşık yardımıyla karıştırarak biraz kavrulur. Kenara alıp soğutulur. Hamur parmak dayanacak sıcaklığa gelince içerisine birer birer yumurtalar kırılır, nişasta ve irmik eklenir. El yordamı ile biraz yoğurulup, malzemeler iyice birbirine yedirilir. Hamur, ister krema torbasına doldurularak, ister krema sıkacağının tüpüne doldurularak tulumba şeklinde sıkılır. Kızartma yağının mutlaka soğuk olması gerekiyor, orta ateşte kendi halinde kızarmaya bırakılır, tatlıların rengi değişmeye başlayınca ara ara karıştırarak her yerinin eşit kızarması sağlanır. Kızaran tatlılar tavadan alınıp şerbete alınır. Şerbette 5 dakika bekletilip servis tabağına alınır. Hamurların tamamı tek tavaya sığmayıp arttıysa kızartma yağı soğutulup yukarıdaki işlemler tekrarlanır.

Son düzenleme:
ayy bi kere denedim ve yandım bi dahamı hayatta denemem.. sonuçta çok pahalı bi tatlı deil..
ama gerçekten çok uğraşı olan bi tatlı ve siz becermişsiniz..ellerinizze sağlık..

aycaa hanim bu tarifi denemeden önce bende sizin gibi düsünüyodum 2 3 kere denedim olmadi bi türlü sonra bu tarifi buldum ve son kez denemeye krar verdim esim cok sever cünkü ev yapimi tulumbayi ve sonunda basardim cok sükür :))

Ellerine sağlık
tulumba bir klasiktir ve yeri apayrı..

hayırlı ramazanlar dilerim canısı

ay kizlar cok özür dilerim konuya abone olugum halde yeni cevaplari göstermemis sorunuza cevap veremedim hemen düzeltiyorum tairfi yumurta sayisi 3

ya neden zaman zaman resimler görünmyüor anlamiyoum daha sonra tekrar deneyin olur ins baska bir arkadasda görememisti sonradan gördü ama ben görebiliyorum ne yapmaliyim bilmiyorum üzgünüm :KK43:

X