tüp bebek tedavisindeki aşamaları anlatırmısınız?

SILAM

anne
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
123
1
38
:nazar:arkadaslar ben tup bebek tedavısıne baslıyorum lutfen asamaları anlatırmısınız merak edıyorum erkek ınfertılıtesı yuzunden hamıle kalamıyorum lutfen anlatırmısınız ılk gorusmeye gıdısınızden baslayın lutfen nere gıttıgınızıde yazarsanız sevınırım

:nazar:arkadaslar ben tup bebek tedavısıne baslıyorum lutfen asamaları anlatırmısınız merak edıyorum erkek ınfertılıtesı yuzunden hamıle kalamıyorum lutfen anlatırmısınız ılk gorusmeye gıdısınızden baslayın lutfen nere gıttıgınızıde yazarsanız sevınırım

merhaba canım ben bursadan sevcan soranusta yaptırdım ilk denemem benim eşimde sorun yok ama kısaca bi anlatayım bana doktorum hergün vücudu hazırlamak için iğne verdi 3 hafta kullandım 7 günde gonal-f yumurta iğnesi kuulandım hergün 2 iğne anlayacağın yumurtalar geliştikten sonra anestezi uygulayıp aldılar yumurtlama sorunuma rağmen 28 yumurta çıktı 15 sağlam 13 döllendi en iyi 4 tanesini yumurt toplamadan 3 gün sonra transfer ettiler bugün 6. günüm biraz stresli bi yol vakit geçmek bilmiyor heryanım ağrıyo yatamıyorum bile adet belirtilerine benzer sıkıntılar var ama normalmiş allah kolaylık versin canım sanada dilerim bi an önce bebişlerine kavuşursun

merhaba canım ben bursadan sevcan soranusta yaptırdım ilk denemem benim eşimde sorun yok ama kısaca bi anlatayım bana doktorum hergün vücudu hazırlamak için iğne verdi 3 hafta kullandım 7 günde gonal-f yumurta iğnesi kuulandım hergün 2 iğne anlayacağın yumurtalar geliştikten sonra anestezi uygulayıp aldılar yumurtlama sorunuma rağmen 28 yumurta çıktı 15 sağlam 13 döllendi en iyi 4 tanesini yumurt toplamadan 3 gün sonra transfer ettiler bugün 6. günüm biraz stresli bi yol vakit geçmek bilmiyor heryanım ağrıyo yatamıyorum bile adet belirtilerine benzer sıkıntılar var ama normalmiş allah kolaylık versin canım sanada dilerim bi an önce bebişlerine kavuşursun

çok tsk ederım ben suanda regl gunumu beklıyorum yumurta toplanıcak cunku bu sırada testlerımz yapıldı regl gununde testlerle gıdıcez bakalım ne olucak pekı bu donemde yanı regl gununu beklerken ılıskıye gırdınız mı yada korundunuz mu bıde reglının hangı gunu yumurta toplandı

Sılam yumurtalar regl ken toplanmıyor. Dr. seni regl günü çağırdı çünkü önce muayene yapacak ve testlerin sonuçlarına göre sana nasıl bir tedavi protokolü uygulayacağına karar verecek. Önce yumurta geliştirici ve çatlamayı önleyici iğneler olacaksın 8-10 gün boyunca. Bu iğneleri çoğunlukla karnından kendin veya eşin yapack.

Bu arada da 2-3 defa ultrasona gireceksin ve yumurta gelişimi takip edilerek ilaç dozunda bir değişiklik gerekirse o yapılacak.

Yeterli sayıda ve büyüklükte yumurtalar geliştikten sonra kalçadan(kendin yapamayacağın kas içi iğne) bir çatlama iğnesi olacaksın. Bu iğneden 36 saat sonrası için hastaneye çağıracaklar ve yumurta toplama olacak. Yumurta toplama gününde eşin de sperm verecek. Tedavinin hangi aşamalarında cinsel ilişkiye izin verilmediğini dr söylüyor zaten. O söyleyene kadar devam edebilirsiniz. Teorik olarak sperm örneğinden 2 gün önce perhiz başlıyor. Test sonucunu görene kadar da yasak.

Yumurtaların toplandıktan sonra ertesi gün sana telefonda, kaç yumurtanın döllendiğini ve muhtemel transfer tarihini söyleyip hastaneye çağıracaklar. Verilen saatte gideceksin ve transfer yapılacak.

Süreci merak etme, genel olarak sana bir takip çizelgesi veriyorlar, hangi iğne kaçta hangi dozda vurulacak diye . Her gidişinde o çizelgeye bir daha ne zaman gelmen gerektiğini de yazacaklar. Senin bir hata yapman da bu sayede mümkün değil.

Dr. seçeceği protokole göre bu süre 20 gün ila 2 ay arası değişiyor toplamda (bazen önce 1 ay doğum kontrol hapı kullanıp sonra iğnelere geçiyorsun. Benimki öyleydi)

Benim tedavim İstanbul Kadıköy Acıbadem'de yapıldı.

çok tsk ederım ben suanda regl gunumu beklıyorum yumurta toplanıcak cunku bu sırada testlerımz yapıldı regl gununde testlerle gıdıcez bakalım ne olucak pekı bu donemde yanı regl gununu beklerken ılıskıye gırdınız mı yada korundunuz mu bıde reglının hangı gunu yumurta toplandı

canım reglden sonra yada bazıları reglin 5. günü ilaçlara başlıyor yumurtaların gelişimine bağlı benim 14. gün yumurtalarım tpolandı 3 gün sonrada transfer oldu yumurta ne zaman istenilen boyuta gelirse ozaman topluyorlar

Sılam yumurtalar regl ken toplanmıyor. Dr. seni regl günü çağırdı çünkü önce muayene yapacak ve testlerin sonuçlarına göre sana nasıl bir tedavi protokolü uygulayacağına karar verecek. Önce yumurta geliştirici ve çatlamayı önleyici iğneler olacaksın 8-10 gün boyunca. Bu iğneleri çoğunlukla karnından kendin veya eşin yapack.

Bu arada da 2-3 defa ultrasona gireceksin ve yumurta gelişimi takip edilerek ilaç dozunda bir değişiklik gerekirse o yapılacak.

Yeterli sayıda ve büyüklükte yumurtalar geliştikten sonra kalçadan(kendin yapamayacağın kas içi iğne) bir çatlama iğnesi olacaksın. Bu iğneden 36 saat sonrası için hastaneye çağıracaklar ve yumurta toplama olacak. Yumurta toplama gününde eşin de sperm verecek. Tedavinin hangi aşamalarında cinsel ilişkiye izin verilmediğini dr söylüyor zaten. O söyleyene kadar devam edebilirsiniz. Teorik olarak sperm örneğinden 2 gün önce perhiz başlıyor. Test sonucunu görene kadar da yasak.

Yumurtaların toplandıktan sonra ertesi gün sana telefonda, kaç yumurtanın döllendiğini ve muhtemel transfer tarihini söyleyip hastaneye çağıracaklar. Verilen saatte gideceksin ve transfer yapılacak.

Süreci merak etme, genel olarak sana bir takip çizelgesi veriyorlar, hangi iğne kaçta hangi dozda vurulacak diye . Her gidişinde o çizelgeye bir daha ne zaman gelmen gerektiğini de yazacaklar. Senin bir hata yapman da bu sayede mümkün değil.

Dr. seçeceği protokole göre bu süre 20 gün ila 2 ay arası değişiyor toplamda (bazen önce 1 ay doğum kontrol hapı kullanıp sonra iğnelere geçiyorsun. Benimki öyleydi)

Benim tedavim İstanbul Kadıköy Acıbadem'de yapıldı.

çok tsk ederım cok saolun okadar guzel anlatmıssınız kı ekstra bısey srmama bıle gerek kalmadı zaman ayırdıgınız ıcın coook tsk ederım

arkadaşlar leah arkadaşım okadar güzel anlatmış ki aynısını yazmaya gerek olmadığını düşünüyorum ama benim eklemek istediğim birşey var.tüp bebek yaptıran ve başlamak üzere olan arkadarlara bi önerim var.negatif sonunçlanan veya tekrarlayan düşüklerden sonra drlar genelde genetik test yapıyorlar çiftlere.eğer çiftlerde genetik problem varsa önceki denemelerini boşuna yaptırmış oluyorlar.bu testi neden önce yapmadıklarını sordum dr lara.onlarda hastalara artı bi masraf açmak istemediklerini söylediler.masraf dedikleri fiyat özel labaratuvarlarda 108 ytl(2 hafta sonra sonuç elinizde), fakültelerde ücretsiz(6 ay sonra sonuç elinizde).bu konuda soruları olan arkadaşlar varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.inşaallah hepimiz en kısa zamanda sağlıkla sıhhatle ve hayırlısıyla bebişlerimize kavuşuruz.Allaha emanet olun öptüm

adetin 2.ya da 3.gününde doktorun tarafından muayene ile başlıyorsun.
yumurta geliştirici iğne ve haplar yazılıyor.
muayene günlerinde kan değerlerin ölçülüyor buna göre ilaç ve iğne dozajlarına karar veriliyor.
yumurta oluşumu ve sayısı doktorun tarafından uygun görüldüğünde çatlatma iğnesi yaptırılıyor
ve 36 saat sonra merkezde işlemin için çağırılıyorsun.
yumurta toplamı işlemi yaklaşık 25 dk sürüyor.anestezi altındasın.
bu arada eşinden de sperm örneği alınıyor
dinlenme sonrası evine gönderiliyorsun.biraz kanama olabiliyor.karın altı sancı olabiliyor(benim bayağı olmuştu.ameliyatlı gibiydim resmen,öksürürken hapşırırken canım acıdı epey)
ertesi günden itibaren bağlı bulunduğun merkezin labaratuvar görevlisi tarafından bilgilendirilmeye başlanıyorsun.(benim 7 yumurtam oluştu.hepsinde döllenme sağlanmış denildi ilk gün.sonra tekrar arandı.bölünme sağlandı.kaliteler çok iyi denildi)
ve nihayetinde transfer günü karar verildi.ben o gün için normalde yapılmıyor ama çok heyecanlı bir yapım olduğu için anestezi istedim.
sıkışık olarak isteniyorsun.işlem yaklaşık 5 dk falan sürüyormuş.
sonrasında 30-35 dk dinlenme var.bir süre daha idrarını tutmanı istiyorlar.
ve evine istirahata gönderiyorlar.
ağır hareket,iş yapmak yok...dinlen.
(umarım yardımcı olmuşumdur.zira benim de ilk deneyimimdi)

slm arkadaşlar aranıza yaklaşık 15 gün önce katıldım durumumu anlatmak istiyorum size yardımcı olursanız sevinirim 2 sene 8 aylık evliyim 1.5 sene önce doktora gittim eşim varikoselmiş 1.5 sene önce örendik bunu 1 sene önce eşim ameliyat oldu sperm sayısı artacağına dahada düştü 15 gün önce doktora gittik tüpbebek için doktor hastanenin ürolağoğuna yönlendirdi bizi ürolao tekrardan sperm testi istedi ml de 1.5 milyon hareketlilik %15 çıktı tesye 1 hafta önce gittiğimizde sperm hareketliliğini yükseltsin diye bazı ilaçlar verdi buğun gittiğimizde işlemlere hemen başlayabilirsiniz dedi eşim çok tereddütte 2-3 ay bekleyelim diyo bende beklemek sadece zaman kaybı olur diyorum bizim durumumuzda olup bu sperm sayısı ile hamile kalan varmı eşim doktor çok acele ettiğini düşünüyo 4 gün sonra adet olcam doktor 2 günü çağırdı heralde ilaçlara başlıcam benim durumumdakiler allah rızası için bana yazarmısınız çok zor durumdayım lütttveeeennnn yardım istiyorum

Merhaba ben de yeni başladım tüp bebek tedavisine
Sorum şu ki yumurta büyütme iğneleri kullanırken ilişki yasak mı
Doktorum hiç bahsetmedi
Ya da ne zaman yasak

Doktorum hiç bahsetmedi
Ya da ne zaman yasak
İliski yasak degil canim bana tedavim boyunca oyle bir yasak koymadilar zaten yumurta toplamaya yakin karninda berbat bi siskinlik oluyor o bi kac gun iliskiye girmek bile istemeyebilirsin. Yumurta toplama ve transfer sonrasida ne benim ne de esimin aklina iliski bile gelmemisti

Doktorum hiç bahsetmedi
Ya da ne zaman yasak
Tabikide yasak . Nasıl bahsetmediker bilmiyorum ama ben benim ve tanıdığım arkadaşların opu sürecine gelene kadar kesinlikle ilişki yasak dediler .opudan sonra’da 5/7 gün içerinde adet olman lazım o adetten sonra ancak ilişki olabilir . Opu sonrasıda 1 hafta adet beklenir o süreçtede yasak canım dikkat et

İliski yasak degil canim bana tedavim boyunca oyle bir yasak koymadilar zaten yumurta toplamaya yakin karninda berbat bi siskinlik oluyor o bi kac gun iliskiye girmek bile istemeyebilirsin. Yumurta toplama ve transfer sonrasida ne benim ne de esimin aklina iliski bile gelmemisti
İlginç . Bahçecde yaptırdık yumurta toplama oldu ( transfere hazırlanıcaz ) ama o sırada adetin 2 ci günü zaten iğneler başlanıldı andan iyibaren cinsel ilişki yasak denildi . Taki opu olup sonrasında adet olup bitene kadar . Çok şaşırdım size yasak kılınmamasına .

İlginç . Bahçecde yaptırdık yumurta toplama oldu ( transfere hazırlanıcaz ) ama o sırada adetin 2 ci günü zaten iğneler başlanıldı andan iyibaren cinsel ilişki yasak denildi . Taki opu olup sonrasında adet olup bitene kadar . Çok şaşırdım size yasak kılınmamasına .
Benimde bahcecide olan 2 tanidigim var onlarlada cok konustuk tedavi detaylari uzeribe boyle bisey soylemediler Belki size ozel bir durumdur

X