Tüp Bebekte Başarı için Beslenme

mambaa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2009
1.321
18
tüp bebek için özel diyetler uygulayan var mı? Ben uyguluyorum. İlk denemem çok şükür başarılı oldu. Kızım Aralık'da 3 yaşında olacak. Şimdi 2. bebek için tüp yapacağız. Deneyimlerimi paylaşmak isterim…

benim ilk denemem negatif. merak ettim. nasıl beslenmeliyiz bu süreçte?

herşeyden önce paket gıda, hazır gıda ve boş kalorilerden kesin uzak durmak lazım. sigarayı ve alkolü bırakmak şart dememe gerek yok herhalde:) kola gazoz içiyorsanız onlara da son vermek gerek. mümkün olduğunca az pişmiş sebze ve şeker oranı düşük meyveler yemek lazım. günde en az 3 litre su. Bir de fertilite için arınma diyeti. Ben bebek yapım bakım onarım’ın arınma diyeti’ni uyguladım ve şimdi yine uyguluyoruz.

Bir de bebek sahibi olmaya hazırım. şimdi ne olacak? yazısı var. epey uzun ama ben de eşim de çok yararlandık ve bütün önerilerini yerine getirdik.

hamile kalmada ilk şart bedeni arındırmak temizlemek. temiz olmayan bir ortamda hiçbir bebek 9 ay yaşamak istemez:)

bir de buğday çimi suyu var. gene bebek yapım bakım onarım anlatmış çok güzel. ben önce abartıyor sandım ama eşim hadi deneyelim diye ısrar edince gerçektenm iyi ki de denemişim dedim. İNANILMAZ! ben normalde çok düşük enerjili bir insanım ama buğday çimi suyu beni bambaşka bir insan yaptı. inanın abartmıyorum. 10 yaş genç ve mutlu hissediyorum resmen.

bunlara bi de egzersiz eklemek şart. hiçbir şey yapamıyorsanız dışarı çıkıp 1 saat hızlı adımlarla yürümelisiniz. toksinleri atmak için birebir.

daha aklıma gelirse yazarım.

bir de Dr. Yaşar Yılmaz’ın Arınma Kitabı var. onu da yine facebook sayfasından öğrenmiştim. hemen alıp okudum. gerçekten çok faydalı bilgiler var beslenmeyle ilgili. okudukça doğru sanıp aslında ne kadar çok şeyi yanlış yaptığımızı anladık. okuyun mutlaka derim.

bu sorum hem sana hem burayi okuyanlara...
yarin transferim olacak.
ben otururken illa sicak biseyler icmeden duramam.
kahveyi hic icmiycem cayi da cok azaltacagim.
bitki cayi kas gevsetiyor diye icmiyoruz yaa transferden sonra.
bana zararli olmayacak bitki cayi önerebilirmisiniz.ben caysiz duramam da:KK1:
bir de cekirdek depoladim eve sigara icmeyecegim cekirdekle oyalanacagim.cekirdegin zarari olurmu ki.aycekirdegi..

papatya çayını rahatlıkla içebilirsin. içine biraz da limon sık:) çekirdeğin hiçbir zararı olmaz tabii ki. çıtla stresini alsın:)

yarin transferim olacak.
bir de cekirdek depoladim eve sigara icmeyecegim cekirdekle oyalanacagim.cekirdegin zarari olurmu ki.aycekirdegi..

cnm benim transferden sonra ıhlamur dışında hiç bir bitki çayını önermiyorlar benim bildiğim. ayrıca çekirdeğide günde bir avuçtan fazla yeme derim. hatta bana kalırsa ay çekirdeği yerine kabak çekirdeği yemeni tavsiye ederim tabi oda yine bir avuçtan fazla olmayacak.

acı ve her tür baharattan, katkılı gıdalardan, sade soda dışında asitli içeceklerden, nar ve nar suyundan ilk bir hafta banyo yapmaktan kaçın derim. iç çamaşırını günlük değiştirirsen iyi olur.

hergün 3-4 ceviz, badem, fındık 1 yumurta, süt veya yoğurt, hurma ve bol meyve mesela yeşil elma yemeni de ayrıca tavsiye ediyorum.

ama hepsinden önemlisi bol bol dua et cnm. hakkında hayırlısı neyse o olsun inşallah, rabbim emeklerini boş çıkarmasın.

cnm benim transferden sonra ıhlamur dışında hiç bir bitki çayını önermiyorlar benim bildiğim. ayrıca çekirdeğide günde bir avuçtan fazla yeme derim. hatta bana kalırsa ay çekirdeği yerine kabak çekirdeği yemeni tavsiye ederim tabi oda yine bir avuçtan fazla olmayacak.

acı ve her tür baharattan, katkılı gıdalardan, sade soda dışında asitli içeceklerden, nar ve nar suyundan ilk bir hafta banyo yapmaktan kaçın derim. iç çamaşırını günlük değiştirirsen iyi olur.

hergün 3-4 ceviz, badem, fındık 1 yumurta, süt veya yoğurt, hurma ve bol meyve mesela yeşil elma yemeni de ayrıca tavsiye ediyorum.

ama hepsinden önemlisi bol bol dua et cnm. hakkında hayırlısı neyse o olsun inşallah, rabbim emeklerini boş çıkarmasın.

söylediklerinizin çoğuna katılabilirim ancak baharat ve nar neden?? hiçbir anlamı yok baharatların tamamından ve nardan uzak durmanın. bilakis nar çok iyi bir antioksidandır ve sayısız faydası vardır.

banyo yapmaktan kaçınmak da anlamlı değil. yapılacak herşeyin mantıklı/bilimsel bir açıklaması olması gerek.dua etmenin bile bilimsel doğruluğu vardır fakat diğerininki nedir bilmek isterim.

Teiekkürler...

slm arkadaşlar ben vucud arındırmayı AHMET MARANKİDEN duymuştum..ben tüp bebek tedavim sırasında ananas yemiştim bol bol meyve yemiştim normalde çok yemem meyve fakat ben bunları yaparken çok kasılıyorum yaaa..kısıtlanmak sanki beni daha olumsız etkiliyor zaten sigara alkol kullanmıyorum ama şunu özellikle yeyim desem bile kasılıyorum malesefki :KK43:
birde nar suyu rahim kaslarını hareketlendiriyor yani rahim de incelik problemi olanlara öneriyor ibrehim saraçoğlu.. galiba bu yüzden önerilmiyor transferden sonra..

ne ibrahim saraçoğlu ne de ahmet maranki doktor değiller. bence bu konularda önerilerde bulunmaları doğru değil. her türlü önerinin bilimsel desteği olması şart! tıp doktoru sıfatı olmayan insanların böyle şeyler söyleyerek insanları şaşırtmalarını doğru bulmuyorum. tüp bebek tedavisi tıbbı bir işlemdir. tıp bilgisi olmayan insanların önerileri benim için pek bir değer taşımaz. o yüzden beslenme de söz konusu olduğunda Dr. Yaşar Yılmaz ve Dr. Ahmet Aydın’ın kitaplarından başkasını dikkate almam. sizlere de almamanızı öneririm.

söylediklerinizin çoğuna katılabilirim ancak baharat ve nar neden?? hiçbir anlamı yok baharatların tamamından ve nardan uzak durmanın. bilakis nar çok iyi bir antioksidandır ve sayısız faydası vardır.

banyo yapmaktan kaçınmak da anlamlı değil. yapılacak herşeyin mantıklı/bilimsel bir açıklaması olması gerek.dua etmenin bile bilimsel doğruluğu vardır fakat diğerininki nedir bilmek isterim.

Teiekkürler...

haklısınız tabiki, sadece nar ve baharatlar değil yer yüzündeki bütün yiyeceklerin kendine göre bir çok faydası var elbetteki. lakin bazı insanların rahatsızlıklarına göre bazı yiyecekler yasaklanırken bazılarıda ön plana çıkarılabiliyor.

nar dışında yasak olarak yazdıklarımın hepsini transfer öncesi hastanede görevli hemşire bize söylemişti.
belki formda denk gelmişsinizdir rahim duvarında incelik sorunu yaşayan bir çok arkadaşımız kalınlaşmasına yardımcı olsun diye transfer öncesi nar ve nar suyu tüketiyorlar sırf rahim inceliği yüzünden transferleri iptal olmasın diye. kısacası incelik sorunu yaşamayanlar transfer sonrası nar tüketirse rahim iyice kalınlaşır ve buda embriyonun tutunmasını engeller diye duydum ve banada çok mantıklı geldi.

illaki ben banyo yapmadan duramam diyorsanız ayakta ılık suyla 5 dk yı geçmeyecek şekilde duş alabilirsiniz. uzun süreli ve sıcak suyla yapılan banyo vucut kaslarını gevşeltir buna rahim kaslarıda dahil buda tutunan embriyonun düşmesini sağlar. ( bunuda yine hastanede söylemişlerdi)

haklısınız tabiki, sadece nar ve baharatlar değil yer yüzündeki bütün yiyeceklerin kendine göre bir çok faydası var elbetteki. lakin bazı insanların rahatsızlıklarına göre bazı yiyecekler yasaklanırken bazılarıda ön plana çıkarılabiliyor.

nar dışında yasak olarak yazdıklarımın hepsini transfer öncesi hastanede görevli hemşire bize söylemişti.
belki formda denk gelmişsinizdir rahim duvarında incelik sorunu yaşayan bir çok arkadaşımız kalınlaşmasına yardımcı olsun diye transfer öncesi nar ve nar suyu tüketiyorlar sırf rahim inceliği yüzünden transferleri iptal olmasın diye. kısacası incelik sorunu yaşamayanlar transfer sonrası nar tüketirse rahim iyice kalınlaşır ve buda embriyonun tutunmasını engeller diye duydum ve banada çok mantıklı geldi.

illaki ben banyo yapmadan duramam diyorsanız ayakta ılık suyla 5 dk yı geçmeyecek şekilde duş alabilirsiniz. uzun süreli ve sıcak suyla yapılan banyo vucut kaslarını gevşeltir buna rahim kaslarıda dahil buda tutunan embriyonun düşmesini sağlar. ( bunuda yine hastanede söylemişlerdi)

Teşekkürler Elvan. Benim hastanemde de epey önerilerde bulunuldu ama ben her zaman önerilen ve önerilmeyenlerin bilimsel desteğini okumak taraftarım. Sanırım nar hikayesi ibrahim saraçoğlu’ndan çıktı. kendisinin önerilerini neye dayanarak yaptığını hiçbir zaman öğrenemedim. sanırım kendisi de emin değil:) o yüzden doktor olan ya da olmayan herkesin bir tavsiyesi varsa dayanaklarını da belirtmeleri taraftarıyım.

banyo tabii ki çok sıcak suyla çok uzu süre olmamalıç ama her zamanki kısa süren ılık duşlarımın hiçbir şeye zarar vermez, bilakis iyi gelir.

Teşekkürler Elvan. Benim hastanemde de epey önerilerde bulunuldu ama ben her zaman önerilen ve önerilmeyenlerin bilimsel desteğini okumak taraftarım. Sanırım nar hikayesi ibrahim saraçoğlu’ndan çıktı. kendisinin önerilerini neye dayanarak yaptığını hiçbir zaman öğrenemedim. sanırım kendisi de emin değil:) o yüzden doktor olan ya da olmayan herkesin bir tavsiyesi varsa dayanaklarını da belirtmeleri taraftarıyım.

banyo tabii ki çok sıcak suyla çok uzu süre olmamalıç ama her zamanki kısa süren ılık duşlarımın hiçbir şeye zarar vermez, bilakis iyi gelir.

rica ederim arkadaşım. sana kesinlikle katılıyorum birçoğumuz birşeyleri yaparken tamamen kulaktan duyma şeylere inanıpta yapıyoruz bu tabiki yanlış araştırmak ve doğruluğundan emin olmak en güzeli.
rabbim gönlünüze göre versin bol şans.

rica ederim arkadaşım. sana kesinlikle katılıyorum birçoğumuz birşeyleri yaparken tamamen kulaktan duyma şeylere inanıpta yapıyoruz bu tabiki yanlış araştırmak ve doğruluğundan emin olmak en güzeli.
rabbim gönlünüze göre versin bol şans.

Bebeğinin gelmesine az kalmış sağlıkla inşallah:) Bir doğum planı var mı?

yarin transferim olacak.

canım, ohlamur içebilirsin ama taze yaprak olarak demleyip içebilirsin. çokta faysaı var.

X