Türkiye'de iyi bir kariyer için üniversite şart mı?

ilgin0707

seviyor seviliyor:)
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2007
7.521
2
arkadaşlar sizce türkiyede iyi bir mevki ve kariyer yakalamak için üniversite mezunu olmak mı gerekli? lise mezunu olupta yönetici konumuna yükselmek zor mu? öyle insanlar var ki çevremizde hiçbirşey bilmediği halde yönetici konumunda çalışıyor sizinde fikirlerinizi almak istedim

Açıkçacı ben şart olduğunu düşünmüyorum ...

Torpil falan da bir yere kadar....

İşini nasıl yaptığın , yapabildiğin önemli bence ....

tabiki üniversite şart...o eskidenmiş sıfırdan var olanlar, sabancılar koçlar bilmemneler...şimdi en az iki dil bilmeyeni bile kapılarından sokmuyor kurumsal şirketler...Boşuna mı dirsek çürütüyor binlerce genç üniversitelerde, öss sınavlarında, kpss sınavlarında...
ha vardır yönetici, ama adam mahalle arasındaki mobilyacıda mağaza yöneticisi filandır, büyük şirketlerde devlet kurumlarında zor biraz...

şimdi şöyle;
Türkiyede hiçbirşey imkansız değiL...

önce lise mezunu olarak girdiğin bir yerde en aşağı yerden başlayarak çalışırsan diyelimki 10 sene ...yöneticiliğe kadar yükselirsin..tabii sebat etmen gerekir....mesela tezgahtar olarak girersin yıllarca çalışırsın sonra mağaza müdürü olabilirsin..bu bir örnekti....

daha sonra üniversite mezunu olursan biryerlerden başlayarak kısa sürede tabii iyiysen başarılı ve hırslıysan yine bir yerlere gelirsin.....ama arkanda sağlam bir dayın varsa üniversiteye gerek yok...direkt üst yönetimden başlayabilirsin...:dance::dance:..çünkü burası Türkiye..

bir üniversite ögrencisi olarak bu cümleyi kurmaktan her ne kadar utanç duysam da türkiyede iyi bir mevkide olmak için üniversite şart degil torpil şart............

torpil şart diyenler ancak kendini kandırır:1closedeyes:
yüksek lisans mezunuyum:kahve:
çalıştım çabaladım bileğimin hakkıyla iyi bi erlere geldim hatta bu yolda çok güzel hedeflerim varşakkıdı
çalışmaktan yılmayacağım hatta tekrar üni okumayı düşünüyorum:icecream:

tabiki üniversite şart...o eskidenmiş sıfırdan var olanlar, sabancılar koçlar bilmemneler...şimdi en az iki dil bilmeyeni bile kapılarından sokmuyor kurumsal şirketler...Boşuna mı dirsek çürütüyor binlerce genç üniversitelerde, öss sınavlarında, kpss sınavlarında...
ha vardır yönetici, ama adam mahalle arasındaki mobilyacıda mağaza yöneticisi filandır, büyük şirketlerde devlet kurumlarında zor biraz...

katılıyorum. dediğin gibi o tarz yerlerde yönetici falandır. sekreterlik için bile büyük firmalarda 4 senelik üniversite mezunu arıyorlar. üstelik çoğu yerde sekreterlere hem çay servisi yaptırıp hem toz aldırıp hem de ön muhasabe yaptırmaya çalışıyorlar. muhasebe işi bulman bile çok zor a.ö.f de okuyorsan biraz daha şanslısın işte. torpil evet biyere kadar, diploman yoksa bir adım geridesin. iyi bir yere gelmek, az çalışma çok çalışma meselesi değil diploma meselesi. diploman yoksa çok çalışıp en az maaşı alırsın. acı ama gerçek.

X