Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
Selam arkadaşlar. Mart ayından beri koronadan çok korktuğumu biliyorsunuz. Sizin de bir konuda fikrinizi almak istedim. Ben apar topar aşı randevü mü aldım, Pazartesi aşı olacağım. Ama bu yıl hamilelik de düşünüyorum. Doktora sordum elimizde kesin bir veri yok ama 3 ay bekleyip hamile kalabilirsin dedi. Ama gelin de benim gibi panik birine anlatın bunu. Yaş 37, hiç çocuğum yok. Risk alsam mı, bir yandan da aşı hakkım gider diye korkuyorum, öte yandan hamileyken korona geçirmek de tehlikeli en azından aşı riski aza indirir diyorum. Çok kararsızım :KK43: korkuyorum.

Selam arkadaşlar. Mart ayından beri koronadan çok korktuğumu biliyorsunuz. Sizin de bir konuda fikrinizi almak istedim. Ben apar topar aşı randevü mü aldım, Pazartesi aşı olacağım. Ama bu yıl hamilelik de düşünüyorum. Doktora sordum elimizde kesin bir veri yok ama 3 ay bekleyip hamile kalabilirsin dedi. Ama gelin de benim gibi panik birine anlatın bunu. Yaş 37, hiç çocuğum yok. Risk alsam mı, bir yandan da aşı hakkım gider diye korkuyorum, öte yandan hamileyken korona geçirmek de tehlikeli en azından aşı riski aza indirir diyorum. Çok kararsızım :KK43: korkuyorum.
Ben asi olmayi dusunmuyorum o yuzden ne kadar objektif yorum yapabilirim bilmiyorum. Asi henuz cok yeni, ne etkisi var, uzun vadede ne getirecek bilemiyoruz.
O yuzden ben yakin zamanda hamilelik dusunuyorsam asi olmazdim. Illa asi olacaksam da bebek dusuncemi en az 1 yil ertelerdim.
Alakasi yok belki ama bir arkadasim korona gecirdi. Verilen ilaclari kullandı. Doktoru o ilaclari kullandigi icin en az 1 yil hamile kalmamasini soylemis.

Canim 3 ay bekle o zaman, yani bu arada varsa sağlıksız beslenme, sigara , fazla kilo bunları halledin. Kan testinizi yaptirin, folik asit başlayın kadin doğum doktoruna giderek. 3 ay cok kayıp olmaz zaten sadece 3 ay sonra doğum yaparsınız. Siz bu sirada kadin doğuma gidin hemen hamile kalabiliyor musnuz , bir sikinti var mi baktın. Bence çocuğu tamamen ertelemeyin ama 3ay da bekleyin

Negatif olmak istemem ama bazı uzmanlar aşının etkisinin zaten 3 ile 6 ay arası olduğunu söylüyor. İlk aşı olanların antikorlarına bir baksalar ya. Muhtemelen bakılmıştır ama bilmiyorum açıklarlar mı bu sonuçları. Ben olsam aşıyı olur, hamileliği de 3 ay ertelerdim, O zamana kadar da netleşmiş olur bazı şeyler. Sanmıyorum aşının uzun vadede kısırlık yapacağını.
Bu arada aşı hakkı gitmez. Sırası gelip de aşı olmayanları başvurduklarında yine aşılıyorlar diye biliyorum.

Canim 3 ay bekle o zaman, yani bu arada varsa sağlıksız beslenme, sigara , fazla kilo bunları halledin. Kan testinizi yaptirin, folik asit başlayın kadin doğum doktoruna giderek. 3 ay cok kayıp olmaz zaten sadece 3 ay sonra doğum yaparsınız. Siz bu sirada kadin doğuma gidin hemen hamile kalabiliyor musnuz , bir sikinti var mi baktın. Bence çocuğu tamamen ertelemeyin ama 3ay da bekleyin
Canım zaten vajinusmus tedavisine başlayacağım bu sırada. Doktorum da senin dediğin gibi folik asit yükleriz dedi. Fazla kilom da var :) Benim tek korkum söylentiler çerçevesinde hamileliğime engel bir durum oluşur mu, ne bileyim kısırlık yapar mı bu aşı, ya da yapmıyor diyelim 3 ay yumurtalık rezervlerinin azalmasında çok etkili mi :KK43: doktora da her an soramıyorum, aşı konusunda sinirleniyorlar özellikle. Sağlıkçılar covid geçirmenin daha tehlikeli olacağı görüşünde. Ben de hemen aldım randevumü hakkımın geçmesinden de korkuyorum:KK43:

Merhaba sevgili dostlarım, bugün de morallerimizi yüksek tutmak ve güzel bir pazar günü geçirmeniz dileği ile sizlere dün görüntülediğim gün doğumunu, pembe sardunya çiçekleri, yeni dünya yaprakları arasında bir kelebek, gökyüzünde martılar ve kedim Gözdeyi gönderiyorum, sevgilerimle :KK200:
20210226_075524.jpg
20200910_173314.jpg
YDkelebek2.JPG
Mürenbükü68.JPG
20201027_140610.jpg

Canım zaten vajinusmus tedavisine başlayacağım bu sırada. Doktorum da senin dediğin gibi folik asit yükleriz dedi. Fazla kilom da var :) Benim tek korkum söylentiler çerçevesinde hamileliğime engel bir durum oluşur mu, ne bileyim kısırlık yapar mı bu aşı, ya da yapmıyor diyelim 3 ay yumurtalık rezervlerinin azalmasında çok etkili mi :KK43: doktora da her an soramıyorum, aşı konusunda sinirleniyorlar özellikle. Sağlıkçılar covid geçirmenin daha tehlikeli olacağı görüşünde. Ben de hemen aldım randevumü hakkımın geçmesinden de korkuyorum:KK43:
Canım benim
Bir bilgim yok da sağlıklı ve hayırlı kararlar almanı diliyorum.

Ben yaşıyorum, normalde limonlu su içerim ara sıra adetliyken içersem oturduğum yerden kalkamıyorum. Genel olarak adetliyken de tansiyonum düşük geziyorum. Ama zararı var mı bilmiyorum
Bugun adetimin 2.gunu.
Bas donmesi yasayinca olctum. Dusuk cikinca ara ara olctum 11-6 10-6 civarinda geziyor.
Normalde tansiyonum pek dusuk olmadığından rahatsiz etti beni.
Umarim bir sorun gostergesi degildir.

Canim kusura bakma sormasi ayip hic ilişkide bulanmadin mi? Bende yazin 37 ue girecem 37 diyemiyorum ahaja neyse 6 yaşında bir çocuğum var. Önce cocuk istemiyordum ama şimdi istiyorum ekimden beri korunmuyoruz ama olmadi henüz 🙂 bilemiyorum tam 3 ay nasıl etki eder ama, bitkisel seyler kullanabilirsin. Ablamın pandeminin başında adeti düzensizlesti gitmedi doktora sonra ekim giBi gitti fsh i yüksek cikti .bizde bir sayfadan bu gebelik setini aldik hayit suyu, aspir yagu,keten tohumu, elma sirkesi yağı vardi,kullandı fshi 2 ay sonra düştü. Bende simdi hayit suyu iciyorum belki fayda eder. Siz simdi takmayin bunu kilonuza odaklanin, sağlıklı beslenin ve en önemlisi vajinismusu halledin.

Şu kısırlık yapar mevzusu çok saçma geliyor bana şu çip mevzusu gibi aynı bu şekilde de hergün korona olduk mu olacak mıyız ya ölürsek korkusu ile de zor

Covid 19 un ekonomik etkisinden de bahsedeyim biraz

Oyak Renault geçen ay Şubat ayında 11 gün üretime ara verdi Mart ayı içinde şuan 10 günlük üretime ara verildi Renault dünyadaki fabrikalarında 14 bin küsür çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Bursa'daki fabrikadan ne kadar çalışan çıkarılacağı sayı henüz belli değil Nisan ayında da üretim duracak böylesine büyük bir firma duraksama yaşıyorsa Türkiye'nin ekonomisine ne kadar kayıp olduğunu tahmin edebilir herkes çalışanı işten çıkarma sadece bu fabrika ile sınırlı kalır mı bilinmez tabii ki devlette desteği bir yere kadar sağlıyor. Aşı olunmalı mı olunmamalı mı insan birçok kez düşünüyor zamlar ardı ardınca geliyor. Sürekli evde durarak kendimizi kötü hissediyoruz dışarı çıkıp geliyoruz acaba korona mı olduk korkusu yaşıyoruz ne yapacağız? Biz kurallara uysak çevremizdekiler uymuyor kurallara uymayan zaten korona olmuyor korona olmaktan korkuyorum ama sürekli evde durmaktan da bunalıyorum. İnsanız ve sosyalleşmeye de ihtiyacımız var. Bu korona nasıl biter peki?

Canim kusura bakma sormasi ayip hic ilişkide bulanmadin mi? Bende yazin 37 ue girecem 37 diyemiyorum ahaja neyse 6 yaşında bir çocuğum var. Önce cocuk istemiyordum ama şimdi istiyorum ekimden beri korunmuyoruz ama olmadi henüz 🙂 bilemiyorum tam 3 ay nasıl etki eder ama, bitkisel seyler kullanabilirsin. Ablamın pandeminin başında adeti düzensizlesti gitmedi doktora sonra ekim giBi gitti fsh i yüksek cikti .bizde bir sayfadan bu gebelik setini aldik hayit suyu, aspir yagu,keten tohumu, elma sirkesi yağı vardi,kullandı fshi 2 ay sonra düştü. Bende simdi hayit suyu iciyorum belki fayda eder. Siz simdi takmayin bunu kilonuza odaklanin, sağlıklı beslenin ve en önemlisi vajinismusu halledin.
Hayır canım maalesef, hiç olmadı 😔 sanki bildiğin duvar 😬 peki ilk hamileliğin hemen olmuş muydu canım? Bu arada ben de araştırayım o seti, bakalım doktor ne diyecek.

Günaydın herkese sağlıklı günler :) Özel rehabilitasyon merkezi nde öğretmenim, daha önce temaslı olduğum 3 durum için kendimi izole etmiş ve Pcr testi yaptırmıştım, kurum psikoloğumuz Perşembe gecesi pozitif çıktı. Zaten kurumda çalışan çok az kişiyiz ve çok samimiyiz, yemek kahvaltı mesafe hak getire, maske zaten yok öğretmenler odasında ve yemekhanede, bize 4 gün izin verdiler bugün öğleden sonra PCR testi istediler. 4. Olacak bu yaptıracağım, sabah boğaz ağrısı ile uyandım, dünden belim ve sırtım ağrıyordu. Eşim de aynı durumda hatta o biraz daha kötü. İkimizde test vereceğiz. Bu sefer çok tedirgin değildim. Belirtiler başlayınca korkar oldum :KK43: bakalım test sonrası sonucu yazarım inşallah..

Günaydın herkese sağlıklı günler :) Özel rehabilitasyon merkezi nde öğretmenim, daha önce temaslı olduğum 3 durum için kendimi izole etmiş ve Pcr testi yaptırmıştım, kurum psikoloğumuz Perşembe gecesi pozitif çıktı. Zaten kurumda çalışan çok az kişiyiz ve çok samimiyiz, yemek kahvaltı mesafe hak getire, maske zaten yok öğretmenler odasında ve yemekhanede, bize 4 gün izin verdiler bugün öğleden sonra PCR testi istediler. 4. Olacak bu yaptıracağım, sabah boğaz ağrısı ile uyandım, dünden belim ve sırtım ağrıyordu. Eşim de aynı durumda hatta o biraz daha kötü. İkimizde test vereceğiz. Bu sefer çok tedirgin değildim. Belirtiler başlayınca korkar oldum :KK43: bakalım test sonrası sonucu yazarım inşallah..
Allahım yardımcınız olsun inşallah.

X