Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
O aşı çok önemli🤷🏼‍♀️Kız kardeşiminde öyle aşı tutmamış ya da yapılmamış.7 aylık doğdu 1 ay küvezde kaldı.
Geçen yıl kuaförden olduğunu düşünüyoruz. Hepatit b bulaştı ve tedavisi bile yok.Çok ciddi sorunlar yaşadı.
Hatta bir yeri kanar diye korkuyor ve korkuyoruz.Bulaşıcı çünkü😏
Bende 16 yıl önce geçirdim.Aşılı olduğum için çabuk atlattım.
O sebeple ihmal etmeyin .Tekrar yapılma imkanı varsa yaptırın.
Hepatit ailede varsa ya da sülalede ya da eşinde eşinin ailesinde kandan antikor varmı diye batırıp yoksa yaptirilabiliyor benim eşimin tarafında var diye o da bende yaptırdık ve çocuğum doğduğunda da her aşısını bile isteye yaptırdım ve yaptırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü o aşıların çıkmasının belli nedenleri var umarım herkes sağlıklı ömürler sürer

Hepatit ailede varsa ya da sülalede ya da eşinde eşinin ailesinde kandan antikor varmı diye batırıp yoksa yaptirilabiliyor benim eşimin tarafında var diye o da bende yaptırdık ve çocuğum doğduğunda da her aşısını bile isteye yaptırdım ve yaptırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü o aşıların çıkmasının belli nedenleri var umarım herkes sağlıklı ömürler sürer
İşte araya covid girdi. Sürekli gidemiyor.Ama hep diyet gibi besleniyor.
Tabi ki herkesin düşüncesinde özgürdür.Fakat yapılması taraftarıyım.

İşte araya covid girdi. Sürekli gidemiyor.Ama hep diyet gibi besleniyor.
Tabi ki herkesin düşüncesinde özgürdür.Fakat yapılması taraftarıyım.
Allah yardımcısı olsun ve evet özgürüz ama inşallah özgürlüğü insanlarımız doğru anlar ve gerekeni yapabilir. bende yapılması gerektiğini düşünüyorum ve bize sıra gelirse bende inaktif asi tercihim ile kesinlikle yaptırırım

Bugünkü vaka sayısı ne zaman açıklanacak?
1024xauto.jpg

Bunu görünce geçen hafta hepatit B aşısının tutmadığını kan sonucumda aile hekimi söyledi bebekken zorunlu bişey ama aşın tutmamış dedi oysaki tüm aşıları yaptırmışlar annemler , heralde şuanki kovid aşılarının bünyeye göre tutup tutmaması gibi 🤷🏻‍♀️
Ben de cocukken tum asilari olmuşum ama hatirliyorum hepatit asisini yine yapmışlardı simdi ise canli aşilar yasak sadece ölü asi yani inaktif asi olabilirim bende asilar tutmuyor :)
Asi olana bir ayricalik yok (maske,mesafe)

Korumadigini soyluyor bir çok kişi kafamda deli sorular ...
Ben de asi oldum ama normalde koruma orani yuzde 80se beni 40-50 korur çünkü bağışıklık sistemi baskilayici ilac kullaniyorum. Yani olsam da olmasam da zaten ya virusu kaparim ya kapmam fifty-fifty yani
Uzun vadede koruyuculugu da yok yani normal yillik grip asisi gibi 6 ay kadar koruyor
Hatta eski eczacim şey demisti: grip asisi bir insani 6 7 ay koruyorsa seni 4 ay korur onun da koruma etkisi asi olduktan iki ay sonra başlar

Hemşireyim, ilk aşı olanlardanım. Sinovac oldum, eğer seçme şansım olsa yine sinovac olurdum. Aileme sevdiklerime de sinovac oldurdum.
Neden sinovac? Evde ben hariç herkese aşı çıktı. Anne ve babama yaşından dolayı, abim ve ablama da işleri gereği. Babama biontech randevusu aldım ama diğerleri sinovac tercih etti. Stres oldum o yüzden, bir tek babamınkisi farklı oldu. Bana daha çok var ama olacağım zaman biontech olurdum. Pek de bilmiyorum ikisi arasındaki farkı açıkçası.

Aşı olmayi düşünmüyorum, bu kadar kisa sürede üretilmesi nedeniyle güvenmiyorum.
Inaktif aşı üretimi klasik yöntem oldugu için uzun surmeyebilir doktor ya da eczaci degilim ama bir Türk ilac firmasi da birkac ay önce calismalara baslamis 2.faz çalışmasındaymis 3.faz çalışması sonrasi o da piyasaya sürülür
Inaktif aşı üretimi virüsün laboratuvar ortaminda cogaltilarak sonra inaktif hale getirilmesi yani öldürülmesi ve ardindan da asi formu icin solusyon ve diger ajanların eklenmesiyle üretiliyor. Bunu internette izlemistim, tıbbi bilgisi olan arkadaşlar daha net ve açıklayıcı bilgi verirler diye düşünüyorum.
Ben de laboratuvar eğitimi almış ve kimyayi seven biri oldugum icin merak etmistim. Bir de kronik hastalığım sebebiyle aşı olmaktan cok korkuyordum ya olumsuz etkisi olursa diye, gida ve ilac alerjilerim yuzunden reaksiyon gösteririm diye çekinmiştim yani aşıyı savunmuyorum biraz mecbur kaldim saglik durumum yüzünden. Ama benim.asi olmam beni korumaz, etrafımdaki herkesin asi olup toplum bağışıklıgi kazanmasi lazim ki bana geçirmesinler.
Yani amacim.sadece bilgi paylaşimi😉

Bunu görünce geçen hafta hepatit B aşısının tutmadığını kan sonucumda aile hekimi söyledi bebekken zorunlu bişey ama aşın tutmamış dedi oysaki tüm aşıları yaptırmışlar annemler , heralde şuanki kovid aşılarının bünyeye göre tutup tutmaması gibi 🤷🏻‍♀️
Bunyeden bünyeye değişmez.
Vuran kişi vurmayı becerememistir..
Bazı aşılar deri altına bazıları kas içine yapılır.
Sizinkini vuran aksini yapmış.
Bir de bebekken tek bacağa iki aşı vuruyorlar onun da tutmama ihtimali var.

Neden sinovac? Evde ben hariç herkese aşı çıktı. Anne ve babama yaşından dolayı, abim ve ablama da işleri gereği. Babama biontech randevusu aldım ama diğerleri sinovac tercih etti. Stres oldum o yüzden, bir tek babamınkisi farklı oldu. Bana daha çok var ama olacağım zaman biontech olurdum. Pek de bilmiyorum ikisi arasındaki farkı açıkçası.
Şöyle ki, sinovac inaktif bir aşı, yan etki vs gibi durumlar düşünüldüğünde inaktif ne yapabilir? En fazla ne olabilir ki, klasik yöntem ve güvenilir. Biontech henüz yeni, başarısı vardır muhakkak lakin uzun vadedeki sonuçları çok belirsiz.

Ben de aşı olmaya korkuyorum. Bağışıklık sitemi diye bişeye sahip değilim 😂 aşıdan bile bi maraz çıkarır vücudum diye korkuyorum cidden. Ama mecburi olsa pfizer olurdum sanırım.

Annem de babam da iki doz sinovac aşısı oldu. Eşim ve iş arkadaşları bugün biontech oldular, öyle tercih ettiler. Ben hamile olduğum için olmuyorum şuan.

Arkadaşlar merhaba hastalara acil şifalar diliyorum. Biz anneme ilk doz aşıyı vurdurduk biliyorsunuz ikinci doz aşı için randevu bulamıyoruz ilk doz aşıyı olduğumuz hastanede başka hastanelere randevu alınabiliyor ama onlarda bulunduğumuz yere çok uzaklar ne yapmamız gerekiyor bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Ekşisözlükte 2. Aşıya belli bir süre kala açılıyor yazmışlar. Tam hatırlamıyorum ama 5-7 gün kala sanırım.

X