Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
Evet zorla yapmıyorlar ama tehdit ediyorlar,mecbur bırakıyorlar. Pcr testinin ne kadar doğru sonuç verdiği tartışmalı zaten. Burnu akan çocuk covid olabilir gibi çok bilimsel açıklamalar var. Hasta olmayan çocuğa pcr yapmak nedir. Çocuğu şüphe varsa kandan veya antijen testi yapılabilir gerekirse. Alerjik çocuklar var, çocuk bu üşütebilir de.Salgının başında kendileri söyledi çocuklar pek etkilenmiyor diye. İstisnalar olabilir ama çoğu böyle. Okul müdürünün tavrı hiç hoş değildi. Biz çocukken okula gelip ailemize sormadan aşı yaptılar. Bu belirsizlik beni korkutuyor anne olarak
Selincim sizi anlıyorum.Aşı olmak istemiyor ve pcr testi yaptırmak istemiyorsunuz.(Pcr testinin bir kolay yolu olmalı aslında.Tükrük vs gibi)(.Ben 3 doz sinovac aşımı yaptırdım bu arada)
Ancak bu işin bir çözümü olmalı.Alternatif bişi aklınızda varmı?

Çocğunuz yok sanırım hareketli bir çocuğun arkadaşlarıyla okulda bahçede koşmasını nasıl engelleyebilirim. Ben kendi çözümümü buldum merak etmeyin. Çocuğumu okula göndermedim kimseye virüs bulaşrıramaz. Daha dün gece konser vardı maskesiz mesafesiz bunun gibi bir sürü örnek var. Virüs sadece okulda bulaşmıyor.
Oy bu konser vs işine gıcığım fena halde.Ya biraz dikkat edin oturun ya

Aşı olmayan öğretmenler arasında pcr testinde bir okulda 10 öğretmen pozitif çıktı. İyi ki yapılmış. Ben 3 doz aşı olmama rağmen her hafta pcr yapsalar gönüllü olurum. Bunda ne var ki? Belirtisiz hastalar yakalanacak, covid olmayan insanlardan ayrılacaklar, güvenli bir şekilde eğitim devam edecek. Bunda nasıl bir kötülük olabilir anlamıyorum? Ki şu an Avrupa’da çarşamba ve pazartesi günleri öğrencilere pcr yapılıyor, öyle içeri alınıyor. Bu yüzden okullar hep açık kaldı onlarda. Bizde de aç kapat aç kapat mahvolduk.
Yalnız altını çizeyim aşı olan öğretmenler de test yaptırmalı o zaman. Onlarda bulaştırabildiğine göre adalet olmalı. Ben çocuğuma keyfi pcr yaptıramam kusura bakmayın. Hasta olmayan insana test mi yapılır. Bakan da semptomu olmayana teste gerek yok demişti. Eşim covid olduğunda benim semptomum olduğu halde yapmadılar. Nefes alamazsan ambulans çağır dediler. Şimdi hasta olmayan çocuğuma da yapmasın bir zahmet. Yüzde elli bile doğru sonuç verdiği tartışmalı testi.

Selincim sizi anlıyorum.Aşı olmak istemiyor ve pcr testi yaptırmak istemiyorsunuz.(Pcr testinin bir kolay yolu olmalı aslında.Tükrük vs gibi)(.Ben 3 doz sinovac aşımı yaptırdım bu arada)
Evet o pcr testinin daha kolay bir yolu bulunsa insanlar bu kadar itiraz etmez sanırım. Elbet bilimsel bir açıklaması vardır ama damlacık yoluyla bulaşan bir virüs için neden tükürükle test yapılamıyor mesela? Ya da sadece boğazdan alınsa olmuyor mu? İnsanları en çok burun kısmı zorluyor anladığım kadarıyla. Ben boğazda zorlanmistim gerçi, kendimi tutamayıp iki defa öğürdüm mesela, örnek alan kişi için de çok zor.

Aşı salgını bitirmek için yapılmıyor hastanelerin yoğun bakım servislerinde ki yükünü azaltmak için yapılıyor . Salgın tüm hızıyla devam ediyor. Sanırım bunu 10 kez yazdılar ve benim de kanaatim bu yönde

aşı ile toplumsal bağışıklık daha "zararsız" şekilde elde ediliyor.
ya virüsü herkes kaparak toplumsal bağışıklık sağlanır, ki bunu ingiltere denedi ve vaka sayıları coştu geçen sene biliyorsunuz, yada aşı ile dediğim gibi daha az zararlı sağlanır.
toplum bağışık olursa virüsün geçirdiği varyasyonlar git gide ölümcül olmayan hale bürünür.
aşılı olan dirençli olup savaştığı için virüs barınacak yer bulamadıkça insanlara zarar vermeyecek hale gelmeye başlar.
bu durumda hem yoğun bakım sayısı azalır, geçiren hafif geçirir hem de zamanla salgın biter çünkü dünya çapında virüsün etkinliği azalmış olur.
yani dediğiniz gibi salgın bitsin diye yapılmıyor fikri yanlıştır.
tabi ki bunun için toplumun en az 70-80%'nin 2 doz aşı olması gerekir ki ülkemizde iki doz sayısı 6 milyon olarak açıklanmış.

Var tabi mesela antikor testi, antijen testi boğazdan örnek alabilir. hasta olmayan bir çocuğun burnuna neden çubuk soksun. Ayrıca covidden bağımsız çocuğum hasta olunca okula yollamazdım zaten.

Evet o pcr testinin daha kolay bir yolu bulunsa insanlar bu kadar itiraz etmez sanırım. Elbet bilimsel bir açıklaması vardır ama damlacık yoluyla bulaşan bir virüs için neden tükürükle test yapılamıyor mesela? Ya da sadece boğazdan alınsa olmuyor mu? İnsanları en çok burun kısmı zorluyor anladığım kadarıyla. Ben boğazda zorlanmistim gerçi, kendimi tutamayıp iki defa öğürdüm mesela, örnek alan kişi için de çok zor.
Bunu anlatmaya çalışıyorum bende ama sonra herşeye karşısın oluyor.Büyükler zorlanırken çocuklara işkence bu.

Virüs yok edilebilen bir şey değil ki zaten bilmiyorum etkisi azalıyordur belki gücü azalıyordur ama yok olmuyor. Coronavirüs de sars virüsünün mutasyona uğramış hali değil miydi. Yok edebilselerdi hivi yok ederlerdi . Hpv yi yok ederlerdi .

evet yok olmuyorlar. bugün olduğumuz sıradan grip virüsü de zamanında insanları öldürüyordu.
aşı ile toplumsal bağışıklık kazanıldıkça virüs insanla beraber var olmayı öğrenmek zorunda kalarak zarar vemeyen varyantlarına dönüşmeye başlıyor.
çünkü aşılı vücutta dirençle karşılaşıp yoluna devam edemiyor ve o da var olmak istediği için çareyi beraber mutlu yaşayacağımız forma evrilmekte buluyor.
aşının önemi de buradan geliyor.

Açıkçası maske takmakta çok zorlaniyorum. Çocuklarım için de endişeliyim. Sürekli verdikleri nefesi soluyorlar temiz hava alamıyorlar diye ama malesef şu aşamada maske kötünün iyisi durumda.
Çift maskeyle ders anlatmak, sesini duyurmaya çalışmak, hatta konuşan çocuğu maskesinden dolayı göremediğimden uyaramamak o kadar zor ki..inanın bağırıyorum ama sesim gitmiyor çocuklara, onlar da söz alıyor ama çocuğu duyamıyorum çoğu zaman. İlkokul sınıfı sonuçta sessiz değil. Ama mecburen takmak zorundayız, boğazımın kuruluğu geceye kadar devam ediyor.

Anliyorumda.. o zaman surekli asi olmanin manasi var mi? Sonsuz bir donguye girmiyor muyuz o zaman🙄

çünkü bu virüs halen ölümcül varyasyonlarına dönüşmeye devam ediyor.
her yıl olduğumuz grip aşıları - herkes olmasa da kronik oluyor en azından - da her sene yeni suşları ile çıkarılıyor çünkü alışık olduğumuz o grip virüsü de sürekli mutasyona uğruyor.
fakat süreç içinde aşılarla artık toplumsal bağışıklığımız olduğu için artık pek çoğumuz gripten öyle ölümcül noktada etkilenmiyoruz.

olabilecek varyantlar için öngörü çalışmaları var. ve fakat tüm varyantları öngörmeleri de elbette mümkün değil. bu nedenle var olan aşının işe yaramayacağı yeni bir varyant olursa bunun için yeni bir aşı ile devam etmek gerekebilir.
veya etkinlik süresi yetersiz gelirse, o varyanta etkili olsa da süre geçince yenilemek gerekebilir ki bağışıklıklarımız etkili kalsın.

bu mevzunun bilimsel açıklaması budur kısaca.

Yalnız altını çizeyim aşı olan öğretmenler de test yaptırmalı o zaman. Onlarda bulaştırabildiğine göre adalet olmalı. Ben çocuğuma keyfi pcr yaptıramam kusura bakmayın. Hasta olmayan insana test mi yapılır. Bakan da semptomu olmayana teste gerek yok demişti. Eşim covid olduğunda benim semptomum olduğu halde yapmadılar. Nefes alamazsan ambulans çağır dediler. Şimdi hasta olmayan çocuğuma da yapmasın bir zahmet. Yüzde elli bile doğru sonuç verdiği tartışmalı testi.
Yüzde 50 doğru sonuç verse bile, aşı olan, olmayan, küçük büyük herkese test yapılmalı bence. Ölümlerin önüne ancak böyle geçilebilir. Bakan semptomu olmayana teste gerek yok dediğinde ülkede test sınırlıydı. O zaman da neden test yapmıyorsunuz diye kızıyordu herkes. O zaman ona da yapılmalı, o zaman buna da yapılmalı demek yerine, en az risk nasıl alınmalı o tartışılmalı. Ben gerçekten her gün test olmak isterim. Aileme gidebilirim rahatça, büyüklerimle özlem gideririm, başım ağrısa korkmam. Umarım bana yaparlar.

çünkü bu virüs halen ölümcül varyasyonlarına dönüşmeye devam ediyor.
her yıl olduğumuz grip aşıları - herkes olmasa da kronik oluyor en azından - da her sene yeni suşları ile çıkarılıyor çünkü alışık olduğumuz o grip virüsü de sürekli mutasyona uğruyor.
fakat süreç içinde aşılarla artık toplumsal bağışıklığımız olduğu için artık pek çoğumuz gripten öyle ölümcül noktada etkilenmiyoruz.

olabilecek varyantlar için öngörü çalışmaları var. ve fakat tüm varyantları öngörmeleri de elbette mümkün değil. bu nedenle var olan aşının işe yaramayacağı yeni bir varyant olursa bunun için yeni bir aşı ile devam etmek gerekebilir.
veya etkinlik süresi yetersiz gelirse, o varyanta etkili olsa da süre geçince yenilemek gerekebilir ki bağışıklıklarımız etkili kalsın.

bu mevzunun bilimsel açıklaması budur kısaca.
Iste sonsuz asi dongusune giriyoruz gibi…en azindan simdilik..asiylada olenler var, bu baska bir varyanta yakalandiklari icin mi oluyor mesela? Asidan dolayi ölenler yalan mı?

Iste sonsuz asi dongusune giriyoruz gibi…en azindan simdilik..asiylada olenler var, bu baska bir varyanta yakalandiklari icin mi oluyor mesela? Asidan dolayi ölenler yalan mı?

ama şu gerçek var, aşı ile toplumsal bağışıklık kazanıldığında artık virüs ölümcül olmayacak. o zaman da bu döngü bitecek.
yani bu döngüye sebep bir ölçüde de insanların aşı karşıtı olması ve toplumsal bağışıklık kavramını önemsememesi.

aşıdan dolayı direkt ölümlerin sosyal mecralarda söylendiği seviyede olmadığınıdüşünüyorum, hatta biliyorum diyelim. en azından kendi çevremdeki doktor akraba ve arkadaşlarımdan gelen bilgiler bu şekilde.

ez cümle şöyle yazayım, pıhtı atma riski olan kişi aşı olmasa da o pıhtı atacaktır çünkü riski vardır.
aşı oldu da çok sağlıklı adamda pıhtı attı gibi bir durum olmuyor.
ama her ilaç gibi aşının da yan etkisi var mıdır vardır. buna kimse itiraz edemez.

ama bu şey gibi, maydanoz ödem atsın diye çok kullanılır ama 1 kg maydanozun suyunu sıkıp içersen onun da yan etkisi olur. bakın ilaç değil, baya toprağından alınmış maydanozdan bahsediyorum. yani herşeyin bir şekilde yan etkisi var. bunu önlemek elde olamıyor.

ben kendi adıma kar zarar hesabı yapıyorum. elimdeki silah aşı ise virüse yakalanma riskindense aşı olmayı seçiyorum. çünkü kendimi koruma ihtimalim varken neden korumayayım.

Yüzde 50 doğru sonuç verse bile, aşı olan, olmayan, küçük büyük herkese test yapılmalı bence. Ölümlerin önüne ancak böyle geçilebilir. Bakan semptomu olmayana teste gerek yok dediğinde ülkede test sınırlıydı. O zaman da neden test yapmıyorsunuz diye kızıyordu herkes. O zaman ona da yapılmalı, o zaman buna da yapılmalı demek yerine, en az risk nasıl alınmalı o tartışılmalı. Ben gerçekten her gün test olmak isterim. Aileme gidebilirim rahatça, büyüklerimle özlem gideririm, başım ağrısa korkmam. Umarım bana yaparlar.
Şaka yapıyorsunuz herhalde hergün burnunuzdan test mi olmak istiyorsunuz. Aşı oldunuz sanırım ailenizde olmuştur. Bu kadar panik çok fazla değil mi? Ülkeye elini kolunu sallayan testsiz aşısız girebiliyor. Ne kendime ne çocuklarıma hergün test yaptıramam. Hasta olduğumu hissedersem ailemin yanına gitmem. Babam akciğer kanseri, annem diyabet kanser geçmişi olan karaciğeri sıkıntılı.Ben hergün testte yapsam hayattan bağlarını koparamam. Evde hapis yaşayamazlar.üç gün değil beş gün değil. Başka şekilde de bulaşabilir. Ayrıca faniyiz tek ölüm sebebi covid değil. Benim düşüncem tedbir alıp, bazı şeyleri kadere bırakmak lazım.

Şaka yapıyorsunuz herhalde hergün burnunuzdan test mi olmak istiyorsunuz. Aşı oldunuz sanırım ailenizde olmuştur. Bu kadar panik çok fazla değil mi? Ülkeye elini kolunu sallayan testsiz aşısız girebiliyor. Ne kendime ne çocuklarıma hergün test yaptıramam. Hasta olduğumu hissedersem ailemin yanına gitmem. Babam akciğer kanseri, annem diyabet kanser geçmişi olan karaciğeri sıkıntılı.Ben hergün testte yapsam hayattan bağlarını koparamam. Evde hapis yaşayamazlar.üç gün değil beş gün değil. Başka şekilde de bulaşabilir. Ayrıca faniyiz tek ölüm sebebi covid değil. Benim düşüncem tedbir alıp, bazı şeyleri kadere bırakmak lazım.
Benim babam da kanser, annem koah. Eğer belirtisiz geçiryorsam ve pozitifsem ki zaten böyle yayılıyor, kimse belirtiliyken gidip annesini öpmüyor, kendimi nasıl affederim bilmiyorum. Sadece ailem değil, belirtisiz geçirirken başka birine bulaştırırsam vicdan azabı çekerim. Biraz önce de söyledim. Bu hafta sadece bir okulda pcr zorunluluğu yüzünden test olan öğretmenlerden 10 tanesi pozitif çıktı. Hiç birinde belirti yok. Şaka yapmıyorum yani, bu dönemde herkes elini taşın altına koymalı, ülkeye giren herkes, çalışanlar, her gün abartılı, haftada 2 gün ideal bence. Avrupadaki antijen testlerinden gelse çok rahat ederiz. Tek korkum hastaneye gitmek zorunda kalıp, oradan kapmak. O yüzden okullarda yapılması çok daha iyi.

Eşim de bu şekilde geçirdi. En kısa zamanda test yaptırın değilseniz bile içiniz rahatlasın. Geçmiş olsun.
Az önce test verip geldim. Öğrencilerime tereddütle yaklaşmak istemiyorum. Düzelene kadar izin alırım ama içim hiç rahat etmez en azından ne olduğunu bileyim. Teşekkür ederim

Benim babam da kanser, annem koah. Eğer belirtisiz geçiryorsam ve pozitifsem ki zaten böyle yayılıyor, kimse belirtiliyken gidip annesini öpmüyor, kendimi nasıl affederim bilmiyorum. Sadece ailem değil, belirtisiz geçirirken başka birine bulaştırırsam vicdan azabı çekerim. Biraz önce de söyledim. Bu hafta sadece bir okulda pcr zorunluluğu yüzünden test olan öğretmenlerden 10 tanesi pozitif çıktı. Hiç birinde belirti yok. Şaka yapmıyorum yani, bu dönemde herkes elini taşın altına koymalı, ülkeye giren herkes, çalışanlar, her gün abartılı, haftada 2 gün ideal bence. Avrupadaki antijen testlerinden gelse çok rahat ederiz. Tek korkum hastaneye gitmek zorunda kalıp, oradan kapmak. O yüzden okullarda yapılması çok daha iyi.
Ülkede böyle bir uygulama yok biliyorsunuz ki. Sadece aşı baskısı için pcr isteniyor. Diğer herkes özgür bu adaletsiz bir durum. Ailesine kimse bulaştırmak istemez. Aileniz evde hapis yaşamıyorsa başka birinden de kapabilir. Benim annem babam yalnız yaşıyor. Salgının başından beri pazara markete kendileri gidiyor. Annem hastaneye kontrollerne gitti fizik tedavi bile gördü bu süreçte. Dişçiye gitti. Bunlar hepsi zorunlu durumlardı. Bu durumda ben pcr yaptırsam bile annemle babama bulaşması engellenir mi sizce.

Az önce test verip geldim. Öğrencilerime tereddütle yaklaşmak istemiyorum. Düzelene kadar izin alırım ama içim hiç rahat etmez en azından ne olduğunu bileyim. Teşekkür ederim
geçmiş olsun inşallah griptir. ablam da bu şekilde ama grip iş. 3 kere test verdi negatif çıktı hep. inşallah sizin de negatif çıkar. Rabbim şifa versin. Bol su, bitki çayları tüketin.

Ülkede böyle bir uygulama yok biliyorsunuz ki. Sadece aşı baskısı için pcr isteniyor. Diğer herkes özgür bu adaletsiz bir durum. Ailesine kimse bulaştırmak istemez. Aileniz evde hapis yaşamıyorsa başka birinden de kapabilir. Benim annem babam yalnız yaşıyor. Salgının başından beri pazara markete kendileri gidiyor. Annem hastaneye kontrollerne gitti fizik tedavi bile gördü bu süreçte. Dişçiye gitti. Bunlar hepsi zorunlu durumlardı. Bu durumda ben pcr yaptırsam bile annemle babama bulaşması engellenir mi sizce.
Ben kendim için söyledim farkındaysanız. Annem ve babam sadece benimle görüşüyor, alışverişlerini ben yapıyorum, evlerine ben temizlik yapmak için giriyorum, yürüyüşe çıkarıp, doktora götürüyorum. Ha yürüyüşe çıkmaya başladı annem ben işe başladığım için ama kimseyle temas yok. Ben bana kalan bölümünden sorumluyum, benden kapması ömür boyu beni üzer.

X