Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
yalnız biontech in faz 3 çalışmaları tamamlandı ve onay aldı.
artık ona karşı kobay olmam gibi bir söyleme gerek yok.
aşı olun diye yazmıyorum, verdiğiniz bilgi de boşluk olduğundan yazdım.

ayrıca eşiniz söylentiyi iletmeden aylar önce konuşulan birşeydi bu zaten.
yeni değil bu da yani.
Zaten aşı olmayanlar olduğu sürece yeni varyantlar ortaya çıkıyor, aşı değişim istiyor. Onlar aşılanmadığı sürece biz 8. 9. aşıyı da oluruz. Şu an herkes ortadaki varyantla aşılanıp, 1 hafta kapanma yapılsa ancak öyle pandemi biter.

Zaten aşı olmayanlar olduğu sürece yeni varyantlar ortaya çıkıyor, aşı değişim istiyor. Onlar aşılanmadığı sürece biz 8. 9. aşıyı da oluruz. Şu an herkes ortadaki varyantla aşılanıp, 1 hafta kapanma yapılsa ancak öyle pandemi biter.

aynen öyle. anlatılmaya çalışılan şey tam da bu.
ha aşı olmayan da kısıtlarına uysun, testse onu yaptırsın.
aşı olan da kuralları çiğniyorsa ceza alsın.
ama en ideali toplum bağışıklığını aşı ile sağlamak.

Sakin olun, ben sizi sinirlendirecek birşey sormadım. Yazdıklarınız arasında çelişki vardı.
İnşaallah babanız karşılaşırsak da atlatır.
Komşunuz test yaptırmadıysa nasıl eminsiniz covid olduğuna? Eğer öyleyse sizin komşular gibiler yüzünden ülke bu halde.
Takipteyim demişsiniz ama faz 3 çalışması tamamlanıp yabancı dergide yayınlandı, tam onay aldı.
Ben sakinim ve her zaman her görüşe saygılıyım. Yanlış anlamayın. Hangi konuda bir çelişki gördünüz?
Madem sordunuz Komşumun covid olduğundan nasıl eminiz onu da anlatayım size ; yurt dışından gelen yatılı akrabaları vardı. onlarla birlikte ziyarete gittikleri evin covid olduğunu öğrendiklerinde tüm belirtileri yaşamışlar zaten. Koku tad tamamen gitmesi ile kesin anlıyorsunuz. Eğer test yapsalar misafirleri ile beraber 20 gün karantina da olacaklardı ve yapmadık dedi.
yine konu döndü dolaştı sizinkiler bizimkiler meselesi oldu :)
neyse bana müsade.

kasım ayına kadar Japonya’nın aşılama da %80e varacağını açıkladığı bir haber okumuştum.
İsrail’de aynı şekilde sene bitene kadar aşılamayı bitirir. Pandemi ve mutasyonlar biter mi ülkelerin de göreceğiz. Türkiye’de de durum çok kötü değil. Aşı konusunda daha geride olan ülkeler var

kasım ayına kadar Japonya’nın aşılama da %80e varacağını açıkladığı bir haber okumuştum.
İsrail’de aynı şekilde sene bitene kadar aşılamayı bitirir. Pandemi ve mutasyonlar biter mi ülkelerin de göreceğiz
Malesef İsrail konusunda özellikle emin değilim. Onlar da dine bağlayıp aşı karşıtlığı yapıyorlar. İsrail nüfusunun 3 katı aşıyı alan ve tepki çeken ilk ülke. Aşılasa aşılardı hepsini. O da zorlanıyor. Sadece Çin yaptırım uygulayarak, zorla aşılattı, orada da daha varyant çıkmadan pandemi bitti. Dışardan gelenleri karantinaya alıp, yayılmayı engelliyorlar.

Malesef İsrail konusunda özellikle emin değilim. Onlar da dine bağlayıp aşı karşıtlığı yapıyorlar. İsrail nüfusunun 3 katı aşıyı alan ve tepki çeken ilk ülke. Aşılasa aşılardı hepsini. O da zorlanıyor. Sadece Çin yaptırım uygulayarak, zorla aşılattı, orada da daha varyant çıkmadan pandemi bitti. Dışardan gelenleri karantinaya alıp, yayılmayı engelliyorlar.

yalnız herkesi eve kilitleyerek kapamak ne yalan söyleyeyim kral hareketti.
evet diktatörlük evet insani değil ama halk laftan anlamayınca..
ha türkiyede yapılamaz, yemez ama çin de yaşayan türk arkadaşlarım şu an iyi ki kapatıldık diyorlar.

yalnız herkesi eve kilitleyerek kapamak ne yalan söyleyeyim kral hareketti.
evet diktatörlük evet insani değil ama halk laftan anlamayınca..
ha türkiyede yapılamaz, yemez ama çin de yaşayan türk arkadaşlarım şu an iyi ki kapatıldık diyorlar.
Kesinlikle öyleydi. Adamlar kapıları bantladılar. Bizde de şehirler arası otobüste karantinada olması gerekenler ayıklanıyor. Çinde ölüm korkusu bitti, ailesinden kimse birini kaybetme korkusu yaşamıyor, eğlence düzenliyorlar. Biz 5 yılda anca ulaşırız bu akılla.

Kesinlikle öyleydi. Adamlar kapıları bantladılar. Bizde de şehirler arası otobüste karantinada olması gerekenler ayıklanıyor. Çinde ölüm korkusu bitti, ailesinden kimse birini kaybetme korkusu yaşamıyor, eğlence düzenliyorlar. Biz 5 yılda anca ulaşırız bu akılla.

biz de halk olarak çok rahatız ama. en basit kurallara bile uymak konusunda sıkıntılar var, nerede kalmış pandemi.

Çin'de 13 kentte yeni Covid vakaları ortaya çıktı, Japonya'da vaka artışları nedeniyle olağanüstü hal uygulaması genişletiliyor - BBC News Türkçe

206C113D-B0D4-4AA7-9336-E8F4882514BC.png

Üzgünüm ama kabul etmesiniz bile aşı ile pandemi bitmeyecek. Lanet Virüsün yayılmasını engellemeleri lazım

aynı şeyi daha önceki hastalıklarda da düşünselerdi hala o hastalıklardan ölüyor olurduk. aşı ile güçlerini kaybettikleri biliniyor.
karşımda örnekler varken aşıyı görmezden gelmek, değersizleştirmek bana mantıklı gelemiyor.

aynı şeyi daha önceki hastalıklarda da düşünselerdi hala o hastalıklardan ölüyor olurduk. aşı ile güçlerini kaybettikleri biliniyor.
karşımda örnekler varken aşıyı görmezden gelmek, değersizleştirmek bana mantıklı gelemiyor.
Görmezden gelemeyiz aşı ile antikorunuz oluşuyor ölümleri azaltıyor yoğun bakımı rahatlatıyor diyebiliriz bunu zamanla daha net göreceğiz ama pandemiyi bitirmedi.

Görmezden gelemeyiz aşı ile antikorunuz oluşuyor ölümleri azaltıyor yoğun bakımı rahatlatıyor diyebiliriz bunu zamanla daha net göreceğiz ama pandemiyi bitirmedi.

çünkü yeterli sayıda insan aşı olmadı henüz.
tüm dünyada aşılanma olması gereken sayıda olmak zorunda.
bu yüzden fakir ülkelere aşı gönderimi için çalışıyorlar mesela.
çin de bitti ama fransada bitmediyse bir fransızla temasa bakar tekrar coşması. anlatmak istediğim bu.

Onu anlatmaya çalışıyorum. Çin ekonomi sebebiyle kapılarını kapatamıyor. çıkan 11 vakada ülke ayağa kalkıyor. Bütün dünya aşılanmadan olmaz ama en azından şimdilik Çinde hastaneler boş. Ölü sayısı yok.

Son düzenleme:
yazmayacağım yazmayacağım diyorum ama dayanamıyorum ;

- sen ekonomiyi rahatlatmak adına kapıları açıp özellikle mutasyona uğramış Rusya başta olmak üzere her yerden it gibi turist kabul edersen hatta hatta bu turistlere hiç bir uygulama yaptıramazsan
- sen aşı oldum diye ağzın, bağrın açık gezer, sosyal mesafeye dikkat etmezsen
- aşının tanımadıklarınızdan bulaşıp yakınlarından bulaşmayacağını sanıp tanıdıklarınla sıkı fıkı olursan
- virüsü hurafe kabul edip hiç bir kurala uymazsan
- sanki bu sebepler aşı olanların suçu gibi o parmağını kaldırıp sallarsan aşı oldum diye bana acıyarak bakarsan
- dedikodu yaparak olmayan şeyleri olmuş gibi anlatırsan, komşundan duyduğunu sanki profesör söylemiş gibi buraya yazarsan

bu salgın bitmez, virüsü öldüremeyen gördüğünüz gibi daha da güçlendirir

olayın özeti bu

çünkü yeterli sayıda insan aşı olmadı henüz.
tüm dünyada aşılanma olması gereken sayıda olmak zorunda.
bu yüzden fakir ülkelere aşı gönderimi için çalışıyorlar mesela.
çin de bitti ama fransada bitmediyse bir fransızla temasa bakar tekrar coşması. anlatmak istediğim bu.
Aşı bitirmeyecek de ne bitirecekmiş pandemiyi Ast? Sihirli değnek falan mı?
Günümüz tıp teknolojisinde önleyici tedavi olarak aşıları kullanıyoruz. Varsa ilerici bir modeliniz buyrun, tutan yok. Girin laboratuvara geliştirin. Yoksa da aşı kötülemekten vazgeçin.
İki sene evvel dünya kırılırken herkes aşı da aşı diye söylenip duruyordu. Alın bulundu işte aşısı. Ne bekliyordunuz yani, mazisi iki yıl olan virüsün aşısının otuz senelik falan olmasını mı?
Herkesin canı epey tatlı, bizimkilerin değeri yok herhalde bir tek. Hem kendimi hem çevremi korumak için paşa paşa gittim aşımı oldum. Şükür ondan beridir de hastalık semptomu göstermedim.

Onu anlatmaya çalışıyorum. Çin ekonomi sebebiyle kapılarını kapatamıyor. çıkan 11 vakada ülke ayağa kalkıyor. Bütün dünya aşılanmadan olmaz ama en azından şimdilik Çinde hastaneler boş. Ölü sayısı yok.

zaten tüm dünya olmalı. olay bizim ülkemiz değil.
ben fransada da bu tepkiyi verene kızgınım, ingilterede de bu tepkiyi verene kızgınım.

yazmayacağım yazmayacağım diyorum ama dayanamıyorum ;

- sen ekonomiyi rahatlatmak adına kapıları açıp özellikle mutasyona uğramış Rusya başta olmak üzere her yerden it gibi turist kabul edersen hatta hatta bu turistlere hiç bir uygulama yaptıramazsan
- sen aşı oldum diye ağzın, bağrın açık gezer, sosyal mesafeye dikkat etmezsen
- aşının tanımadıklarınızdan bulaşıp yakınlarından bulaşmayacağını sanıp tanıdıklarınla sıkı fıkı olursan
- virüsü hurafe kabul edip hiç bir kurala uymazsan
- sanki bu sebepler aşı olanların suçu gibi o parmağını kaldırıp sallarsan aşı oldum diye bana acıyarak bakarsan
- dedikodu yaparak olmayan şeyleri olmuş gibi anlatırsan, komşundan duyduğunu sanki profesör söylemiş gibi buraya yazarsan

bu salgın bitmez, virüsü öldüremeyen gördüğünüz gibi daha da güçlendirir

olayın özeti bu

hem hiçbir önlem almayayım, hem test haram, hem aşı günah diyip gezen tavuk gibi sokakta dolananlar oldukça bitmez.
aşı olup cokunu çıkaran da aşıya tü kaka diyip insanları galeyana getiren de vebal sahibi benim gözümde. ayırmıyorum ikisini de.
ekonomik nedenler yapılan hatalara da aşı olsun olmasın aklı başında herkesle aynı tepkiyi gösteriyorum.

böyle yazdıkça adım pazarlamacıya çıkıyor, suçlanıyorum haksız yere ama gene de yazacağım:
bilime güvenin.

Aşı bitirmeyecek de ne bitirecekmiş pandemiyi Ast? Sihirli değnek falan mı?
Günümüz tıp teknolojisinde önleyici tedavi olarak aşıları kullanıyoruz. Varsa ilerici bir modeliniz buyrun, tutan yok. Girin laboratuvara geliştirin. Yoksa da aşı kötülemekten vazgeçin.
İki sene evvel dünya kırılırken herkes aşı da aşı diye söylenip duruyordu. Alın bulundu işte aşısı. Ne bekliyordunuz yani, mazisi iki yıl olan virüsün aşısının otuz senelik falan olmasını mı?
Herkesin canı epey tatlı, bizimkilerin değeri yok herhalde bir tek. Hem kendimi hem çevremi korumak için paşa paşa gittim aşımı oldum. Şükür ondan beridir de hastalık semptomu göstermedim.

zaten insanın kızdığı bu.
tamam aşı olma, insani hakkın ama milleti yalan yanlış haberlere gaza getirmeye gerek yok.
hem hiçbir şeyi kabul etmemek hem de çözüm bulana karşı çıkmak çok saçma.
gördük işte zerdeçal da işe yaramıyor.
ee napalım, oturup sıranın bize gelmesini kuzu gibi bekleyelim mi ?
5 milyon insan daha ölüp artık tutuncak kimse kalmayınca mı evrilsin bu virüs ?

zaten insanın kızdığı bu.
tamam aşı olma, insani hakkın ama milleti yalan yanlış haberlere gaza getirmeye gerek yok.
hem hiçbir şeyi kabul etmemek hem de çözüm bulana karşı çıkmak çok saçma.
gördük işte zerdeçal da işe yaramıyor.
ee napalım, oturup sıranın bize gelmesini kuzu gibi bekleyelim mi ?
5 milyon insan daha ölüp artık tutuncak kimse kalmayınca mı evrilsin bu virüs ?
Kendiliğinden geçmesini bekliyorlar herhalde. Ama böyle bir şey yok. Bizi mahvedip öyle geçer ancak. Her aileden birkaç kişinin ölmesi demek oluyor bu. Ne zannediyorsunuz ya? Bize uğramaz, teyet geçer falan mı?
En son kendiliğinden geçer dediğim boğaz enfeksiyonum tüm vücuduma yayılmıştı, az daha tahtalı köyü boyluyordum. Ki o zaman ortaokuldaydım. Koca koca insanlar elleri böğürlerinde hiçbir şey yapmadan oturuyorlar ya. Pes! :olamaz:

X