Tuvalet Eğitimi Tuvalet alışkanlığı (TECRÜBELİ ANNELER YARDIM EDİN )

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Kafkanistan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2014
2.281
1.666
32
Oğlumu yaklaşık 8 gündür tuvalete götürüyorum ama ilk altı gün hiç yapmadı 7. Gün de çiçeklerin kumlarını döktükleri için annecim sana kızmak istemiyorum çişini yapmadan tuvaletten çıkmıyorsun dedim ben toprağı temizleyemez kadar bir baktım yapmış çişini kendi tuvaletine sonraki günün sabahı da elinde telefon vardı oturttum yine hiç zorlamadan yaptı
Ama sadece sabah akşama kadar tuttum yapmadı bugün de diretiyor ağlıyor zorlamak istemiyorum
Bu arada oğlum 32 aylık ve henüz cümle kurmuyor
Sizden ricam nasıl alıştırdınız çocuklarınızı bir anlatsanız bana da fikir olsa çocuk yetiştirmekte en dik rampa bence tuvalet eğitimi çünkü ne yaşarsa ileriki hayatında etkisi altında kalma riski var
Yardımlarınıza ihtiyacım var dostlar :63::bicak:

evet canim haklisin bu asamda ne yasarsa etkiyecek onu o yuzden zorlamamani oneririm
anladigim kadariyla pek hazir deil senin oglan kiz kardesinin bezli olmasida bi etken olabilir belki ama netice ayni biraz erteleyebilirsin

ben iki çcougumda da gunlerce pesinde dolandigimi hatirlamiyorum, çocuk eger hazirsa inan ilk gunden yapiyor ve ne o ne sen zorlanmiyorsun,tabi kazalar oluyor ama genel gidisat onceden bez yokmus gibi bi uyum gosteiryor çocuk çabucak
ama hazir olmadimi 6 ay ugrasani duydum hiç gerek yok bu kdr zulme

bekle biraz derim ..

evet canim haklisin bu asamda ne yasarsa etkiyecek onu o yuzden zorlamamani oneririm
anladigim kadariyla pek hazir deil senin oglan kiz kardesinin bezli olmasida bi etken olabilir belki ama netice ayni biraz erteleyebilirsin

ben iki çcougumda da gunlerce pesinde dolandigimi hatirlamiyorum, çocuk eger hazirsa inan ilk gunden yapiyor ve ne o ne sen zorlanmiyorsun,tabi kazalar oluyor ama genel gidisat onceden bez yokmus gibi bi uyum gosteiryor çocuk çabucak
ama hazir olmadimi 6 ay ugrasani duydum hiç gerek yok bu kdr zulme

bekle biraz derim ..
Ayy bilemedim haklısın aslında :)

Canim ben kizima 36 aylikken ogrettim cisi 3 gunde ogrendi ama kakayi tam 2 ayda ogrendi yani zorlu bi surec...bence 32 ay gayet ideal baslamlisin soguklar iyice gelmeden halledin derim...yazi beklersen cook buyumus olur isin daha zorlasir...

Benim basligi oku istersen neler yaptim neler yasadik hepsini yazmistim belki fikir edinirsin...

yanlış anlamayın ama tuvalet eğitiminden önce cümle kurmaması ile ilgili bir Dr. a başvursanız o daha önemli, tuvaleti öğrenir nasılsa

bence 4 yasindaki ogluma gece tuvaleti egitimi vermek istiyorum ama nasil?
Canım tuvalet egıtımınde gece ıle gündüzü aynı anda keseceksın sonra çok zor oluyor ben öyle yaptım çok şükür bu sorun yasamadım ama görümcem gündüz kesit gece bagladı sımdı alıstıramıyor hala bez takıyor ışıyor yoksa yataga

Canım tuvalet egıtımınde gece ıle gündüzü aynı anda keseceksın sonra çok zor oluyor ben öyle yaptım çok şükür bu sorun yasamadım ama görümcem gündüz kesit gece bagladı sımdı alıstıramıyor hala bez takıyor ışıyor yoksa yataga
ay benimde isim zor yani..oglum 4 yasinda..bazilari kuru kalir zamanla bezi birakmis olursun dediler..onlara uydum cikarttirmadim..hala bez takiyoruz..gercekten napicam bilmiyorum

ay benimde isim zor yani..oglum 4 yasinda..bazilari kuru kalir zamanla bezi birakmis olursun dediler..onlara uydum cikarttirmadim..hala bez takiyoruz..gercekten napicam bilmiyorum
Bezı çıkar Canım sen gece kalkıp tuvalete götür ama uyansın götürürken yoksa anlamadan yaparsa altına kacırır soradanda ve aksam çok sıvı verme ılık zamanlarda bunu bu dene derım

Bezı çıkar Canım sen gece kalkıp tuvalete götür ama uyansın götürürken yoksa anlamadan yaparsa altına kacırır soradanda ve aksam çok sıvı verme ılık zamanlarda bunu bu dene derım
cok sagol canim..bi kac kez denedim ama altina yapti kac kez..bide uykusu biraz agir uyanmadi..uyanincada tepindi tuvalete gitmek istemedi..lazimliga yapsa daha iyi gece sanki..zaten gece kaka yapmiyor ya ozel durumlar haricinde..lazimligini koyayim..peki kac saatte bir uyandiriyorsun?

cok sagol canim..bi kac kez denedim ama altina yapti kac kez..bide uykusu biraz agir uyanmadi..uyanincada tepindi tuvalete gitmek istemedi..lazimliga yapsa daha iyi gece sanki..zaten gece kaka yapmiyor ya ozel durumlar haricinde..lazimligini koyayim..peki kac saatte bir uyandiriyorsun?
Ama yataktam kalkar kalkmaz lazımdık olursa alışamaz uyandır ağlasın dayanacaksın Bıraz canım ben kaldırmıyorum kendı uyanıyo sen gece 1 kere kaldırsan yeter dıye düşünüyorum ama erken yatıyosa 2 kere

Arkadaslar merhaba ben burda yeniyim..benimde 23 aylik oglum var ve bende 1 haftadir tuvalete alistiriyorum ama genelde altina yapiyo bi de 2 3 saatte bir tuvaleti geliyo cok yorucu bi surec cisini de soylemiyo soylediklerimi anliyo ama cisini soylemiyo acaba daha ne kadar surer

Kızım 22 aylık bugün başladık tuvalet eğitimine daha lazimliga yapmadı soylemiyorda ama yaparken belli ediyor. Yaptıktan sonra söylüyor. Gerçekten çok zor inşallah tuvaletine alisir. Gece de bezi kuru olduğu zamanlar tuvalete kaldırıyorum. Bilmiyorum . Ama kızıma ve kendime güveniyorum.

Arkadaslar ben 23 aylik oglumu tuvalete alistirmaya basladim 20 gun ugrastim ama hic cisini soylemedi bir kere bile.ben goturunce yapiyo ama goturmesem altina yapiyodu herkes erken cocugu zorlama falan dedi 20 gun sonra tekrar beze döndüm dogrumu yaptim bilmiyorum sizce ne yapmaliyim

Arkadaslar ben 23 aylik oglumu tuvalete alistirmaya basladim 20 gun ugrastim ama hic cisini soylemedi bir kere bile.ben goturunce yapiyo ama goturmesem altina yapiyodu herkes erken cocugu zorlama falan dedi 20 gun sonra tekrar beze döndüm dogrumu yaptim bilmiyorum sizce ne yapmaliyim
açıkçası çok fazla bilgi sahibi değilim bu konuda ama bildiğim birşey varsa bir kere başladıktan sonra kesinlikle geri vitese alınmamalı. sonraki süreç çok daha zorlu oluyormuş. ve bi yerde izlemiştim tuvalet eğitimi ile ilgili bana çok mantıklı gelmişti. öncelikle oğlunuzu karşınıza alıp konuşmalısınız. sen artık büyüdün abi oldun abiler bez kullanmazlar tuvaletlerini tuvalete yaparlar diye. sonra birlikte hadi gel şimdi bezlerini kaldıralım başka küçük kardeşlere verelim bizim ihtiyacımız yok diye birlikte kalan bezlerini paketliyorsunuz ve kaldırıyorsunuz. sonra bir çalar saat onun seveceği sevimlilikte. saati her seferinde 1 saat sonrasına ayarlıyorsunuz. oğlunuza da bu durumu anlatıyorsunuz. bu saat bizim tuvalet saatimiz bu çaldığında tuvalete koşacağız diye. ve onun için bir ödül tablosu hazırlıyorsunuz. tuvalete yaptığı her sefer için bir çıkartma veriyorsunuz ve bu tabloya yapıştırıyor. bütün gün tuvalete yaptıysa gün için sevdiği küçük bir ödül veriyorsunuz. bir hafta böyle devam ederse mesela çok sevdiği ama sık gidemediğiniz bir yere götürebilirsiniz. geceleri de 2 saatte bir siz kaldırıp tuvaletini yaptırıyorsunuz. gündüz 1 hafta saat başı gitti ve sorun çıkmadıysa 2 saate çıkıyor ikinci hafta ve üçüncü hafta yine sorun çıkmadıysa yine karşınıza alıp biz artık abi olduk bu saate ihtiyacımız kalmadı tuvaletin geldiğinde kendin söylemelisin gibisinden bir konuşma yapılıyor. valla orada herşey çok kolay görünüyordu ne kadar işe yarıyor bilemiyorum orada işe yaramıştı :) bir de bu tuvalet alışkanlığı kazandırma çabalarının tam yaş dönümü civarı yapılması gerektiğini biliyorum. yani şimdi tam zamanı. şimdi olmazsa 3 yaşını beklemeniz gerekecek tavsiye bu yönde çünkü.

Oğlumu yaklaşık 8 gündür tuvalete götürüyorum ama ilk altı gün hiç yapmadı 7. Gün de çiçeklerin kumlarını döktükleri için annecim sana kızmak istemiyorum çişini yapmadan tuvaletten çıkmıyorsun dedim ben toprağı temizleyemez kadar bir baktım yapmış çişini kendi tuvaletine sonraki günün sabahı da elinde telefon vardı oturttum yine hiç zorlamadan yaptı
Ama sadece sabah akşama kadar tuttum yapmadı bugün de diretiyor ağlıyor zorlamak istemiyorum
Bu arada oğlum 32 aylık ve henüz cümle kurmuyor
Sizden ricam nasıl alıştırdınız çocuklarınızı bir anlatsanız bana da fikir olsa çocuk yetiştirmekte en dik rampa bence tuvalet eğitimi çünkü ne yaşarsa ileriki hayatında etkisi altında kalma riski var
Yardımlarınıza ihtiyacım var dostlar :63::bicak:
Konusma ve wc konusunda fizyolijik bir sorunu olmadigi dr tarafindan tespit edilen cocuk icin mutlaka pedagog yardimi alınmalı.Ben bu asamalarda hic sorun yasamadim ama yasayan arkadaslar hep pedagog yardimi ile çözdü.Onlar yol gosterici oluyor.

Konusma ve wc konusunda fizyolijik bir sorunu olmadigi dr tarafindan tespit edilen cocuk icin mutlaka pedagog yardimi alınmalı.Ben bu asamalarda hic sorun yasamadim ama yasayan arkadaslar hep pedagog yardimi ile çözdü.Onlar yol gosterici oluyor.
Oğlum artık çişe çıkıyor yaklaşık üç ay oldu ✅ darısı b kleyenlerin başına

benimde kızım 3 yaşında ama hala alıştıramadık. 2 yaşında sonra birkaç kez denedik ama başarılı olmadık. şuan çok inat ediyor umutsuzum :KK43:

X