Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitimi laneti

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Kumsal_Hatun

Yeryüzünü gözlerine sürme diye çekmişsin
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2013
1.326
1.646
Bıktım ya yeter
Çocuk bakımına dair hiçbirşey zor gelmedi bana ama bu wc...:cry:
2 yaşındayken öğretmeye çalıştım 15 gün boyunca birkere bile söylemedi evde pislemedik yer bırakmadı
Şimdi 3 yaşında dün doğum günüydü oğlumunebir haftadır da ec eğitimine başladık hem yaşı geçiyor hem de sinyaller verdi bezi çıkarıp yapmalar kakadan ciddi anlamda rahatsız olmalar:ukala:
Ama olmadı yine olmuyor ilk 3 gün iyiydi çişim geldi diyordu kakasını 10 dk arayla 3 4 seferde de olsa yapıyordu tuvalete ama sonra neolduysa başka yerlere yapmaya başladı üstüne yapıyor kakayı falan
Önerildiği gibi aşırı tepkiler de vermiyorum üstüne yapınca bidahaki sefere tuvalete gidelim çisin gelince söyle diyorum sonra bez kova:temizlik:
Tekrar tekrar yapınca karşıma alıyorum oğlum nedn tuvalet yerine buralara yapıyorsun üstün ıslandı bak tuvalete yap diyorum
Böylesi daha iyi diyo
Bazen de tamam anne diyo
Ama faaliyet yok 5 kere yere yapıyorsa 2 kere wcye yapıyor ilk 3 gün tam tersiydi neden ilerleyeceği yerde geriliyor anlamıyorum
Zaten bu iş bana başlı başına saçma geliyor niye normal olmayan birşeyi normal karşılıyoruz yere işemesine ve kaka yapmasına niye normal gibi tepkisiz kalmak zorundayız kafayı yemek üzereyim:mad:
Daha kolay bi yolu yok mu bu işin bi bildiğinz varsa yazın kurban olayım:KK23:

tuwalet egitiminin bi parcasi her yere yapmasi zaten. karakter gelisiminde tuwalet egitimi cok cok onemli. soylediginiz gibi sinirinze yenik dusup sakin fazla tepki wermeyin. sabirli olun. odullendirmeyi deneyin.

Valla cocuk buyutmedeki dönüm noktasi brnce tuvalet egitimi:kızgın:
Ben ne yaptigimi anlatıyım size , her cocuk farkli ama belki ise yarar sizinkinde
3 yasinda basladik tuvalet egitimine , oglum beziyle ask yasadigi icin ona direk bezi birakicaz demedim , simdilik bezi cikaricam biraz rahat dolas ama cisin kakan gelince soyle bezini bagliycam dedim
3 -4 ay boyle devam ettik , o cisi gelince kakasi gelince soyledi ben bezi bagladim beze yapti
Bu arada guzel bi lazimlik aldim koltuk seklinde , oyun oynarken ona oturmasini sagladim oyunla
Ilk basta cisi lazimliga yapmaya basladi oyunlar sirasinda ona alistiktan sonra bi sire daha kakasini beze yapti
Sonra dedim ki hadi artik kakayi da lazimliga birakalim , kendiliginden kakayi da lazimliga yapmaya basladi
Zor ve mesakatli bir dönem, cok sabir gerekiyor
Tek ogrendigim onunla inatlasmamak gerektigi yoksa cok zorlanirsiniz

Bence de cocuk bakiminin en zor isi tuvalet egitimi. Sık sık lavaboya gotur ve cisss diyerek yapmasini sagla. O zamanla anlayacak ilk etapta onun soylemesini beklememelisin sen 2 . 3 gun bu sekilde gotur o daha sonra yavas yavas soylmeye baslar ama soylemeye baslayinca da tamam soyledi deyip birakma. Ara ara oglum cis var mi diye sor. Bir iki ay sabretmen gerekiyor ne yazik ki. ALLAH yardimcin olsun.

Benimde bi oğlum var. 2 yaşını bi kaç ay geçerken tuvalet eğitimine başlamıştık.ilk 3 gün her yere işedi. 4 gün itibari ile kakasını da çişinide söyledi. İlk 3 günde geceleri dahil hiç bez bağlamadım.

çocuğun 2 yaş sonrası sinyallerini izlemek çok önemliymiş. Kız kardeşlerimden biri doktor o söyledi. " abla sinyali aldığın an başlaman lazım. Eğer o kritik dönemi kaçırırsan öğretmek çok zor" dedi. Mesela oğlum iki yaşını biraz geçince çişi gelince bezi altındayken kapının arkasına saklanıyordu. Çişi bitince tekrar oyununa dönüyordu. Bide oğlum konuşamıyordu geç konuştu. Anlamak zor oldu bu yüzden. Çişi geldiği için kimsenin görmediğini sandığındaki bi yerde çişini yapıyordu ona göre. Sabaha kadar hiç çiş yapmıyordu bezini açtığımda kup kuru oluyordu. Aynı bizim gibi sabaha kadar çişini tutabiliyordu. Bide kardeşim bezi bırakınca tam bırakmak lazım demişti. Gecede gündüzde aynı anda kes demişti. Ben öyle yaptım. Şimdi 4 yaşında oğlum bi kere ishal olduğunda altına yaptı o kadar.
Allah yardımcınız olsun. Eminim bu işi çok iyi kotarırsınız.

Oturduğunuz odada gözükecek bir yere, lazımlık alın koyun, sürekli hatırlatın çiş kaka var mı diye... sen artık büyüdün, bebek değilsin, lazımlığına yapmalısın diye diye alıştı benimkiler... 1 haftada alışır, büyük sabır ve sakinlik gerektiriyor, hiç bilmediği bişeye alışıyor, max anlayışlı olun.. bir de bezi bir çıkardığınız zaman tamamen çıkarmanız gerekiyor.... dışarda uykuda her yerde bezsiz olmalı... mesela ben gecede uyandırmıyodum...alt açma bezlerinden yatağın altına koyup, geceye de aynı anda alıştırmalısınız..

Seninle bir oyun oynayalım mi şeklinde yaklassaniz.karsiniza alip konusun.seninle oyun oynayalim mi canim.her kakan çişin geldiginde söyleyip tuvalete gidersen ödül kazanabilirsin seklinde.gün icinde sevdigi surekli yedigi biskuvi kurabiye gibi birsey varsa.her basardiginda bir tane bit tane verirsiniz.eger altina yaparsa bu seferlik ödulu malesef kazanamadin.ama üzulme bir dahaki sefere basarabilirsin ve ödülu kazanabilirsin seklinde bi yaklasim deneseniz.ama severek öperek.cocuk basardigini hissettikce hem mutlu olur hemde bu tuvalet isine oyun seklinde yaklasarak halledebilirsiniz

salonun orta yerine eski bir çarşaf serip lazımlığı koyun altınıda açık bırakın havalar sıcak artık.. wc ye gitmekle uğraşmasın..
gece bezlemiyorsunuz dimi kavram karmaşası olmasın çocukta..
Yok gece bezlemiyorum gece uyurken hiç çiş yapmıyor

Ama uyanıp yapıyor bazen işte asıl problem tercihinde çişinin kakasının geldiğini farkettiği halde tuvalete gitmiyor ortalığa yapmayı tercih ediyor resmen

tuwalet egitiminin bi parcasi her yere yapmasi zaten. karakter gelisiminde tuwalet egitimi cok cok onemli. soylediginiz gibi sinirinze yenik dusup sakin fazla tepki wermeyin. sabirli olun. odullendirmeyi deneyin.

Seninle bir oyun oynayalım mi şeklinde yaklassaniz.karsiniza alip konusun.seninle oyun oynayalim mi canim.her kakan çişin geldiginde söyleyip tuvalete gidersen ödül kazanabilirsin seklinde.gün icinde sevdigi surekli yedigi biskuvi kurabiye gibi birsey varsa.her basardiginda bir tane bit tane verirsiniz.eger altina yaparsa bu seferlik ödulu malesef kazanamadin.ama üzulme bir dahaki sefere basarabilirsin ve ödülu kazanabilirsin seklinde bi yaklasim deneseniz.ama severek öperek.cocuk basardigini hissettikce hem mutlu olur hemde bu tuvalet isine oyun seklinde yaklasarak halledebilirsiniz
Ödül ceza yönteminin çocuğun iredesini kötü etkilediğine dair şeyler okuyorum ödülle halletmek istemiyorum o yüzden ama yardımcı olmaya çalıştığınız fikir verdiğiniz için sağolun

Öpüp sevip takdir ediyorum aferin diyorum abartmadan

Ama uyanıp yapıyor bazen işte asıl problem tercihinde çişinin kakasının geldiğini farkettiği halde tuvalete gitmiyor ortalığa yapmayı tercih ediyor resmen

Muhtemelen bu durumun dikkat çekici olduğunu hissetmiş yani ilginizi çektiğini

Siz ve eşiniz sesli olarak tuvalete gidin yani çişim geldi deyip tuvalete koşun

O yere ya da üstüne yapınca da umursamaz olun bir süre bırakın ıslak kalsın o gelsin değiştirelim silelim vs desin

Aklı her şeye erecek kadar büyük gece yapmadığına göre kontrolde de sıkıntı yok

Sadece tuvalet ile ilgili gidip gelme sıkıntısı var mı onu çözün

Örneğin kapı açma ışık yakma yahut tuvalete rahat oturma vs vs gibi bir başaramadığı husus var mı

Kimseye ihtiyacı olmadan tuvalete gidebilecek şekilde dizayn edin evi

Bıktım ya yeter
Çocuk bakımına dair hiçbirşey zor gelmedi bana ama bu wc...:cry:
2 yaşındayken öğretmeye çalıştım 15 gün boyunca birkere bile söylemedi evde pislemedik yer bırakmadı
Şimdi 3 yaşında dün doğum günüydü oğlumunebir haftadır da ec eğitimine başladık hem yaşı geçiyor hem de sinyaller verdi bezi çıkarıp yapmalar kakadan ciddi anlamda rahatsız olmalar:ukala:
Ama olmadı yine olmuyor ilk 3 gün iyiydi çişim geldi diyordu kakasını 10 dk arayla 3 4 seferde de olsa yapıyordu tuvalete ama sonra neolduysa başka yerlere yapmaya başladı üstüne yapıyor kakayı falan
Önerildiği gibi aşırı tepkiler de vermiyorum üstüne yapınca bidahaki sefere tuvalete gidelim çisin gelince söyle diyorum sonra bez kova:temizlik:
Tekrar tekrar yapınca karşıma alıyorum oğlum nedn tuvalet yerine buralara yapıyorsun üstün ıslandı bak tuvalete yap diyorum
Böylesi daha iyi diyo
Bazen de tamam anne diyo
Ama faaliyet yok 5 kere yere yapıyorsa 2 kere wcye yapıyor ilk 3 gün tam tersiydi neden ilerleyeceği yerde geriliyor anlamıyorum
Zaten bu iş bana başlı başına saçma geliyor niye normal olmayan birşeyi normal karşılıyoruz yere işemesine ve kaka yapmasına niye normal gibi tepkisiz kalmak zorundayız kafayı yemek üzereyim:mad:
Daha kolay bi yolu yok mu bu işin bi bildiğinz varsa yazın kurban olayım:KK23:
Direk kız ceza ver sende üç yaşına gelmiş söyleesi lazım altına yapınca ceza ver wc ye yapınca ödüllendir mesela bi oyuncağını al televizyon da istediği programı izletme ve bunuda neden yaptığını anlat anlamıcak bir yaşta değil böyle daha iyi diyebiliyorsa herşeyin farkında ve niyeti ilgi çekmek herzaman uzmanların önerileri işe yaramaz bazen kendin çözüm bulman daha iyi olur sanada yazık

Benim kızımda kakasını 1 ay altına yaptı yaptıktan sonra söylüyodu.biz şöyle çözdük.kendinden büyük bi Arkadaşı ben artık altıma yapmıyorum tuvalete yapıyorum sende tuvalete yap dedi.ondan sonra bidaha yapmadı.

Direk kız ceza ver sende üç yaşına gelmiş söyleesi lazım altına yapınca ceza ver wc ye yapınca ödüllendir mesela bi oyuncağını al televizyon da istediği programı izletme ve bunuda neden yaptığını anlat anlamıcak bir yaşta değil böyle daha iyi diyebiliyorsa herşeyin farkında ve niyeti ilgi çekmek herzaman uzmanların önerileri işe yaramaz bazen kendin çözüm bulman daha iyi olur sanada yazık
Ters teper bu durum tuvalete gitmesi kadar doğal bişey yok ki çocuğa bu şekilde anlatılmalı 2 kızımda da sadece aferin dedim olağan üstü bişey değildi çünkü her tepki sıkıntı çıkarır önemsememek lazım yere yaptı mı sessiz sakin siliyordum en fazla 3.gün bitmişti

Zor bie iş :KK43: evdeki tüm halıları kaldırın, yaz geldi zaten, kazalar daha kolay temizlenir. Bi toptanciya gidip küçük küçük bir çuval oyuncak alın. Her tuvalete yaptığında bir tane verin. Üstü islandiginda, kendi degistirsin, pedagoglar bunu çok önemsiyor. Bir de, yarim saat aralikla telefonun alarmini kurup tuvalete koyun, oglunuzun sevdigi bir oyun şarkısı çalsın. Şarkıyı dinlemeye tuvalete gidin, bes dakika falan oturun. Aklima bunlar geldi Allah yardimciniz olsun

bebekler 3 yaşına kadar bez mi kullanıyor o_O:KK57::KK57::KK57::KK57::KK57::KK57:
ben şok ya.
ben 1 yaşında falan öğreniliyor sanıyodum

yaa inanamıyorum çocuktan daha çok soğudum şu annnn :mad: 3 koca yıl bez mi bağlıcaz ya offf :KK17::KK17::KK17:

bebekler 3 yaşına kadar bez mi kullanıyor o_O:KK57::KK57::KK57::KK57::KK57::KK57:
ben şok ya.
ben 1 yaşında falan sanıyodum

yaa inanamıyorum çocuktan daha çok soğudum şu annnn :mad: 3 koca yıl bez mi bağlıcaz ya offf :KK17::KK17::KK17:

Zeytin moralini bozmak istemem de en kolayı bez bağlamak

Uyutmak doyurmak vs daha zor

Alıyorsun bezi bağlıyorsun oldu bitti

X