Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitimi laneti

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Ödül ceza yönteminin çocuğun iredesini kötü etkilediğine dair şeyler okuyorum ödülle halletmek istemiyorum o yüzden ama yardımcı olmaya çalıştığınız fikir verdiğiniz için sağolun
canim ceza degil ama odul konusunda ben oyle dusunmuyorum. hayat boyu her basarisi odullenecek. okulda sinavlarinda is hayatinda vs. sistem zaten boyle.

Benn kızıma artık büyüdün. Gel sana külotlar alalım dıye alısverise çıkarmıştım.
Beraber seçmiştik. Sonra dedimki tatlım kaka yaparsan yıkayamam ama çişini yıkarım. İlk gün herşeyi altına yaptı. Lazımlığa oturmadı. (Popom acıyor dedi) kapağını düzelttim. derdi neyse sordum çözdüm. Kakalı külotunu yıkamadım attım.
Ertesi gün elimden tutup lazımlığa gitti. (Evımın tuvaleti uygun olmadığı için lazımlığa alıştırdım)
Konuşmaya devam canım.
Not:bence en zoru 1. Sınıftı.

1.5 aydır uğraştığım hadise...anladığım şu benimki 3 günde alıştı benimki 1 haftada öğrendi laflarına takılıp çocuğu kıyaslamamak gerek, benim oğlum çişi kaçırmıyo artık, ama çişim geldi demiyo ben götürüyorum kaçırmama nedeni benim :KK66:
Kakada küloduna yapıyo klozete döküyoruz cupp gitti diyo o hoşuna gidiyor ne yapsam bilemedim

bebekler 3 yaşına kadar bez mi kullanıyor o_O:KK57::KK57::KK57::KK57::KK57::KK57:
ben şok ya.
ben 1 yaşında falan öğreniliyor sanıyodum

yaa inanamıyorum çocuktan daha çok soğudum şu annnn :mad: 3 koca yıl bez mi bağlıcaz ya offf :KK17::KK17::KK17:
Normalde 2 yıl aslında canım bizim 2 yaş 3 aylikken kardesimiz oldu o yuzden bu kadar gecikti tam 2 de ogretmeye calistim beceremedim hamileydim de o zaman zor oldu:anne:
Senin gozun korkmasın lütfen

1.5 aydır uğraştığım hadise...anladığım şu benimki 3 günde alıştı benimki 1 haftada öğrendi laflarına takılıp çocuğu kıyaslamamak gerek, benim oğlum çişi kaçırmıyo artık, ama çişim geldi demiyo ben götürüyorum kaçırmama nedeni benim :KK66:
Kakada küloduna yapıyo klozete döküyoruz cupp gitti diyo o hoşuna gidiyor ne yapsam bilemedim
Seni seviyorum:KK68:teşekkürler bayrama kadar öğrenmesini umuyorum ama olmazsa da canı sağolsun napiyim

Benn kızıma artık büyüdün. Gel sana külotlar alalım dıye alısverise çıkarmıştım.
Beraber seçmiştik. Sonra dedimki tatlım kaka yaparsan yıkayamam ama çişini yıkarım. İlk gün herşeyi altına yaptı. Lazımlığa oturmadı. (Popom acıyor dedi) kapağını düzelttim. derdi neyse sordum çözdüm. Kakalı külotunu yıkamadım attım.
Ertesi gün elimden tutup lazımlığa gitti. (Evımın tuvaleti uygun olmadığı için lazımlığa alıştırdım)
Konuşmaya devam canım.
Not:bence en zoru 1. Sınıftı.
Kakalı külotu atmak çok ilginçmiş

Geçen sene oğlum 2 yaş 4 aylıkken başladık eğitime. Wc den korkuyordu. Gitmiyordu bir türlü. Neler çektim 2-3 hafta. Anamdan emdiğim burnumdan geldi.

Yazdı evdeki halıları kaldırdım. Boyuna çişliyordu her yeri. Direniyordu. Bende direndim. O çişledi bende ardından çamaşır suyuylan paspas yaptım.. yeminle viledaya dönmüştüm.

Gel zaman git zaman wc ye alıştırdım. Kabus gibiydi.

Direnin ve uğraşın zaman alabilir bu. Sonunda alışıyor ama.

Çok zor bu wc eğitimi Allah kolaylık versin.

Ben 2 yaşta denedim, olmadı kreşe başladı 2 ay önce onlara havale ettim. Orada şimdi her gün görüyor bez bırakan arkadalarını. Kreş öğretmeni bir iki hafta bekleyelim konuşmaya yeni başladı bizimle dedi. Pedagog da haziranda bitirelim dedi. Önümüzdeki hafta kreş öğretmenine başlatalım diyeceğim. Bakalım bizi neler bekliyor, korkuyorum :eek:

Bir de pedagogumuz lazımlık olmaz lazımlıktan tuvalete geçiş problemi olur dedi. Tuvalete takılan aparatlardan aldık:emir_bebek:

Ben 2 yaşta denedim, olmadı kreşe başladı 2 ay önce onlara havale ettim. Orada şimdi her gün görüyor bez bırakan arkadalarını. Kreş öğretmeni bir iki hafta bekleyelim konuşmaya yeni başladı bizimle dedi. Pedagog da haziranda bitirelim dedi. Önümüzdeki hafta kreş öğretmenine başlatalım diyeceğim. Bakalım bizi neler bekliyor, korkuyorum :eek:

Bir de pedagogumuz lazımlık olmaz lazımlıktan tuvalete geçiş problemi olur dedi. Tuvalete takılan aparatlardan aldık:emir_bebek:

Benim oğlan 21 aylıktı

Banyodaki tuvalet kullanılamıyordu

Lazımlık aldık klozet şeklinde ve tuvaletin kapısının önüne koyduk

Hiç sıkıntı olmadı hem de gittiğimiz yere yani tatile otele anneme de götürdüm

Sonra büyüdü biraz daha biz de taşındık yeni eve tuvalet kapağı alalım dedik gidip çocuk büyük birlikte kullanılan kapak aldık oldu bitti

Özellikle başlangıçta ayağının yere basması önemli imiş yani oturduğu yerde hem rahat ıkınması hem de kendini güvende hissetmesi düşmeyeceğinden emin olması

Hoş benimkini dışarıda kucağımda bile tutarak yaptırdığım oldu ama alaturka tuvalete alışkın olmadığı için onu sevmezdi

Benim oğlan 21 aylıktı

Banyodaki tuvalet kullanılamıyordu

Lazımlık aldık klozet şeklinde ve tuvaletin kapısının önüne koyduk

Hiç sıkıntı olmadı hem de gittiğimiz yere yani tatile otele anneme de götürdüm

Sonra büyüdü biraz daha biz de taşındık yeni eve tuvalet kapağı alalım dedik gidip çocuk büyük birlikte kullanılan kapak aldık oldu bitti

Özellikle başlangıçta ayağının yere basması önemli imiş yani oturduğu yerde hem rahat ıkınması hem de kendini güvende hissetmesi düşmeyeceğinden emin olması

Hoş benimkini dışarıda kucağımda bile tutarak yaptırdığım oldu ama alaturka tuvalete alışkın olmadığı için onu sevmezdi
Kreşteki tuvaletler bunlara göre yapılmış da evdeki sıkıntı. Evde küçük şarkı söyleyen lazımlık var da sadece içine su döküp şarkı söylemesini dinliyor :-)

O tuvalete takılan aparat basamaklı, ayakları havada kalmayacak, her yere de taşımaya razıyım, yeterki alışsın. Artık büyüğü facia kokuyor :ruh:

Kreşteki tuvaletler bunlara göre yapılmış da evdeki sıkıntı. Evde küçük şarkı söyleyen lazımlık var da sadece içine su döküp şarkı söylemesini dinliyor :-)

O tuvalete takılan aparat basamaklı, ayakları havada kalmayacak, her yere de taşımaya razıyım, yeterki alışsın. Artık büyüğü facia kokuyor :ruh:

Müzikli klozet lazımlık vardı bizde de ama hiç pil takmadım

Zira bizim tuvalet nasıl müzik çalmıyorsa onunki de çalmadı

Ben doğallaştırmaktan yanayım olağan süreç herkes tuvalete yapar çocuk da

Ne alkışladım ne sticker vs ödül verdim

O zaten büyükler gibi tuvalete yapmaktan müthiş Mutlu olmuştu

Öyle kaçırmadı filan da ben hatırlatmadım da yatarken dışarı çıkarken vs yaptırdım ana gece hiç kaldırmadım gündüz yatım saatte vs çişim bar mı demedim o geldikçe söyledi ki benim çocuk konuşmuyordu da

hep yazarım buraya alıştıktan 20 gün sonra bol gezmeli tatile gittik denizde bile yapmadı tuvalete götür dedi

Hatta tam tünelden geçiyoruz çiş dedi durmak mümkün değil tünel de 3 km aldım şişeyi yaptı içine oldu bitti

Müzikli klozet lazımlık vardı bizde de ama hiç pil takmadım

Zira bizim tuvalet nasıl müzik çalmıyorsa onunki de çalmadı

Ben doğallaştırmaktan yanayım olağan süreç herkes tuvalete yapar çocuk da

Ne alkışladım ne sticker vs ödül verdim

O zaten büyükler gibi tuvalete yapmaktan müthiş Mutlu olmuştu

Öyle kaçırmadı filan da ben hatırlatmadım da yatarken dışarı çıkarken vs yaptırdım ana gece hiç kaldırmadım gündüz yatım saatte vs çişim bar mı demedim o geldikçe söyledi ki benim çocuk konuşmuyordu da

hep yazarım buraya alıştıktan 20 gün sonra bol gezmeli tatile gittik denizde bile yapmadı tuvalete götür dedi

Hatta tam tünelden geçiyoruz çiş dedi durmak mümkün değil tünel de 3 km aldım şişeyi yaptı içine oldu bitti
Benim kızı düşünemiyorum facia çıkarırdı o tünelde :-)

Ters teper bu durum tuvalete gitmesi kadar doğal bişey yok ki çocuğa bu şekilde anlatılmalı 2 kızımda da sadece aferin dedim olağan üstü bişey değildi çünkü her tepki sıkıntı çıkarır önemsememek lazım yere yaptı mı sessiz sakin siliyordum en fazla 3.gün bitmişti
Ben ikisinide çok kolay alıştırdım hatta biri ilk gün başardı hatta gece bile bağlamadım

Merhaba benim kızımda tuvaleti gelince altına kaçırıyor. Farkedince hemen oturtuyorum ama öyle bekliyor. Saatlerce oturduğu da oluyor ama yapmıyor ve kesinlikle tuvaletinin geldiğini söylemiyor. Artık akşam saatlerinde çocuğun karnı şişiyor. Her şeyin de farkında karnım şişti diyor. Çişin geldiğinde söyle diyorum hayır diyor. Çişin yeri neresi diyorum lazımlık diyor. Bugün tam 5 gün oldu bezi de tekrar takmak istemiyorum. Ne yapmalıyım? Önerilerinizi alabilir miyim?

X