Tuvalet eğitimi, tecrübeli annelerden yardım istiyorum

Ah bir aya raziyim. Sanki hep boyle olacak gibi geliyor.

Bakin daha az once ne oldu. Oyun oynuyorduk, anne beni tuvalete gotur dedi. Gittik, guzelce yapti cisini. Bir saat sonra kadar uyku vakti geldi. Uyumadan cise gitmeliyiz dedim. Cisim yok dedi, ustelemedim. Gece bezliyorum zaten. Ama tam pijamasini giydirirken tekrar sordum cisin var mi diye. Bana bakti ve gulerek altina yapti cisini. Bu ne oluyor simdi. 🙄
Oyuna çevirmiş bence ya🤦🏻‍♀️ Bu arada benim oğlumun dil gelişimi yavaş 🥹 sorun olur mu diye düşünüyordum ama bugün biraz okudum oğlum iyi sanırım ya . Bez istemiyor oda ve boxer istiyor 🤣

Cok tesekkur ederim, cok guzel tavsiyeler. Bir kismini zaten uyguluyorum, digerlerini de yapmaya calisacagim. Bizim bir sorunumuz da bakici olmasi. Ben bakiciyi ne kadar uyarsam da bazi seyleri degismiyor. Benim oglum bir seyi yap deyince yapmaz, ama ben farkli sekillerde yaptirirm genelde. Ama bakici israrla hayir dedigi seyde israr ediyor. Belki bunun da etkisi vardir. Mesela cogu zaman ben kendim cisim geldi tuvalete gidiyorum diyorum ona cisini sormak yerine. Ben gidecegim deyince hayir ben yapacagim deyip benden once kosuyor (cunku her seye ben, ben, ben donemindeyiz). Ama bakici israrla hadi cisini yap diyor. Buna ragmen bakiciyla daha az kaza yasiyorlar. Benleyken daha cok altina yapiyor.

Merak ettigim sey bu direnc durumu ne zaman biter ve ne zaman tuvalete gitmek normal bir aktivite haline gelir? Butun cocuklarda boyle mi oluyor en basta?
Hayir butun cocuklar boyle olmuyor. Cocugun karakteri asil sorun. Bakiciyla inatlasmak istiyor ama bakici annesi degil ve kadinin eyvallahi yok kucuk delikanlinin nazina. Cocuk bunu biliyor ve egosunu sizinle savasarak tatmin etmeye calisiyor. Bu aslinda cok normal ve sizin durumunuzda da iyi bir sey. Cunku cocuk kendini reddederek ifade etmek istiyor, bakiciyi reddetmiyor cunku onu reddetme davranisi karisisinda tolerans gosterme noktasinda guvenilir bulmuyor. Oysa annesi reddetme noktasinda bile guvenilir biri. Fakat tabi sonuc olarak sizi reddetmesi tuvalet egitimi soz konusu olunca bir cozulmesi gereken bir sorun. Benim kizim kadar mi bilmiyorum ama yap deyince yapmayan, iknaya, uzlasmaya gelmeyen bir cocuksa o hep oyle devam ediyor 🥲 Benim kizim da bezi 26 aylik cikardi ve asla bir daha taktirmadi. Belki hazir degildi, bezini tekrar takayim, daha sonra bir daha denerim dedim ama ne gunduz ne gece bir daha kabul ettiremedim bezi. Misafirlikte cisim yok inadiyla uyuyup daldiktan 1 dakika sonra yun yorgana isemisti, cis egitiminden bir yil sonra. Diyorum ya 5 yasinda, cisten kivraniyor, zipliyor, kizim cisin gelmis galiba diyorum hayir diyor. Biraz sonra tuvalete gitmeyi ben hakli cikacagim icin gururuna yediremiyor ve tutmaya devam ediyor. Ama aci icinde, ayh ayh demeye basliyor. Artik sabrim tukeniyor ve hemen tuvalete gir diye uyariyorum. Giriyor ama hala cisim yok diyor, tuvalete çömüyor, o pozisyonda bile o cisi tutabiliyor ve cisim yok demistim sana diyor. Bekle gelir birazdan azicik diyorum. Beklerken kaciriveriyor ve şarıl şarıl iserken agliyor, benim cisim yoook, sana cisim yok dediiiim. Bunu hala bir kac ayda bir yasiyoruz. Umarim siz yasamak zorunda kalmazsiniz.

Ama kendisi istedi. Tekrar bezleyeyim mi diyorum hayir diyor, istemiyor. Bana hazir gibi geliyor. Oyun mu yapiyor bilmiyorum. Isine gelince soyluyor, hatta bazen kendi kendine kulodunu cikarip lazimliga yapiyor. Keyfi gelmezse de boyle davraniyor.
Earthling acaba çok zorlamadan yardım mı alsan ? İnstagramda bir doktor var ben onun online tuvalet alışkanlığı kazandırma eğitimine katılmıştım . Eğitimden sonra 7 gün boyunca mail yolu ile soru sorma hakkın oluyor istediğini sorarsın mesela .

Earthling acaba çok zorlamadan yardım mı alsan ? İnstagramda bir doktor var ben onun online tuvalet alışkanlığı kazandırma eğitimine katılmıştım . Eğitimden sonra 7 gün boyunca mail yolu ile soru sorma hakkın oluyor istediğini sorarsın mesela .
Olabilor, bir sure daha boyle devam ederse oyun terapisi de dusunuyorum.

X