Tuvalet egitimi

huysuz77

Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2021
94
143
32
Merhabalar

Kizim 3 yasina girdi ve ben uzun zamandir tuvalet egitimini ona asilamaya calisiyorum. 2 hafta kadar dil doktum sonra dedim daha erken sanirim ara verdim. Uzun bir sure konusunu acmadim ve simdi yeniden basladim. Tuvalete giriyor el yikama kisisel temizlik onlari ogrendi ama bana asla anne cis geldi kaka geldi diye haber vermiyor. Ben sure tutuyorum ve halinden cisi ya da kakasi geldigini anliyorum. Kizim cis geldi mi diyorum. Hayir anne gelmedi diyor. Biraz zaman geciyor yine sorunca hayir diyerek agliyor ya da kaciyor bazen yok yok diye oturuyor ve ayni surede altina yapiyor. Bilincli yapiyor kacirma degil aslinda bu. Cunku daha dun dus aldi ustunu giydircekken anne kulot giydir kaka yapcam dedi hadi gel tuvalete gidelim dedm ama yok yok dedi kolundan tutup gotursem ki onu da denedim orada suyla oynuyor ama asla inada bindirip cis kaka yapmiyor bazen benle gelip yapiyor ama bunu aliskanlik haline getiremedik. Ve ustu cis olsa asla rahatsiz olmuyor yani biraksam oyle ustu basi islak kalir. Ne yapmam lazim artik bilmiyorum. Kizdim olmadi guzel guzel anlattim konustum olmadi. Herseyin farkinda ama neden uygulamiyor.
Sizler nasil astiniz bu durumu deneyimlerinizi paylasir misiniz ?

Bizim hikayemiz şöyleydi;

Ben eğitim kiloduyla basladım..Dedim ki; sen artık bebek değilsin bunu Can'a vericez artık..Çünkü o tuvalete çişini götüremiyor bebek daha...Ama sen koşa koşa çişini,eeni tuvalete yetıstırebılıyorsun...Olur mu dedim..Olmaz vermeyelim ben bez istiyorum dedi..Tamam o zaman sana bez takıyorum..Ama parka ve sokaga cıkmıyoruz çünkü sen bebeksin ve bez bağlıyoruz..Bebekler evde oyun oynarlar dedim
🤷🏻‍♀️

Hayır ben bebek değilim bez istemiyorum dedi..Bunu Can taksın dedi..Tamam o zaman bak bu kilot buna çiş yaparsan ıslanırsın..Parktada ıslak ıslak oynayamazsın o zaman çişimizi karnımızda hissedince koş koş dicez koşucaz dedim...Tamam dedi...

İlk 3 gün koş koş oyun gibi geldi..Kendi söylemiyordu...Ben 15 dk'da bir hadi çişe koşş koşş diyerek kahkahalarla yarış yaptık...Bu eğlenceliydi çünkü...Çişini yaparkende seni yakaladık çiş..Şimdi arkdaslarının yanına gitme vakti ..Sifon en eglendiği sey hala..By by yapmalar falan...Buarada 9 ağustosta basladık...Şuan azcık ufak kazalar olabılıyor...

Burdan basarılı annelere geceyle alakalı kacırmalar oluyor dıye yazmıstım...Gündüzü net halledınce gecede tamamlanıyormuş..

Bazen eğitim kilodu,bazen normal kilot...Sakır sakır ıslanmasını hıssetmesı ıcın kacırmasını beklıyordum zaten..Kılot artı daha kalınca bır sort gıydırdım kı bacaklardan süzülürcesine akmasın dıye...

Benım cocugum rahatsız oldu...Ilk ıslattıgında agladı...Sakince ufak bır kaza oldu dedım cunku psıkolojımı hazırlamıstım..İnsanız şirazeler kayabılıyor kımse mukemmel oldugunu ıddıa edemez...

İlk üç günün sonunda büyük kazalarda neden altına yapıyorsun? Neden tuvalete yetısmıyoruz daha çiş karnımızdayken koşucaz dedik...

Neyse hatta evımıze boyacı gelmıstı tam egıtımın 2 ya da 3. gunu bu sureklı çiş demeye basladı..Adam da demıs cocugun problemımı var acaba bu kadar çiş gelır mı diye:rolleyes::confused:

Hay masallah deyınce dedim abi çiş eğitimi veriyorum ondan bu durum:KK70:

Diyeceğim şu ki; ondan beklemeyin hemen...Her çocuk kendine özel:KK200:
Siz sabırla ilk 15 dk yılmadan haydi koş koş çiş gibi bunu oyuna çevirin...Bir kaç günden sonra çocugum çiş var mı koşalım mı diceksiniz o size yok dicek..Hadi vardır koşalım diceksiniz yapacak..Bir dahakine sen yakala şu çişi görsün bakalıma evrilecek..Derken şuan bende inanamıyorum biz bezi bıraktık:halay::halay::halay::halay::halay::halay:

Bakın ilk üç gün içinde eşime bence bez kullanmak daha rahattı galiba demiş biri olarak söylüyorum...Daha sonra hayır pes etmicem dedim eşime..Milletin çocugu 3 günde öğrensin..Benim çocugumda bir senede öğrensin...Ama öğrenecek dedim..

Ev batma olaylarım pek olmadı..Bulundugumuz odanın halısını kaldırdım bırara..Bir de bu egıtım kılotlarıyla bir kilot, bir normal kilot hatta gecelerı bazen bez takarak kafasını karıstırdım..Gunduzlerı genelde ıslanmayı bılsın dıe normal kılot gıydırdım ıslandıda..Mecbur dısarı cıkarken egıtım kılodu gıydırdım kı bu da asırı ısemede sızdırıyor..Ufak kazaları akıtmıyor...Öyle öyle derken...Bezın varlıgınıda ayırt edemedi...Bazen gecelerı kalkıp çiş dedi mesela....Bazı cocuklar ayırt eder dıyorlar...Hayır benım kı sıkmayı basardıktan sonra gece kacırmaları bitti...Hemde altında bez varken ...

Ben gecelerı dırekt cocugun sakır sakır ıslanıp gecenın olmadık saatlerınde yıpranmasını ıstemedım...Herkes farklı dusunur..Herkesin cocugu farklıdır...Eğitimi çocugunuzun fiziki tepkilerine ve psikolojisine göre evriltin...Kalıplar her çocuk için geçerli değil...

Artık ıstesemde takmıyorum çünkü son çişler yapılıyor ve sabah çişim varla kalkılıyor...

Allah yardımcınız olsun...Zor ama sonu güzel bir durum:KK200::anne::KK200:

Merhabalar

Kizim 3 yasina girdi ve ben uzun zamandir tuvalet egitimini ona asilamaya calisiyorum. 2 hafta kadar dil doktum sonra dedim daha erken sanirim ara verdim. Uzun bir sure konusunu acmadim ve simdi yeniden basladim. Tuvalete giriyor el yikama kisisel temizlik onlari ogrendi ama bana asla anne cis geldi kaka geldi diye haber vermiyor. Ben sure tutuyorum ve halinden cisi ya da kakasi geldigini anliyorum. Kizim cis geldi mi diyorum. Hayir anne gelmedi diyor. Biraz zaman geciyor yine sorunca hayir diyerek agliyor ya da kaciyor bazen yok yok diye oturuyor ve ayni surede altina yapiyor. Bilincli yapiyor kacirma degil aslinda bu. Cunku daha dun dus aldi ustunu giydircekken anne kulot giydir kaka yapcam dedi hadi gel tuvalete gidelim dedm ama yok yok dedi kolundan tutup gotursem ki onu da denedim orada suyla oynuyor ama asla inada bindirip cis kaka yapmiyor bazen benle gelip yapiyor ama bunu aliskanlik haline getiremedik. Ve ustu cis olsa asla rahatsiz olmuyor yani biraksam oyle ustu basi islak kalir. Ne yapmam lazim artik bilmiyorum. Kizdim olmadi guzel guzel anlattim konustum olmadi. Herseyin farkinda ama neden uygulamiyor.
Yanlis anlamayin ama bence 3 yas cok gec. Kiziniz bu isi sizinle yapmayacak diye dusunuyorum. Zaten yapacak olsaydi bu zamana kadar yapardi. Bence size verdigi bir tepki veya iletisim sikintisi var. yardim alabileceginiz biri var mi? Aileden, arkadastan, komsudan?

Hazır değil daha, ağlıyor çocuk, ne bekliyorsunuz anlamadım ki?
Hazır olan çocuk oturmayacağım diye ağlamaz, tuvaletinin farkında olur.

Merhabalar

Ben bir yaşına gelince psikolojik kısmına başladım. Tuvaleti klozeti sevdirmek için stikirlar aldım çok sevdi. Klozete oturttum korkuyordu yendi, sifona basmayı öğrendi sevdi. Sonra totosunu yıkadım. Bir buçuk yaşında klozete kaka yapmaya başladık. Bezine de yapıyordu ama çoğunlukla klozete. Hiç kızmadım 2 yaşına gelince o çok aldığım bezler bitince artık hep klozete yapacağını söyledim. 2 yaşında her şeye inat etmeye başladı. İki buçuk yaşına gelince tamamen bezi bıraktık. 5 gün sürekli etrafa yaptı 6. Gün haber vermeye başladı. İlk başladığımız zaman var mı yok mu ikinarak deniyordu. Kaçıyordu var diyodu.

X