Tuvalet iletişimi

Çocuğunuz ne zaman bezi bıraktı?

• 1 yaşına kadar

OY: 0 0,0%
  • 2 yaşına kadar

OY: 0 0,0%
  • 3 yaşına kadar

OY: 4 66,7%
  • 3 yaşından sonra

OY: 2 33,3%

• Ankete Katılan
    6

Sehlinam

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Mart 2018
992
647
Kızım 5 ayını dordurduğu günden Tuvalet İletişimine başladık. Burayı da bizim günlüğümüz olarak kullanmak istiyorum. Ay ay gelişmeleri yazarım. Pes etmemek için yeni sebebim olsun istedim, aynı anda belki diğer annelere de iyi kötü fikir kaynağı oluruz.

🎀İLHAM KAYNAĞIM
Tİ (Tuvalet İletişimi)ni ilk Youtube da Prema Sundari'nin kanalında duymuştum. Eski yöntenlerimizi hatırlatdı bana. Bi denemek istedim.

🌞NEDEN Tİ YAPMAYI SEÇTİM
1. Tek kullanımlık bezlerin sağlıksız olduğuna ve bebeği rahatsız etdiğine inanıyorum.
2. Senelerce bez değiştirmekle uğraşmaya üşeniyorum.
3. Bezler çok pahalı
4. Çocuk ne kadar küçükse o kadar kokay öğrenir

🍭NASIL YOL İZLİYORUM
1. Bebeğin kaka yapacağını anlayınca lazımlığa tutuyorum. Ikınmaları anlamak çok kolay. Sadece bir kaç defa gün içinde 2 3 kez yapınca kaçırmıştım
2. Gündüzleri evdeysek yıkanabilir bez kullanıyorum. Ek qıdaya tam geçmemiş bebeğin çişidi de, kakasıda temiz ve neredeyse kokusuz. Kolay yıkanıyor, hiç leke kalmadı daha.
3. Çiş yapacağını anlamak zor, bazen uyanınca ya yemekden sonra lazımlığa tutuyorum. Onu çok az yakaladım.

🍊DİP NOT
Bebeğim oturamadığı için lazımlığın üzerinde tutuyorum. Bu pozisyonda eğlendiğini fark etdim. İşini rahat yapıyor, öncesinden altına kaçırmadıysa.

🏖💐🪁HAZİRAN 2022🪁💐🏖
5 aylık

İlk ay düzensiz oldum. Yıkanabilir Bebek Bezini (YBB) ilk günler sadece 3 4 saat kullandınm. Hastalanınca tamamen bıraktın. Ayın sonlarında evdeysek YBB kullandım, geceler ve dışarı çıktığımızda hazır bez.

🔮SONUÇLAR
1. Kakasını nadiren beze yapdı
2. Kabızlık sorunu ortadan kalktı

🌟SEVDİİĞİM YÖNLER
1. Beze kaka yapmadığı için vücudu temiz kaldı
2. Pişik ve tahriş sorunu olmadı
3. Kabızlığa çözüm oldu
4. Islak mendile ihtiyaç kalmadı

⛈️ SEVMEDİĞİM YÖNLER
1. Kumaş bez nemi haps etmediği için bebeğin vücudu ıslak
2. Bu yüzden sık sık kontrol edib ıslandıkca bezi değişmek gerek
3. Bez yıkamakdan sıkıldım

✨🎈🎉Temmuz 2022✨🎈🎉
6 aylık

🌏Ayın ilk yarısını etrafdan yükselen "bebeğini yoruyorsun, zaten zamanı gelince bezi bırakacak" seslerine inanarak hazır bezle geçirdik. Sadece günde 1 defa lazımlığa tutuyordum.

🌍 Arada kabız ve hemen ardından ishal olduğu 2 3 günü saymazsak, kakayı hep lazımlığa yaptı.

🌏 Ayın ikinci yarısı daha kararlı başladım. Artık geceleride bez çıkarmaya başladım. Önce YBB sonra bezsiz yatırdım. (Bebeğiniz uykuya dalmakta zorluk çekiyorsa, ve ya gece sık-sık emiyorsa gece beze devam etmek daha mantıklı. Çok emen çok çiş yapar ve altı her açıldığında uykusu açılıyor bebeğin).

🏖18 temmuz ilk bezsiz günümüz oldu. Gün içinde YBB giydirdim, uyuduğunda bezsiz bıraktım. (Yatağına alt açma bezi ve yumuşak örtü serdim. Bu aralar sadece emdikten sonra çiş yaptığını fark edince bu cesareti buldum kendimde.

🏜Bezi çıkarınca derisi ferahladı, kızarıklıklar gitdi.

🌄 Bezsiz daha rahat uykuya daldı ve rahat uyudu.

🚫 Bezsiz yatırdığım 2 gece çişini yaptı ve uyumaya devam etdi. Zamanında farketmeseydim ıslak uyumaya devam edecekti.
Şimdilik bezlere geri döndük.

⚠️İç bezlerimi evdeki kumaşlardan kendim yapmıştım. Geçen ayı çok güzel idare etdik. Ama bu ay hep sızdırdı. YBBlerin yan lastikleri hep ıslaktı. Sanırım bebek büyüdükce emiciliyi yetmemeye başladı.

🍬Gün içinde 1 2 saat bezi çıkarıp külot giydirdim. Harika bir şey. Bebeğin derisi rahatlıyor. Kazalar oldu evet, ama yıkaması zor değil))

🟢LİNER
Ek qıdaya geçmemiş bebeklerde liner anlamsızmış. Sıvı kaka lineri de, iç bezi de, dış bezi de kirletiyordu. Ama ek qıdaya geçitden sonra tam bir kurtarıcı. Katı kaka sadece linere temas ediyor. Onu atınca kalan bezler temiz kalıyor.

🛎SONUÇ:
1. Ay sonu tökezlesekte 90% altına kaka yapmadı
2. Gece çiş yapınca rahatsız olup uyanır sanmıştım, olmadı malesef
3. Bezsiz bırakmak güzel, en azında vücudundaki lastik izleri ve kızarıklıklar geçiyor
4. Bezlerimin sızdırması kötü oldu. Büyüdükce emiciliyi yüksek iç bezler lazım.

🎯Bu ay olmadı, sözün tam anlamında Tuvalet İletişimi yapamadık.

İyi günler. İnternetde "tuvalet iletişimi" ve "tuvalet eğitimi"ni araştırın derim.
Cocugum 16 aylık, nasıl baslamalıyım yola ve neler almalıyım?
Benim daha tecrübem çok az ve bebeğim küçük olduğu için kesin bir şey tavsiye etmem yanlış olur. Lazımlık, tuvalet adaptörleri, yıkanabilir bezler, alıştırma külotları ve daha çok şey kullanıla bilir. En basiti, günlük 1 2 saatlik olsa bile, işe bezi çıkarmakla başlaya bilirsiniz.

X