Tavuk Yemekleri Tuzda Tavuk-Mudurnu Gurme Doğal Piliç Sponsorluğunda

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.276
596.087
42
Merhaba Yemek Yarışması takipçilerimiz
Uzun bir aradan sonra yine sizlerle birlikteyimKategorimiz tavuk yemekleri ve benim sık ve severek yaptığım tarifimi sizlerle paylaşacağım.

Tuzda Tavuk

Tuzda Tavuk Malzemeleri

*2 kg tüm tavuk
*4 kg kaya tuzu
*Yarım çay bardağı kadar soğuk su

Tuzda Tavuk Yapılışı
Tavuğumuzu bütün olarak alıp temizliyoruz.İçini dışını iyice yıkıyoruz. Fırın tepsimizin tabanına kaya tuzundan seriyoruz, bir parmak kalınlığında olacak.

Tavuğumuzu tepsinin tam ortasına yerleştiriyoruz.

Daha sonra kademeli olarak tuzumuzdan tavuğun etrafını kaplıyoruz. Bunu yaparken arada elimizi ve tuzu ıslatıyoruz ki tuz birbirini tutsun.

Kaplama işleminde tuzun kalınlığı yaklaşık 5-6 cm olacak şekilde kaplayalım.

Fırınımızı en yüksek derecede(250) ısıtıp tuzda tavuğumuzu fırına koyuyoruz.Tavuğumuzu fırında 2 saat pişiriyoruz..Ara ara tavuğumuzu çeviriyoruz.Tepsi ağırlaşıyor.Çevirirken dikkat edelim.

2 saat sonunda fırını kapatıp fırında 15 dk bekletiyoruz.
Daha sonra fırından çıkarıyoruz.

Fırından çıktıktan sonra kalın bir bıçak yardımı ile tuzunu tavuğa zarar vermeden kırarak çıkarıyoruz.

Üzerindeki tuzu da silkeledikten sonra lokum gibi tavuğumuz servise hazır.

PÜF NOKTASI:Tavuk ölçüsü istediğiniz kadar olabilir.Bu ölçü 5-6 kişi için yeterli olur.Tuz miktarı tavuk miktarına göre artmalıdır.
İsteğe bağlı içine ,iç pilav hazırlayabilirisniz veya soğan ve sarımsak ile doldurabilirsiniz.
*Tavuğumuza herhangi bir şey koymuyoruz. Tuzun içinde, kendi yağıyla pişiyor. Kaya tuzunda yapmamızın sebebi de tuzdaki mineralleri tavuğun içine çekmesi. Bu, onu daha lezzetli yapıyor. Tavuk bu sayede helva gibi oluyor. Kemiğine kadar en doğal şekilde pişiyor.
Tepsiye isterseniz pişirme kağıdı serebilirsiniz.

Sunum için tavuk 1.40 dakika piştikten sonra bir tepsi içerisinde domates,soğan,sarımsak ve biber koyup közledim.20-25 dakika sonra közlendi.

Afiyet olsun.

Yaa nevroş valla benimde aklıma gelmişti acaba tuzda tavuk mu yapsam diye ama annemlerdeyim diye vazgeçtim..

Yaaa yapılır mı bu bize az kaldı katılmıyorum yarışmaya

Son olarak bi püf noktada benden gelsin mi tavuk fırından çıkınca tuzun üstüne kolonya serpip çakmak çakıp aleve verirsen sonrasında da söndür tabi.. tuzlar kalıp gibi çıkıyor dağılmadan

vaovv oyle yapip foto cekseydi dehset olurdu

Ellerine sağlık canım ,hiç denemediğim ama tadını merak ettiğim tariflerden birisi,sen de çok güzel yapmışsın,başarılar dilerim

Bu bana yapılırmı gelsin 3. madalya
Ellerine sağlık harikanın ötesi olmuşşş Nevomm şansa ihtiyacın yok
Çok teşekkür ederim canım.Hayırlısı olsun.

cok degisik cok sasirdim ilk kez gorunce. :)) eminim cok guzel olmustur, yarismada basarilar...
Çok teşekkür ederim.
Kolay,pratik ve çok lezzetli oluyor şiddetle tavsiye ederimBen yıllardır yapıyorum.
Waoowww nevosss harikasinnn

Ellerine sağlık canım,yine rakiplerini çileden çıkaran bi tarifle meydanlardasin
Çok teşekkür ederim hemşomHep öyle deniyor ama ilk 3ten yukarı çıkamıyorum

Vay vay vay vaayyy
Bu nasıl bir tavuktur?lezzeti fotodan taşmış. Lokum gibi olmuş
Nevoş ellerine sağlık. Bu yarışma çekim çekim çekişmeli olacak belli

Hepsini yediniz mi

Teşekkür ederim canımSenin tarifte bayağı iddialı olacak

Aklıma 3 tarif geldi sık yaptığım.Onların 2si yapıldı-yapılacak.Bu sebeple bende bunu düşündüm.Sunumu beceremem diye başka tariflere baktım ama sonra bilmediğim birşey yapmak istemedim.Sonra aman boşver amaç katılmak deyip bunu yaptım.Sunumda ancak bu kadar oldu:)
Ya sunumlara bakarken onu çok düşündüm ama daha önce denemediğim için riske girmek istemedim.Birde daha önce denemediğim birşeyi önermekte iyi olmayabilir diye olduğu kadar ekledim.Ama bunu kendimize bir daha yaptığımızda deneyeceğimTeşekkür ederim
Tuzda tavuk çok sevdiğim ama yapamadığım bişeydi senin tarifini denicem. Çok lezzetli görünüyor ellerine sağlıkk
Teşekkür ederim

vaovv oyle yapip foto cekseydi dehset olurdu
Neyse bir daha yaptığımda çeker göstermek için eklerim
Aynen bende kendime düşünmüştüm onu.. alevli tabak :))

Teşekkür ederim canımOylama sizi şaşırtacak

Son düzenleme:
Ellerine sağlık canım ,hiç denemediğim ama tadını merak ettiğim tariflerden birisi,sen de çok güzel yapmışsın,başarılar dilerim
Teşekkür ederim canım

Nayirr nolamazzz
Ben tavuk göğüsü yapayım derken Hatun tavuğun kendini koymuş
Malzemeden çalmadım tamamını kullandım

Ayyyyyyy sahiden yapmış, bide tencerede pisiyor diyorsun ben Yarışmadan çekiliyorum. Ellerine sağlık çok güzel
Teşekkür ederim rakibimYok yok çekilme beraber yarışacağız
Sen bana yol göstermedin miSunumu halledersin demedin mi

Aman Yareppimmm
Ellerine sağlık Ablam
Teşekkür ederim Gülüm

Yoooo hiç şaşırmayızzz belli artık şahsen yenilgiyi kabul ediyorum

Evet ben demiştim, yapacak bişey yok sağlık olsun, artık 3. Madalyadan sonra seni devre dışı bırakıyoruz, birinci olsanda 2. Ye kalacak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…