TV'lere 'Son Dakika' tebligatı

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.221
14.066
Televizyon kanallarının yöneticileriyle bir araya gelen RTÜK yönetimi, 'olağanüstü dönemlerde' uygulanacak yayın yasaklarına ilişkin bilgilendirme yaptı. Buna göre, terör olaylarıyla ilgili sadece resmi makamların açıklamaları ve görüntü içermeyen altyazılar yasak kapsamına girmeyecek; 'son dakika, sıcak haber' gibi yazılar gösterilmeyecek.
Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, kanal yöneticilerine dağıtılan 'Yayın Yasaklarının Kapsamına İlişkin Bilgi Notu'nda RTÜK, 'milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı' olağanüstü durumların yaşandığı olaylarda, olay yerinin açıklanmayacağı ve gün boyu ekranlarda kalan 'sıcak haber' ve 'son dakika' yazılarının yasak kapsamında olacağı bildirdi.

Bilgilendirme notuna göre yayın yasağı gerektiren olaylara ilişkin cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, vali, emniyet müdürü gibi resmi makamların açıklamaları, olay öncesine ilişkin veya resmi makamlarca dağıtılan görüntüler ve resmi makamların açıkladığı bilgi ve verilere ilişkin haberler yasaklarının kapsamında değerlendirilmeyecek.

'OLAYIN NEREDE GERÇEKLEŞTİĞİ SÖYLENMEYECEK'

Bilgilendirme notunda, yayın yasağı kapsamında olay yeri tespitine yönelik yer ve konum bilgilerinin yayımlanamayacağı da yer alıyor. Ayrıca olay anı ve olay sonrası olay yeri görüntüleri, tanık anlatımları, görevlilerin çalışmaları ve delil toplama faaliyetleri de yayınlanamayacak.

'TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İSİMLERİ SÖYLENMEYECEK'

Yayın yasağı kapsamında, fail ve olaya iştirak etme şüphesi bulunanların isimleri, soruşturmanın gizliliğini ihlal edebilecek benzer bilgi, görüntü, haber, eleştiri ve yorum içeren yayınlar yapılamayacak. Şüpheli terör örgütlerinin isimleri yayınlarda söylenemeyeceği gibi sunucu ve muhabirlerin ‘ajitasyon içeren’ abartılı ifadeleri de yasak kapsamında olacak.

'MARKA ŞEHİRLER'E YÖNELİK SALDIRILAR

'Marka şehirler' olarak tanımlanan 'İstanbul, İzmir, Antalya' kentlere yönelik kritik altyapı tesislerine yönelik saldırılar özellikle yayın yasakları kapsamında değerlendirilecek.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201702011027027209-rtuk-tv-son-dakika-tebligati/

bence mantıklı.. hatta hiç haber yapmasınlar, eğer duymazsak bilmeyiz, bilmezsek de sorun olmadığı için istikrarımız tavana sıçrar, üst akıla, dış mihraklara falan da kapak olur.. bence olumlu..
Televizyonda duymazsa bir olayin olmadigina inanancak bir kitle var, orgut adlarini kullanmayi da yasaklamislar o niye olaki.

Avrupa 'da da böyle ama. Özellikle paris haberleri nerdeyse hic cikmadi Almanya 'da. Burdaki terör haberleri de cok kisa kisa verildi. Ama Türkiye de bir olay olunca abartip abartip veriyorlar. Ben bunun ekonomi ile ilgili oldugunu düsünmeye basladim. Türkiye 'de otel doluluk oranlari cok iyiyken Yunanistan'da kriz vardi. Bir kriz haberleri kesildi. Türkiye konusulur oldu

Avrupa 'da da böyle ama. Özellikle paris haberleri nerdeyse hic cikmadi Almanya 'da. Burdaki terör haberleri de cok kisa kisa verildi. Ama Türkiye de bir olay olunca abartip abartip veriyorlar. Ben bunun ekonomi ile ilgili oldugunu düsünmeye basladim. Türkiye 'de otel doluluk oranlari cok iyiyken Yunanistan'da kriz vardi. Bir kriz haberleri kesildi. Türkiye konusulur oldu

Herkesin haber alma ozgurlugu ve kisa verir uzun verir orasi beni pek alakadar etmiyor, ama saldiri nereye olmus, kim yapmis diye bilmeye hakkimiz var. Sizi bilmem ama benim butun ailem Istanbul'da yasiyor, bir suru tanidigim, akrabalarim sevdigim insanlar var. ve benim nerede ne oluyor diye ogrenme hakkim var ki resmen iki saldiridan dakikalarla kurtuldu kardeslerim, kimsenin ne bana ne baskalarina "mahalle yanarken, .... sacini tararmis" hali yasatmaya hakki yok. Yunanistan krizinden daha beter Turkiye, gundeme tabi ki o oturacak, multeci krizinin gobegindeki ulke burasi, bir de ustune patlamalar eklendi, Turkiye olmasinda haberlerde( tarihsel, ekonomik, sosyal ve cografi baglari olan ulke) Yeni Zelanda mi olsun haberlerde.

Herkesin haber alma ozgurlugu ve kisa verir uzun verir orasi beni pek alakadar etmiyor, ama saldiri nereye olmus, kim yapmis diye bilmeye hakkimiz var. Sizi bilmem ama benim butun ailem Istanbul'da yasiyor, bir suru tanidigim, akrabalarim sevdigim insanlar var. ve benim nerede ne oluyor diye ogrenme hakkim var ki resmen iki saldiridan dakikalarla kurtuldu kardeslerim, kimsenin ne bana ne baskalarina "mahalle yanarken, .... sacini tararmis" hali yasatmaya hakki yok. Yunanistan krizinden daha beter Turkiye, gundeme tabi ki o oturacak, multeci krizinin gobegindeki ulke burasi, bir de ustune patlamalar eklendi, Turkiye olmasinda haberlerde( tarihsel, ekonomik, sosyal ve cografi baglari olan ulke) Yeni Zelanda mi olsun haberlerde.

Ben kararin dogrulugunu yanlisligini ayrintili bir bicimde ele alip konusmuyorum. Ama eger hergün alman basinini takip etseydiniz ne demek istedigimi anlardiniz. Hatta sosyal.medya sayfalarinda bile hava yolu sirketi karalariyorlar , Türkiye'yi karaliyorlar. Burda metrolarda adam öldürülüyor. Yanı basimizda bir sürü olay oluyor ama tv de görmüyoruz. Ana haber bültenleri de o kadar uzun degil. 15 bilemedin en fazla 30 dakika sürüyor. Fransa'da da haber yasagi vardi kisa bir süre öncesine kadar. ) Vallah benim tüm cevrem Türkiye 'de. Inanin benim yüregim hep agzimda. Kardeslerimle de yillardir görüsemedik. Ama gördügümü de söylüyorum.

Tam olarak ne diyorlar? Turizm olarak gitmeyin mi diyorlar yoksa başka bir şey mi? Yani havayolu şirketi falan nasıl karalanır ki? Thy hakkında mı bir şeyler diyorlar yoksa havaalanlarındaki olaylardan sonra bu olaylarla ilgili bir şeyler mi diyorlar.

Thy ile ilgili komik bir video vardi mesela. Ya da türklirasi banknotdaki bir hata ile ilgili haber vardi. Terör olaylari ayri onlar da cikiyor. Ama bir ara bütün gündem Türkiye idi. Ufak tefek aksakliklar hatalar bile haber oluyordu... Ayrica pkk saldirilari haber yapilmiyor. Ama operasyonlar haber yapiliyor. " pkk isçi partisine saldirildi" seklinde. Türkiye 'nin kabul ettigi siginmaci sayisi verilmiyor.
Bir süre önce Almanya siginmaci gönderdi Türkiye ye para karsiliginda. Para gönderilmedi ama siginmacilar gönderildi. Bizimde Cumhurbaskani kapilari acacam ya da geri gönderecem.siginmacilari gibi bir sey dedi. ( vizesiz gecis de gübdemdeydi o zaman) Bunlar Türkiye, yardim etmedigimiz icin mülteci gönderecek gibi verdi olayi. Para karsiligi siginmaci kabul ediyor sadece gibi bir izlenim olusturdu. Ufak tefek bir sürü sey vardi suan hatirlamiyorum. Demem o ki aslinda hic bir yerde yok basin özgürlügü. Keske olsa ama yok. Avrupa 'da da yok amerika'da da yok

Thy ile ilgili komik bir video vardi mesela. Ya da türklirasi banknotdaki bir hata ile ilgili haber vardi. Terör olaylari ayri onlar da cikiyor. Ama bir ara bütün gündem Türkiye idi. Ufak tefek aksakliklar hatalar bile haber oluyordu... Ayrica pkk saldirilari haber yapilmiyor. Ama operasyonlar haber yapiliyor. " pkk isçi partisine saldirildi" seklinde. Türkiye 'nin kabul ettigi siginmaci sayisi verilmiyor.
Bir süre önce Almanya siginmaci gönderdi Türkiye ye para karsiliginda. Para gönderilmedi ama siginmacilar gönderildi. Bizimde Cumhurbaskani kapilari acacam ya da geri gönderecem.siginmacilari gibi bir sey dedi. ( vizesiz gecis de gübdemdeydi o zaman) Bunlar Türkiye, yardim etmedigimiz icin mülteci gönderecek gibi verdi olayi. Para karsiligi siginmaci kabul ediyor sadece gibi bir izlenim olusturdu. Ufak tefek bir sürü sey vardi suan hatirlamiyorum. Demem o ki aslinda hic bir yerde yok basin özgürlügü. Keske olsa ama yok. Avrupa 'da da yok amerika'da da yok

Anlıyorum. Basının gündemi her ülkede manipüle ettiğini kabul ediyorum. Ama ülkemizdeki durum bunu biraz aşmaya başladı. Bazı haberleri artık hiçbir yerde bulamıyoruz. Ekşi sözlük falan olmasa bazı haberleri hiç duymayacağım. Eminim sizin orda az sayıda da olsa muhalif haberlerin olduğu kanallar vardır. Bizde hepsinin sesi susturuluyor.
Ülke siyasetinde kim güçlü ise o yönde haberlerin olması yeni bir şey olmasa da şu anki durum gibisini ben daha önce hiç görmedim.

Anlıyorum. Basının gündemi her ülkede manipüle ettiğini kabul ediyorum. Ama ülkemizdeki durum bunu biraz aşmaya başladı. Bazı haberleri artık hiçbir yerde bulamıyoruz. Ekşi sözlük falan olmasa bazı haberleri hiç duymayacağım. Eminim sizin orda az sayıda da olsa muhalif haberlerin olduğu kanallar vardır. Bizde hepsinin sesi susturuluyor.
Ülke siyasetinde kim güçlü ise o yönde haberlerin olması yeni bir şey olmasa da şu anki durum gibisini ben daha önce hiç görmedim.

Burda siyaset Türkiye deki kadar cok konusulmuyor. Gelismis ülkelerin cogunda oldugu gibi. Cok haber takip edemiyorum. Ama bizim problemimiz baska. Biz cok duygu katiyoruz. Onlar da mantik daha ön planda. Tv ve sosyal medyayi tehlikeli buluyorum ben Türkiye icin. Cünkü cabuk inaniyoruz.

Iyi de para karsiligi multeci alacaktik resmen bunun neresi yalan bir grup insan da geldi Avrupa'dan hatta, sonra anlasamadilar durdu bu durum.Bizimkiler ulkede olan siginmacilari gonderecegim diye tehtit ediyordu, oradan geri gelenleri degil. Ote yandan Amerikan medyasinda var basin ozgurlugu , merkezi medya da yapar haber, muhalif kanallarda yapar. Ozellikle Turkiye karsiti bir sey de yok acikcasi, normal haber veriyorlar.

Iyi de para karsiligi multeci alacaktik resmen bunun neresi yalan bir grup insan da geldi Avrupa'dan hatta, sonra anlasamadilar durdu bu durum.Bizimkiler ulkede olan siginmacilari gonderecegim diye tehtit ediyordu, oradan geri gelenleri degil. Ote yandan Amerikan medyasinda var basin ozgurlugu , merkezi medya da yapar haber, muhalif kanallarda yapar. Ozellikle Turkiye karsiti bir sey de yok acikcasi, normal haber veriyorlar.

Peki pkk isci partisi midir ?Senelerdir isci partisi olarak geciyor haberlerde. Zaten ben savunmuyorum hükümeti. Ama Türkiye en cok mülteci kabul eden ülkelerden. Bundan hic bahsedilmiyor. Cok farkli bir algi olusturuluyor. Her acidan bakiyorum olaya. Paris olaylarinda yayin yasagi vardi. Burda bile göremedik olaylari. Baska ülke olsa hep acik tutardi kapilari.Burdan da yanlis anlasilmasin. Insanlar mecbur göc etmeye. Kimisi istemiyor onlari ama ben sahsen üzülüyorum. Artik at üstünde yapilan savaslardan da kalmadi. Üstüne bir bomba düsüyor birileri dügmeye basip geciyor. Konuya gelecek olursam. Hükümetin amaci kargasayi mi önlemek , polisin isini mi kolaylastirmak, turizme olan kötü etkisini mi önlemek yoksa bambaska bir sey icin mi bilmiyorum. Ama Türkiye turizmi kötü etkilendi. Ve de Avrupa da buna benzer uygulamalar var.

Bence doğru bir karar alıyorlar. Diğer ülkelerde bu kadar olayları sulandıran milleti dehşete düşüren haberlere izin veriliyor mudur acaba? Ne ölenlerimize saygımız var ne mücadelemize saygımız var. Habercilik, haber alma özgürlüğü bu değildir.

Gerçek şüpheliye ulaşabilmek için olabildiğince gizli ve hızlı hareket edilir. Ama biz de bakıyorum teröristi yakalama süresince bilgi verilmedi diye kızıyor millet. Her adım her yapılan sosyal medyada konuşuluyor. Bu durum teröristlere yarıyor sadece.
Görgü tanıkları internet üzerinden bombayı bırakıp kaçıyorlar. Sonra bize tartışması kalıyor. Bilgin varsa gidersin polise ifadeni verirsin. Sosyal medyada şov yapmanın milletin aklını bulandırmanın ne manası var?
Bilgi kirliliği içinde birbirimize senin adamın yaptı sen şöylesin sen teröristsin diye saldırıp duruyoruz. Gerçek olmayan birçok olay üzerinden birbirimize iftiralar atıyoruz.

Patlama oluyor. Birkaç densiz başlıyor en az 100 ölü daha da artar hatta. Herkes ölmüş yaşayan yok burada diye. İnsanlar dehşete kapılıyor, üzüntüden baygınlık geçiriyorlar. Mutlu mu oluyorlar bu asılsız haberleri aktarınca? Bu da bana göre teröristliktir başka bir şey değil.
Fotoğraflar... Millet yakınlarına üzülüp yas tutarken olayın şokunu atlatamazken başkaları kendini tatmin etsin diye gazetelerde, tvlerde, internette boy boy hafızalardan silinmeyecek kareler paylaşılıyor. Biraz empati lütfen.

Şehitlerimizin geride bıraktığı ailesi, yaşamı birkaç gün tvlerde dram filmi gibi gösteriliyor. Sonrasında başka konulara geçen o haber kanalları kadar hızlı olsa unutmak. Her şey düzelse keşke eski günlerine dönebilse o insanlar da...
Bizler şovunu yapıyoruz onlara da acısı kalıyor. Acılarına acı katmaktan başka yaptığımız bir şey de yok zaten!

Peki pkk isci partisi midir ?Senelerdir isci partisi olarak geciyor haberlerde. Zaten ben savunmuyorum hükümeti. Ama Türkiye en cok mülteci kabul eden ülkelerden. Bundan hic bahsedilmiyor. Cok farkli bir algi olusturuluyor. Her acidan bakiyorum olaya. Paris olaylarinda yayin yasagi vardi. Burda bile göremedik olaylari. Baska ülke olsa hep acik tutardi kapilari.Burdan da yanlis anlasilmasin. Insanlar mecbur göc etmeye. Kimisi istemiyor onlari ama ben sahsen üzülüyorum. Artik at üstünde yapilan savaslardan da kalmadi. Üstüne bir bomba düsüyor birileri dügmeye basip geciyor. Konuya gelecek olursam. Hükümetin amaci kargasayi mi önlemek , polisin isini mi kolaylastirmak, turizme olan kötü etkisini mi önlemek yoksa bambaska bir sey icin mi bilmiyorum. Ama Türkiye turizmi kötü etkilendi. Ve de Avrupa da buna benzer uygulamalar var.
Justin, Avrupa'da da yayin yasagi var, Paris olayloarinda da vardi diyorsun da.. Paris olaylarinda nasil bir yayin yasagi vardi ki olayin nasil oldugunu, tiyatroda kac kisi oldugunu, nerelerden atlayip nasil kacistiklarini sagir sultan bile duydu?
Senin bahsettigin yayin yasagi sorusturma asamasinda teroristlere haber gitmesin diye yapilan yasaktir. Medya polisin her adimini halka ve dolayisi ile teroristlere de acik etmesin, zanlilar daha kolay yakalanabilsin diye.. Bizdeki oyle birsey degil.

Justin, Avrupa'da da yayin yasagi var, Paris olayloarinda da vardi diyorsun da.. Paris olaylarinda nasil bir yayin yasagi vardi ki olayin nasil oldugunu, tiyatroda kac kisi oldugunu, nerelerden atlayip nasil kacistiklarini sagir sultan bile duydu?
Senin bahsettigin yayin yasagi sorusturma asamasinda teroristlere haber gitmesin diye yapilan yasaktir. Medya polisin her adimini halka ve dolayisi ile teroristlere de acik etmesin, zanlilar daha kolay yakalanabilsin diye.. Bizdeki oyle birsey degil.

Türk kanallarindaki gibi gösterilmedi olaylar. O kargasa vs. O siralarda büyük bir organizasyona ev sahipligide yapiyordu. Eger ayni olay Tr de olsaydi. Bize orda savas var gibi gösterilirdi. Ben Alman halkini seviyorum. Surda onlari yermem bana bir sey kazandirmaz. Hükümet yanlisi da degilim. Ama basin özgürlügü yok burda. Görmezden gelmiyorum sadece. Bana göre verdikleri bir cok haber yanli. Türkiye de de haberlere bir kisitlama gelmeli. Mesela " sokaklar kan gölüne döndü" bu nedir allasen. Psikolojimizi mahv ediyorlar. Trafik kazasindan aile ici olaylara kadar. Ana haber bülteni hele 1 saat sürüyor. Belgesel tarzinda tarihi ve siyasal programlar yapsinlar. Gece yayinlasin. Sehir ismi vermemek falan ayti bir konu tabi. Cok detayli okumadim haberi. Ama avrupa'da da buna benzer uygulamalar var demek istedigim.

Türk kanallarindaki gibi gösterilmedi olaylar. O kargasa vs. O siralarda büyük bir organizasyona ev sahipligide yapiyordu. Eger ayni olay Tr de olsaydi. Bize orda savas var gibi gösterilirdi. Ben Alman halkini seviyorum. Surda onlari yermem bana bir sey kazandirmaz. Hükümet yanlisi da degilim. Ama basin özgürlügü yok burda. Görmezden gelmiyorum sadece. Bana göre verdikleri bir cok haber yanli. Türkiye de de haberlere bir kisitlama gelmeli. Mesela " sokaklar kan gölüne döndü" bu nedir allasen. Psikolojimizi mahv ediyorlar. Trafik kazasindan aile ici olaylara kadar. Ana haber bülteni hele 1 saat sürüyor. Belgesel tarzinda tarihi ve siyasal programlar yapsinlar. Gece yayinlasin. Sehir ismi vermemek falan ayti bir konu tabi. Cok detayli okumadim haberi. Ama avrupa'da da buna benzer uygulamalar var demek istedigim.
Ben ABD'yim. Avrupa'da nasil bilmem ama bizde ozellikle sabahtan aksama dek yayin yapan haber programlari var, CNN gibi. Dunyanin neresinde ne olmus, herseyi sabahtan aksama dek tekrar tekrar veriyorlar. Ben o kadar seyretmedigim halde Paris'te, Belcika'da olan teror olaylarindan haberim var. Amerika'daki herseyi en ince ayrintisina dek veriyorlar. Okul taranirsa, mahkemede biri yargilanirsa, teror olaylari, hersey..9/11 ikiz kuleleri dunya aninda seyretti. Turkiyedeki gezi olaylarini adeta naklen yayinladilar saatlerce.. Adi ustunde, ozgurlukler ulkesi..

Ben ABD'yim. Avrupa'da nasil bilmem ama bizde ozellikle sabahtan aksama dek yayin yapan haber programlari var, CNN gibi. Dunyanin neresinde ne olmus, herseyi sabahtan aksama dek tekrar tekrar veriyorlar. Ben o kadar seyretmedigim halde Paris'te, Belcika'da olan teror olaylarindan haberim var. Amerika'daki herseyi en ince ayrintisina dek veriyorlar. Okul taranirsa, mahkemede biri yargilanirsa, teror olaylari, hersey..9/11 ikiz kuleleri dunya aninda seyretti. Turkiyedeki gezi olaylarini adeta naklen yayinladilar saatlerce.. Adi ustunde, ozgurlukler ulkesi..

Haber kanallarin tabi ki 7/24 haber yayinlaniyor burda. Olabilir orasi farklidir belki. Burda da insan haklari vs. cok iyi. Ama dedigim gibi en azindan pkk ya isci partisi demelerinden olayi anlayabilir insan. Hdp mecliste. O ayri. Ama direkt pkk isci partisi deniliyor.

X