Üniversite Hastaneleri Profesör Muayene Ücreti 2 Kat Arttı

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.378
1.437
Üniversite hastanelerinde profesörün muayene başına alacağı ilave ücretler iki katına çıktı.

Üniversite hastanelerinde profesörün muayene başına alacağı ilave ücretler yeniden belirlendi.

Çocuk hastalıkları için 49 lira yerine 98 lira, genel cerrahi için 55 lira yerine 110 lira, kulak-burun-boğaz hastalıkları için 43 lira yerine 86 lira ödenecek.

2 KAT ÜCRET ALINACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ekim 2013'te Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde (SUT) değişiklik yaparak özel hastanelerin vatandaştan 2 kat fark alabilmelerinin yolunu açtı. Dahiliye, genel cerrahi ve doğum gibi servislerde fiyatlar hızla artmıştı. Uygulama devlet ve üniversite hastanelerini kapsamıyordu. Profesör ücretinde artış olmamıştı. Ancak kısa bir süre sonra üniversite hastaneleri de kapsama alındı.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİ DE KAPSAMA ALINDI

17 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazete'de üniversite hastanelerindeki öğretim üyelerinin yapacağı muayeneler için alacağı ücret, Bakanlar Kurulu kararıyla artırıldı. Poliklinik muayeneleri için daha önce SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan, bedelin '1 katı' ücret almacağı şeklindeki karar '2 katı' olarak düzenlendi.

Bu düzenleme, kurumların esas aldığı SUT tebliğine 18 Mart 2014 (dün) itibarıyla konuldu. Tebliğ 17 Ocak'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Düzenlemeye göre; üniversite hastanelerinde (vakıf üniversiteleri hariç) hoca (profesör, doçent ve yardımcı doçent) muayenelerinde hastadan, SUT tebliğinde yer alan ücretin iki katı ücret alınacak. Diğer hizmetler (tetkik ve tahlil) bu tutarın bir katı olacak. Ayrıca, üniversite hastanelerinde, mesai saatleri sonrasında poliklinik muayenesi yapılabilecek.

HANGİ HASTALIĞIN TEDAVİSİ İÇİN NE KADAR ÖDENECEK?

İşte yeni fiyat listesi:

- Çocuk sağlığı ve hakları Üniversite SUT fiyatı (TL): 45 Alınacak ilave ücret (TL):90

- Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları Üniversite SUT fiyatı (TL): 49 Alınacak ilave ücret (TL):98

- Fiziksel tıp ve rehabilitasyon Üniversite SUT fiyatı (TL): 50 Alınacak ilave ücret (TL):100

- Genel cerrahi Üniversite SUT fiyatı (TL): 55 Alınacak ilave ücret (TL):110

- Göğüs hastalıkları Üniversite SUT fiyatı (TL): 49 Alınacak ilave ücret (TL):98

- Göz hastalıkları Üniversite SUT fiyatı (TL): 43 Alınacak ilave ücret (TL):86

- İç hastalıklar Üniversite SUT fiyatı (TL): 56 Alınacak ilave ücret (TL):112

- Kadın hastalıkları ve doğum Üniversite SUT fiyatı (TL): 61 Alınacak ilave ücret (TL):122

- Kardiyoloji Üniversite SUT fiyatı (TL): 68 Alınacak ilave ücret (TL):136

- Kulak-burun-boğaz hastalıkları Üniversite SUT fiyatı (TL): 43 Alınacak ilave ücret (TL):86

- Nöroloji Üniversite SUT fiyatı (TL): 51 Alınacak ilave ücret (TL):112

- Ortopedi ve travmatoloji Üniversite SUT fiyatı (TL): 49 Alınacak ilave ücret (TL): 98

- Erişkin ruh sağlığı ve hastalıkları Üniversite SUT fiyatı (TL): 49 Alınacak ilave ücret (TL):98

- Üroloji Üniversite SUT fiyatı (TL): 55 Alınacak ilave ücret (TL): 110
http://www.haberler.com/muayene-ucretlerine-buyuk-zam-5805457-haberi/

iyi de hastanede çalışan bi tanıdığım profların döner sermayeden 70bin gibi rakamlar aldığını söyledi

bu kadar para alıyolarsa bu ücretlere ne gerek var
hastalara çok yazık
artık herkes devlet hastanesine gitmek zorunda kalacak sanırım

İyi olmuş...:KK14: Nasılsa herkes halinden memnun,5 katı olsaymış keşke...:KK24: Duble yollardan devlet hastanelerine gideriz gayrı.:KK55:

Bu habere gerçekten üzüldüm:KK50:
Hepsi vatandaşın en çok gittiği ve ihtiyaç duyduğu servisler, kadın hamile kalamıyor veya gebelik sırasında bebeğini kaybediyor, kim araştıracak kadın hastalıkları bölümü.

Herkesin parası yok ki parama geçer sözüm deyip özele gitsin, prof.'un muaynehanesine gitsin:KK50:

Allah vatandaşın yardımcısı olsun.

Nöroloji 51 liramıymış. 5 sene önce muayene için 200 lira verdim ben:KK53:

iyi de hastanede çalışan bi tanıdığım profların döner sermayeden 70bin gibi rakamlar aldığını söyledi

bu kadar para alıyolarsa bu ücretlere ne gerek var
hastalara çok yazık
artık herkes devlet hastanesine gitmek zorunda kalacak sanırım

öyle bir şey yok yakınınız çok iyi sallamış
o muayene ücretinin çok büyük kısmı hastaneye gidiyor zaten
ayrıca bu uygulama çok da iyi olmuş
ben hoca olsam o verdikleri paraya gidip de çalışmam
sen o kadar sene emek ver ömrünün sonuna doğru bile hakettiğin parayı kazanama
muayenehane hakkın elinden alınsın bir de

öyle bir şey yok yakınınız çok iyi sallamış
o muayene ücretinin çok büyük kısmı hastaneye gidiyor zaten
ayrıca bu uygulama çok da iyi olmuş
ben hoca olsam o verdikleri paraya gidip de çalışmam
sen o kadar sene emek ver ömrünün sonuna doğru bile hakettiğin parayı kazanama
muayenehane hakkın elinden alınsın bir de

valla kendisi hemşire öyle söyledi

ne kadar alıyolar o zaman
azsa devlet versin o parayı
hastalara yazık değil mi herkes faydalanamaz bu şekilde
bi de hastanede yatış söz konusu olduğunda 2000 lira filan tutuyomuş foxta izledim haberlerde
bu durumda hastalar nasıl gidecek hastaneye

Son düzenleme:
evet maalesef bir aydan fazla bir süredir bu böyle, ben hatta bimer'e konu ile ilgili yazı yazdım ama dönüş olmadı.

X