Üniversite ortamı nasıldır anlatır mısınız

1-Sevgilim zaten var.
2-Zaten mesafeli biriyim kendimi çok da soyutlamamaya çalışırım ama duruşum mesafelidir belli bir arkadaşlık oluşana kadar
3-Üst sınıftan arkadaş bulmayı denerim nasıl bulurum bilmiyorum ama
4-Ev olayı zaten hazır yurtta kalmayacağım evde kalacağım kişi de belli
5-Kimseye sırlarımı vermem
6-Tamam bunu uygulamayı denerim
Alttan ders alanlar olacaktır onlarla da arkadaş ol.

Üniversiteye başlayacağım bugün whatsapp grubu buldum ve biraz heyecanlandım açıkçası nasıl bir ortamdır üniversite,liseden farklı mıdır ortam nasıldır konuşkan fakat kendi halimde sakin bir kızım çok sosyal değilim ezilir miyim ? Liseden farkları nelerdir ?
Lisede zorbalık yaşadığım için korkuyorum bu tarz okul ortamlarından.
Hayatımın en güzel günleriydi üniversite günleri... doğru arkadaş seçimi çok önemli tabii

Zor ve sözel ağırlıklı bir bölüm ile okudum. İlk yıl bir hocamızin derste anlattıkları çok çok güzel ve ilgi çekiciydi ama adam aşırı aşırı monoton ders anlatirdi. Hem dinlemek isterdik hem de uyumaya çalışırdık. Söz isteyip dedim ki "hocam anlattıklarınız çok güzel ama biraz daha eğlenceli anlatamaz misiniz?" Hoca hiç istifini bozmadan"kızım lunaparka mi geldin sen?" Demişti. Ayy koca amfi de felaket bozulmustum. Aklıma geldikçe de gülerim. Çok hoş adamdı. On numara prof du. İyiki ondan ders aldım 😍

Bir tavsiye, şu pandemi olayları bitince kesinlikle ve kesinlikle Erasmus yap. Ama abuk sabuk bir ülkeye gitme.gelismis guzel bir ülkeye mutlaka git. İngilizcen de daha gitmeden akıcı bir halde olsun mutlaka...

Yurtta kalmıyorum ama yurttan arkadaş edinmeye çalışırım.
Takmak derken lisedeki gibi derse dahil etmeye çalışırlar mı derse sadece dinleyici olarak katılan öğrenciyle uğraşırlar mı ?
Lisede öyleydi ben bazı dersleri sevmezdim veya sınıftan çekinirdim katılmazdım.Ama iyi dinler not tutardım.Yine de uğraşırlardı.
Neyse ki üniversitede sözlü notu yok.
O sekilde sozlu notu yok evet ama bir cok dersin sunum odevi gibi biseyi olur, o da sozlu notu gibi oluyor. Hocalar her zaman aktif ogrenciyi daha cok sever ama orasi ayni.

Gideceğin şehir,üniversite ve bölüm illa ki farklı olabilir. Bu noktada net bir şey diyemeyiz. Ancak şunu söyleyebilirim; kendinin farkında ol. Eksiklerini bil ama bunu tamamlarken özgüvenli davran, ezilme başkasına. Her muhabbete dahil olma ama uzak da durma. Cool davran, kültür seviyeni önemse.

Bu dönem online olduğu için konser, seminer takip edemezsin ama bunu kitap okumak anlamında avantaja çevir. Bölümünlr ilgili okumalarda bulun. İleride olum faal olduğu zaman doğru ortamlarda, öğrenci kulüplerinde vs bulunur iş yaparsın.

Kendine zarar vermeyecek mesafede ol insanlar ile. Senin de bir başkasının da negatif yönleri de pozitif yönleri de var. Bunu bilerek adım atmak lazım.

Bir de üniversiteli oldum diye etrafı yok sayma. Ailenin değerlerini, kendi değerlerini yok sayma. Sen bir adım daha ileri götürecek nesil olacaksın bunu farkına var.

O sebeple hedeflerini belirle, meslek hayatını en geniş çerçevede tut dile çalış.
Başarılar diliyorum.

Üniversite lise gibi değildir, herkes kendi halindedir rahat ol. Zorbalık yaşadım demişsin ama üniversitede zorbalık yapabilecek ergen tipler yoktur. Böyle ergenler varsa kendini geliştirememiş insan olarak görülür, kimse ciddiye almaz. Üniversite cool bir ortamdır, yani bizimki öyleydi. Tadını çıkar çok güzel yıllar üniversite yılları.

Üniversiteye başlayacağım bugün whatsapp grubu buldum ve biraz heyecanlandım açıkçası nasıl bir ortamdır üniversite,liseden farklı mıdır ortam nasıldır konuşkan fakat kendi halimde sakin bir kızım çok sosyal değilim ezilir miyim ? Liseden farkları nelerdir ?
Hayırlı olsun öncelikle. Üniversite ortamı üniversiten üniversiteye şehirden şehire değişir. 4-5 farklı üniversite ortamında bulunmuş biri olarak yazacak olursam, küçük şehirlerdeki üniversiteler yüksek lise gibidir. Arkadaş ortamı dersler vs lisenin bi tık üstüdür. Büyük şehirlerde ya da daha iyi üniversitelerde ise beklenen akademi havası hissedilebilir. Hocaların genelde öğrencilerle birebir iliskisi senin de bahsettiğin o takma durumu pek olmaz.

Ortalamanın önemli olduğu bir bölümse bölüm içinde rekabet olur, bu da öğrencilerin hırsa kapılmasına yol açar. Eğer o tarz bi bölümde okuyacaksan bu rekabet ortamından uzak bir şekilde derslerine bakarsan bir sıkıntı yaşamazsın.

Bir de ilk senelerde kalabalık gruplar halinde arkadaşlıklar kurulsa da son sınıfta gruplaşmalar artarak bir elin parmağı kadar yakın arkadaşın kalıyor genelde. O yüzden ilk sene açık olup farklı kültürlerden arkadaş edinebilirsin.

Zorbalıkla karşılaşacağını zannetmiyorum. Bir şeyleri asarak gelmiş insanlar olacak sonuçta. Bir de lise çağında ergenliğin etkisi ile çocuklar acımasız oluyor. Üniversitede bi tık daha olgunlaşıldığı icin böyle şeylere çok rastlanmıyor.

Pandemi sürecinde nasıl olur bilmiyorum ama normal şartlarda üniversite yılları yaşayacağın en güzel deneyimlerden biridir ve hep gülerek hatırlarsın. En azından ben de öyle olmuştu.
Tadını çıkar 😉

Valla hayallerini yıkmak istemem ama liseden çok da büyük bir farkı yok. Ben lisedeyken ne hayaller kurardım üniversiteyi kazan süper bir ortam seni bekliyor diye:olamaz: Artık üniversiteyi ne sanıyorsam:KK53: Kazanıp gidince hayallerim yıkıldı tabi😂 Pembe dizilerdeki o süper ortam asla yok😅

Ne ben ne de arkadaşlarım zorbalığa uğramadık. Benim okulumda hiç öyle bir ortam yoktu. Herkes kendi halindeydi. Sana tavsiyem tek bir arkadaş grubuna bağlı kalma. Kulüplere muhakkak katıl. Olabildiğince sosyalleş. Bu arada eğer derslerin amfide değilse ve sınıf mevcudu azsa birazcık lise ortamı gibi olabilir

Böyle masalar var, sıralar var, sınıfa ya da amfiye kapıdan giriyosun, hocalar, sınavlar, insanlar falan filan...

Herkesle tanış ol ama kimseyle arkadaşlık kurma mantığıyla ilerledim çok uzun bir süre .

Çünkü insanlar çok sonra kendini belli ediyor.

Universite mental olarak sahane bi donem kesinlikle her anın kiymetini bil. Derslerini sakın ihmal etme yazokulu butunleme vs cok cekilmez oluyor. En iyisi her sinavi zamaninda verebilmek. Hocalarinla iyi diyaloglarin olsun hocalarla zitlasma. Yani burda kopru dayi meselesi onemli maalesef ama alisiyorsun zamanla sıkntı olmaz :)
Kesinlikle bi gruba bagli kalma arkadaslik konusu en son sirada olsun herkesle yuz goz olma ama herkesle merhabaligin olsun. Mesela kantin ortamlari farkli insanlarla tanismak icin uygundur tani gec kmse arkandan kotu konusamasin,olabildigince mesafeli ve siyasi ol herkese karsi :)
Benim notlarimi alirlardi genelde ne alttan ne ustten not istemezdim sonuc olarak bolumu dereceyle bitirdim. Kimseye taviz vermene gerek yok not icin. Benden not alanlar sinavda kagidimi fotokopileyenler okul bitince genelde nankorluk uzerine ihtisas yaptilar. O yuzden kimseye eyvallah yok. Anlatabiliyormuyum? :)
Mesela bizim fakulte insan iliskileri uzerine ordinaryusluk alabilecegin bir ortamdi. En cool en zeki insanlari da tanidim en asagilik en gerizekali olanlari da. Hem alaninda hemde boyle sosyal alanlarda gozlem yaparsan kendi karakterinin gelisimi icin de artilari olan bi yer universite. Hocalarimin bi cogu mukemmel insanlardi derslerde zorlandgm da oldu kostugum da. Ama diyorum simdi yeni bi universite mi okusam. En guzel yillardi valla universitemin bana kattgi her anı aklima gelince mutlu oluyorum.
Okurken oyle hissetmezsin ama bitince asiri pismanlik duyarsin o yuzden her donemin kiymetini bilmek lazim.👍

Şöyle düşün kimse orada birbirini tanımıyor. Üniversite arkadaşlarımla hazırlıkta tanışmıştım, sınıfa biraz geç gelmiştim. Arada gruplaşmalar oldu toplu muhabbetler falan. Giriverdim içine. Zaten öyle bir şey ki aura mi dersin enerji mi bir şeyler tutuyor ve o grubun içinden anlaşabilecegin kişileri cımbızla seçiyorsun. Sonra beraber tuvalete, kantine gitmeler derken tebrikler mis gibi üniversite arkadaşların oldu.

Tabi sonra lisans eğitimimiz başladı, Allah'tan hazırlıktaki arkadaşlarımla aynı sınıftaydık. Arkadaş açısından maşallah diyelim şanslı denebilecek 5 sene geçirdim. Üniversite daha esnek, istediğin derslere gir istediğine girme kimse bir şey demiyor. Teneffüs zili yok, derse geç girdiğinde git geç kağıdı getir diyen yok. Çok kendi halinesin :KK43: üniversite yıllarımı çok özlemişim...

X