Üniversite ortamı nasıldır anlatır mısınız

Sheldon_Cooper

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2018
1.192
858
26
Üniversiteye başlayacağım bugün whatsapp grubu buldum ve biraz heyecanlandım açıkçası nasıl bir ortamdır üniversite,liseden farklı mıdır ortam nasıldır konuşkan fakat kendi halimde sakin bir kızım çok sosyal değilim ezilir miyim ? Liseden farkları nelerdir ?
Lisede zorbalık yaşadığım için korkuyorum bu tarz okul ortamlarından.

Kesinlikle gideceğin okula bağlı çok aşırı sosyal olmak da kötü içe kapanmak da her şeyi dozunda yaşarsan güzel bir ortam liseyle aynı yönleri de var genel olarak çıkar ilişkisine dayalı ☺️

Liseden farkları nedir peki ? Sınıf ortamı gibi bir ortam mı var yoksa herkes kendi halinde mi ?
Okuluna göre değişiyor , büyük bir ğnv ve kalabalık bir bölümse amfide ders alırsın herkes birbirini tanımaz bile belli bir grubun olur.

Küçük bir ünv ise normal küçük sıralarda ders alırsın

Liseden farkı lise biraz daha çocukluğun kaldığı yer diyelim ünv de yetişkin olduğunu büyüdüğünü hissediyorsun ve ünv de o lisedeki gibi can ciğer arkadaşlıklar daha nadir oluyor.

Okul ve bölüme göre değişiyor, genelde herkes grup olarak takılıyor ama tabiki yalnız olanlarda oluyor. Not için çıkar arkadaşlıklarıda yapılıyor 🙄 lise gibi değil, çoğunun gözü açık. Ya da benim sınıfım böyleydi bilemiyorum. Kulüpler var kendine uygun olanlardan seçip üye olmanı tavsiye ederim, hem kendine birşeyler katarsın hemde sosyalleşirsin. Ayy o günlere geri döndüm cok ozledim üniversite yıllarını

Okul ve bölüme göre değişiyor, genelde herkes grup olarak takılıyor ama tabiki yalnız olanlarda oluyor. Not için çıkar arkadaşlıklarıda yapılıyor 🙄 lise gibi değil, çoğunun gözü açık. Ya da benim sınıfım böyleydi bilemiyorum. Kulüpler var kendine uygun olanlardan seçip üye olmanı tavsiye ederim, hem kendine birşeyler katarsın hemde sosyalleşirsin. Ayy o günlere geri döndüm cok ozledim üniversite yıllarını
Peki dersler nasıl işleniyor lisedeki gibi hocalar öğrencilere çok karışıyor mu veya tabiri caizse “takıyor” mu ??

Şu an okula gidemeyeceksiniz ama bana en tuhaf gelen şey ayağa kalkmamak olmuştu 😄😄

Onun dışında sınıf mevcuduna, gittiğin ile hatta ilçeyse ona göre değişir. Çok uç noktalarda insanlar görmen olağan. Kimseye çok sırt dönme önce. Bı gözlemle sonra kendine en uygun grubu bulursun zaten.

En güzeli bence ailenden ayrı şehirde olacaksan yurt ortamı( bu seneyi pas geçerek söylüyorum) Üniversitedeki arkadaşlarımla olan samimiyetimle oda arkadaşlarimla olan samimiyetim bambaşka.

Ayrıca arkadaşlarınla vakti iyi geçir güzel şey üniversite 🤗

Üniversiteye başlayacağım bugün whatsapp grubu buldum ve biraz heyecanlandım açıkçası nasıl bir ortamdır üniversite,liseden farklı mıdır ortam nasıldır konuşkan fakat kendi halimde sakin bir kızım çok sosyal değilim ezilir miyim ? Liseden farkları nelerdir ?
Wp grubunda lise kafasında gibi sürekli yazıp herşeye atlayan tiplerden olma... Sınıftaki herkesin arkadaşın olmayacağını hatta belki bir çoğunu bile tanımayacağını bil... Her tipten numune insanla karşılacaksın buna hazır ol... Kendin gibi takıl zaten 3-5 samimi arkadaşın olur öyle geçer gider.

Liseden farkları nedir peki ? Sınıf ortamı gibi bir ortam mı var yoksa herkes kendi halinde mi ?
Bizim sınıf 100 kişiydi. Alttan alanlarla vs daha kalabalık oluyorduk. Amfide ders işleniyor, zamanla derslerde ve aralarda kafaniza uygun kisiler bulup arkadas gruplarınizi kuruyorsunuz. Not almak, kitap fotokopileri vs kaynasiliyor.

WhatsApp dönemine dogru duzgun yetişemedim ben ne yazik ki :)

Bir de uniler açılıyor mu ki?

Wp grubunda lise kafasında gibi sürekli yazıp herşeye atlayan tiplerden olma... Sınıftaki herkesin arkadaşın olmayacağını hatta belki bir çoğunu bile tanımayacağını bil... Her tipten numune insanla karşılacaksın buna hazır ol... Kendin gibi takıl zaten 3-5 samimi arkadaşın olur öyle geçer gider.
Ben zaten böyle gruplarda konuşmayı sevmiyorum gerekmedikçe yazmam.Okulla ilgili gelişmeleri takip edebilmek için girdim.
Zorbalık yok değil mi orada ? Lisede yaşadım maalesef.Kendi halinde zararsız takılan insana bulaşır mı hocalar veya öğrenciler ?

Bizim sınıf 100 kişiydi. Alttan alanlarla vs daha kalabalık oluyorduk. Amfide ders işleniyor, zamanla derslerde ve aralarda kafaniza uygun kisiler bulup arkadas gruplarınizi kuruyorsunuz. Not almak, kitap fotokopileri vs kaynasiliyor.

WhatsApp dönemine dogru duzgun yetişemedim ben ne yazik ki :)

Bir de uniler açılıyor mu ki?
Bizde galiba ders amfide olmayacak sınıfta işlenecek.Çok farkı olur mu lisedeki gibi bir sınıf ortamı istemiyorum :KK43:

Peki dersler nasıl işleniyor lisedeki gibi hocalar öğrencilere çok karışıyor mu veya tabiri caizse “takıyor” mu ??
Anayasa dersimize giren şeker mi şeker bir hoca vardı. Kuru fasülye - pilav harici herşeyi yiyip içebilirsiniz diyordu 😂😂 kuru-pilavı canı çekiyormuş ona müsade yoktu anlıcağın üni de senin dersin dinleyip, dinlememen veya gelip gelmemen hocaların pek umrunda değil.. O işine bakar sen sınavı geçmeye bakarsın. Geçinir gidersiniz.

Merhaba
Öncelikle hayırlı olsun. Dilerim gönlündeki bir bölümdür ve sevdiğin mesleği yapma şansın olur.
Üniveriste pek çok kültürden insanın aynı ortamda bulunduğundan hayatının en keyifli donemi olabilir.
Benim sana birkaç tavsiyem olacak. Ben de üniversiteye başlarken bunları duydum ve uygulamadım. Tabi sonra başımı çok taşlara vurdum.
1. Asla sınıfından biri ile sevgili olma
2. Aynı sınıftan biri ile eve çıkma
3. Bol bol gez, keşfet ve öğren. Kamplara git. Okul gezilerine katıl.
4. Nasıl başlarsan öyle gider ve genelde en kolay sınıf 1. Sınıf olur en baştan sıkı tut.
Arkadaş çevreni geniş tut.
Tabi bunların hepsi pandemi süreci göz önünde alınmadan yapılmış yorumlar.. Dilerim bu illet kısa sürede biter ve kampüste çimlere uzanıp bol kahkahali günler geçirirsin :)

Hangi üni hangi bölüm değişken bir durum bu ayrıca o yıl sizle kazanmış başlayacak olan kişilere göre de sınıf ortamı değişir. Kendinizi ezdirmeyin uyanık olun önce gözlem yapın sonra girişken olun baştan sivrilmeyin kimseye zayıf noktalarınızı göstermeyin güzel bir arkadaş ortamı oluşturursanız üni liseden farklı tabiki.

Bizde galiba ders amfide olmayacak sınıfta işlenecek.Çok farkı olur mu lisedeki gibi bir sınıf ortamı istemiyorum :KK43:
Kalabalik devlet unilerinde ve buyuk ozellerde genelde kimse kimseyi iplemez. Hele ki devlette sehirden gelen karman çorman sinif grubu olur, her tip insan olur. O yuzden de genelde kimse baskasiyla uğraşmaz, kendi grubuna bakar.

Az mevcutlu, daha tiki nufuslu ozellerde durumu bilmiyorum açıkçası.

Eskisehir gibi öğrenci merkezli bir yerde okursan, gider gitmez sevgili edinmezsen, parani sadece giyime harcamaz hafta sonları yakın mesafelere geziler düzenlersen, tiyatro sinema ve okul etkinlijlerine katılırsan. Seni geliştirecek yaşamı anlamlı kılacak sosyal arkadaşlar edinşrsen ve bol bol gülersen cok güzel gececek ve hemen bitecek maalesef.

Hocalar takmiyor, siz kendinizi cok fazla onemsiyorsunuz. Eger hoca psikolojik hasta falan degilse hicbir ogrencisine ozellikle, kasten kotuluk yapmaz.

X