Üniversite sınavı ile ilgili ACİLLLL!!!! Lütfen okuyun

minikorganizer

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2017
216
81
hemen konuya gireyim kız kardeşim üniversite yerleşme sınavına girdi 291 puan aldı,tercihlerini de yaptı kazanacağından o kadar emindi ki yurda götüreceği gerekli herşeyin alışverişini yaptı.1saat önce sınav sonuçları açıklandı ve hiçbir yere yerleşememiş.O kadar ağladı ki benim içim acıdı.2 yıllık üniversiteyi bile 291 puanla alamadı yani bence sorun tercih yaptığı yerler,Başarı sıralaması 150bin’de ve de daha düşük alan Kişiler bile yerleşmişken hevesi kursağında kaldı bu sene liseyi bitireli 2 sene oldu,duyduğuma göre ek tercih olayı da varmış biraz yardımcı olursanız sevinirim gerçekten ilk defa üniversite işleriyle karşı karşıya olduğumuz için hiçbir bilgimiz yok sizin yardımınıza çok ihtiyacımız var.

Bu sene sınava giren ve tercih yapan herkes tepe taklak oldu.
Kobay gibi denediler öğrencileri.
Kimse nasıl tercih yapacağını,nasıl yapması gerektiğini bilmiyor.
Geçmiş olsun valla.
250 puanla kazanan arkadaşım var.

Ek tercih, sınavı kazanıp ama kayıt yaptırmayanların durumlarına göre oluyor.
Üni ve bölümleri ek kontenjanlarını belirtiyorlar.
Onlara belirttikleri puan aralığında başvuru yapıyorsunuz diye biliyorım ama bu sene için kesin bir şey söyleyemem.
Malum her şey değişti.

hemen konuya gireyim kız kardeşim üniversite yerleşme sınavına girdi 291 puan aldı,tercihlerini de yaptı kazanacağından o kadar emindi ki yurda götüreceği gerekli herşeyin alışverişini yaptı.1saat önce sınav sonuçları açıklandı ve hiçbir yere yerleşememiş.O kadar ağladı ki benim içim acıdı.2 yıllık üniversiteyi bile 291 puanla alamadı yani bence sorun tercih yaptığı yerler,Başarı sıralaması 150bin’de ve de daha düşük alan Kişiler bile yerleşmişken hevesi kursağında kaldı bu sene liseyi bitireli 2 sene oldu,duyduğuma göre ek tercih olayı da varmış biraz yardımcı olursanız sevinirim gerçekten ilk defa üniversite işleriyle karşı karşıya olduğumuz için hiçbir bilgimiz yok sizin yardımınıza çok ihtiyacımız var.

Merhaba öncelikle 291 puan ile 150 binlerde olması imkansız tekrar bakmanızı tavsiye ederim. 2 yıl çok geç yerleştirmelerde öncelik ne yazık ki yaşlara göre yapılıyor bu maddeler de yıllardır alınıyor . Ek tercihlerde örnek veriyorum x üniversite 50 kişilik kimya bölümü öğrencisi alıyor ilk tercihlerde 45 kişi yazdıysa ek tercihe 5 kişi kalıyor. Yani ek tercihlerde her bölüm açılmıyor ve yeterince öğrenci almıyor.
Tercihleri kendiniz mi yaptınız? Ve hangi şehirdesiniz bir sakıncası yoksa ?

Merhaba öncelikle 291 puan ile 150 binlerde olması imkansız tekrar bakmanızı tavsiye ederim. 2 yıl çok geç yerleştirmelerde öncelik ne yazık ki yaşlara göre yapılıyor bu maddeler de yıllardır alınıyor . Ek tercihlerde örnek veriyorum x üniversite 50 kişilik kimya bölümü öğrencisi alıyor ilk tercihlerde 45 kişi yazdıysa ek tercihe 5 kişi kalıyor. Yani ek tercihlerde her bölüm açılmıyor ve yeterince öğrenci almıyor.
Tercihleri kendiniz mi yaptınız? Ve hangi şehirdesiniz bir sakıncası yoksa ?

Doğru olduğuna Eminim şahsen kendim de gördüm,tercihleri kendimiz yaptık,Giresun şerhindeyiz

Tyt puanıyla alan bir bölüm istiyorsunuz paramedik ilk 150 binler 350 puan ile başlıyor. Ek tercihlerde şansınızı deneyin ama bence tekrar hazırlanmasını öneririm. Daha iyi bir puan yapması lazım.

Tyt puanıyla alan bir bölüm istiyorsunuz paramedik ilk 150 binler 350 puan ile başlıyor. Ek tercihlerde şansınızı deneyin ama bence tekrar hazırlanmasını öneririm. Daha iyi bir puan yapması lazım.
Tekrar hazırlanmak isteyeceğini sanmıyorum çünkü çok çalıştı fazlasıyla hemde.Son zamanlarda da artık isyan etmeye başlamıştı.

Tekrar hazırlanmak isteyeceğini sanmıyorum çünkü çok çalıştı fazlasıyla hemde.Son zamanlarda da artık isyan etmeye başlamıştı.

Ek tercihlerde puana göre bakmayın sıralamaya göre tercih yapın . 150 binde hangi bölümde bir de? Tyt mi 150 ? Ve artık üniversiteler tercih zamanlarında yardımcı oluyordu keşke yardım alsaydınız . Ek tercihlerde şansı çok zor şimdiden daha da stres yapmak yerine daha verimli çalışmaya odaklansın.

Merhaba . Kısa bir süre sonra üniversitelerin boş kontenjanları açıklanıyor ve o boş olan bölüm ve üniversitelere tekrar tercih hakkı veriliyor. Ösym nin açıkladığı bir tarih vardır araştırın takip edin. Sıralaması kötü değil . Yanlış tercih sıralaması mağduru sanırım .

öncelikle sıralamaya göre tercih yapacaktı puana göre değil.
sıralaması temsil misal 150.000 ise 150.000 üstü kontenjanı çok olan bölümlerden başlayarak tercih sırasını belirleyecekti..
şu an yapacak tek şey ek yerleştirmeyi beklemek, maddi duurm elverişli ise özel okullarda da şansını deneyebilir bence...

Doğru olduğuna Eminim şahsen kendim de gördüm,tercihleri kendimiz yaptık,Giresun şerhindeyiz
Siz yalnızca ek puan sıralamasına göre yaptınız sanırım, onu yığınsal tabloda karşılığını bulacaktır, hiç mi rehber öğretmene gitmedi, paramedik gelmemesi çok normal zaten, 291 e, ek tercihte bir lisenin rehber öğretmenine danışsın ama paramedik imkansız, 343 ler yerleşmedi, kaldı ki puan değil sıralama önemlidir

Siz yalnızca ek puan sıralamasına göre yaptınız sanırım, onu yığınsal tabloda karşılığını bulacaktır, hiç mi rehber öğretmene gitmedi, paramedik gelmemesi çok normal zaten, 291 e, ek tercihte bir lisenin rehber öğretmenine danışsın ama paramedik imkansız, 343 ler yerleşmedi, kaldı ki puan değil sıralama önemlidir
2 tane rehber öğretmen eşliğinde yaptık tercihini,onlar da internetteki tercih robotu üzerinden yaptılar bende anlamadım

Bu sene ozellikle onlisans bolumlerinde saglik alanina buyuk yigilma oldu. Eli yuzu duzgun puan alan herkes 2 yilliklardan saglik tercih etti sayilir... o yuzden cogu insan dusundugu sekilde yerlesemedi acikta kaldi talep cok cunku. haliyle daha yuksek puanli kim tercih ettiyse o yerlesti. ek tercihlerde cok talep gormeyen bolumlere yonelirse yerlesmesi daha kolay olacaktir.

Sıralama bilginiz hatalı.

Eğer tyt icin bildiriyorsaniz 291 puan 150 binde mümkün değil olamaz,286 puan alan öğrencim 498 bindeydi.

Sayisal icinse yine mumkun değil .

Bir yerde bir yanlislik var ama anlayamadim.
Sinav sonuç belgesini mesaj olarak atarsaniz yardimci olabilirim

Aynı durum bende de var? Kız kardeşim 295 puanla yerleşemedi. Ama 291 puanla 150 bin olması çok zor keza benim kardeşim 430binlerdeydi. Tercih yapan arkadaşlardan kayıt yaptırmayanlar olursa ek kontenjanlardan tercih yapılacak. Bu sene 2 yıllık sağlık bölümlerinde inanılmaz yığılma var. Allah yardımcıları olsun.

X