Tüp Bebek Merkezleri Ünlü kliniklerden gelen cevaplar

cherry81

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2010
360
8
Merhaba

Yazilarim uzun olacak, ve yurt disinda yasiyorum turkcem cok guzel degil, bu yuzden simdiden sizden ozur diliyorum.

Bu forum ile yeni tanistim, ve bu bolumude cok sevdim. Burada edindigim bilgiler dogrultusunda birkac unlu klinige mail atip durumumu anlattim ve onlardan yanit bekledim.

bu basligi acmamin sebebi kliniklerden gelen cevaplari paylasmak, ve belkide en ciddi ve guvenebilinecek klinigi bulmak. Yurt disinda yasadigim icin gidip kendim yuzyuze ilk asamada gorusemeyecegim icin bu yontemi dusundum. Fikirlerinizi lutfen sizde paylasirsaniz cok sevinirim.

Yazdigim klinikler:
Memorial -ist
Acibadem -ist
Anatolia -ank
ankara tup bebek -ank
genart - ank
umut tup bebek
centrum ank

gonderdigim mailide buraya kopyaliyorum, bu sekilde benim hikayemide ogrenmis olursunuz:

Iyi gunler

Sorularima baslamadan once kendim hakkinda biraz bahsetmek isterim.

2004 yilindan bu yana hamile kalmak icin cabaliyoruz. 2004 yilinda dusuk yaptim, yaklasik 8 haftalik iken.

PCOS (*polikistik over sendromu) ve insulindirenci var. BMI=32

3 donem (2 aya 1) yumurtlama ve olgunlasmasi icin Pergotime denilen ilactan kullandim ve bir sonuc alinamadi. Ilk kur u subat 2008 de aldim.

Bu islemden sonra lapraskopik olarak yumurtaliklarima bakildi ve oradaki kistler yakildi/patlatildi ve temizlendi. Tikaniklik yok. Bu islemden sonra regl zamanlarim biraz duzeldi.

Yinede hamile kalamadim.

2009 nisan ayinda hicbir islem yapilmadan hamile kaldim, yaklasik 9 haftalikken dustu.

2009 temmuz ayinda ilk IVF denemesi gerceklesti. Suprecur burun sprayi, Puregon hormon ilaci ve Ovitrelle yumurtalama ignesi kullanildi. Puregon hormon ignesinin dozu ilk 2 gun 150 olcum, sonra 2 gun 125 olcum ve sonraki gunlerde ise 100 olcum du. Yumurta cikarma gununde 16 yumurta cikartildi, 6 si ertesi gun dollendi, ikinci gunde ise sadece 3 halen yasiyordu, 1 yumurta rahime koyuldu ve 2 si donduruldu. Ayni zamanda tranferden sonra Crinone vajinalgel 8% gunde 2 kere 2 hafta boyunca kullandim. Bu islem sonucunda hamile kalmadim.

Dondurulmus yumurtalari geriye koymak icin eylul 2009 u bekledik. Progynova tabletleri, ve progestan vajinal tabletleri kullanmaya basladim. Yumurtalarin ikiside eritildi ama hicbirisi yasamadigi icin deneme iptal oldu.

Ikinci IVF denemesini subat 2010 da gerceklestirdim. Sonuc yine negatif, hamile kalamadim. Bu denemedede ilk IVF deki islemlerin aynisi yapildi, tek degisiklik eger hamile kalsa idim Crinone vajinal gel 8% i 10 hafta kullanacaktim, ama kalamadigim icin tabiiki biraktim. bu jel i 10 hafta kullanma sebebi ise kan tahlillerindeki degerlerin birtanesi biraz yuksek cikmis, kan inceltici Albyl-E onerilmisti onceden, ama daha sonrasinda bu sonucun bir etki yapmayacagi kanisina vardilar ve sadece gel e daha fazla devam edecegimi soylediler. Bu denemede 10 umurta cikarildi, Puregon hormon ignesinin dozu ilk gunler 100 ile baslatildi son 4 gun ise 150 ye cikartildi. 10 yumurtadan sadece 2 si dollendi ve yasadi. Birisi geriye konulmustu, ve biriside donduruldu.

Dondurulmus olan embriyo yuda nisan ayinda koydular. Gectigimiz gunlerde test yapildi ve sonuc yine negatif. Progynova ve progestan kullandim.

Kendim en az 2 kere hicbir yardim olmadan hamile kaldim, ikisindede dusuk yaptim, 2 kere IVF denendi ve ikisindede sonuc negatif cikti, ayrica bir de eritilmis embriyo denmesi yapildi.

Bu bilgiler isiginda, bana kliniginiz bir tedavi sunabilirmi? Farkli olarak ne yapabilirsiniz? Ayni zamanda ucretleriniz ne kadar? Turkiyedede 1 embriyo tranfer siniri yururluge girdimi?

Iyi gunler dilerim..

Bu maili yaklasik 2 gun once yolladim ve bu gece bazilarindan cevaplar gelmeye basladi.

Umut tup bebek:

XX hanım zaten kendi kendinize yanıt vermişsiniz. Kendim hamile kalıyoru ama tüp bebekte olmuyor diye. YANı BAŞKA BıR DEĞıŞLE BAŞKA BıR MERKEZDE TEDAVı görseniz belki de gebe kalacaktınız. Tüp bebek tedavileri standart değil ve başarı oranları elden ele değişmektedir. Aynı ilaç ve yöntemler kulanılsa bile. Sizi görmeden değerlendirmek mümkün değil. ıki kez tüp bebek tedavisi gördüğünüz için 2 embriyo transferi yapılır.

Doç.Dr.Ulun ULUĞ

Acibadem :

ıyi günler,

Tıbbi öykünüzü okudum. Öncelikle geçmiş olsun. Polikistik over sendromlu kadınlarda maalesef düşük yapma riski diğer kadınlara göre artmaktadır. Bilimsel olarak kanıt bulunmamasına rağmen insülin direnciniz de olduğu için tüp bebek tedavilerinde, öncesinden başlayarak embryolar transfer edildikten sonra da kullanmak üzere metformin isimli şeker ilacını kullanmanız faydalı olabilir. DÜşük riskinizi de bir miktar azaltabilir.

Size ayrıca biz eğer tüp bebek tedavisi yapabilirsek öncelikle 5. gün (blastokist) embryo transferini denemek isteriz. Böylelikle hem 5. gün embryosunun tutunma şansı yüksek olacaktır hem de kromozom olarak normal bir embryo seçeceğimiz için belki düşük riskiniz de bir miktar azalabilir.

Ayrıca transferden sonra kanınızı sulandırmak adına düşük moleküler ağırlıklı heparin başlayabiliriz.

Sizin durumunuzdaki hastalarda eskiden embryolara genetik ayıklama - preimplantasyon genetik tanı ile aneuploidi taraması yapardık. Fakat sonradan gördük ki bu tekrarlayan düşük yapanlarda ya da tekrarlayan tutunamama problemi olanlarda bir sonuç vermiyor, tam tersi başarıyı daha da aşağı çekiyor. Bunun nedenleri çok fazla ve açıklamam çok uzun sürebilir.O nedenle size bunu önermiyorum.

Türkiyedeki yönetmelik değişikliği uyarınca 35 yaşın altında tek embryo transferi var fakat sizin gibi 2 tane başarısız tüp bebek denemesi olanlarda bir sonraki denemede 2 embryo transfer etme hakkım ız var. Yani size 2 embryo transferi yapacağız.

BAşka sorularınız olursa cevaplamaya yine hazırım.

Saygılarımla,

Doç. Dr. L. Cem Demirel

centrum:

XX Hanım

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi kabul edin...

Sizin gibi hastalara uygulana bilecek farklı tedaviler olmakla beraber,
geçirdiğiniz tedavileride değerlendirmek lazım.
Mesela 5-6 canlı emb altında emb. dondurmak çok doğru bir yaklaşım değil
neden mi çünki her çözme işleminde 2-3 emb. kaybederiz bu yüzden elimizde
kullanabileceğimiz emb. kalmıycaksa hastayı bu ümide ve maliyete sokmanın
bir anlamı yok...
Her neyse sizde takdir edersiniz ki size yardımcı olabilmem için sizi
muayene etmem
ve elinizdeki tüm tetkik ve tedavi şemalarını görmem gerekir, bu nedenle
xxx nolu telefondan randevu alın gelin sizi ücretsiz muayene
edeyim
ve bir yol haritası çizelim sonra bu yoldan gidip gitmemeye kendiniz kara
verin...
Sağlıklar dilerim...

memorial:

Sayın xx Hnm,

Mild stimulasyon dediğimiz az ilaç dozu ile tedavi önerilebilir.

ICSI-IVF denenebilir. Belki size ve eşinize genetik test yapılabilir.Bir de rahim içine histereskopi ile bakmak uygun olabilir.

Saygılarımızla

Dr.Nur Dokuzeylül

ıstanbul Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları,

Doğum ve Tüp Bebek Merkezi

ankara tup bebek merkezi:

Ankara Tüp Merkezi:

ıyi Günler,

Bu tabloda hala kendi kendinize gebelik şansınızı koruduğunuzu söyleyebilirim.Ancak bu kadar uğraşma ve yurt dışından gelecek olmanızı göz önüne aldığımızda tüp bebek uygulanabilir.

Kliniğimizde öncelikle tekrarlayan düşük testleri siz ve eşinize yapılabilir.Sonrasında "blastokist" transferi şansınızı artırabilir.ıki denemenizi belgelerseniz size 2 embriyo transfer edilebilir.Kliniğimizde tüp bebek tedavisi tek başına 4100TL dir.Şansınızın yüksek olduğunu düşünüyorum.Karar verirseniz detaylar için görüşebiliriz.Saygılarımla,

Op.Dr.Cem AKARSU
Ankara Tüp Bebek Kadın Sağlığı ve
ÜTTE Eğitim Merkezi
Mes'ul Müdür

bruksel tup bebek(yucel karaman):

ıyi günler,

Daha önce 2 kez abort ve başarısız denemeler olduğundan dolayı yeni bir tedaviye başlamadan önce mutlaka histereskopi ile rahim içi incelenmesi gerekir.(adet kanamaları bittiği zaman yapmak lazım) ondan sonra IVF tedavi ile beraber sperm seçimi için IMSI işlemi (spermlerin en normali seçilir)yapmak lazım.Ayrıca genetik analizi (karyotip tayini) hem sizden hemde eşinizden bakılmaktadır.

Saygılarımla

Kliniklerden cevap geldikce buraya yazacagim.

Su ana kadarki gelen yerler:

umut klinigi: buradan gelen cevap beni hic tatmin etmedi, ayrica yazilan turkcede hatalar var, bu cevabi yazan doktoru bahceci kliniginin sitesindede goruyorum, acaba biraz orada biraz digerindemi calisiyor? Sayin Ulun Ulug?

Acibadem: Cem beyden gelen cevap aciklayici ve guzeldi, en azindan yolladigim maili okudugunu hissettim. Buyuk bir arti (+) veriyorum mailden gelen cevaba.

centrum: buradan gelen cevapta guzeldi.

Memorial: cevabi yetersiz buldum. zaten ivf yapildi, ilac dozlarida yuksek degildi okadar. lapraskopi yapildi, histeroskopi ne onu bilmiyorum ama..

ankara tup bebek: somut bilgiler vererek cevaplamis mailimi.

Sizce?

Son düzenleme:
Dediğin gibi en iyi açıklayıcı yanıt cem bey den gelmiş ben bile etkilenip güvendim kendisine.
Bu arda bahçeci kliniği ile umut tup bebek aynı kişiye ait doktorlarıda ortak kullanıyorlar. bahçeci istanbul avrupa yakasında, umut ise istanbul anadolu yakasında sube gibi dusunebilirsin.

Dediğin gibi en iyi açıklayıcı yanıt cem bey den gelmiş ben bile etkilenip güvendim kendisine.
Bu arda bahçeci kliniği ile umut tup bebek aynı kişiye ait doktorlarıda ortak kullanıyorlar. bahçeci istanbul avrupa yakasında, umut ise istanbul anadolu yakasında sube gibi dusunebilirsin.

tesekkur ediyorum bilgilerin icin :)

Cherry Merhaba, ben de su an bir arastirma icerisindeyim. Cem Bey'in ismini ve basarilarini cok duydum ve de okudum, digerlerinden gelecek cevaplarar gore yine en iyi- son karari siz ve esiniz verecekseniz. Bana da en cok onerilen Memorial- Acibadem Kadikoy ve Amerikan Hastanesi, bu foruma da buralarin mail adreslerini bulabilir miyim diye girmistim, sizin yazinizi gordum. Eger hala gonderdiginiz hastanelerin (-memorial haric- cunku onlara gonderdim) bana da yazar misiniz lutfen? Cokkk tesekkur ederim ve ikiz bebekler dilerim.

Bu arada ne guzel ki normal yoldan hamile kalabiliyorsunuz ama dusuklerin bir nedeni olmali, hic kromozom testi yapilmis miydi? Dusuk metaryeli incelendi mi?

Cherry Merhaba, ben de su an bir arastirma icerisindeyim. Cem Bey'in ismini ve basarilarini cok duydum ve de okudum, digerlerinden gelecek cevaplarar gore yine en iyi- son karari siz ve esiniz verecekseniz. Bana da en cok onerilen Memorial- Acibadem Kadikoy ve Amerikan Hastanesi, bu foruma da buralarin mail adreslerini bulabilir miyim diye girmistim, sizin yazinizi gordum. Eger hala gonderdiginiz hastanelerin (-memorial haric- cunku onlara gonderdim) bana da yazar misiniz lutfen? Cokkk tesekkur ederim ve ikiz bebekler dilerim.

Bu arada ne guzel ki normal yoldan hamile kalabiliyorsunuz ama dusuklerin bir nedeni olmali, hic kromozom testi yapilmis miydi? Dusuk metaryeli incelendi mi?

Merhabalar, cevaplar geldikce buraya yazacagim.

Dusuklerin nedeni henuz arastirilmadi, ama haftaya bunun icin randevu alacagim, en azindan yapabildikleri testleri yapsinlar..

Tesekkur ediyorum insallah Allah sizede ikiz bebekler nasip eder :)

Cherry, siz bu hastanelere mail yazmadan once buyuk bir ihtimalle tum mail adreslerini almisinizdir. Ben sizden memorial haric diger hastanelerdeki doktorlara yazdiginiz mail adreslerini rica edebilir miyim lutfen? Ben de kendi durumumla ilgili sizin gibi hangi hastane olsun arastirmasi yapiyorum, cok tesekkur ederim, bol sanslar tekrar.

Biz de bir bos gebelik olmustu ve kurtaj ile sonlandirilmisti. Ondan sonra dusuk materyalinin kromozomlari incelendi, o yuzden sordum, sizinki de incelense iyi olur diye dusundum.

ozelinize atamiyorum, yeterli mesaj sayim yokmus, ayni sekilde buradada email adresi yazmam icin 100 mesaj yazmis olmam gerekiyormus..

Bilmiyorum size bilgileri nasil ulastirabilirim..

cherry, cok tesekkur ederim. Umarim yakinda olumlu haberlerini aliriz, hangi merkeze karar vereceginizi de merak ediyorum, hangisi olursa olsun saglikli bir bebege kavusmanizi dilerim, takip edecegim.

evet bunu yapmayı bende çok seviyorum ilgi düzeylerini araştırma imkanı buluyor insan

memorial' den Nur hanımla tüp bebekle ilgili görüşmeye gittim geçen hafta,güler yüzlü bir bayan ama zaten bu gayet normal değil mi? bi doktor görüşmeye gelen hastaya neden surat assın :) neyse, görüştük tahliller istendi vs..

ben tedavinin aşamalarından bir hayli korkuyorum kararsızım o nedenle çeşitli endişelerim vardı uzun bir mail attım kendisine gelen cvp annelik fedakarlık ister bu yola güçlü başlamanız gerekiyor şeklinde 3 satırlık bi maildi :) daha önce herhangi bir tedavi olmadık zaman kaybetmemek için tüp bebek istedik ama aşılama mı denesek diye düşünüyorum diye yazdım sonraki mailimde (tabi daha uzun bi maildi) cevap olarak hakkınızda hayırlısı olsun yazdı bana :))))

memorial in kesinlikle işi ticarete dökmüş bir yer olarak görüyorum ben vazgeçtim orada yaptırmaktan, kesinlikle hasta doktor ilişkisi diye birşey yok zaten bi doktorda takip etmiyor sizi her gittiğinizde hangi doktor 'boşsa' aynen böyle dendi o yapacakmış takibinizi :)

nisan&doruk sizinde cevabiniz ve memorialde yasadiklarinizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim. Bu sekilde memoriali kafamdan rahatlik ile silebilirim.

Sizin anlattiginiz kosulda bir mail atan kisiye rahatlatici ve aciklayici ayni zamandada destekleyici bir mail atmasi gerekirken, verdigi cevaba bakin :) komik gercekten

Bu arada farkli doktorlar olmasi benim icin cok onemli degil, buradaki hastahanelerden buna aliskinim zaten ben, buradada kim denk gelir ise o yapiyor islemi. Ama tabiiki ozel bir hastahanede ve bukadar da para verilecek birsey icin insan biraz daha fazlasini istiyor..

Insallah bu sekilde en iyi ilgilenen klinigi bulabiliriz, gercek su ki, bu kliniklerde tedavi goren birsuru insanlar var, bu forumdada okuyorum, ve bunlarin hepsinin sanirim basari oranlari hemen hemen ayni, onun icin bunlardan en iyisini secmeyi istiyorum, hangisinin oldugu onemli degil benim icin..

Insallah sizin gibi baska insanlarda burada yasadiklarini paylasabilir ise, daha guzel bir sonuca varabilecegimizi dusunuyorum..

nisan&doruk sizinde cevabiniz ve memorialde yasadiklarinizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim. Bu sekilde memoriali kafamdan rahatlik ile silebilirim.

Sizin anlattiginiz kosulda bir mail atan kisiye rahatlatici ve aciklayici ayni zamandada destekleyici bir mail atmasi gerekirken, verdigi cevaba bakin :) komik gercekten

Bu arada farkli doktorlar olmasi benim icin cok onemli degil, buradaki hastahanelerden buna aliskinim zaten ben, buradada kim denk gelir ise o yapiyor islemi. Ama tabiiki ozel bir hastahanede ve bukadar da para verilecek birsey icin insan biraz daha fazlasini istiyor..

Insallah bu sekilde en iyi ilgilenen klinigi bulabiliriz, gercek su ki, bu kliniklerde tedavi goren birsuru insanlar var, bu forumdada okuyorum, ve bunlarin hepsinin sanirim basari oranlari hemen hemen ayni, onun icin bunlardan en iyisini secmeyi istiyorum, hangisinin oldugu onemli degil benim icin..

Insallah sizin gibi baska insanlarda burada yasadiklarini paylasabilir ise, daha guzel bir sonuca varabilecegimizi dusunuyorum..

komik gerçektende neticede doktorumla konuşuyorum tıbbi bir yönlendirme istiyorum, 'annelik fedakarlık ister' bize söylenmesi gereken en son şey sanıyorum bu, ben 5 senedir çocuk sahibi olmak istiyorum dile kolay yaşayana zor bir zaman bu :)

çok büyük bi fiyat farkı var örneğin,

Yeditepe üniv. hastanesinde tüp bebek 2.100 tl artı ilaçlar (1.400 tutuyor ortalama) TOPLAM : 3.500 tl

memorial'da 4.000 tl (1950 euro) artı ilaçlar (ortalama 1.400 tutuyor)
TOPLAM : 5.400 tl

memorial de 1.270 tl tutan tahliller var. yeditepe'de daha az tahlil istediler 750 tl tutuyor

1900tl fiyat farkı az değil bi artısı olmalı ben göremedim..

bu hafta erdem hastanesi ve acıbadem ile görüşeceğim görüşlerimi yazarım yine

Son düzenleme:
ilk öncelikle hakkında hayırlısı olsun..ben 2.denememi umutda yaptırdım ve dr.um da ulun uluğdu..belki sana kısa cevap yazmış ama ben çok memnun kaldım umutdan ve ulun beyden...kesinlikle tavsiye ederim..bu arada umutda hamile kaldım bunuda belirtiyim...

gercekten cok guzel olur sonuclarini paylasirsaniz, ozellikle acibadem i merak ediyorum..

acıbadem'den umutluyum aslında daha önce aşılama deneyen ve ilk denemesinde tutan arkadaşlarım var çok tavsiye ediyorlar cem beyi, ama tüp bebek konusunda pek bilgim yok bakalım umarım hayal kırıklığı yaratmaz

X