Utanıyorum ?!?

30 yaşındayım.Son zamanlarda ailem ve özel hayatımda yaşadığım problemler neticesinde psikoloğa gitmeye karar verdim.Artık patlama noktasındayım.İçimdekileri dökmem lazım.Ancak bunu bile yapacak cesarette değilim.İyi bir yer buldum.3 gündür telefonun başında numarayı çeviremiyorum.Arayıp ne diyeceğim diyorum içimden.Kalbim çarpıyor numarayı çevirrken.O kadar saçma bir ruh hali içindeyim ki ne işe yarıyorum ben diyorum çoğu zaman.Biraz saçma olacak ama siz ne yaptınız ilk terapiye giderken ? Birde gitsem nasıl anlatmaya başlayacağım diyorum.Bu durumu yaşayan oldu mu ?
Doktortakvimi diye uygulama var, aramaya çekiniyorsan doktorunu uygulamada bul ve direkt randavu oluştur.
Direkt anlatmaya başlıyorsun boşuna kurgulama kafanda zaten sen başladıktan sonra doktor yönlendiriyor.

Ya konuşurken ağlarsam diyorum ?

Ağla.

Ağlayınca ne kaybedeceğiz?

Psikolog bizim için şifa sebebi ise içimiz dökeceğim ki çözecek.

Evet ruh halimiz bizim en özelimiz, insan psikologun karşısına geçince anlıyor en çok bunu.

Bir keresinde çok dirayetli bir şekilde bekliyorum psikiyatrımın kapısında.
Anlatacaklarım zihnimde net.
Sonra ne mi oldu?
Nasılsın dedi sadece nasılsın.
ben nasıl ağlıyorum cevap verirken.şöyle hissediyorum böyle hissediyorum 😅
O da sen öyle hissediyorsun öyle değil durumlar hadi gel çözelim dedi.
Baya da mesafe kat ettik açıkçası.
Diğer seanslarda niye ağladığımı bile bilmiyorum deyip gülmüştüm bir de.

Diyeceğim o ki hepimizin başına böyle şeyler geliyor.

Kendini kötü hissetme, sadece doktorunu iyi araştır. Eğer enerjin tutmazsa da psikolog mevzusunu zihninde iptal etme yeni bir doktora git.

30 yaşındayım.Son zamanlarda ailem ve özel hayatımda yaşadığım problemler neticesinde psikoloğa gitmeye karar verdim.Artık patlama noktasındayım.İçimdekileri dökmem lazım.Ancak bunu bile yapacak cesarette değilim.İyi bir yer buldum.3 gündür telefonun başında numarayı çeviremiyorum.Arayıp ne diyeceğim diyorum içimden.Kalbim çarpıyor numarayı çevirrken.O kadar saçma bir ruh hali içindeyim ki ne işe yarıyorum ben diyorum çoğu zaman.Biraz saçma olacak ama siz ne yaptınız ilk terapiye giderken ? Birde gitsem nasıl anlatmaya başlayacağım diyorum.Bu durumu yaşayan oldu mu ?

Sizin gibi ben de terapi almaya karar verdiğimde ve randevu almak için arama noktasına geldiğimde panik olup şimdi ne dicem nasıl konuşcam diye içim içimi yiyordu.Bir yeri aramadan önce şimdi ne dicem gibisinden panik durumları sadece bu örnekte değil, başka yerleri aramadan önce de oluyordu.En sonunda ne çok düşündün ya karşındaki de senin gibi etten kemikten bir insan ve sana yardımcı olmak için var açıp meramını dile getiremicek kadar aciz misin diyip daldım bodoslama,arayıp hemen randevu aldım.Psikiyatristti bu arada randevu aldığım kişi.Randevu zamanı geldiğinde de ilk görüşmede şikayetleriniz neler diye sordu.Gidene kadarki süreç aşırı tedirgin,ne anlatıcam ki ben şimdi ya düzgün ifade edemezsem kendimi diye yine kafayı yicek boyutta anksiyetik modda geçti.Sonra bi baktım su gibi akıp gitmiş.Psikoterapi artı ilaçla devam ediyorum psikolog terapi kısmını devraldı.
Hayatımda kendim icin verdiğim en doğru kararlardan biri oldu. Şuan da epey ilerleme kaydettim.
Hiç endişelenmeyin, müsterih olun kendiniz için çok iyi bir şey yapıyo olcaksınız.Frekansınız tutmazsa da vazgeçmeyin asla,dr ya da terapist değiştirin.
İlaca karşı da önyargılıydım ama onu da kırdım doğru doz ve uygun ilaçla neden bu kadar geç kaldım ben ölmüşüm de gömenim yokmuş diyorum.Gençleştim resmen bu kadar mı fark eder o derece😂

Sizin gibi ben de terapi almaya karar verdiğimde ve randevu almak için arama noktasına geldiğimde panik olup şimdi ne dicem nasıl konuşcam diye içim içimi yiyordu.Bir yeri aramadan önce şimdi ne dicem gibisinden panik durumları sadece bu örnekte değil, başka yerleri aramadan önce de oluyordu.En sonunda ne çok düşündün ya karşındaki de senin gibi etten kemikten bir insan ve sana yardımcı olmak için var açıp meramını dile getiremicek kadar aciz misin diyip daldım bodoslama,arayıp hemen randevu aldım.Psikiyatristti bu arada randevu aldığım kişi.Randevu zamanı geldiğinde de ilk görüşmede şikayetleriniz neler diye sordu.Gidene kadarki süreç aşırı tedirgin,ne anlatıcam ki ben şimdi ya düzgün ifade edemezsem kendimi diye yine kafayı yicek boyutta anksiyetik modda geçti.Sonra bi baktım su gibi akıp gitmiş.Psikoterapi artı ilaçla devam ediyorum psikolog terapi kısmını devraldı.
Hayatımda kendim icin verdiğim en doğru kararlardan biri oldu. Şuan da epey ilerleme kaydettim.
Hiç endişelenmeyin, müsterih olun kendiniz için çok iyi bir şey yapıyo olcaksınız.Frekansınız tutmazsa da vazgeçmeyin asla,dr ya da terapist değiştirin.
İlaca karşı da önyargılıydım ama onu da kırdım doğru doz ve uygun ilaçla neden bu kadar geç kaldım ben ölmüşüm de gömenim yokmuş diyorum.Gençleştim resmen bu kadar mı fark eder o derece😂
Çok sevindim sizin adınıza gerçekten🙏🏻 Demin aradım randevu için doluluk varmış haftaya tekrar arar iseniz görüşelim dediler.Siz istanbulda mısınız ? Tavsiye edebileceğiniz bir piskolog var mıdır özelden ?

Ağla.

Ağlayınca ne kaybedeceğiz?

Psikolog bizim için şifa sebebi ise içimiz dökeceğim ki çözecek.

Evet ruh halimiz bizim en özelimiz, insan psikologun karşısına geçince anlıyor en çok bunu.

Bir keresinde çok dirayetli bir şekilde bekliyorum psikiyatrımın kapısında.
Anlatacaklarım zihnimde net.
Sonra ne mi oldu?
Nasılsın dedi sadece nasılsın.
ben nasıl ağlıyorum cevap verirken.şöyle hissediyorum böyle hissediyorum 😅
O da sen öyle hissediyorsun öyle değil durumlar hadi gel çözelim dedi.
Baya da mesafe kat ettik açıkçası.
Diğer seanslarda niye ağladığımı bile bilmiyorum deyip gülmüştüm bir de.

Diyeceğim o ki hepimizin başına böyle şeyler geliyor.

Kendini kötü hissetme, sadece doktorunu iyi araştır. Eğer enerjin tutmazsa da psikolog mevzusunu zihninde iptal etme yeni bir doktora git.
Teşekkür ederm ilginiz için.🙏🏻 Aradım ama doluluk varmış maalesef 😢 haftaya tekrar arayın dediler.

Doktora da burada yazdığınız gibi söylediğiniz zaman daha kolay alışmanız için size destek olacaktır.

sizin bilen biriyle konuşmaya ihtiyacınız var. bu çok insani bir durum. heyecan stres olmanız da normal :)

telefonda numarayı yazın, derin bir nefes alın 5 sn tutun ve arayın

Rahat olun bence zaten doktorun yanına girince kendiliğinden devamı geliyor kendinizi bu kadar sıkmayın biraz daha sakin kalmaya bakın ve gitmek için beklemeyin gitmek istiyorsanız eğer

Doktor da olsa bir yabancıya içini açmak zor ama başlayınca geliyor devamı ve kuş gibi oluyorsunuz ağlarsam demissiniz ya zaten dolu iseniz aglayin bir profesyonele içinizi açıyorsunuz ne anlatırsınız aranızda arkadaşına anlatsan yarın öbür gün aleyhine kullanma ihtimali var ama terapi öyle değil kendini hemen güvende hissedeceksiniz ve keşke daha önce gitseydin diyeceksin ama yuzyuze terapi tavsiye ediyorum...

Ağlarsan da ağlarsın konu sahibesi ne olacak ... ben arkadaşımla konuşurken de ağlamışlığım var, tanımadığım falcıyla konuşurken de ağlamışlığım var ... ben sosyal yaşamımda romantik konulardan ya da kişisel konulardan bahsederken konuşurken ağlamaktan pek utanmam. Ağlamak gayet pozitif bir şey aksine mutsuz olduğun her şeyi salıp bırakıyorsun.
Balık burcuyum o yüzden de olabilir tabi :bicak:

Ağlarsan da ağlarsın konu sahibesi ne olacak ... ben arkadaşımla konuşurken de ağlamışlığım var, tanımadığım falcıyla konuşurken de ağlamışlığım var ... ben sosyal yaşamımda romantik konulardan ya da kişisel konulardan bahsederken konuşurken ağlamaktan pek utanmam. Ağlamak gayet pozitif bir şey aksine mutsuz olduğun her şeyi salıp bırakıyorsun.
Balık burcuyum o yüzden de olabilir tabi :bicak:
Bende yengeç burcuyum gözyaşım hazır bekliyor 😭

Çok bunalmışsınız belli , arayıp randevu almak istiyorum demeniz yeterli, gerisi kendisinden gelir😊
Ayrıca ağlamak kötü birsey değil ki, ben kızımı uyutup sabaha kadar ağladığımı bilirim 😔 ağlamaktan yorulup uyuyakaldığım günler oldu.. Ağlamak ruhumuzun kendini iyileştirme yolu derler, yakın olsak kahve içerdik dinlerdim seni 🙃🤗 Bu yaşadıklarını herkes yaşıyor hayatının bir döneminde..

Çok bunalmışsınız belli , arayıp randevu almak istiyorum demeniz yeterli, gerisi kendisinden gelir😊
Ayrıca ağlamak kötü birsey değil ki, ben kızımı uyutup sabaha kadar ağladığımı bilirim 😔 ağlamaktan yorulup uyuyakaldığım günler oldu.. Ağlamak ruhumuzun kendini iyileştirme yolu derler, yakın olsak kahve içerdik dinlerdim seni 🙃🤗 Bu yaşadıklarını herkes yaşıyor hayatının bir döneminde..
Ayyy çok teşekkür ederim içmiş kadar oldum çok saolun🥰❤️

Grip olduğunuzda, ne bileyim karnınız ağrıdığında falan doktora gitmeye utanıyor musunuz? Yooo. Çünkü gayet insani şikayet ve hastalıklar bunlar değil mi?

İnsan beden ve ruhtan oluşur. Beden hastalıkları ayrıdır, ruhsal hastalıklar ayrıdır.

Bedenimiz nasıl hastalanıyorsa ruhumuz da hastalanabilir ve onun da bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Hiç çekinip utanmayın lütfen ❤️

Terapi ortamında ağlamaktan doğal hiçbir şey olamaz. Bir psikolog olarak söylüyorum ki eğitimlerimizde travma üzerine çalışırken hocamız pratik olsun diye arkadaşımızla terapi ortamı yaratıp, bir görüşme gerçekleştirmemizi söylemişti. Hepimiz insanız ve ufak bile olsa travmalarımızdan söz ederken, o ortamda fazlasıyla duygu değişimi yaşadığımızı söyleyebilirim. Ağlamak insanı rahatlatır. Terapilerde buna alışkın olduğumuz için de ilk bulundurduğumuz şey her zaman peçetedir. Lütfen içinizden geldiği gibi davranın. Kimse sizi bunun için yargılamaz. Umarım çok güzel sonuçlar alırsınız.

X