Davranış Bozuklukları uyaran eksikliği

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

mevsim_gs

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2018
68
23
Merhabalar, çocuguna uyaran eksikliği koyulan anneler ne gibi süreçler yaşadınız bahseder misiniz. Benim oğlum 1 bucuk yaşında ve uyaran eksikliği üzerinde duruldu. Yardımcı olursanız sevinirim

Yardımcı olmak adına yazdığınıza inanarak cevap veriyorum. Göz teması sınırlılığı ve ismine bakmama durumundan dolayı doktora götürdüm. Farklı konulardaki mesajlarımda bunlardan bahsediyorum zaten. teşhis konulduğunda 18 aylıktı şuan 2 yaşında. 24 aylık. aşırı hareketliliği var dikkatini toplamak zor. Fazla tvye maruz kalmadı. Bunun dışında her şey normal.

Sizin mesajınızda bile uyaran eksikliği var. Nasıl bir ortamda büyüyor, neden doktora götürdünüz, nasıl tehşis kondu, tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz... Hiç bir şey yazmamışsınız ki.

Yardımcı olmak adına yazdığınıza inanarak cevap veriyorum...

Aslında güzel farkındalık vermek istemiş arkadaşım ve tam olarak size yardımcı olmak için yazmış.
Teşhisiniz 18 aylıkken konmuş. Ama naçizane önerim tekrar bir çocuk psikiyatristine gitmeniz. Çocuk psikiyatristinin değerlendirmesinden sonra da onunla iş birliğinde süreci yürütecek çocuk psikoloğuna gitmenizi öneririm. Henüz yaşı küçük olduğundan tanıda değişimler olabilir. Tanıya göre sürecin tekrar yapılandırılması hem çocuğunuza gelişimi konusunda, hem de size çocuğa karşı nasıl davranacağınız, süreçle nasıl başa çıkacağınız konusunda bilgilendirme yapılıp destek olunmalı.

cevabınız için teşekür ederim. Ben bu mesajı yayınladığımda daha sürecin başlarıdnaydık. Tabii ki defalarca kez psikologlarla görüşüldü. Bir çok şey yaşandı. Ben sorularımın cevabını kendimce bu süreçte aldım. Herkese kolaylık diliyorum. Eğer bu konuda danışmka isrteyen olursa seve seve yanıtlarım. Saygılarımla.

Gecmis olsun, surec hakkinda bilgi verirmisiniz

Uyaran eksikliği demek çocuğun sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu ilgiyi almaması, yeterli uyarana maruz kalmaması demek. Örneğin bebek ilk doğduğunda renkli göremez. Siyah beyaz yüksek kontrastlı resimler göstermek o dönem için kuvvetli bir uyarandır. Beyinde yeni sinir hücrelerinin oluşmasını sağlar. Hücreler arası bağlantılar artar. Onunla konuşmak, şarkı söylemek, sarılmak, kucaklamak, değişik mimikler yapmak, ellerini ayaklarını sevmek bunların hepsi uyarandır. Farklı dokuları hissetmesi için ona fırsat vermek uyarandır.

Bebeği arabasına koyup avm'de gezmek ve onunla hiç bir iletişimde bulunmamak minimum düzeyde uyarı sağlar. Öteki tarafta bebeği arabasına koyup bir parka götürüp bak gök yüzü masmavi, kuş seslerini duyuyor musun, şu lavantayı kokla ne güzel kokuyor değil mi, çimlere dokunmak ister misin bak ıslaklar.... vs diyerek gezdirmek, duyularını keşfetmesine imkan vermek hep uyarandır. Yaşına göre bu uyaranlar çeşitlenir.

TV yapay bir uyarandır. Sesler ve ışıklar beynini uyarır. Bir şeyler öğrense de izlediği süre boyunca gerçek dünyadan uzaklaştığı için yine sosyal uyaran eksikliği olur.

Uyaranlar çocuğun beyninin gelişmesinde, sosyal becerilerinin gelişmesinde çok büyük fayda sağlar. Uyaran eksikliğinde aslında çocukta zeka geriliği olmasa da sanki varmış gibi bir tablo oluşur. Otizme de benzer. Ama çocuk kreşe gidince kreşteki hocalarının ve arkadaşlarının katkısıyla sosyal uyaranlar artar ve birden çocuk gelişmeye başlar. Çünkü altta yatan tek sebep evdeki ortamının yetersizliğidir. Ne kadar çabuk evdeki ortamını ve kendi yaklaşımızı, ilginizi düzeltirsiniz çocuk o kadar çabuk düzelir. Çocuğun sizden öğrenmeye ihtiyacı var. Ben mesajınızdan hiç bir şey öğrenemedim; bunu ifade etmeye çalışmıştım.

Ama eğer altında yatan başka bir sebep varsa; zeka geriliği yada otizm gibi ilgi veya kreşle çözülmez. Özel eğitim gerekir.

Gecmis olsun, surec hakkinda bilgi verirmisiniz

merhabalar, öncelikle geç cevabım için üzgünüm. Ancak girebildim. Süreç devam ediyor. Oğlum daha iyi bolca uyaran veriyoruz. ilk zamandan bu zamana cok gelişme kaydetti şuan yavaş yavaş konusma cabaları başladı. Ufak ufak cümle kurma çabalarımız var. Bu gelişmeler birden olabiliyor. 3 yaşına kadar kafamızda soru işaretleri olmaya devam edecek. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Her şeyi anlatıyorum. Bu ıslak, bu yapışken, bak su, mavi araba, kolumuzu kaldırıyoruz indiriyoruz gibi. Bunları hep birlikte yapıyoruz. En önemlisi birlikte egleniyoruz. Tabii ki şuan takipteyiz. Hala çabuk sıkılıyor.

Evet biz de yoğun ilgi veriyoruz. Bizim kafamızı kurcalayan oğlum çok fazla tvye maruz kalmadı. sürekli ilgiliydik. Dolayısıyla 3 yaşına kadar olan süreçte kafamızda soru işaretleri olacağa benziyor. Ancak gelişmelerimiz çok iyi. Şuan ki durumda en başta yaşadıklarımız olmasa hiç bir şüphemiz olmazdı mesela. Sadece biraz yaramaz bir çocuk derdim. Biz tedbirli olmaya devam ediyoruz. Bakalım zaman ne gösterecek.

Reactions: 9ay
Sizin bulgulariniz nelerdi?

Ismine bakmama ve yakindan goz temasindan kaçınma

Yani
Ismine bakmama ve yakindan goz temasindan kaçınma
Benim kizimda yakindan kurmuyo en son gittigunizde ne dedi drlar bu yakin goz temasi icin

Yani

Benim kizimda yakindan kurmuyo en son gittigunizde ne dedi drlar bu yakin goz temasi icin

Doktorlara göre göz teması var. Yakından kısmına çok değinmiyorlar. Goz temasi kurabildiklerini söyledi gittiğim butun doktorlar ama kucağıma aldiğimda gözü hep sağda solda dikkatimi ceken de bu. Ilgisini cekersem ancak bakıyor

Aynen benim kizimda oyle 5 farkli cocuk dr u goz temasi var dedi ama az bence uzaktan cani isterse guzel bakiyo.. Sizede sey oluyomu birileri egilerek sevmei istediklerinde gozlerine bakmadigini anliyomu yabanci kisiler.. Benim kizima egilup bakiyolar o zamn hic bakmiyo niye bakmiyo diyolar bende yakindan bakmiyo diyebiliyorum

Başka birinden bir sey duymadım. Başkalarına karşı dikkatli aslında. Sizin tanınız nedir

Neler yaptiniz benimde suphelerim var henuz doktora goturmedim randevu aldim surekli ilgilenin diyorlar ama hicbisey oynamayip ilgilenmiyo ne gostersem mizmizlaniuo ne yapacagimi sasirdim ben

Neler yaptiniz benimde suphelerim var henuz doktora goturmedim randevu aldim surekli ilgilenin diyorlar ama hicbisey oynamayip ilgilenmiyo ne gostersem mizmizlaniuo ne yapacagimi sasirdim ben

Merhaba biz iyi durumdayız şükürler olsun. Tam olarak şikayetiniz nedir?

Merhaba biz iyi durumdayız şükürler olsun. Tam olarak şikayetiniz nedir?
Ben televizyonu 20 gundur kapattim seslendigimde bakiyo artik ama gosterdigim seyleri oan yapiyo ama baska bi zaman yap dedigim zaman yapmiyo isaret parmagini kullanmiyo istedigi bisey icin bizim arkamizdan hic kaygilanmiyo gorince beni al diyo tirmaniyo ama anne nerde dediginde bakmiyo goz kontagimiz var jerkese bakiyo sadec3 ce e oynuyoruz oyimcaklari sadece kemiriyo arabayi simdi bir iki suruyo artik hep tek basina oynuyo ama surekli disari cikmak icin mizildaniyo gel kos dedigimde kosuyo ama hadi kos yakaliyayim de1digimdr anlamiyo neler yapabilirim ali veri bu gibi seyleri ogretmek icin

Evde ne gibibetkinlikler yapabiliriz uyaran 3ksikliginde benim oglum 13 aylik cok televizyon izledi ama 1 aydir kapattim goz kontagi vardi ama ismine bi donuyo bi donmuyodu konusurken yokmussun gibiydi simdi konistihumda biraz daha dinliuo gisterdiklerimi yapiyo ama baska bi zamanda yap dedigimde yapmiuo ne pldugunu anlamiyo psikiyayriste giturcem bakalim insAllah duzelemicek bisey yoktir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…