Davranış Bozuklukları uyaran eksikliği

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Doktor size ne kadar tv izleyebilir günde demişti cemre
Merhana görunce yazmak istedim sanirim 16 aylik oglunuz bize 15 dakika izin verdi doktorumuz izledigimiz bir cizgi film var bölüm basi 12 16 dakka arasi degisiyor her gün bir bölüm izletiyorum ben
Sadece pazar günleri 2 bölüm

Merhana görunce yazmak istedim sanirim 16 aylik oglunuz bize 15 dakika izin verdi doktorumuz izledigimiz bir cizgi film var bölüm basi 12 16 dakka arasi degisiyor her gün bir bölüm izletiyorum ben
Sadece pazar günleri 2 bölüm
Merhaba evet 16 aylık . Biz evde tv hiç açmıyoruz . Yemek saatlerinde mama sandalyesine oturabilmesi için kırmızı balık veya Ali babanın çiftliğini açıyorum toplamda 20 dk filan oluyor tüm gün totalinde . Vicdanım sızlıyor ama sırf otursun diye yoksa asla oturmuyor. Yaptığım çok yanlış biliyorum ama çare olmuyor . Yemek yemesi için değil sadece dikkatini toplamak için

Merhaba evet 16 aylık . Biz evde tv hiç açmıyoruz . Yemek saatlerinde mama sandalyesine oturabilmesi için kırmızı balık veya Ali babanın çiftliğini açıyorum toplamda 20 dk filan oluyor tüm gün totalinde . Vicdanım sızlıyor ama sırf otursun diye yoksa asla oturmuyor. Yaptığım çok yanlış biliyorum ama çare olmuyor . Yemek yemesi için değil sadece dikkatini toplamak için
bende sadece yemek yedirirken aciyorum telefondan yoksa asla yemiyor her videoyuda 3 sn.sonra değiştir diye bağırıyor

Her cocuk farkli demekki yapmaniz gerekiyor kendinizi savunmaya gecmenize üzüldüm bence yapmayin böyle.
Bizimki tamamen bagimsiz ekran saati bana da kahvelik zaman dilimi kısa bir mola gibi.

Merhabalar arkadaşlar 28 aylıkken aralık ayında oğluma uyaran eksikliği teşhisi konuldu. Göz teması sınırlıydı, ismine çok nadir bakardı kelime hiç birşey yok, işaret parmağı yok, komut alma yok, bizi anlamıyor çünkü dinlemiyor, inanılmaz hareketli dışarı çıkınca kesinlikle dinleme yok sürekli koşuyor duruyor toprakları eşiyor. Peşinde koşmaktan ayaklarımın ağrısı hiç gitmiyor. Tehlikeleri dışarda anlamıyordu. Yapabildikleri ise; kendi yemeğini kendi yer hayatta ben yediremem, inanılmaz bir hayal gücü var oyun kurar değişik şeyler yapar bazen inanamıyorum, yemek hazırlayacağım zaman hemen tencere yada tava çıkarır ocağa koyar, Lego yapar, üstünü çıkarır giymeye çalışır. Biz bu süreçte Hemen kreşe verdik ve özel eğitim aldırmaya başladık tv tablet kapandı. Şuan 4 ay geçti ve göz teması var, ismine hep bakıyor, ufak komutlar almaya başladı(ışığı kapat, gel, hadi dışarı çıkalım gibi), Aslan ne yapıyor işte sesini çıkarıyor gibi, işaret parmağını kullanmaya başladı, bizi hala anlamıyor dinliyor ama anlamıyor 😞, dışarıda da eskisi kadar laf dinlememezlik yapmıyor az daha akıllandı. Burada yorumları okurken mevsim diye bir kullanıcı var ona kulak verin o kadar güzel şeyler söylüyor ki aslında bizde bu 4 aylık süreçte onun dediklerini yaparak ilerledik. Riskli bebekler ve küçük çocuklar diye bir kitap önermiş onu bize doktorumuz önerdi çok güzel etkinlikler var neyi nasıl öğreteceğinize dair.
Şuan tabi hala bizi tam anlamıyla anlamıyor ama inanıyorum ki zamanla herşey yolunu bulacak. Konuşma da sadece bitti, gitti diyor anne çok nadir der ama baba demez😞

Bnm 18 aylık bı kızım var al ver anlıyor hayiri biliyor bn hayır deyince hmen elindekini bna veriyor veya ellemiyor oyuncaklarla ham yapıyoruz alkış yap diyoruz yapıo çak yapıo ama TV telefon vermiyorum artık kestim anne dede nene diyor ama bilinçli degil çok korkuyorum uyaran eksikliği diye siz bu aylarda bunları yapıyormuydunuz

Bnm 18 aylık bı kızım var al ver anlıyor hayiri biliyor bn hayır deyince hmen elindekini bna veriyor veya ellemiyor oyuncaklarla ham yapıyoruz alkış yap diyoruz yapıo çak yapıo ama TV telefon vermiyorum artık kestim anne dede nene diyor ama bilinçli degil çok korkuyorum uyaran eksikliği diye siz bu aylarda bunları yapıyormuydunuz
Hayır hiç biri yoktu. Bence kızınızda birşey yok bol bol konuşun ilgi gösterin ve parka çıkarın çocuklarla haşır neşir olsun..

Ewet öle yapıyorum TV kapalı bu ara bol bol konuşuyoruz babasıda abimin kızı var 2 gün bizde kalıcak 5 yaşında sonrada bol bol arkadaş cocuklariyla bir araya getrcem

Ewet öle yapıyorum TV kapalı bu ara bol bol konuşuyoruz babasıda abimin kızı var 2 gün bizde kalıcak 5 yaşında sonrada bol bol arkadaş cocuklariyla bir araya getrcem
Evet öyle yaparsanız hemen fark eder. Hafta sonu sabah 8:30 çıkıyorduk evden yakında park var ve müsait gezmek için öğlen 12 giriyorduk eve uyuyordu uyanıp tekrar çıkıyorduk inan O kadar fark ediyor ki. Allah bütün çocukları korusun bizlerede sabır versin inşallah 🙏

Merhaba özelden nasıl iletişim kurabilirz acaba 18 aylik oğlumda isme cevap vermeme var lütfen yardımcı olurmusunuz

Merhaba benim oğlumun aylik son 1 aydır fark ettiğim isme cevap vermeme var daha önce gayet iyi iletişim halindeydik önceleri dikkat etsemde yaklaşık 2 aydır bazı durumlardan dolayı çok fazla ekrana maruz kaldı neredeyse bazen günde 5 6 saati geçiyordu şimdi 4 gün oldu acmiyorum geri toparlarmi acaba

X