Uyarmalı mıyım?

Selam herkese.

6 ay önce yeni bir daireye taşındık arkadaşlar, yani şu an oturduğumuz eve. Genel olarak binada bir gürültü sorunu var zaten herkes birbirinden çekiyor anladığım kadarıyla. Her neyse benim derdim de üst komşu.

Üst komşunun iki çocuğu var, küçükler biri kız biri erkek. Ailenin tüm fertleri aşırı gürültülü, çocukları geçtim anneleri bile normal günlük konuşurken bile bağırarak konuşuyor. Mütemadiyen de çocuklara bağırıyor, kendi evimde huzurum kalmadı o kadar gerginim ki buraya taşındığımdan beri. Kadın sürekli bağırır, çocuklar akşam sabah fark etmez bağırır, güm pat gürültü yapar, hele babaları Allahım nefret ediyorum o adamdan. Sinirlendiği zaman hayvan gibi bağırır akşam saatlerinde kaç kere bebeğim korkarak, ağlayarak uyandı o pislik yüzünden. Aşırı iğrenç küfürler ederek bağırıyor hem de yemin ederim gücüm yetse dövücem adamı o kadar bıktım.

İşte asıl sorun benim bebeğim var 11 aylık, gündüzleri iki kere uyur akşam da 8 de yatırıyorum ama bu medeniyet yoksunları yüzünden uyanıp duruyor. Gündüzleri de berbat geçiyor. Bakın abartmıyorum, yukarıdaki çocuk 15 dk boyunca bağırıp çığlık attı az önce nefes almadan. Ve bebeğim de uyuyor bu arada. Gündüz diye bir şey diyemez miyim? Gündüz diye her türlü sesi çekmek zorunda mıyız? Ben tek olsam umrumda değil kulaklık takar geçerim bunlarla muhatap olmamak için. Ama bu şekilde bebeğim uyuyamıyor, ne yapacağımı şaşırdım artık. Özellikle bebekli annelerden fikir bekliyorum bu komşu gürültüsü hakkında. Ha senin de bebeğin ses yapıyordur diyenler olursa da bebeğim gündüzleri pek ağlayan bir bebek değil, gece yanımda uyuyor zaten uyanır uyanmaz emziriyorum gürültü olmuyor yani.

Gündüz saatlerinde aşırı ses olduğunda kadına mesaj atmalı mıyım sizce numarası var bende. Hani biraz sessiz olabilir misiniz bebeğim uyuyor tarzı. Bu arada şu an taşınamayız en erken ağustosa olabilir.
Aynı binada mıyız acaba burdakilerde bi değişik sabah akşam ses eksik olmuyo🙄 yöneticiyle konuşun bence

Böyle insanlara gram birsey anlatamazsin. Kendilerine saygi yok, cevreye saygi yok. Cocuklari da ayni kafadan yetistiriyorlar sonra toplum ugrassin onlarla. Sahsen öyle insanlarla ugrasmaktansa tasinmayi göze alirim. 6 ay oldu sadece demeyin. Benim eski psikopat ev sahibi yüzünden 6 ay sonra cikis verdik tasindik. Iyiki de tasinmisiz. Simdiki evimizde cok huzurluyuz sükür.yönetime bildirin, ama sonuc cikmaz benden söylemesi

Bu saydıkların günlük ev sesleri ama
Bunu yapmamasını söylememek mümkün değil
Hatta komik olur yani topuklu ayakkabı giyme veya anahtaru atma demek

Ama insan gece 12de çocuğuna bağırmak zorunda mıdır veya her pazar sabahı çocuğa bağırarak konuşmalı mıdır o konuda tereddütlerim var
Mesela 2 pazardır üst komşunun bağırtısına uyanıyorum ben 9-10 gibi

işte ben de diyorum bunlar olağan sesler

burada açılan konulardaki çoğu sesler de olağan

lakin o an için yaşayana çok fazla geliyor

bağırtı olmasın da bağırtı denilen nedir

sesim gürdür ve alçak sesle konuşmam, çevremdekiler amfide konuşurken mikrofon gerekmez derler ki öyledir

bir komşum daha der benim adamın sesi üst kattan dinleniyor diye

40 yaşımızdan sonra sesimiz azalmaz ki

tabii ki gecenin 12 de bağırıp çağıralım anlamına gelmez ama sabah 9-10 olağan saatler geliyor 7 de kalkanlara

bağırma dediğimiz ses ev sessiz olduğunda bize gelen

çünkü hep yazdım yine yazarım alt komşunun kızının annesine seslenmesini duyuyorum ben bağırma vs değil
annneee tonunda 5 yaşındaki kızın sesini duyuyorum eğer ev sessiz ise

annesi de "ne bağırıp duruyorsun anne anne" dese onu da duyarım ki o cümle biraz daha sesli söylenir

Başka odada uyutmayı deneyebilirsiniz üst katada yatak odasında gürültü yapmayin fiye uyarin
Gündüz vakti illaki gürültü olur bebek küçük olduğu için hassassiniz
Mesela benim kizda küçükken üst katta çok gürültü olurdu hemde çocuksuz aile yaşlilar yapabileceğim bişey yoktu her seferinde uyarilmiyo
Onlar sussa 1. Kattayim aşağıdaki çocuk sesleri gülüşmeler bağırmalar otobüs araba motor sesi
Hayatın olağan akışı bu sadece bebekten ötürü oluyo bunlar
Sese alıştırmaya calışın ninni açın mesela yada tv sesi gibi

valla çözüm olmaz herhalde. yöneticiye bildirme şansınız yoksa, ille de uyarayım diyorsanız bence bi kek, börek bişey yapıp öyle güzelce konuşmaya çalışın anne ile. mesaj atmaktan ziyade yüz yüze söylemek daha etkili olabilir. çözüm önerisi de sunabilirsiniz mesela bebeğin odasının olduğu kısımda biraz daha dikkatli olsunlar falan gibi.

ha ben değişeceklerini sanmıyorum. taşındığınız zaman daha iyi bir yer olma olasılığı var ama aile apartmanlarında çoluk çocuk, buna bağlı çeşitli gürültüler illa ki olacaktır. ses yalıtımı var mı ona bakmak lazım belki de. benim sadece 2 ay oturduğum bir daire vardı mesela. alt kattaki gürültüden çalışamaz, uyuyamaz olmuştum. kaç kere uyardık, polis de dayadık kapısına çözüm olmadı biz taşındık bir aile apartmanına. duvarlar çok ince ve üst komşum 3 kişi, sadece evin babasının ismini biliyorum o da faturalardan :KK70: isimlerini bilmiyor olmama rağmen bütün özel hayatlarını duyduğum için biliyorum mesela. bi tane mutfak faresi var mesela onlarda, gece bir kere muhakkak bütün evi turlayıp soluğu mutfakta alıp bişeyler atıştırıp yatıyor :KK70: sabah 6'da kalkıp işe giden biri var mesela. sandalye çekme seslerinden, takır tukurlarından anlıyorum, uyanıyorum bazen. baba bütün gün evde, bugün bayağı bi temizlik yaptı parkeleri kazıdı resmen elektrik süpürgesiyle :KK70: neyse yoruldu sanırım artık, bıraktı. babadan inanılmaz terlik sesi geliyor. gerçekten çok rahatsız edici bir ses ve uyarsam mı diye çok düşündüm ama vazgeçtim. ki terlik yüzünden benim altımdaki beni uyardı, altı sünger terlik alıp çözdüm sorunu ama herkes ben değil. şimdi ben az çok canlandırıyorum gözümde, maddi durumları iyi bunların herif gidip ortopedik mortopedik özel taban terlik almıştır kendine, benim söylememle değiştirecek hali yok. sabahın 7'sinde bangır bangır konuşan adamın benim uyarımı takacak hali yok. mesela bu sabah evin oğlunun balkondaki telefon konuşmasına uyandım. yeni ev aldık bilmem ne mahallesinde dedi yahu. pazardan domates aldım der gibi söyledi bunu :KK70: bir kiracı olarak çok mutsuz uyandım mesela. millet çatır çatır ev alıyor dedim :KK70: değişik bir dönemde yaşıyoruz, adını sanını bilmediğimiz insanların hayatlarına tanıklık ediyoruz.

Selam herkese.

6 ay önce yeni bir daireye taşındık arkadaşlar, yani şu an oturduğumuz eve. Genel olarak binada bir gürültü sorunu var zaten herkes birbirinden çekiyor anladığım kadarıyla. Her neyse benim derdim de üst komşu.

Üst komşunun iki çocuğu var, küçükler biri kız biri erkek. Ailenin tüm fertleri aşırı gürültülü, çocukları geçtim anneleri bile normal günlük konuşurken bile bağırarak konuşuyor. Mütemadiyen de çocuklara bağırıyor, kendi evimde huzurum kalmadı o kadar gerginim ki buraya taşındığımdan beri. Kadın sürekli bağırır, çocuklar akşam sabah fark etmez bağırır, güm pat gürültü yapar, hele babaları Allahım nefret ediyorum o adamdan. Sinirlendiği zaman hayvan gibi bağırır akşam saatlerinde kaç kere bebeğim korkarak, ağlayarak uyandı o pislik yüzünden. Aşırı iğrenç küfürler ederek bağırıyor hem de yemin ederim gücüm yetse dövücem adamı o kadar bıktım.

İşte asıl sorun benim bebeğim var 11 aylık, gündüzleri iki kere uyur akşam da 8 de yatırıyorum ama bu medeniyet yoksunları yüzünden uyanıp duruyor. Gündüzleri de berbat geçiyor. Bakın abartmıyorum, yukarıdaki çocuk 15 dk boyunca bağırıp çığlık attı az önce nefes almadan. Ve bebeğim de uyuyor bu arada. Gündüz diye bir şey diyemez miyim? Gündüz diye her türlü sesi çekmek zorunda mıyız? Ben tek olsam umrumda değil kulaklık takar geçerim bunlarla muhatap olmamak için. Ama bu şekilde bebeğim uyuyamıyor, ne yapacağımı şaşırdım artık. Özellikle bebekli annelerden fikir bekliyorum bu komşu gürültüsü hakkında. Ha senin de bebeğin ses yapıyordur diyenler olursa da bebeğim gündüzleri pek ağlayan bir bebek değil, gece yanımda uyuyor zaten uyanır uyanmaz emziriyorum gürültü olmuyor yani.

Gündüz saatlerinde aşırı ses olduğunda kadına mesaj atmalı mıyım sizce numarası var bende. Hani biraz sessiz olabilir misiniz bebeğim uyuyor tarzı. Bu arada şu an taşınamayız en erken ağustosa olabilir.
Bence hanımına kibarca ricada bulunabilirsiniz. Sizin bebeğiniz ağlamıyormuş, gürültü yapmıyormuş ama ya çok ağlayan bir bebek olsaydı yapabileceğiniz çok da bir şey olmazdı. Empati kurarak kibarca uyarın lütfen.

Benşm de bebeğim 1 yaşında. Geçen aylarda apartman mantolama yapıldı. Ama yapan ustalar işi çok uzattılar. İki ay sürdü. Başta çok gerildim gürültüden.Sonra çözümü şöyle buldum. Özellikle sabah çok erken saatlerde geliyorlardı. Bebeğim uyanmasın sabah diye telefondan pişpiş sesi açtım. O ses sürekli olunca diğer gürültüler etkisiz oluyor. Yazında aynı şekilde yan binanın üst katı ve terası iki büyük köpeğe ait. Yaz boyunca terasa çıkıp herşwye havlıyorlar. Bizim de cam açık olunca gece boyunca piş piş sesi açtım. Köpekleri hiç duymadı. Ama komşu gürültüsünden nefret ederim. Sırf bu yüzden kendimin satın alamayacağı müstakil sayılan bir evde yıllardır kiracı olarak oturuyorum. Apartman dairesine gitsem ben de aşırı takarım sese

Sakın bulaşmayın derim. Hangi evden hangi manyağın öııkcaağı belli olmuyor ki desenize nafile öyle alışmışlar mümkün. Değil değişmezler. Bir kaç gün susup gene başlarlar. En iyisi ya kabullenmek ya taşınma

Valla bizim de üst komşu laftan anlamazdı.
Defalarca hem biz hem onların üstündekiler uyardı. Apartman yöneticisi uyardi vs. Ne yapabiliriz modundalardı.
Ev sahibini bulup iletişim kurdum :)
Verdim veriştirdim. 1 haftadır tık yok.
Demek ki isteyince oluyormuş.
Bazı insanlar iyi niyeti anlamiyorlar.

Selam herkese.

bence hiç muhatap olmayın yönetici uyarsın sizin yerinize

X