Uyarmalı mıyım?

Loser9

Düzelicez inşallah, şu olaylar bi bitsin.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2019
1.385
3.904
Selam herkese.

6 ay önce yeni bir daireye taşındık arkadaşlar, yani şu an oturduğumuz eve. Genel olarak binada bir gürültü sorunu var zaten herkes birbirinden çekiyor anladığım kadarıyla. Her neyse benim derdim de üst komşu.

Üst komşunun iki çocuğu var, küçükler biri kız biri erkek. Ailenin tüm fertleri aşırı gürültülü, çocukları geçtim anneleri bile normal günlük konuşurken bile bağırarak konuşuyor. Mütemadiyen de çocuklara bağırıyor, kendi evimde huzurum kalmadı o kadar gerginim ki buraya taşındığımdan beri. Kadın sürekli bağırır, çocuklar akşam sabah fark etmez bağırır, güm pat gürültü yapar, hele babaları Allahım nefret ediyorum o adamdan. Sinirlendiği zaman hayvan gibi bağırır akşam saatlerinde kaç kere bebeğim korkarak, ağlayarak uyandı o pislik yüzünden. Aşırı iğrenç küfürler ederek bağırıyor hem de yemin ederim gücüm yetse dövücem adamı o kadar bıktım.

İşte asıl sorun benim bebeğim var 11 aylık, gündüzleri iki kere uyur akşam da 8 de yatırıyorum ama bu medeniyet yoksunları yüzünden uyanıp duruyor. Gündüzleri de berbat geçiyor. Bakın abartmıyorum, yukarıdaki çocuk 15 dk boyunca bağırıp çığlık attı az önce nefes almadan. Ve bebeğim de uyuyor bu arada. Gündüz diye bir şey diyemez miyim? Gündüz diye her türlü sesi çekmek zorunda mıyız? Ben tek olsam umrumda değil kulaklık takar geçerim bunlarla muhatap olmamak için. Ama bu şekilde bebeğim uyuyamıyor, ne yapacağımı şaşırdım artık. Özellikle bebekli annelerden fikir bekliyorum bu komşu gürültüsü hakkında. Ha senin de bebeğin ses yapıyordur diyenler olursa da bebeğim gündüzleri pek ağlayan bir bebek değil, gece yanımda uyuyor zaten uyanır uyanmaz emziriyorum gürültü olmuyor yani.

Gündüz saatlerinde aşırı ses olduğunda kadına mesaj atmalı mıyım sizce numarası var bende. Hani biraz sessiz olabilir misiniz bebeğim uyuyor tarzı. Bu arada şu an taşınamayız en erken ağustosa olabilir.

Birebir muhattap olunca neyle karşılaşacağınız pek garanti değil bence de
Zaten dediğiniz gibi medeniyet yoksunu tiplermiş
Çok da aa tabi kusura bakmayın diyeceklerini sanmıyorum doğrusu
Yöneticiye söyleyin siz o iletsin onlara

Ben komşuluk ilişkilerinde hemen ters çıkmayı doğru bulmam. Önce kibarca ricada bulunun. Mesela bebeğinizin odasını kullanmamalarını rica edebilirsinizz
Benim de üst katımda iki ergen kardeş var kavga sesleri olur genelde oğlum uyurken. Ben oğlumun odasını akşam dokuzdan sonra kullanmamalarını rica ettim. Geceleri salonda sesleri geliyor ama ona da tahammül ediyorum. Muhtemelen gündüz onların çocukları ders yaparken de benimkinin sesi gidiyordur. Karşılıklı anlayış em güzelidir. İnatlaşmaktan yarar gelmez.
Ki sizin de bebeğiniz hep bebek kalmayacak. O da büyüyecek ağlayacak, bağıracak, çocuk bu robot değil. O zaman da onlardan anlayış bekleyeceksiniz. Apartmanda ses olur illa ki

benim bebeğim yok olsa bile ne farkeder ? üst komşumu bizde uyardık tek bir mesajla. Eşim yazdı watsp grubundan. Ses soluk yok ondan sonra bir dha çıtları çıkmadı. Sizde uyarın biraz durcakları yeri bilsinler apartmanda yaşıyorlarsa kurallara uysunlar biraz.

Bakın abartmıyorum, yukarıdaki çocuk 15 dk boyunca bağırıp çığlık attı az önce nefes almadan.

diğerlerinde haklı olabilirsiniz de buna çok çözüm yok

yani 15 dakika çocuk ağlar çığlık atarak

yani bıraksanız ben de ağlarım o sürede, çok da uzun değil

kimse çocuğunun ağlamasını istemez, burada da herkes yazıyor kendi çocuğunun ağlamasından şikayetini ama her zaman çözülemiyor maalesef

evet o sesler evde bebek uyutmaya çalışırken çok fazla geliyor, çok rahatsız edici oluyor ama çocuğun 15 dakika ağladı sessiz olun diye mesaj hoş olmaz

yani çocuk ağlıyor, anne zaten sinir olmuş, onu susturmaya çalışıyor bir de böyle bir mesaj çok yıpratıcı olur

ha bir gün dersin ki bebek şurada uyuyor uykusu bölünüyor rica etsem gün içinde o odada oynamasalar, ağlama vs de çok geliyor oraya fazla girmeseler şeklinde bir yaklaşım daha gerçekçi olur

çocuğu sustur diye mesaj atınca alacağınız cevap cidden çirkin olur

bu arada sizin bebeğinizin hiç sesi çıkmayabilir şu an ama ileride çıkmayacağı anlamına gelmez

oğlum sessiz bir çocuktu sonra yeni bir eve taşındık ve ameliyat oldu

uyumamak için direnirdi ben de uyutmak zorunda idim baskı da yapardım ister istemez

ağlardı kızardım vs

o bir aylık süreçte alt komşu çok eyvah demiş zira onun da bebeği vardı çok gürültülü huysuz bir aile olacak diye düşünmüş

oğlum iyileşti, rutin hayatımıza döndük

sabah 8 de çıktık akşam 6 da geldik oğlum 9 da yattı

kadın ne sessizsiniz dedi yıllarca

benim bebeğim yok olsa bile ne farkeder ? üst komşumu bizde uyardık tek bir mesajla. Eşim yazdı watsp grubundan. Ses soluk yok ondan sonra bir dha çıtları çıkmadı. Sizde uyarın biraz durcakları yeri bilsinler apartmanda yaşıyorlarsa kurallara uysunlar biraz.

nasıl bir gürültüyü uyardınız

yani çocuk ağlıyor diye uyardınız da hiç ağlamadı mı

örneğin yıllar öne üst komşumuz bu ev sinema sistemleri çıktığında yeni evlenmişlerdi

yeni gelin evi ev sinema sistemi de almışlar

bir gece bir açtılar

9 daireli apartmanın hepsi kapılara çıktı aman ne oluyor diye

evet bir daha kullanmadılar zira ortama uygun olmadığı anında anlaşıldı

ama bebekleri ağlıyor diye kapılarına hiç çıkmadım zira maalesef susturucu takılamıyor ağlıyor bebek

apartmanda kurallara tabii ki uyalım da apartmanda ağlanmaz diye bir kural maalesef yok, hatta yüksek sesle konuşulmaz, terlik ile evde dolaşılmaz gibi kurallar da yok

kimse çocuğunun ağlamasını istemez, burada da herkes yazıyor kendi çocuğunun ağlamasından şikayetini ama her zaman çözülemiyor maalesef

evet o sesler evde bebek uyutmaya çalışırken çok fazla geliyor, çok rahatsız edici oluyor ama çocuğun 15 dakika ağladı sessiz olun diye mesaj hoş olmaz

yani çocuk ağlıyor, anne zaten sinir olmuş, onu susturmaya çalışıyor bir de böyle bir mesaj çok yıpratıcı olur

ha bir gün dersin ki bebek şurada uyuyor uykusu bölünüyor rica etsem gün içinde o odada oynamasalar, ağlama vs de çok geliyor oraya fazla girmeseler şeklinde bir yaklaşım daha gerçekçi olur

bu arada sizin bebeğinizin hiç sesi çıkmayabilir şu an ama ileride çıkmayacağı anlamına gelmez

uyumamak için direnirdi ben de uyutmak zorunda idim baskı da yapardım ister istemez

ağlardı kızardım vs

o bir aylık süreçte alt komşu çok eyvah demiş zira onun da bebeği vardı çok gürültülü huysuz bir aile olacak diye düşünmüş

Ben çocuk sesinden hiç rahatsız olmuyorum gerçekten
Adı üstünde çocuk
Ama yetişkin bağırmalarına katlanamıyorum
Özellikle anneler-babalar çocuklara bağırıyor filan (mesela yan ve üst komşum🙄) ona hiç tahammülüm yok
Ha hiç gidip uyarmadım ama çocuklarına çok üzülüyorum
Mutlaka herkesin bazen sabrı tükeniyordur
Benim dediğim sistematik her şeye bağırma durumu
Yoksa gerisi insanlık hali zaten

Bizim ev fazlasıyla sessiz belki ondan da her şeyi duyuyor olabilirim

ağlardı kızardım vs

Ama cocuk neden aglıyor 15 dk?
Bİr cözüm bulmuyorlar,görmezden geliyorlar diye aglıyordur muhtemelen.
Bence bu uyarmak icin yeterli.
Adam küfürlü konusuyormus cocukların yanında,bu nasıl bir karaktere sahip oldugunu gösteriyor.
Uyarılmadan mümkün degil anlamaz,harekete gecmez.

aslında olay bu

ev sessiz olunca daha çok duyuluyor

bir de evde uyutulacak bebek olunca

üst komşumuz akşam 10 gibi eve gelirdi

benim oğlumun bebekken uyuma saati

odanın duvarı apartmanın içindeki merdivene bitişik

kadın topuklu ayakkabı ile merdivenden çıkarken at geçiyor gibi bir gürültü gelirdi

evin kapısını bir açarlardı ki sanki banka kasası mübarek toplam 5 kere çıkır da çıkır

sonra kapı açılınca o anahtar tomarı aynı Amerikan filmlerinde bir çanağa atılır ya anahtarlar öyle bir ses ile fırlatılırdı

kap kapatılır biri banyodaki biri normal tuvalete girerdi

her akşam aynı şekilde aynı saatlerde

aslında olağan şartlarda bu sesi duymam

ama bebek uyutmaya çalıştığım için aradan geçen 10 yıl sonrasında dahi o sesleri şu an beynimde hissediyorum

ha bir şey dedim mi hayır

yani ne diyeyim kapınızı açmayın mı diyeyim çişinizi yapmayın mı diyeyim

insanların yaptıkları olağan dışı tek bir davranış yok ki ama ben o gürültüden çok rahatsız oldum, ev alırken özellikle merdivene teması olmayan daire aldım

Selam herkese.

6 ay önce yeni bir daireye taşındık arkadaşlar, yani şu an oturduğumuz eve. Genel olarak binada bir gürültü sorunu var zaten herkes birbirinden çekiyor anladığım kadarıyla. Her neyse benim derdim de üst komşu.

Üst komşunun iki çocuğu var, küçükler biri kız biri erkek. Ailenin tüm fertleri aşırı gürültülü, çocukları geçtim anneleri bile normal günlük konuşurken bile bağırarak konuşuyor. Mütemadiyen de çocuklara bağırıyor, kendi evimde huzurum kalmadı o kadar gerginim ki buraya taşındığımdan beri. Kadın sürekli bağırır, çocuklar akşam sabah fark etmez bağırır, güm pat gürültü yapar, hele babaları Allahım nefret ediyorum o adamdan. Sinirlendiği zaman hayvan gibi bağırır akşam saatlerinde kaç kere bebeğim korkarak, ağlayarak uyandı o pislik yüzünden. Aşırı iğrenç küfürler ederek bağırıyor hem de yemin ederim gücüm yetse dövücem adamı o kadar bıktım.

İşte asıl sorun benim bebeğim var 11 aylık, gündüzleri iki kere uyur akşam da 8 de yatırıyorum ama bu medeniyet yoksunları yüzünden uyanıp duruyor. Gündüzleri de berbat geçiyor. Bakın abartmıyorum, yukarıdaki çocuk 15 dk boyunca bağırıp çığlık attı az önce nefes almadan. Ve bebeğim de uyuyor bu arada. Gündüz diye bir şey diyemez miyim? Gündüz diye her türlü sesi çekmek zorunda mıyız? Ben tek olsam umrumda değil kulaklık takar geçerim bunlarla muhatap olmamak için. Ama bu şekilde bebeğim uyuyamıyor, ne yapacağımı şaşırdım artık. Özellikle bebekli annelerden fikir bekliyorum bu komşu gürültüsü hakkında. Ha senin de bebeğin ses yapıyordur diyenler olursa da bebeğim gündüzleri pek ağlayan bir bebek değil, gece yanımda uyuyor zaten uyanır uyanmaz emziriyorum gürültü olmuyor yani.

Gündüz saatlerinde aşırı ses olduğunda kadına mesaj atmalı mıyım sizce numarası var bende. Hani biraz sessiz olabilir misiniz bebeğim uyuyor tarzı. Bu arada şu an taşınamayız en erken ağustosa olabilir.
Cocuk sesi gelse sadece neyse derdim hani cocuktur dur dan yapmadan sustan anlamaz bazi cocuklar ama ebeveynleride ayni sekilde bagir cagir konjsmadaysa muhtemelen cocuklarda onlardan alismistir. Yoneticiye soylemeyi deneyin olmadi isimsiz bir not yazip genelleyerek apartman sakinligi adina daire icinizde lutfen ses yapmayin bununla ilgili bir cok sikayet geliyor lutfen daha sessiz olmanizi rica ederiz gibisinden🤷🏻

Adı üstünde çocuk
Özellikle anneler-babalar çocuklara bağırıyor filan (mesela yan ve üst komşum🙄) ona hiç tahammülüm yok

Bazen komik de oluyor😂😂
Bizim üstteki ergenlerden biri epey bağırarak ağlar. Geçen gece babası taklidini yaptı, istiyoğruummm bana neee diye ağlama taklidi yaptı baya yüksek sesle 😂😂 Ana baba da bazen napacağını şaşırıyor. Hele ergenlik aman Allahım diyorum. Çocuklar da haklı, okul yok, arkadaş yok, aylardır evdeydiler. Bizim bile bazen bağırıp ağlayasımız geldi. Enerjilerini atamıyorlar yazık

Ama cocuk neden aglıyor 15 dk?
Bİr cözüm bulmuyorlar,görmezden geliyorlar diye aglıyordur muhtemelen.
Bence bu uyarmak icin yeterli.
Adam küfürlü konusuyormus cocukların yanında,bu nasıl bir karaktere sahip oldugunu gösteriyor.
Uyarılmadan mümkün degil anlamaz,harekete gecmez.

kendi anımı da yazdım

uyutacağım diye ağlardı 45 dakika belki de daha fazla

ağlar yani, 15 dakika cidden uzun bir süre değil

hatta ilgilenilen gönlü edilmeye çalışılan çocuk daha da uzun ağlar

Bazen komik de oluyor😂😂
Bizim üstteki ergenlerden biri epey bağırarak ağlar. Geçen gece babası taklidini yaptı, istiyoğruummm bana neee diye ağlama taklidi yaptı baya yüksek sesle 😂😂 Ana baba da bazen napacağını şaşırıyor. Hele ergenlik aman Allahım diyorum. Çocuklar da haklı, okul yok, arkadaş yok, aylardır evdeydiler. Bizim bile bazen bağırıp ağlayasımız geldi. Enerjilerini atamıyorlar yazık
Bizimkiler iki tarafın da çocuğu küçük biri okula gitmiyor diğeri ilkokul çocuğu filan sanırım
Tamamen seslerden yola çıkarak yorumladım 😂😂
Anneleri öyle davranıyor öyle konuşuyor ki iki tarafın çocuğundan da hayır gelmesi mümkün değil
Mesela en basiti çocuğun kitap okuması lazım anne başlıyor okumazsın tabi sen kitap okur musun senden hiçbi şey olmaz filan modunda söylenmeye üzülüyorum valla çocuklara
O kadar söylenmeye çocuğun okuması mümkün değil zaten 🤦‍♀️
Ailemle yaşarken de böyle sürekli aşağılanılan bi hayatım olmamıştı bana o yüzden çok farklı geliyor

Ne komşu dedikodusu yaptım 😂😂😂

nasıl bir gürültüyü uyardınız

yani çocuk ağlıyor diye uyardınız da hiç ağlamadı mı

örneğin yıllar öne üst komşumuz bu ev sinema sistemleri çıktığında yeni evlenmişlerdi

yeni gelin evi ev sinema sistemi de almışlar

bir gece bir açtılar

9 daireli apartmanın hepsi kapılara çıktı aman ne oluyor diye

evet bir daha kullanmadılar zira ortama uygun olmadığı anında anlaşıldı

ama bebekleri ağlıyor diye kapılarına hiç çıkmadım zira maalesef susturucu takılamıyor ağlıyor bebek

apartmanda kurallara tabii ki uyalım da apartmanda ağlanmaz diye bir kural maalesef yok, hatta yüksek sesle konuşulmaz, terlik ile evde dolaşılmaz gibi kurallar da yok
biz eşimle pandemiden dolayı evden yürütüyoruz işleri ve baya yoğun geçiyor kafa kalmıyo artık iş yerindeki gibi olmuyo kısacası. yukardaki 9 10 yaşında bir çocuk evin içinde koşuyo tepiniyo bağırıyo tabikide koşuck ama bu akşamın 10nunda olmamalı gecenin 11inde matkap sesleri gelmemeli hergün. bu apartmanın bi watsp grubu var, ordan bildirsin ev tadilat var kusura bakmayın bi süre böyle olcak diye. yemin ederim sesimi çıkarmam. hepsi hödük bizim apartmandakilerin. Koltukta uyuyorum bi 5 dkka kestirim diyorum çocuk bi zıplıyo yukardan sıçrıyorum yeter dedim en sonunda. eşim yazdı watspdan sonra sesleri kesildi 2 haftadır ses soluk yok. demekki durdurabiliyomussun çocugunu.

aslında olay bu

ev sessiz olunca daha çok duyuluyor

bir de evde uyutulacak bebek olunca

üst komşumuz akşam 10 gibi eve gelirdi

benim oğlumun bebekken uyuma saati

odanın duvarı apartmanın içindeki merdivene bitişik

kadın topuklu ayakkabı ile merdivenden çıkarken at geçiyor gibi bir gürültü gelirdi

evin kapısını bir açarlardı ki sanki banka kasası mübarek toplam 5 kere çıkır da çıkır

sonra kapı açılınca o anahtar tomarı aynı Amerikan filmlerinde bir çanağa atılır ya anahtarlar öyle bir ses ile fırlatılırdı

kap kapatılır biri banyodaki biri normal tuvalete girerdi

her akşam aynı şekilde aynı saatlerde

aslında olağan şartlarda bu sesi duymam

ama bebek uyutmaya çalıştığım için aradan geçen 10 yıl sonrasında dahi o sesleri şu an beynimde hissediyorum

ha bir şey dedim mi hayır

yani ne diyeyim kapınızı açmayın mı diyeyim çişinizi yapmayın mı diyeyim

insanların yaptıkları olağan dışı tek bir davranış yok ki ama ben o gürültüden çok rahatsız oldum, ev alırken özellikle merdivene teması olmayan daire aldım
Bu saydıkların günlük ev sesleri ama
Bunu yapmamasını söylememek mümkün değil
Hatta komik olur yani topuklu ayakkabı giyme veya anahtaru atma demek

Ama insan gece 12de çocuğuna bağırmak zorunda mıdır veya her pazar sabahı çocuğa bağırarak konuşmalı mıdır o konuda tereddütlerim var
Mesela 2 pazardır üst komşunun bağırtısına uyanıyorum ben 9-10 gibi

Adı üstünde çocuk

Bende sizdenim..çocuk sesi değilde yetişkinlerin ergen atar sesleri,sinir krizlerinden aşırı rahatsız oluyorum..modum düşüyor.negatif enerji geliyor.

Çözüm olacağını sanmıyorum. Evde sözlü ve psikolojik şiddet var alışmışlar. Kaç yaşına gelmiş adam kendi çocuklarını düşünmüyor evde bağırıyor küfrediyor aşağıdaki bebeği düşünür mü? İnşallah düşünür...

Ayni dertten muzdariptim. O yuzden 2 yaşınakadar hep muzikle uyuttum kizimi. Gece bile sabaha kadar kisik sesle calardi.

X