Uyku sorunum konusunda tedaviye başladım

limonludoondurma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2017
219
223
Kızlar merhaba. Öncelikle konuyu nereye açacağımı tam olarak bilemedim. Benim gibi bu sorunu yaşayanlar çok diye burayı uygun buldum değilse eğer taşinir zaten. Biraz uzun ama doktor tavsiyelerini yazdim lutfen sorunu olanlar okusun.Nerdeyse 11 senedir gece geç yatar sabah çok geç uyanırdim. Lisedeyken okul saatlerim yuzunden cok sorun yasadim. Universiteye gecince de ikinci ogretim olmanin rahatligiyla surdu gitti. Geceleri cok sevdigimden uyumak istemiyordum. Uykum varsa bile kendimi uyutmayip sabaha kadar oturup aksama kadarr yatiyordum.Evlenince yada ise baslayinca duzelirim diye dusundum ama tam tersi gittikce kotu oldu. Kendi isimiz olunca sabah gitmesem hatta ogun hic gitmesem de olur rahatligiyla iyice biraktim kendimi. Yeni evliyim ustune ustluk bir de ama artik kontrolumden cikti bu durum. Oyleki bazen sabaha kadar oturup uyuyup hic ise gitmeyip, esim gelmeye yakin uyanmaya falan basladim. 10 saat uyusamda uykusuz haller. Ya da erken uyansam sanki dunya basima yikilmis gibi sinirli ve mutsuzluk halleri. Buna bir dur demeye karar verdim. Tanidigimiz bir doktor var. Ayrica akapuntur alaninda da hizmet veriyor. Durumu ona actim. Gorusmeye cagirdi. Dediklerini aynen yaziyorum " Bu tur uyku bozukluklari vucudun ritim duygusunu yitirmesinden kaynaklanir ve oyle 3 gun erken kalk alisirsinla cozulmez. Boyle soyleyip durumu hafife alan herkese kulagini tika. Uyku ilaci da kullanmak seni tamamen sersemletir tavsiye etmem. Hemogram, b12 ve d vitaminini kontrol ettir oncelikle. Ayrica tum gun maruz kaldigin vucutta biriken kotu elektrigi evde kolayca atmanin bir yolu da abdest alirken su uygulanan bolgeleri eve gelir gelmez yikaman. Inancina gore sadece abdestte alabilirsin sana kalmis. Ozellikle kulak arkasini su ile mesh etme denen yontem en iyi elektrikten kurtulma yoludur. Kulak sanilanin aksine cok daha onemlidir. Ayak ve vucutta butun organlari etkileyen noktalar vardir. Dogru noktaya yapilan basincla cok fazla hastalik yenilebilir. Ayrica teknoloji aletlerine cok fazla maruz kalmak beyni surekli uyarir ve uykuya gecme suresini erteler. Nerdeyse 20 gun boyunca mecburi durumlar haric tv, bilgisayar ve telefon yok. Haftada 1 yada 2 kere sadece absurd komedi tarzi dram icermeyen yada ciddi bir konusu olmayan seyler izleyebilirsin. Ben sana sadece eski turk dizilerini oneririm. Pop,caz,arabesk vs. Muzikler yok. Turk sanat muzigi, tasavvuf,keman piano tarzi soft muzikler gun icinde kisik sesle hep calsin. Aksam 7 veya 8 den sonra telefon yada tv kesinlikle yok. Aksam 8 den sonra isiklari mumkun oldugunca kisik duruma getir ki beyin yavastan uyku durumuna gecebilsin. Papatya yada sari kantoron cayi uykuya yardimci olur bunlari kullan. Bagirsak senin tum sistemini etkiler. Uyku, sindirim, kilo hatta mutluluk duygunu. Mutsuzlugun en buyuk sebebi bile bagirsaklardir. Seker ve abur cuburdan uzak dur. Mevsimi disinda her seyi ye mevsim disi her seyden uzak dur. Ozellikle kerevizi rendele icine cok az mayonez, yogurt, corek otu, zeytin koyarak gunde bir kase ilac niyetine ye. Bagirsak florasi cok onemli onu duzenlemeliyiz. Ayrica ev yogurdu probiyotik acisindan cok onemli mutlaka ev yogurdu tuket ev de hazirlayamam diyorsan gunde bir tane activa yogurt ye" evet kizlar aynen bunlari soyledi. Bu kisma kadar herkes uygulayabilir maddi bir kulfeti yok diye paylasmak istedim. Bana ekstradan akapuntur uyguladi. Birkac bitkisel ilac verdi. Bagirsak floram icin probiyotik , uykuma yardimci melatonin, birde magnezyum ve d vitamini. Bunlar biraz maliyetli ama diger anlatilanlari yapmadan da hic anlami yok mesela. Ilaclar kullanilamasa bile soyledikleri yardimci olur. Ben cok cektim artik hayat kalitem diye bir sey kalmamisti. Ayrica bir cocugum olunca bu halde duzgun bir annelik yapamam farkindayim. 2 gun oldu 11 de uyuyup 7 de uyaniyorum. Ama dediklerine uyuyorum ben. 2 gundur keyfi nete ilk girisim. Oda bunlari yazmak icin burasi oldu. Ben tam bir internet bagimlisiyim elimden telefon dusmez. Beni en zorlayan kisim bura oldu. Ama kararliyim. Telefondan tum uygulama ve oyunlari sildim, 8 den sonra elime hic almiyorum. Gun icinde toplam 30 dkyi gecmiyor telefonla ugrasmam. Eve gelince surekli kitap okuyorum sadece. Sabah gunes dogunca hemen perdeleri aciyorum ki vucut uyanmasi gerektigini ogrensin. Hava kararinca uyku hava ağarinca uyanma vaktini ogretmeye calisiyorum kendime. Cocuklara uyku egitimi verir gibi. Kendinize karsi sabirli olun lutfen. Umarim faydali olur kizlar. Bunu sadece ceken bilir cok kotu bir sey vucudun biyolojik saatini kaybetmesi.

Çok teşekkür ederim paylaşımınız için. Ben de birkaç aydır uyku problemi çekiyorum. Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım.
Gelişmeleri de yazar mısınız lütfen Hoppa

Kolay gelsin size benimde uykuya dalma yada az uyudugumda huzursuzlugun yok fakat uyanamama gibi bir problemim var.Sanirim kaliteli uyuyamiyorum.

Melatonin uykuya gecis icin mi yoksa uyku kalitesi icin mi.
Birde probiyotik ve melatonin icin ne verdi size.
Ilac ismi vermek yasak mi bilmiyorum. Melatonin uykuya gecis icin verdi. Benim de henuz deliksiz bir uyku evrem olmadi. Ama suan icin tek amacim 11 de yat 7 de kalk surecine alismak

Ilac ismi vermek yasak mi bilmiyorum. Melatonin uykuya gecis icin verdi. Benim de henuz deliksiz bir uyku evrem olmadi. Ama suan icin tek amacim 11 de yat 7 de kalk surecine alismak
Melatonin icin ilac verdiyse soylemenize gerek yok takviye zannettim ben vitamin gibi.
Gecistede sorunum yok benim sabit durunca uyumayi kesfettim :)

X