Ve yolun sonu

whitesneaker

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2017
729
1.124
30
Herkese merhaba,

İşimde çok mutsuzum bunu burada defalarca belirttim. Bugün bir sunumum hiç beğenilmedi ve toplantı sonrası genel müdür yardımcısı direktör ve müdür tarafından çağırıldım. Benim diğer arkadaşlara göre kalibre olarak daha aşağıda kaldığımı, memnuniyetsizliklerini ve artık son radde olduğunu belirtti. Ne eksik ise paylaş tamamlayalım destek olalım dedi. Ben yapamıyorum arkadaşlar. Meslek hayatım boyunca hiç bir amirim ile bu konuşmayı gerçekleştirmedim. Çok ağırıma gitti. Konu işten çıkarılmak değil canıma minnet derim. Konu işimle alakalı bunları duymak. Ve gerçekten çabaladığımı düşünüyorum. Bu arada gmy işini çok iyi bilen gerçek bir profesyonel. Dediklerinde de haklı. Ama ekipte benden daha zayıf olan birileri varken bunları benim duymam çok incitici. Bu konuşmanın benimle olması çok yaralayıcı.
Bana bence konu kendinle sen böyle hissediyorsun dedi. Ve neden mutsuz geliyorsun neden ayakların geri geri gidiyor dedi. Ben de mutsuzum dedim. İş olarak tatminkar değilim dedim. Değiştir bize söyle biz de ne yapılacaksa destek oluruz dedi. Ama işler bu raddeye geldikten sonra devam etmek istemiyorum. Kendimi çok yetersiz hissediyorum.
Müdürüm de ağzını açıp tek kelime etmedi hakkımda. Biz konuşuruz dedi.

Bana düşün sen biraz dediler son olarak.
Muhtemelen çıkarın dersem çıkartılacağım. 6 senedir aralıksız çalışıyorum. Son 1,5 yılı burada olmak üzere çalışıyorum. Eski şirketim de şuan personel arıyor evime 5 dk. Maaşı birkaç bin TL eksik olur ama kafa olarak çok rahat edeceğim bir yer.

Sorum şu ? Bu durumda eski şirketinize ben döneyim der misiniz ? Şuan yıl sonu ve işsizlik maaşı 10600 TL gözüküyor. Şuan bu maaşı almaya başlasam Ocak ayında bu oran değişecek mi ? Yoksa 10 ay boyunca 10600 TL mi kazanacağım ? İşten anlaşmalı şekilde çıkartılmanın kariyer olarak zararı olur mu ?

Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum.

Ocaktan sonra çıkarsanız işsizlik maaşınız o zamana göre olacak değişmediyse. İşsizlik maaşımı kasımda almaya başlamıştım tekrar üzerine bi zam oranı gelmemişti yılbaşından sonra. Bu 6-7 yıl önceydi şimdi nedir bilemem. Bu arada ilk uyarıları ise belki eğitim desteği vs alabilirsiniz üslupları kötü değilse. Bence iş yerinde tavırları iyi olan eleştiriler bizi ilerletir.

Neden önünüzde sadece eski işiniz ve işsizlik gibi iki seçenek koyuyorsunuz?
İş hayatında gözlemlediğim kadarıyla çok parlak olmasa da genel anlamda şirketten memnun olan çalışana elleşmiyorlar. Mutsuzsanız ortam değiştirmek en iyisi olacaktır. Size bir eleştiri sunmuşlar ve siz bunu direkt kabul etmişsiniz. Ben kendimi daha iyi göstereceğim, toparlanacağım diyebilirdiniz. Belli ki siz de gönülsüzsünüz. O yüzden ortamı değiştirmek en iyisi olacaktır.

Yani bence yöneticiniz elinden geleni yapmış. Ben de bir yonetici olarak daha fazla ne yapabilirdim diye düşündüm ama karşımdaki insan adım atmadıktan sonra yöneticinizin yapabileceği başka bir iyilik zaten yok. Bu iste iyi olmadığınızı ve kendinizi geliştirecek enerjiniz olmadığını düşünüyorsanız eski şirketinizle yeni bir pozisyon için gorusun. Ama durumunuzdan bahsetmeden iyi bir pazarlık yapın derim. Şimdi işsizlik maaşı vs düşünmeyin hic, böyle bir olaydan sonra bir de işsizlik sizi iyice rehavete götürür.

Yani bence yöneticiniz elinden geleni yapmış. Ben de bir yonetici olarak daha fazla ne yapabilirdim diye düşündüm ama karşımdaki insan adım atmadıktan sonra yöneticinizin yapabileceği başka bir iyilik zaten yok. Bu iste iyi olmadığınızı ve kendinizi geliştirecek enerjiniz olmadığını düşünüyorsanız eski şirketinizle yeni bir pozisyon için gorusun. Ama durumunuzdan bahsetmeden iyi bir pazarlık yapın derim. Şimdi işsizlik maaşı vs düşünmeyin hic, böyle bir olaydan sonra bir de işsizlik sizi iyice rehavete götürür.
Şöyle ki ben iki görevi birden üstleniyorum. Yetişemiyorum diye daha önce belirttim buna rağmen hala bu görevler bende kaldı. Ve aynı statüde olduğum diğer arkadaşlarıma göre daha fazla yıprandım. Bu düzelmedi.
Bunu çözebilirlerdi çözmediler. Bu çözülmediği için de bahsettikleri işe çok yoğunlaşamadım.

Ocaktan sonra çıkarsanız işsizlik maaşınız o zamana göre olacak değişmediyse. İşsizlik maaşımı kasımda almaya başlamıştım tekrar üzerine bi zam oranı gelmemişti yılbaşından sonra. Bu 6-7 yıl önceydi şimdi nedir bilemem. Bu arada ilk uyarıları ise belki eğitim desteği vs alabilirsiniz üslupları kötü değilse. Bence iş yerinde tavırları iyi olan eleştiriler bizi ilerletir.
Peki ben işten çıkarıldıktan sonra başvurumu Ocak ayı içerisinde yapsam geçerli oluyor mu zamlı maaş ?

Şöyle ki ben iki görevi birden üstleniyorum. Yetişemiyorum diye daha önce belirttim buna rağmen hala bu görevler bende kaldı. Ve aynı statüde olduğum diğer arkadaşlarıma göre daha fazla yıprandım. Bu düzelmedi.
Bunu çözebilirlerdi çözmediler. Bu çözülmediği için de bahsettikleri işe çok yoğunlaşamadım.
Yani bunun birkaç sebebi olabilir. İlki gerçekten yöneticiniz hiç işini bilmiyordur(bu tipleri gördüğün anda anlarsın ama). Diğeri sizi gözden çıkarmış olabilirler, diğer elemanlar kaçıp gitmesin diye siz de hazır burdayken tüm yükü size vermişlerdir, işleri bitince memnun kalmadık diyip rahatça işten çıkaracaklar hatta daha güzeli kendiniz işten çıkıp tazminat da almazsınız(onlar için güzel bir secenek) , ya da sizin bilmediğiniz özel bir sebepten bu is size verilmiştir. Bu noktada sizin için ne yapabilirim diyen kişiye bana verilen is yükü yanlış, bu çalışmamı etkiliyor, bunu çözersiniz düzeleceğim gibi bir cevap vermeden düzeltme şansınız yok. Adam size sormuş, yapmanız gereken bu açıklamayı yapmak. Ama bence siz bir an önce eski isinize ve konfor alanınıza dönün. Yeni alanlar herkese uygun değil, kimisi sürekli yeni şeyler denemekten hoşlanır kimisi de alışık olduğu işi yapıp onu mükemmel yapmaktan hoşlanır. Ben de yeni istense alışık olduğum işi yapmayı sevenlerdenim mesela anlıyorum o yüzden.

Adamlar memnun değiliz diyerek çıkışınızı vermemiş, ne gerekiyorsa yapalım, neden mutsuzsun demişler. O an sorulduğunda 2 işi aynı anda yaptığım için ikisine de tam olarak odaklanamıyorum dediniz mi? Ya da daha önce dedim ama herhangi bir şey yapmadılar dediğiniz kısımda açıkça söylediğinizden emin misiniz? Şu sebeple soruyorum. Bazen elden gelen bir şey olmuyor, bizde işten çıkışlar olmuştu dolayısıyla ekipteki birkaç kişinin shiftini değiştirmiştim. Ekipte hafta sonu çalışmak isteyen kimse yok, anlayabiliyorum da ama yeni birini almak için bütçemiz de yoktu. Hafta sonuna çektiğim kişiye 3 ayda 1 shiftleri değiştireceğimi, elimden geleni yaptığımı ama patronun yeni birini almaya yanaşmadığını söyledim. Tamam ben biliyorum sen uğraşmışsındır, sorun değil dedi 2 hafta sonra çıkışını istedi mutsuzum mutsuz olduğumu da söyledim diye. Halbuki söylememişti, ben kabul ettiğini ve 3 ay da olsa buna razı olduğunu düşünürken o baya dertlenmiş ağlamış işten çıkmak istemiş. Çıktı da ama gittiği yerde mutlu olamamış maalesef benzer durumdaydınız eski sorularınızı okuyunca o gelmişti aklıma. Ya da elinizdeki işlerden, size verilen görevlerden en önemlilerini değil ama elinizi oyalayan diğerlerini başka birine verebilirler mi o şekilde konuştunuz mu

Brutun yüzde 40 i alınır issizlik maasi hesaplanirken (ortalama) dolayısıyla çıkıştaki maaş bağlanır. Basvuru tarihinden sonra der istediginiz zaman basvurabilirsiniz ama siz aralikta cikarsaniz ocak zammi zaten olmazAma kesin bilgi alo 170. Eski isyerinize sorun tabi işten çıkarılmak kötü değil anlaşamadık dersiniz ayrıca kimlerle ne görüşme yapılıyor bilemezsiniz belki diğerlerine de söylenmiştir. Ama bana kurumsallık olarak çok iyi sinyaller verdiler yardımcı olmak sizin eski performansınızı yakalamanizi istiyorlar

Brutun yüzde 40 i alınır issizlik maasi hesaplanirken (ortalama) dolayısıyla çıkıştaki maaş bağlanır. Basvuru tarihinden sonra der istediginiz zaman basvurabilirsiniz ama siz aralikta cikarsaniz ocak zammi zaten olmazAma kesin bilgi alo 170. Eski isyerinize sorun tabi işten çıkarılmak kötü değil anlaşamadık dersiniz ayrıca kimlerle ne görüşme yapılıyor bilemezsiniz belki diğerlerine de söylenmiştir. Ama bana kurumsallık olarak çok iyi sinyaller verdiler yardımcı olmak sizin eski performansınızı yakalamanizi istiyorlar
Bende aynen katılıyorum aralık ayında çıkış verirlerse yine zamlı alamazsınız sizin işsizlik maaşı başvuru tarihini değilde işten çıkarılma tarihiniz önemli. Ama şu zor ortamda bence sorunun kaynağını karşılıklı bulup daha yüksek performansla işinize devam edin kestirip atmayın derim. Az önce bazı şeylerin fiyayına baktım şok oldum resmen bu fiyatları yrniyıldan sonra dahada artacak gözüm korktu vallahi

Herkese merhaba,

İşimde çok mutsuzum bunu burada defalarca belirttim. Bugün bir sunumum hiç beğenilmedi ve toplantı sonrası genel müdür yardımcısı direktör ve müdür tarafından çağırıldım. Benim diğer arkadaşlara göre kalibre olarak daha aşağıda kaldığımı, memnuniyetsizliklerini ve artık son radde olduğunu belirtti. Ne eksik ise paylaş tamamlayalım destek olalım dedi. Ben yapamıyorum arkadaşlar. Meslek hayatım boyunca hiç bir amirim ile bu konuşmayı gerçekleştirmedim. Çok ağırıma gitti. Konu işten çıkarılmak değil canıma minnet derim. Konu işimle alakalı bunları duymak. Ve gerçekten çabaladığımı düşünüyorum. Bu arada gmy işini çok iyi bilen gerçek bir profesyonel. Dediklerinde de haklı. Ama ekipte benden daha zayıf olan birileri varken bunları benim duymam çok incitici. Bu konuşmanın benimle olması çok yaralayıcı.
Bana bence konu kendinle sen böyle hissediyorsun dedi. Ve neden mutsuz geliyorsun neden ayakların geri geri gidiyor dedi. Ben de mutsuzum dedim. İş olarak tatminkar değilim dedim. Değiştir bize söyle biz de ne yapılacaksa destek oluruz dedi. Ama işler bu raddeye geldikten sonra devam etmek istemiyorum. Kendimi çok yetersiz hissediyorum.

Muhtemelen çıkarın dersem çıkartılacağım. 6 senedir aralıksız çalışıyorum. Son 1,5 yılı burada olmak üzere çalışıyorum. Eski şirketim de şuan personel arıyor evime 5 dk. Maaşı birkaç bin TL eksik olur ama kafa olarak çok rahat edeceğim bir yer.

Sorum şu ? Bu durumda eski şirketinize ben döneyim der misiniz ? Şuan yıl sonu ve işsizlik maaşı 10600 TL gözüküyor. Şuan bu maaşı almaya başlasam Ocak ayında bu oran değişecek mi ? Yoksa 10 ay boyunca 10600 TL mi kazanacağım ? İşten anlaşmalı şekilde çıkartılmanın kariyer olarak zararı olur mu ?

Yol masrafi zaten 1, 2 bin tutuyor eski işyerine geç bence. İşsizlik maaşı şuan için iyi görünüyor ama 6 ay sonra iş bulabilecek misin ? O da var. Eski isyerin seni beklemeyecek sonuçta 6 ay yeni bir iş bulmak da zor olabilir.

Bu şekilde ifade edebilirdiniz kendinizi.

Herkese merhaba,

Bir senedir bu minvalde konular açıp fikirler alıyor ama uygulamıyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam evlilik tazminatınızı da yaktınız bu bir türlü karar verememeniz yüzünden! Ben de böyle kanser bir yerden çıktım ve işsizim iki senedir ama şu yaşadığınız dramı yaşamadım kafam rahat etti. Şu an tek derdim tek maaşla zorlanmak ama olmayan yeri de zorlamadım sizin gibi. Bu kaçıncı iş konunuz halen de soru işaretleriniz var. Bu kaosu seviyor olabilir misiniz?

Bir senedir bu minvalde konular açıp fikirler alıyor ama uygulamıyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam evlilik tazminatınızı da yaktınız bu bir türlü karar verememeniz yüzünden! Ben de böyle kanser bir yerden çıktım ve işsizim iki senedir ama şu yaşadığınız dramı yaşamadım kafam rahat etti. Şu an tek derdim tek maaşla zorlanmak ama olmayan yeri de zorlamadım sizin gibi. Bu kaçıncı iş konunuz halen de soru işaretleriniz var. Bu kaosu seviyor olabilir misiniz?
Bu kaos beni çok yıpratıyor. Bana kalsa o an çıkardım fakat tam o dönem çok yüklü bir borcun altına girmek durumunda kaldık. Şuan eşimle benim maaşım bile toparlamaya yetmiyor ve bu süreç 1-2 yıl boyunca böyle devam edecek. Evlilik tazminatını da iş bulamadığım İçin yaktım .
Bu kaosa katlanmamak için onlarca iş görüşmesi yaptım. İş aradım deli gibi. Ama kısmet olmadı. Şimdi beni çıkartın desem çıkartırlar muhtemelen işsizlik maaşı seçeneğim de olur. Yoksa basıp gitmeyi çok istedim.
Kira ve araba derdimiz yoktu önceden o zaman tek maaşa düşmek sorun yaratmayabilirdi. Şimdi yüklü bir borcun altına girdik o nedenle iki maaş zor çeviriyor evi.

X