Veli -öğrenci sorunu(öğretmen arkadaşlar ve konuya hakim anneler bakabilir mi)

olayı halletmeye çalışmışsınız ama belli ki sizden çıkmış artık idare rehberlik olayı çözemiyorsa disiplin son çare üzülmeyin çoçuğunda bir suçu yok aslında ailede şiddet olunca çoçuklar farklı tepkiler farklı tarzlarda insanlar olarak karşımıza çıkabiliyorlar oyun hamuru gibi şuan onlar

Benim arkadaşım rehber öğretmen, o bir öğrencisini anlatmıştı, çocuğun sorunu ile ilgili çocuğa sorumluluk veriyor. Çocuğu çağırıp bu görevi senin yapmanı istiyorum, başaracağından eminim. Sınıfta arkadaşlarımıza nasıl davranmamız gerektiği, konuşmalarımızda dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir vs bununla ilgili bir araştırma yapıp sınıfta sunum yapacaksın diye. Mesela onun öğrencileri diğer öğrencilerle dalga geçiyorlardı o o konuyu vermişti.
Bir de siz daha iyi bilirsiniz ki bu çocuklar iyi yada kötü ilgi çekmeye çalışıyor onu görmezden gelin, öğrenciler de öyle yapsın. Yada toplaşıp dövsünler. Daha ne diyim bütün çocuklar şikayetçiyse.
Bu çocuktan bir tane yok ki,hangi birine görev vereyim.O dediğini yöntemler gerçek hayatta uygulanmıyor.

olayı halletmeye çalışmışsınız ama belli ki sizden çıkmış artık idare rehberlik olayı çözemiyorsa disiplin son çare üzülmeyin çoçuğunda bir suçu yok aslında ailede şiddet olunca çoçuklar farklı tepkiler farklı tarzlarda insanlar olarak karşımıza çıkabiliyorlar oyun hamuru gibi şuan onlar
Öğretmen olarak bir seçim yapmak zorunda kalmak çok zor.Maalesef çocuğu gözden çıkardım.Çünkü değiştiremedim.

Ne kadar yanlış bir hareket. Seviye sınıfları her zaman öğrenci başarısını desteklemez, hatta çoğu zaman fazla özgüvenden çocukların rekabet duygusu düşer ve zarar görürler
Valla ben de söyledim ama dinleyen olmadı. Caliskanlardan oluşan sınıf olursa hepsi ders çalışmaya motive olurmuş.

Merhaba arkadaşlar,
Yaramaz,anormal düzeyde küfreden(kişiye özel),sorun çözme becerisi gelişmemiş öğrencim var.
Bu öğrenciminin böyle olması ailesi ike alakalı.Anne çocuğuna küfreder,döver,çocuğunu aşağılar,ve erkeklik gururuyla oynar.Bunlara tesadüfen şahit oldum ve diğer velilerden de duydum.
Şahit olmasam da böyle olduğunu anlamak zor değil.

Bütün sınıf çok çektik.Ve ben bu çocuk için elimden geleni yaptım.rehberlik,veli görğşme,sinema ve yemek,birebir vakit ge
İrme,konuşma...Sorunlar bir kaç gün düzelse de artarak devam etti.
Yine bir gün bir öğrencim(uslu) bilmem kaçıncı küfürden sonra velilerin gözü önünde sinir krizi geçirdi.Çocuğu havada tuttuk..
Haylaz çocuğun velisi hiç bir tepki vermediği gibi bir de idareye gitmiş,çocuğuma zorbalık yapıyorlar diye.
Bu olaylar üzerine idareye gittim ve durumla başa çıkamayacak kdar yorulduğumu söyledim.Onlara devrettim sorunu.
Veli ertesi gün,x’in kaydını aldırıyorum başka bir okula,yarın son günü diye mesaj attı.
Yalan yok ,çok sevindim.
Ertesi gün vedalaştık çocukla,akşamına aradı.
Biz x’i cezalandırdık,ortada böyle nir şey yok deniyoruz dedi.
Bu arada velilere de aldırdım ,hakkınızı helal edin demiş.
Sonra çocuk veda töreninden sonra geldi jiç bir şey yok gibi.Geldiği gibi de olaylar.
Dışarda da veliler sorunca arkadaşlar x’i deniyorlarmış,ceza vermişler dedim.
Veliler sinirlendi.
Kadına saydırmışlar.Kadın beni yalanlamış.Ben tatile kadar devam etsin diye gönderiyorum demiş falan filan..(o zaman niye yarın son günü dediniz)Bilmem kaçıncı kez idarede.
İdare seneyi senin veliyle kapattık hocam diyor..
Kadın bana saçma sapan mesajlar atıyor,ve kayıt alınmamış.
Arkadaşlar ben bu velinin yüzünü bile görmek istemiyorum.Yoruldum artık.
Çocuk için elimden geleni yaptım ama yaramaz olan kendisi..
Dahası var ama vaktinizi almayayım.
Veli de çocuğuny aldırcak cesaret de yok..
Çocuğa karşı da tahammülüm kalmadı.
Çok mutsuz ve sinirliyim,ve bu durumum işime karşı motivasyonumu düşürüyor..
Nasıl sıyrılcam bu işin içinden,ve bu veliye karşı yüreğimin soğuması şçin ne yapmalıyım?
İdareye hiç şaşırmadım koltuklarından kalkmasinlar yeter ki...

Merhaba arkadaşlar,
Yaramaz,anormal düzeyde küfreden(kişiye özel),sorun çözme becerisi gelişmemiş öğrencim var.
Bu öğrenciminin böyle olması ailesi ike alakalı.Anne çocuğuna küfreder,döver,çocuğunu aşağılar,ve erkeklik gururuyla oynar.Bunlara tesadüfen şahit oldum ve diğer velilerden de duydum.
Şahit olmasam da böyle olduğunu anlamak zor değil.

Bütün sınıf çok çektik.Ve ben bu çocuk için elimden geleni yaptım.rehberlik,veli görğşme,sinema ve yemek,birebir vakit ge
İrme,konuşma...Sorunlar bir kaç gün düzelse de artarak devam etti.
Yine bir gün bir öğrencim(uslu) bilmem kaçıncı küfürden sonra velilerin gözü önünde sinir krizi geçirdi.Çocuğu havada tuttuk..
Haylaz çocuğun velisi hiç bir tepki vermediği gibi bir de idareye gitmiş,çocuğuma zorbalık yapıyorlar diye.
Bu olaylar üzerine idareye gittim ve durumla başa çıkamayacak kdar yorulduğumu söyledim.Onlara devrettim sorunu.
Veli ertesi gün,x’in kaydını aldırıyorum başka bir okula,yarın son günü diye mesaj attı.
Yalan yok ,çok sevindim.
Ertesi gün vedalaştık çocukla,akşamına aradı.
Biz x’i cezalandırdık,ortada böyle nir şey yok deniyoruz dedi.
Bu arada velilere de aldırdım ,hakkınızı helal edin demiş.
Sonra çocuk veda töreninden sonra geldi jiç bir şey yok gibi.Geldiği gibi de olaylar.
Dışarda da veliler sorunca arkadaşlar x’i deniyorlarmış,ceza vermişler dedim.
Veliler sinirlendi.
Kadına saydırmışlar.Kadın beni yalanlamış.Ben tatile kadar devam etsin diye gönderiyorum demiş falan filan..(o zaman niye yarın son günü dediniz)Bilmem kaçıncı kez idarede.
İdare seneyi senin veliyle kapattık hocam diyor..
Kadın bana saçma sapan mesajlar atıyor,ve kayıt alınmamış.
Arkadaşlar ben bu velinin yüzünü bile görmek istemiyorum.Yoruldum artık.
Çocuk için elimden geleni yaptım ama yaramaz olan kendisi..
Dahası var ama vaktinizi almayayım.
Veli de çocuğuny aldırcak cesaret de yok..
Çocuğa karşı da tahammülüm kalmadı.
Çok mutsuz ve sinirliyim,ve bu durumum işime karşı motivasyonumu düşürüyor..
Nasıl sıyrılcam bu işin içinden,ve bu veliye karşı yüreğimin soğuması şçin ne yapmalıyım?
Hocam yanlış anlamayın ama neden yasal yollarla gitmiyorsunuz, hatta hakkınız olan hatta kullanmadığınızda sizin suçlu olacağınız yasal yollar. Ortada ihmal, hatta istismar var, çocuğa küfür, dayak vb. şeyler olduğunda bu durum aile sosyal politikalar bakanlığına, emniyete bildirilir. Öğretmen bunu bilip bildirmezse ilk suçlama yardım-yataklık, delil karartma diye listesine eklenir.
Lütfen derhal yasal olarak yapmanız gerekenleri yapın, aile doğurmuş ama eğitemiyorsa devlet bir el atsın. Hiç bir şey olmasa bile o işlem sürecinin gerginliği, korkusu veliye yetecektir.

Neyse ki bu dönem bitti say, bir dönem sonra mezun ediyorsun. İdare etmenden başka çare göremedim. Bu saatten sonra değişmez. Rehber öğretmen ailenin çocuğa karşı davranışlarının ve çocuğun okulda bu durumu yansıtmasının kanunen suç olduğunu ve böyle devam ederse şikayetçi olunacağına inandırsa bu sorun çözülür ama nerde öyle pdr😒
bunu sınıf öğretmeninin çoktan yapmış olması gerekiyordu. İlk olayı öğrenen bildirmekle yükümlüdür.

Çocuğun ailesini idareyle konuşup aile ve sosyal p. bakanlığına şikayet falan edemiyor musunuz? İşleyiş nasıl bilmiyorum da çocuğun da pedagog yardımı alması lazım. Sanki okul öğretmenlerini aşan bir durum var.

Valla ben de söyledim ama dinleyen olmadı. Caliskanlardan oluşan sınıf olursa hepsi ders çalışmaya motive olurmuş.
O sınıf çocukları çok mutsuz oluyor.Okul gezisine gitmiştik,üç sınıfa bir otobüs vermişler.Seviye sınıfı da vardı.
Müzik açtık çocuklr eğlensin diye ,iki sınıf eğlenirken seviye sınıfı boş boş pencereyi seyretmişti.

Çocuğun ailesini idareyle konuşup aile ve sosyal p. bakanlığına şikayet falan edemiyor musunuz? İşleyiş nasıl bilmiyorum da çocuğun da pedagog yardımı alması lazım. Sanki okul öğretmenlerini aşan bir durum var.
Birincisi kanıt lazım.
İdare destek olmuyor .

10 yaşındaki çocuğun ne erkeklik gururu onu anlamadım.
Siz bir öğretmen olarak çocuğun ev içinde ihmal edildiğini, hakarete ve küfüre maruz kaldığını gerekli yerlere bildirdiniz mi?
Rehberlik servisi ile görüştünüz mü?
Ortada bir çocuğun ihmali var, sizin de kamu görevlisi olarak yapmanız gereken şeyler var. Öncelikle onları yerine getirin.
Harika sorular bakalım size cevap gelecek mi? Zira bende yazdım ama cevap gelmedi.

Harika sorular bakalım size cevap gelecek mi? Zira bende yazdım ama cevap gelmedi.
İlginç bir biçimde, çocuk istismarını bildirmesi gerektiğini dört koldan yazdığımız hâlde, cevap vermiyor. Okul idaresi epey sindirmiş konu sahibini. Öğretmen adım attıktan ve kararlı durduktan sonra idare desteklemek zorunda. Böyle pasif kalamaz öğretmen! Tek bir öğrenciyi bile harcama hakkımız yok bizim! Ömür boyu vicdan azabı çekersiniz. Akran zorbalığını takmayan bir müdürüm vardı. Veli toplantısında “Bu sınıfta bazı öğrenciler diğer bazı öğrencilere akran zorbalığı yapıyor. Bu çok ciddi bir durum. Hepimiz sorumluyuz. Amerika’da bir kız öğrenci, kendisine uygulanan zorbalık sonucu intihar etti.” şeklinde konuştum. Veliler toplantı çıkışı müdüre koşmuşlar. “Hadi benim çocuğumsa zorbalığa uğrayan? Hadi intihar ederse?” diye. Müdür beni çağırdı ve böyle bir konuşma yapıp yapmadığımı sordu. (Ben lisede öğretmenim, üstelik o sınıfın rehber öğretmeni bile değildim, sadece edebiyat derslerine giriyordum.) Ben de “Evet, herkesin işin ciddiyetini kavraması ve çocukların bu yardım çığlıklarına karşılık vermesi gerekiyor. Üzerime düşeni yaptım. Siz de yapın.” dedim. Müdür hiçbir şey diyemedi. Sonrasında velilerin baskısıyla hep birlikte oturup planlamalar yaptılar; görüşmeler, psikologlar vb. derken sorun çözüldü. Bir öğretmenin cesur olması gerekiyor. Yok öyle “öğrenci çok yaramaz, ailesi takmıyor, yapmadığım şey kalmadı, diğer öğrencilerimin selameti için o öğrenciyi maalesef gözden çıkaracağım” minvalinde düşünceler! Öğretmen uğraşır sonuna kadar. Çözer sorunu. İdareye, öğrencilere, velilere rağmen gerekirse…

diğer veliler şikayetçi değil mi bu çocuktan ?
sonuçta arkadaşlarına da kötü davranıyordur bu böyle
benim zamanımda ilkokulda sınıfta birkaç baş belası vardı böyle
sataştığı öğrencilerin velileri şikayet ediyordu öğretmene
öğretmen de idareye aktarıyordu falan
o çocuklar sınıfımızdan gitmiş miydi o kısmı hatırlamıyorum
ama bi şikayet yumağı vardı yani ondan eminim

İlginç bir biçimde, çocuk istismarını bildirmesi gerektiğini dört koldan yazdığımız hâlde, cevap vermiyor. Okul idaresi epey sindirmiş konu sahibini. Öğretmen adım attıktan ve kararlı durduktan sonra idare desteklemek zorunda. Böyle pasif kalamaz öğretmen! Tek bir öğrenciyi bile harcama hakkımız yok bizim! Ömür boyu vicdan azabı çekersiniz. Akran zorbalığını takmayan bir müdürüm vardı. Veli toplantısında “Bu sınıfta bazı öğrenciler diğer bazı öğrencilere akran zorbalığı yapıyor. Bu çok ciddi bir durum. Hepimiz sorumluyuz. Amerika’da bir kız öğrenci, kendisine uygulanan zorbalık sonucu intihar etti.” şeklinde konuştum. Veliler toplantı çıkışı müdüre koşmuşlar. “Hadi benim çocuğumsa zorbalığa uğrayan? Hadi intihar ederse?” diye. Müdür beni çağırdı ve böyle bir konuşma yapıp yapmadığımı sordu. (Ben lisede öğretmenim, üstelik o sınıfın rehber öğretmeni bile değildim, sadece edebiyat derslerine giriyordum.) Ben de “Evet, herkesin işin ciddiyetini kavraması ve çocukların bu yardım çığlıklarına karşılık vermesi gerekiyor. Üzerime düşeni yaptım. Siz de yapın.” dedim. Müdür hiçbir şey diyemedi. Sonrasında velilerin baskısıyla hep birlikte oturup planlamalar yaptılar; görüşmeler, psikologlar vb. derken sorun çözüldü. Bir öğretmenin cesur olması gerekiyor. Yok öyle “öğrenci çok yaramaz, ailesi takmıyor, yapmadığım şey kalmadı, diğer öğrencilerimin selameti için o öğrenciyi maalesef gözden çıkaracağım” minvalinde düşünceler! Öğretmen uğraşır sonuna kadar. Çözer sorunu. İdareye, öğrencilere, velilere rağmen gerekirse…
Size kolaylıklar dilerim,benim için söylediğiniz kadar kolay olmuyor her şey.

diğer veliler şikayetçi değil mi bu çocuktan ?
sonuçta arkadaşlarına da kötü davranıyordur bu böyle
benim zamanımda ilkokulda sınıfta birkaç baş belası vardı böyle
sataştığı öğrencilerin velileri şikayet ediyordu öğretmene
öğretmen de idareye aktarıyordu falan
o çocuklar sınıfımızdan gitmiş miydi o kısmı hatırlamıyorum
ama bi şikayet yumağı vardı yani ondan eminim
idare için her şey yolunda,bir küfür mü sorun diyor,
Bakanlığa bildirsem ,ardında arkasında neler olacak bilmiyorum.
Daha önce yaptım böyle bir şey çünkü.
Sonuçsuz kalmıştı.
Kardeşimün üç öğrencisi sosyal hizmetlerden geliyor,iyi durumda olmadıklarını biliyorum.

Hocam kanıt falan lazım değil. İdareninde destek olmasına gerek yok. Yukarıda detaylı yazdım okuyun lütfen. Kanıtı emniyet arar bulur, öğretmen değil.
Böyle söylüyorsunuz da ben emniyete de güvenmiyorum.
Çocuk aramış bir gün,gelin beni kurtarın diye,emniyet gelmiş,aileyle konuşmuş ve geri gitmiş.

Benim için emniyeti aramak zor değil ama böyle bir durumla karşılaştığımda ailenin başıma bela olmasında korkuyorum açıkçası.
Normal değiller.Eve başka şeyler için de pılis geliyormuş.

X