Ver Elini Hayat'in muhterem gunlugu :)

VerEliniHayat

Üye
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2012
60
0
5 aralik 2012
Merhaba sevgili gunlugum ve gunlugumu tesadufen(aslinda tesaduf yoktur da lafin gelisi iste)) okuyacak degerli arkadaslarim,dert ortaklarim.
Ben 21 yasinda , gorunum olarak 30lu yaslarda gorunen,bir yani 5 yasinda, bir yani 50-60 yasinda olan biriyim. Su an oyle bir hal icerisindeyim ki yazarken agliyorum demek isterdim, cunki aglasam hic olmazsa rahatlayacagimm. Ama aglayamiyorum bile.
Cok kotuyum gunlugum. Sen de olmasan nasil olurdu bilemiyorum. Cunki haykirarak aglamak istiyorum ama aglayamiyorum bile. Kendimden tiksiniyorum. Midem bulaniyor. Neden mi? Cunki iradesiz, nefsine yenik dusen biriyim. Nerden baslayacagimi bilmiyorum, ama galiba baslamis bulundum. Belki burani okuyanlar olabilir, kendine saygi duymayan biri degilimdir aslinda. Ama bugun gercekten kendimden tiksindim, kendim kendimin midesini bulandirdim. Niye mi? Yazdigim basliktan da az cok belli oluyordur. Nerden baslasam ki annatmaya.. once kendimi tanitayim azicik.
Ben 21 yasinda, 164 ( su an 162 falandir) boyunda, gun itibariyle 74 kilo olan, nefsine yenik dusen bir universite ogrencisiyim.( belki gunlugumu okuyanlar olacaktir, kilosu bana kiyasla cok daha fazla olanlar, 120-130lu kilolarda olan arkadaslarimiz icin kilom cok gelmeyebilir, ama sagligimi da asiri etkiledigi icin hic abartmadan yaziyorum asagidakileri)
15-16 yasima kadar zayif-normal kategorisindeyken, universiteye hazirlik doneminde duzensiz beslenme + duzensiz uyku + hareketsizlik sayesinde kilom artmaya basladi. Onceleri buna pek onem vermiyordum. Universiteyi kazandim, ama universiteyle beraber bir cok saglik problemi de kazandim bonus olarak.bunlardan beni en cok rahatsiz edenler – bas agrilari, kabizlik, kilolar vs. Sonra kiloma pek dikkat etmedim, yalnis diyetler sayesinde de kilo almaya devam ettim. Kilo alma sebep olan en buyuk sey ekmek tutkum. Gunlerce yemek yemesem bile gun boyunca tek basina ekmek kizartip yiyebilme kapasitesine(!) sahip biriydim, ki hala oyleyim. Iste oyle boyle derken kilom git gide artmaya basladi, 3 sene boyunca 65-69 arasinda oynadi durdu. Tabi bu sure zarfinda 2-3 gunluk sagliksiz zayiflama deneyimlerim de buyuk katkida bulundu. + kabizlik sorunum :KK43: eger kabizlik sorunu varsa kilo verme sureciniz 1e 100 kat daha zorlasir. 2-3 gun icinde ac dolasdigim halde kilom tartida fazla cikinca moralim bozuluyordu ve daha cok yemege saldiriyordum. En son tartida 71 rakamini gorunce 2011 nisan ayinda sok oldum. Cunki hic o kiloya cikmamistim hayatimda. Kiloluyum deyince de etrafdakiler yok ya fazla kilon yok diyorlardi onceleri. Siz siz olun asla kanmayin etrafinizdakilere. Oyle diyen insanlar bi sure sonra sizin kilonuzu hedef alip kirici olmaya basliyorlar farketmeden. Iste 71i gorunce kilo vermem gerek diye dusundum ve bu defa hedef falan koymadim bi rakam olarak. Olculerimi falan aldim detayli, boyun cevresinden tutun, kol,bilek, gogus, bel, gobek, basen, balder cevresine kdr hepsini bi deftere yazdim/Cunki her defasinda diyete veya ac kalmaya diyelim suna, baslamadan once cok buyuk hedefler koyuyordum onume. Ve hesap yapiyordum iste aya 5 kilo verirsem 2 ay sonra su kiloya inmis olurum diye. Ama bu defa onu yapmadim ve daha dikkatli beslenmeye basladim.En buyuk eksigimin sabahlari kahvalti yapmamak , yapsam bile biskuvi , kek tarzi seyler yemek oldugunu gordum. Tabi hareketsizlik, uyku duzensizligi bunlari demiyorum bile./ Universitenin yeni insa edilen binasinda yeni yemekhane acmislardi, cok guzeldi, $Ik bir restorandi adeta 12. katta , manzarali :) sabahin korunde 9-10 arasi kizlarla gidiyordum oraya, yemek yiyorduk inanirmisiniz. Bildiginiz yemek. Pilav, makarna, kofte, dolma vs :KK70: Tabi kizlar daha hafif besleniyordu, ama kuzenimle ben tepsiyi yemekle dolduruyorduk, ekmek de 1-2 dilim yiyordum. Gun icinde yiyeceklerimi en gec saat 12ye kdr yemis oluyordum. Bol su iciyordum ve eve donerken 1-2 durak erken inip otobusden yurumeye baslamistim. Oglen ve aksam 6ya kdr yogurt yiyordum. Ama oyle boyle degil. Bazi gunler yalnizca yogurt yiyordum kaselerce. Yogurt tutkusu bas kaldirmisti icimde adeta :) aksamlari da form cayi iciyordum 2 fincan ve kinderin 2 tane cikolatasindan, murdum erigi, kayisi yiyordum yaninda bagirsaklar icin. Ve normalde her sabah, oglen , aksam, gece tartilan ben nasil olduysa 1- 1bucuk ay hic tartilmadim o sirada. Bi gun aaa bayadir tartilmiyorum dusuncesiyle ciktim tartiya, 68 rakamini tartida gordunce inanamadim, bikac kere indim ciktim indim ciktim yalnislik var bu iste diye :))) ama yok. Gercekten kilo vermistim. Sasirdim buna, cunki sabahlari gercekten cok yiyordum kocaman kocaman tabaklari bitiriyordum. Buna ragmen kilo vermisim. Halbuki ac veya yarimac dolastigim gunlerde degil kilo vermek, kilo aliyordum ve bu da hemen pes etmeme sebep oluyordu. Iste 68i gorunce beni cok motive etti bu, bu kdr yememe ragmen kilo veriyorsam biraz kisarsam daha iyi olur dedim. Ictigim suyu artirdim, 2.5-3ltye kdr cikiyordum hatta. Yurume mesafesini de git gide artirdim, 3-4 durak erken ineyim derken 1 ay sonra bi baktim eve yuruyerek donuyordum universiteden. Yaklasik 40-45 dklik yol :) bollasan pantolonlarimi, etrafdan aaaa ne kdr zayiflamissin sozlerini duyunca daha da motive oluyordum. Iste oyle boyle derken 64-65li kiloya dustum yavas yavas acele etmeden. Sonra hem kilo vermem zorlasti, hem yaz tatilinde malum uyku duzenim degisti, oglene yakin uyanmaya basladim, yemek saatlerim daha gece kaydi o yuzden, bi de ramazan sebebiyle 64-65li kilolarda kaldim 2 ay falan. Eylul 2011de kuzenimin dugunu vardi, biraz dans kursuna gitdim 10 gun falan, orda da baya terliyordum, kilomda bi degisiklik olmuyordu pek ama goruntu olarak cooook incelmistim. Normalde zaten oldugumdan 4-5 kilo zayif gosteren biriydim. 65 kiloyum derken kimse inanmiyordu. Iste eylulde kuzenimin dugunune gittigimde gercekten muhtesem gorunuyordum ( mutevaziliktan uzak olsa da :)) tabi bunu o zmnlar pek farketmesen de o resimlere baktikca ahhhh ahhhh diyorum :) hatta dugunde beni baya begenenler olmustu, kismetlerim asip tasiyordu resmen. Ama tabi ben henuz 20 yasimda oldugum icin hiccc dusunmuyorduk bile. Annem daha benim kizim cocuk diyordu soranlara :KK70: dugunden1 hafta sonra yillaaaaarrin ardindan tartida 63 rakamini gordum bi kac gun. 63.4 :) O kdr mutluydum ki annatamam :) bi de hep bana oyle geliyordu ki, zayiflasam bile bacaklarim kalin kalacak, ama yok oyle bir sey :)))) zayiflayinca her yerden gidiyor. Ama tabi yaglarin en cok oldugu bolge daha yavas zayifliyor digger yerlere gore. Ama baya inceliyor :) ama bu sure zarfinda yemegime cok cok dikkat ediyordum, cunki zaten kilo vermem cok zorlasmisti. Gun icinde biraz abartsam bile ( fazla abartamiyordum, cunki midem epey kuculmustu) asla ve asla aksam 6den sonra bir sey yemiyordum.Altin kuralim buydu. Artik cayin yaninda cikolata, kayisi falan da yemiyordum aksamlari..
Sonra ne mi oldu. Yatay gecisle baska bir universiteye gectim, istanbula geldim, ailemden ayri.ekim ayinda geldigimiz icin yurtlar hepsi doluydu, biz de kira aramaya basladik. Aksamlara kdr ev bakiyorduk, ee mecburen aksam 8-9 hatta 10 gibi yemek yiyorduk disarida restoranlarda falan. Ilk gunler bayaaa direniyordum hayir ben ac degilim diye hafif gecistirmeye calisiyordum, ama sonra agzim acildi, bi sure oyle devam etti. Ev buldukdan sonra da artik midem aksamlari yemeye alismisti.( malesef boyle nankor bi durum var, bir kac gun abarttin mi artik engel olamiyorsun. Devami geliyor. Cook guclu bir irade lazim engel olmak icin. O da bende ne arar )Ha bi dee baklava tutkum bas kaldirmisti. Gun icinde 6-8 adet baklava yiyordum. Evi de fakultenin 5 dk uzakliginda tuttugumuz icin hareket de sifirdi. Uyku duzensizligini zaten demiyorum. O hep var. Ve baya uzun sure de olucak. Cunki ben en cok gece ders calisiyorum. Sabah 5-6lara kdr. Bi de yeni evimde tarti olmadigi icin 1 bucuk-2 ay kdr tartilmadim. Geldigimizden 10 gun kdr sonra kuzenime gitmistik, orda tarti vardi, oglen saatlerinde tartilmama ragmen 66 kilo cikmistim, ohh neyse cok almamisim o kdr yememe ragmen deyip devam ettim ayni sekilde yemeye .surekli durum, ekmek arasi doner, pizza, baklava vs yedim :KK43: iste 2 ay sonra tarti aldim 70,9yi tartida gordumm ve sok oldum. Kendi cabalarimla gene zayiflamaya calistim, ama artik midem buyumustu. Cok zor oldu. Karatay kitabini aldim, 2012 ocak 1 tarihinden itibaren uygulamaya basladim, 70.8 kiloyla basladim.Yazdim bi deftere her gun kac kilo oldugumu. 15 ocak tarihinde 67,3 olmusum. Ac kalmiyordum, tami tamina uymasam da karatay diyetine, uygulamaya calisiyordum. 2 haftaya 3.5 kilo vermisim yaniii. Ama malesef her sabah( hatta gunde bi kac kere) tartilma aliskanligim yuzunden 3 gun kilomun takilip kalmasi ve bi kac yuz gram fazla gostermesi yuzunden bozdum gene pizza falan yemeye basladim. Iste o gun bugundur gene zayiflama cirpinislarim olsa bile kilo almaya devam ettim. Bu sene (2012) ramazanda da asiri yemeye basladim. Normalde ben sahur yapmazdim eski yillarda o yuzden cok kilo almiyordum. Ama bu sene gun icinde acikirim bozarim falan korkusuyla sahurda abartarak yedim :KK43: ramazan sonunda hayatimda hic gormedigim 72 rakamini gormeye basladim. O gun bugundur ayin bir kac gununu yuruyus yaparak ve saglikli beslenerek gecirmeye calisiyorum, ama en fazla 3-4 gun suruyor.bazen sirf siskinlikten kurtulmak icin 3-4 gun hicc bir seyy yemiyordum, yalnizca suyla yasiyordum. Buna ragmen Kilo vermedigimi gorunce coooook uzuluyorum ve yemege saldiriyorum. Ozellikle de adet olmadan 10 gun once basliyor bu taa adet olana kdr devam ediyor. Normalde cok tatli seven birisi degilim,baklava tutkum da en fazla 1 ay surdu, artik agzima surmuyordum /ama iste adet oncesi donemde asiri tatli yiyorum. Son 1 ayda 3 kere deneyimim daha oldu. Her ucunde 73 kilodan 70.1-70.3lere kdr indim. Ama gene kilom 2-3 gun pes pese takilinca pes ettim ve normal yesem bile kilo aldim.6-li rakami goremedim malesef :KK43: Artik kilo vermem cook zorlasti. E vucut da hakli tabi. Neye ugradigini sasiriyor. Bi oyle , bi boyle  bi de her hafta saglikli beslenicem diye basliyorum, gercekten geceye kdr cok iyi gidiyor, yuruyus de yapiyorum arada, ama gece icime canavar girmis gibi yiyorum bi kac gun sonra. Iste boyle boyle surup gidiyordu...

ama en son. Iste en son. Bugunku olaylara neden olan sey.. 2 gun once gene icime bi canavar kacmis gibi yemege saldirdim, gun icinde cok iyi saglikli beslenmistim, suyumu da icmistim en az 1 litre. Ama aksam markete gittim evde hic birsey kalmamisti, guya saglikli kahvalti yapmak icin peynir, yumurta falan alicaktim. Gel gor ki alisveris arabasini doldurdum bi suru ivirzivirla.hamburger ekmegi , koftesi, mayonez, ketcap falan aldim. sonra da evin yanindaki kafeden cigkofte, icli kofte aldim eve geldim. O kdr cigkofteyi( hic sevmememe ragmen, bu hayatimda 2. yeyisimdi cigkofteyi) ve icli kofteyi yedim. Bi de ekmekle yedim hepsini.Patliyordummmm resmen. Buna ragmen gozum doymamisti. Icimdeki o canavarrrrr gene ye, ye diyordu. Gittim aldigim malzemelerden evde hamburger yaptim 2 tane bol malzeme kullandim, onlari da yedim. Artik kusacak gibiydim. Pismandim tabi ama, uzerinden de 2 kupa cay ictim, yaninda biskuvi falan. Belki bunlari okuyan vardir, su an yuhhhh dese bile az. Ki ben diyorum kendime . zavalli midemmmmm. Zavalli vucudummm :KK43:(((( kendime nefret ediyorum. Ne kdr acimasiz davranmisim. 1 aylik yetecek kdr yememe ragmen, sabah da kendimi cok kotu hissediyordum, ertesi gun gene (pardon ama) okuzzzz gibi yedim( okuzlerden ozur diliyorum bu benzetmemden dolayi). Ben daha fazlasini hak ediyorum. 1 kocaman durum, 1 kiymali pide ve hatirlayamadigim bir suru sey.Ahh ahh. aksam da bir suru cikolata, biskuvi yedim.uykumu kacirsin diye hep 3u birinde Nescafe iciyorum. Dun abartarak 3 kupa ictim. Vee gece saat 3te kocaman bir hamburger yaptim, ev arkadasima da yaptim, oturduk karsilikli yedik, ustelik kolayi hic sevmememe ragmen son gunlerde her gun en az 1 bardak ictim. Vee bugun ogle arasinda eve gelirken 1 ekmek aldim -normal mayali kabarik ekmek. Ben normalde tam bugday veya cavdar ekmegi yerim. Beyaz ekmek yesem de pide ve onun gibi ekmekler yiyorum. Bi de katmer- gozleme – yufka cok yerim kahvaltida. Ama normal mayali ekmek nerdeyse hic tuketmem. Bugun iste aldim ekmegi geldim ogle arasinda eve. Vaktim dardi. Acele tika basa salam ve ekmegi yedim. Kocaman ekmegi bitirdim. Ondan daha cok yedigim zmnlar oldu, ama asla mayali ekmek tuketmemistim, yesem bile en fazla 2 kucuk dilim. Resmen kocaman bi ekmegi bitirdim, patliyordum aslinda, ama doymamis gibi bi his vardi icimde. Allahtan evde baska sey yoktu hamur isi falan. Zaten derse gec kaliyordum aceleyle ciktim. Veee dersin ortasinda karnim oyle bir sismisti ki ikizlere hamile gibi( abartmiyorum!) inanin nefes alamiyordum. Bogulacak gibiydim. Ilk 2 ders o sekilde acilar, kramplar icinde kivrildim, nefes alamaz oldum. Boguluyordum + uyku basiyordu surekli.2ci ders bitti. Biraz nefes alayim diye disari ciktim, disari cikmisken de bi kahve alayim uykum acilsin dedim. Kantinde sirada beklerken amfimizde cok guzel bir kiz var, uzunboylu, zayif ( fazla uzunboylu zayif kizlar favorim olmasa da bu kiza cook yakisiyor, hem zayif, hem zarif), yesilgozlu, gozu kasi burnu dudaklari sanki kalemle cizilmis. Rabbim o kdr guzel yaratmis ki. ( hepimizi oyle yaratmis cok sukur de, bu bir baska guzel ) guzel de giyinmis, ince zarif, burnu da cook duzgun, hafif kalkik. En cok o dikkatimi cekti. O sirada gercekten ilk defa kendimden tiksindim. Bi ona baktim bi kendime. Bacaklarim kutuk gibi, zaten boyum uzun degil, ortaboyluyum,ama sikayetci de degilim boyumdan cok sukur, ama kilo alinca omurgamda sorunlar da olustu son zmnlar baya, bi de kambur durma aliskanligim belirdi son aylarda. Boyum oldugundan cok daha kisa gozukuyor, kambur, kutuk bacakli, kocaaaaman popolu, gobekli, yurumekte bile zorlanan ne bileyim daha saymadigim kdr cok sey var. O an bi tokat carptilar sanki suratima. Asla ve asla kiskanc biri degilim. Kendimi baskalariyla kiyaslamaktan da hic hoslanmam. Ama bugun o sirada dusundum kendi kendime : o kiz (veya digerleri hic farketmez). Ayni yaslardayiz,hemen hemen ayni iskelete sahibiz, ayni organlara, Rabbim hepimizi esit yaratmis, saglikli yaratmis. Bi onlara bak dedim, bi de kendine. Son 1 ayda iyice zivanadan cikmistim, artik pantolonlar olmadigi icin, bi de surekli Karnim siskin oldugu icin esofmanla daha rahat ediyordum. Otururken bol olan pantolonlarim bile karnimi sIkIyordu a$IrI gazdan dolayi. O yuzden son zmnlar esofmanla gidiyordum fakulteye, hic sevmedigim halde. Sonucta hastanedesin, hastalar geliyor vs kendine biraz ozen gostermen lazim. Ama baska carem yoktu. Makyaj yapsam bi dert, yapmasam bi dert. Yapmasam cok solgun , hasta gibi gorunuyordum, kendime hicccc bakmadigimdan, su icmeyi ihmal ettigimden ve yapim geregi de cooook kuru bir cilde sahibim. Bu yuzden de simdiden alnimda, agiz cevremde kirisikliklar belirmeye basladi. Makyaj yapmadigimda daha solgun gorunuyorum( makyaj dedigim de fazla abartili degil. Goz kalemi, bazen rimel, bi de cildim biraz renklensin diye bazen pudra nadiren de fondoten ). Ama makyaj yaptigimda da kilomdan dolayi zaten ileri gozuken yasima en az 3-4 yas da eklenmis oluyor gorunum olarak. 21 yasimda olmama ragmen en azzzz 25-26 gorunuyorum, hatta 30 bile olabilir.
nerde kalmistim... evet, kantindeki siradaydim.. hayatimda bekledigim en bitmek bilmeyen ve hayati onem tasiyan bir siraymis megerse benim icin. Iste dusunuyordum: neden ben de guzel giyinmeyeyim. Evde o kaaadaaarr guzel giysilerim, takilarim, makyaj malzemelerim, cantalarim,topuklu ayakkabilarim var ki. Ama malesef hic birini kullanmiyorum.Bazen evde takilarimi takiyorum makyaj falan yapiyorum oyle kendi kendime.cekmecelerde yuzlerce takilarim var. Ev arkadasim hep diyor senin bu takilarini falan satsak, afrikadaki tum ihtiyaci olan kisilerin ihtiyaclarini karsilaya biliriz.bi de hepsini getirmedim tabi simdi yasadigim eve, ailemle yasadigim evde biraktim cogunu. Onlari gorse nutku tutulur kesin :) Ayni sekilde 50-100 arasi cantam, ayakkabim, kemerlerim var. Her defasinda alisverise gittigimde mutlaka taki, canta vs alirim. Elbiseler alirim cesit cesit, renk renk. Ama hepsini 1-2 beden kucuk aliyorum, zayiflayinca giycem diye. Hepsi etiketli duruyor oyle dolapta. Bir kac alisveris magazasi acabilirim :) bunlari gorgusuzluk , gormemislik vs olarak algilamasin eger bunlari okuyanlar varsa. Gerci kimin neyine bu kdr seyi okuyan pek olmaz diye dusunuyorum. Zaten bunu rahatlamak icin yaziyorum ve vakit buldukca tekrar tekrar okumak icin. Goremediklerimi gorebilmek icin.Okuyanlara da cok tsk ederim :) iste o kadar seyim olmasina ragmen, 2-3 tane esofman, 2-3 tane de tisortle geziyorum disarda hep.Beni taniyanlar bu kizin baska giyecek bir seyi yok diye dusunuyorlardir her halde. Cunki 1 giysiye takiliyorum ve surekli onu giyorum, genelde kilolarimi ortecek bir sey oluyor bu ,cuval gibi. Gerci artik ortemiyorum da. Gene mutevaziliktan uzak da da olsa, zevkim cok cok iyidir. Her konuda. Hep arkadaslarim bir sey secerken- giysi olsun, taki olsun, ev esyasi olsun, akliniza gelebilecek her sey icin benden fikir alirlar. Ama malesef bi kendime yararim yok :KK43: zevkimle hic uyusmayan seyler giyiyorum mecburen :KK43:
evet,siradaydim. Dusunuyorum : goruntu falan bir yana.Yuce Rabbim bana bi can emanet etmis, her seyi mukemmel olan, ben ne yapiyorum? Bana emanet edilen bu vucuda iskence ediyorum. Her gecen gun sagligima agir darbeler vuruyorum. 21 yasindayim, ama 50-60li yaslardaki gibiyim. Genc yasta bir suru hastalik edindim. Hepsi de sagliksiz yasamin, nefsime yenik dusmus irademin, kendine sahip cikamayan, kendini control edemeyenn kendimin yuzunden. 21 yasim var. Ve sahip oldugum(bakiyorum da , sahip olmak icin epey ugras vermisim, disimle tirnagimla kazanmisim bu hastaliklari aslinda ben sagliksiz yasantimla) hastaliklar : 1.en basinda beni mahveden, hayattan sogutan hastalik : IBS( irritable bowel syndrome, veya spastic kolon). kilo verme surecinde beni yolumdan alikoyan , hatta kilo aldiran,devamli, tum tedavilere, yontemlere direncli kabizligin nedeni. Kilo vermek bir yana, Ibs-nin neden oldugu siskinlik, gaz kramplari beni gercekten hayattan soguttu.Sabahlari beli bana bol gelen pantolonum oglen saatlerine dogru fermuari patlicak gibi oluyor. Hatta fermuarini acmassam nefes alamiyorum, asiri agri, kramplar da cabasi. Karnini icine cekemiyorsun. Ikizlere hamileymis gibi geziniyorsun ortalikta. Bunu farkeden arkadaslarim hayretten gozleri kocccaman aciliyordu bu kadar olur mu diye. Oluyor gercekten. Onlugumun dugmelerini ilikliyordum, sabahlari erkenden uzerimde normal, hatta bazilari hafif bol duranlar bile, karnim sistikten sonra cat cat cat diye dugmeleri teker teker aciliyordu karnimin icten basisi sayesinde. O kdr igrenc bi duygu ki annatamam. Bir IBS-liyi ancak baska bir IBS-li anlar . kisir dongu gibidir. Depresyona iter sizi, depresyona girdikce IBS daha da azar. Boyle surup gider bu. Hele bi de sinav heyecani, tartida artan kilolar vs gordukce cik cikabilirsen o depresyonun icinden.
2. son zamanlarda en buyuk problemlerimden biri Omurga sorunlari. Kilo aldikca hem dik duramiyorum, vucudum agirlik yapiyor, hem de goguslerim de git gide buyudugu icin dik durunca garip gozukuyorlar, utaniyor insan dik durmaya + surekli boynum one egik ders calismak. Bu Faktorlerin etkisinden kamburluk olustu cok fena. Hatta normal insanda olmasi gereken lordoz dedigimiz omurga egrilikleri kaybolmus bende. Bel ve boynum duzlesmis- sonuc: sirtim kambur ve popom disari cook cikik oldu.
3. reaktif hipoglisemi : yemek sonrasi kan sekerinin ani yukselip ani dusmesi sonucu olusan bi igrenc duygu grubu daha. Yemekten sonra asiri, dusecek gibi bas donmesi, asiri uyku basmasi, halsizlik, yorgunluk vs belirtilerleortaya cikan igrenc bisi.
4. polikistik over sendromu : kac senedir takipde degilim, kilo verince duzelmisti, hic sorunum yoktu, bu kdr kilo alinca tekrar azdi. Adet duzensizlkleri basladi gene.Doktora da gitmiyorum kac senedir. Vakit buldugumda kendi hastanemizde gitmeyi dusunuyorum.ama kilo verince duzeliyor.
5.kiriklik ,bel ve boyun agrilari: kac saat uyursam uyuyayim( genelde gune 4-5 saat uyuyorum, ama hafta sonlari 6-9 saat arasi degisebiliyor) hep kirik, yorgun bitkin , agrili olarak uyaniyorum.
6.nefes darligi : lise donemindeyken kosucuydum. Yarislara falan katilip cok guzel sonuclar elde ediyordum. Cok ozledim kosmayi :KK43: simdi birak kosmayi, biraz yurudugumde bile gogsum sIkI$Iyor, nefes almakta zorlaniyorum.
7. cilt kurulugu ve sorunlari:bunun sonucunda da 40-50li yaslarda birinin sahip oldugu kdr kirisikliklar olustu yuzumde. Bundan baska cildim catlamaya oldukca musait. Surekli 2-3 kilo alip vermekten baldirlarimda, kalcamda beyaz kocaman catlaklar olustu. Bundan baska kilolu bayanlarin olmazsa olmasi selulitleri de unutmamak lazim. Baldirima kdr ilerledi
Annem hep der, sen nasil doctor olacaksin, kendin hastayken hastalarini nasil tedavi edeceksin. Hasta doctor kimin isine yarar diye. Cok hakli. Ama ben sagligimi geri kazanmak istiyorum.

Simdi de biraz vucut tipimden, seklinden bahsedeyim:
En baslarda da yazmis oldugum gibi 164 boyundayim normalde. Ama simdi kamburluk sorunu da eklenince 163 hatta 162yimdir diye dusunuyorum ve kilo aldikca boy daha da kisa gozukuyor zaten. Normalde hep oldugum kilodan 4-5 kilo az gosteren biriydim. Ama artik o avantajimi da kaybettim. Cunki vucudum yag deposu oldu, kas denen sey kalmadi nerdeyse.
Bi de vucut seklimle ilgili en buyuk sorunum: bacaklarim ve ozellikle de baldirlarim. Bacak, basen, kalca,popo bunlar armut vucut tipine sahip tum kilolu( hatta kilosuz olanlarda da olabiliyor) bayanlarda oluyor da, baldir problemi cok ender gorunen bisi. Cunki kilosu benden katbekat cok olanbir bayanin baldiri bile benimkinden ince olabiliyor bazen
Zayif- normal oldugum zamanlarda bacaklarim, baldirlarim incecik olmuyor ama, etek, elbise giyindigimde ho$ gozukuyor. Her kes zayifken bacaklarimi begeniyordu.
Bi de genelde bayanlar kilo alirken poposu yanlara dogru buyur, bende de yanlara dogru buyudu buyudu, simdi arkaya dogru buyuyor. Bu da oldukca igrenc bir goruntuye yol aciyor. Coooook cikik kocaman bir popom var. Omurgamda belimde duzlenme oldugu icin bu daha da beter oluyor. Zayif-normal oldugum zamanlarda gercekten cok hos gorunuyor cikik popo. ama sandalyelere zor sigan bir poponuz varsa , poponuzun cikik olmasi bir avantaj olmaktan cikip, cok buyuk bir dezavantaj oluyor.

Biraz da kendimi bu yuzden hep sucladigim psikolojik durumdan bahsedeyim :
Ozguvenim nerdeyse hic kalmadi. Ozellikle alisverise giderken kendini begenmis,aslinda cirkin, ama incecik ve bakimli olan tezgahtarlarin asagida nyukari boyle bi bakisi varya. Iste o beni daha da uzuyor. Beni taniyanlar bilir. Asla bir insanin dis gorunumuyle ilgili kotu yorumda bulunmam, yok sunun surasi boyle, burnu buyuk, surasi kotu diye kotu niyetli seyler soylemem dusunmem, onyargili degilimdir. Bunlari ben cok farketmesem de arkadaslarla konusurken onlar soyluyor. Ve gercekten de oyleymis. Allah her kesi baska bir guzel yaratmis. Guzel bakmak gerekiyor. Ama iste kendini begenmis, baskalarini kucumseyen, hor goren ve aslinda hic de kendisini zannettigi gibi olmayan insanlar hakkinda iyi olmayan yorumlar yapabiliyorum bazen ( iyi bir sey olmadigini bildigim halde). Iste en cok alisverise giderken satis gorevlilerinin alay eder gibi bakmalari uzuyor beni. Aslinda ben kendim de buna zemin hazirliyorum, kilo aldikca ozguvenim sifir oluyor, bakimsiz, ozensiz, sala$ giyimli biri tabiki de $Ik bir magazaya gidince oyle tepkiler almasina da zemin hazirliyor bence.
Bi de son zamanlarda ortaya cikmaya baslayan sorunlardan biri: kilo almam okul basarimi da kotu yonde etkilemeye basladi. Zaten ayin nerdeyse cogunu depresif bir halde geciriyorum, bu da dikkat eksikligi ,bitkinlik yapiyor. + IBS basima bela. Yasadigim gaz kramplarindan dolayi derslere, hocalarin soylediklerine adapte olamiyorum, o an duydugum azap beni bitiriyor + artik amfiye girerken, hocalarla konusurken komplekslerim olustu bayadir. Ders bitiminde hoca amfiye soruyor kimin sorusu var diye. O an sorum olsa bile utaniyorum her kesin icinde sormaya, her kes bana bakicak diye utaniyorum. Hoca bir soru sorsa genel sinifa, kimse bilmediginde ben bilsem bile cevabi cesaret edip yerimden soyleyemiyorum. Anliycagin sevgili gunlugum, ozguvenim sifir, hatta eksilerde. Amfiye girerken bile her kes orama burama bakiyor, popoma guluyorlarmis gibi geliyor. Ders aralarinda ayaga kalkarken popomu, kilolarimi saklamak icin ya montumu, kabanimi giyorum, ya da onlugumu .oyle kalkiyorum yerimden. Bu gibi bir cok sorunum var iste.

gelelim gonul islerine :)
Orta okulda, lisedeyken beni begenenler, cikma teklifi edenler coktu. Disardan tanimadigi halde gorup begenenler oldugu kadar, en cok da hep en yakin arkadaslarim a$Ik oluyorlardi bana ne hikmetse :KK43:((( bu beni uzuyordu aslinda, yakin arkadaslarimin bana asik olmasi. Cunki hemen uzaklastiriyordum kendimden.zaten ben hic sevmiyordum birilerinin beni sevmesini, izlemesini falan. Gicik oluyordum hep :))))) Nedense hep sevgili olma olayina kendim icin iyi bakmiyordum. Benim dusuncem: 1 tane sevgilim olsun, hayatimin sonuna kdr da o olsun, ve evlenecegim kisi olsun o. ( tabi kimse ileride ayrilmayi hedefleyerek sevgili olmaz ama, ebn daha cok dikkat ediyordum, temkinli ve tedbirli davraniyordum).Bu yuzden tekliflerin hic birini Kabul etmedim, iclerinden biraz hoslandiklarim da oluyordu tabi.. cok sukur Rabbim bana bi guc vermis, mantigim duygularimi yonetebiliyordu o konuda. Gerci hic oyle a$Ik falan da olmadim ki ,duygularim mantigimi zorlasin:) ama asla kendimi begenmis gibi davranmadim, kimseyi kucuk dusurcek seyler de yapmadim, saygi cercevesinde bildirmeye calistim dusuncelerimi. gecen sene zayifladigimda dugunlere, davetlere gidiyordum, ve giderken de gercekten cok bakimli, $Ik, dikkat cekici oluyordum. Bi simdiki halime bir de davetler ozel gunler vs cektirdigim resimlerdeki halime bakiyorum da, bu benmiyim diye sasiriyorum bazen. Cunki simdi aynaya baktigimda o guzel kizdan eser kalmamis. $i$ko, hantal, halsiz birini goruyorum aynada. Iste O sirada da hep beni gorup begenenler oluyordu. En cok da anneler ogullarina begeniyordu :)))) ama tabi ki yasim kucuktu 19-20 gibi, zaten okuyorum da, o yuzden hic aklimizdan bile gecmiyordu ole seyler :
Ee o kdr tekliflerin, taliplerin ardindan simdi bi bosluga dustum sanki kilolarim yuzunden. Nankorluk mu ettim acaba diye dusunmeden de edemiyorum :)))))))) ki simdi biri gelse, hoslanacagim biri bile olsa bu kisi, bana cikma teklifi etse gene de Kabul etmem, ama iste insan kiriliyor, uzuluyor , sanki her kes seni disliyormus gibi geliyor oyle olmadigi takdirde, bi de kompleksleriniz varsa, daha da yipraniyorsunuz. Mesela suan beni begenen biri bile olsa bu halimle, ben kendimi begenmedigim icin ozguven sorunum olur, zaten saglikli olmaz iliskim olsa bile. Bazen, nadir de olsa birinin bana ilgisini hissediyorum, ama sonra kendi kendime aynen boyle dusunuyorum: bu seni napsin. Etrafta o kdr guzel, ince kizlar varken neden koca popolu, $i$ko , nefsine yenik dusen, iradesiz birini secsin ki. Tabi boyle dusununce hemen o kisiyi kendimden uzaklastiriyorum, bana cok iyi davranan insanlara karsi hatta hircinlasabiliyorum bazen :KK43: bu kilolar yuzunden psikopat, dengesiz biri oldum :KK43:

Iste boyle sevgili gunlugum. Bugunumu sana adadim. Saatlerdir dusunuyorum ve dusunduklerimi buraya yaziyorum. Hani derler ya, hayatim bir film $eriti gibi gozumun onunden gecti diye. Gercekten oyle oldu simdi bende de. Bunu okuyanlar varsa, arada kendimi begenmis olarak algilaya bilirler belki beni bazi cumlelerimden dolayi. Ama asla oyle biri degilim. Sadece gercekler neyse onlari yazmaya calistim, cunki kendimi kotu hissettigimde hep acip burayi okuycam. O yuzden su anki tum dusuncelerimi yazmak istedim.

Bir kac tane de olay yazayim bari okudugumda beni kendime getirecek :)
Iste bi kac ay once kuzenlerimin istanbulda sinavi vardi, halamin esi getirmisti onlari. Istanbula gelmisken beni de gormek icin bize geldiler. Evi bilmedikleri icin yola karsilamaya ciktim, daha yanlarina yaklasirken yaklasik 1.5 senedir beni gormeyen halamin esi merhaba falan demeden XXXX, ne olmussun sen boyle. Sismanlamissin. Uzaktan gelince gurescilere benzettim dedi. Sonra merhaba falan dedim ben , kuzenlerimle gulustuk biraz. Yemek yerken, cay icerken, surekli soyledi durdu halamin esi: xxxx, cok kilo almissin yaaa. Zayiflaman lazim. Asiri kilo almissin. Az ye. Spora yazil. Haftada 4-5 kere spora git. Ben de pek bisi demiyorum. Bi tek spor konusuna yorum yaptim iste amca, vaktim yok, derslerden vakit bulamiyorum falan diyorum. Adam habire tekrarlayip duruyor. En sonunda kuzenim sabredemedi: baba, yeter yaa artik, kizi biktirdin ayni seyleri soylemekle dedi :) amca da hala diyor: kizim sizin ailede, hatta sulalede kilolu biri yok, sen niye boyle oldun diye(Ki cok hakli. Gercekten sulalemizde kilolu kimse yok. Hafif balik etli olanlar var ama hepsi de 40 yas sonrasi almislardir kilolarini.Ama sisman kimse yok.Babam normal, abim zayif uzunboylu, Annem de manken gibi. 50li yaslarda ama masaallah benden genc duruyor gercekten. Hep alisverise falan gittigimizde tezgahtarlar, magaza sahipleri anneme iltifatlar ederlerdi. Masallah kizinizdan genc gorunuyorsunuz diye. Annem adina cok sevinsem de, icimde bir burukluk oluyordu. Tarif edemedigim bir duygu).... aslinda tabi cok agir konusmustu halamin esi ama, adam da hakliydi. Beni en son gordugunde dugundeydik. Inceciktim, bakimli makyajli, civil civildim. Simdi beni boyle sisman, bakimsiz, yipranmis, sala$ gorunce adam tepkisini saklayamadi dogal olarak. Ki resimlerime baktigimda gercekten ben de sasiriyorum. Nasil o halden bu hale gelmisim diye. Yani kilo almak icin resmen cirpinip durmusum. Kilo vericem derken aslinda almam icin baya caba sarfetmisim :KK43:

Iste boyle.. eveeet , bugun kantinde siradayken :) dusundum baya. Sonra kahvemi aldim, ama inanin bir yudum bile gecmedi bogazimdan. Bogazim dugumlendi. etrafimda civil civil, incecik kizlara baktim, icim acidi. Kiskancligimdan degil. Kendime acidim. Kendimi ne hale sokmusum ben megerse. Karnimi gozumu doyurayim derken ruhum ac kalmis benim megerse. Bunu forumda imzalardan birinde gormustum, cok begenmistim: ‘obezite buyuyen bedenlerde kuculen dunyalar yaratarak, kuculen dunyamizda varlik savasi vermektir ‘diye. Ama benim savasacak gucum kalmadi. Artik yoruldum. Cok yoruldum....

21 yasindayim henuz. Civil civil olmak istiyorum. Aslinda icimdeki cocuklugu yansitmak istiyorum.kilom yuzunden kendim olamiyorum. Hareketlerimi, tavirlarimi herseyimi kisitliyorum.kendim olmak istiyorumm. 21 yasinda oldugumu ogrenince 25 yasindaki kisilerin : aaa sahi mi. Seni benden buyuk sandim demelerini duymak istemiyorum artik. Mutlu olmak istiyorum. Cok sukur Allahima, aslinda mutsuz olmam icin hic bir neden yok, ama kendi mutsuzlugumu kendim yaratiyorum. Biliyorum, ileride cok pisman olucam, en guzel caglarimi kilolu, ozguvensiz, yipranmis gecirdigim icin.
Yuksek ozguvene sahip biri olmak istiyorum
Zayif ve zarif biri olmak istiyorum.
Giysilerimin uzerimde bol durmasini istiyorum.
Bakimli, guleryuzlu, eskisi gibi pozitif enerji sacan biri olmak istiyorum.
Evdeki bir servet degerinde olan ,zayiflicam diye 1-2 beden kucuk aldigim guzelim giysilerimi giymek,gene servet degerinde olan hic kullanmadigim takilarimi takmak, cantalarimi ve ayakkabilarimi kullanmak istiyorum.
yeni civil civil, 36 beden giysiler almak, alisverise giderken de bakimli, guzel gorunerek gitmek istiyorum.
Ben de bembeyaz guzel onlugumu uzerimde gururla tasiyabilmek istiyorum. Kilolarimi saklamak icin bir kamuflaj malzemesi olarak kullanmak istemiyorum artik onlugumu.
Yerine gore topuklu ayakkabilarimi giymek, uzerinde rahat rahat yuruyebilmek istiyorum
Belime kadar inen, kadir kiymetini bilmedigim guzelim simsiyah saclarima farkli sekiller vermek, bukleler yaptirmak , bazen duz, bazen dalgali, bazen toplu, bazen orgu, her gunnn bambaska sekilde olmak istiyorum ( saclarim uzun ve guzeller aslinda, acik birakinca dikkat cekiyorlar ama, su an en son isteyecegim sey dikkat cekmek. Cunki sokakta bana baktiklarinda kilolu oldugum icin, koca, cikik popom oldugu icin baktiklarini dusunuyorum oyle olsa da olmasa da . o yuzden mumkun oldugu kdr ozensiz, dikkat cekmeyecek sekilde gorunmeye calisiyorum. Gecen biraz kendime bakayim dedim, makyaj yaptim, saclarimi duzlestirdim, kupe falan taktim uzun zmn sonra. Kendimi guzel zannettim bi anlik nedense. Okula gittim. Hasta muayenesinden sonra ellerimi yikamak icin lavaboya yaklastim, elimi yikarken basimi kaldirip aynaya baktigimda yikildim resmen. Yasli, yuzumde kirisikliklar, genis suratli birini gordum. Ne hikmetse evde aynada kendimi oyle gormuyordum. Ama disarida aynada veya vitrinlerde kendimi gordugumde cokkkk kotu hissediyorum )
Baska ne istiyorum?
Annem babam abim yalnizca okul basarimla, meslegimle degil,gene benim goruntumle de gurur duysun istiyorum. Tabi muakkak gene duyuyorlardir ama, fazla farkettirmeseler de onlar da goruntumun nasil igrenclestiginin farkindalar. Bu yaz ailem bana geldi tatilde, sonra birlikte memlekete gidicektik. 10 aydir gormuyorduk bir birimizi. Tabi kamera disinda. Msnde konusuyorduk ama hep yuzumu goruyorlardi. Ilk gordugunde annem de cok fena tepki Verdi: ne olmus sana boyleeeee. Siskolasmissin.popon da buyumus dedi. Tabi kotu niyetle soylenmese bile kiriyor insani. Abim de zaten hep giciklik yapmak icin koca popolu, kalin bacakli diye dalga gecerdi benimle. Bazen gulerdim, bazen kizardim. Ama icten ice hep kirilirdim, incinirdim. Ama hiccc belli etmezdim bunu onlara( zaten icine kapanik biriyim, duygularimi, uzuntulerimi, acilarimi kimseye anlatmam pek. Agridan nefesim kesilse bile suram agriyor deyip sizlanmam) Su an gene gozlerim yasardi. Ama akmiyor bir turlu yas gozlerimden. Belki vucudumun bana mesaji bu: aglarsam rahatlarim diye aglamamam icin direniyor vucudum. Ben ona cok cektirdim, simdi o da bana cektiriyor.
Ayyy gene depresife bagladim :) ne guzel istediklerimi anlatiyordum
Baska ne istiyorum? Hmmm.. belki.. yanimda guvenebilecegim. Elimi tutup hic birakmayacak, bana guven verecek,omzuna yaslandigimda tum dertlerimi unutacagim, mantikli , durust, adam gibi bir adam. Olursa fena olmaz.olmazsa da cok uzulmem gerci :) ama simdi degil. bir kac sene sonra :) Ama var ya. Simdi beni taniyip, gorup bu halimle beni begenmeyen, ama zayifladigimde ve guzellestigimde bana yanasmaya calisacak olanlar olursa belki yuzlerine tukure bilirim( cok ayip ama yaparim :KK70: ) cunki sirf gorunume gore birilerine ilgi duyanlara karsi agresifligimi saklayamam, hic kusra bakmasinlar. Peki sen gorunume onem vermezmisin diye sorarsan sevgili gunlugum. Cevabim: tabiki de her kes gibi (her ne kdr cogu kisi gorunum benim icin onemli degildir dese de, kulliyen yalan bence, her kes ilk gorunumune gore fikir olusturur) ben de gorunume onem veririm. Ama tanidigim, ici kalbi guzel olan birinin gorunumu nasilmis gormem bile. Kimseye de sirf gorunumune gore onem vermem. Gorunum once bir arti olusturur, ama huyunu, karakterini ogrendikten sonra hic farketmez ister dunya guzeli olsun.kiz erkek hic farketmez:) ( Ama erkek uzunboylu, kiz da zayif ve zarif olursa daha iyi olur tabi :KK70:)
Sevgili gunlu$um, hadi bir de simdiye kdr kilo almama neden olacak hatalarima bir goz atalim. Gercekten sana yazmak cok iyi geliyor. Gormediklerimi, itiraf edemediklerimi yazinca daha iyi oluyor. Simdiye kdrki hatalarim:
1. En buyuk hatam bence :birak her gun tartilmayi, gunde en az 4-5 kere tartiliyorum. E psikoloji mi kalir oyle olunca. Artik haftada 1 tartilmaya caliscam, ilk baslarda zor olucaktir bu benim icin, ama karar verdim, bana engel olan her seyi kaldircam ortadan. En buyuk engel de bu zaten. Gunde asiri tartiya cikmam.
2. Hatam:Gun boyunca ac gezip, aksam saatlerinde yemege saldirmak. Artik ac kalmak yok. Ilk gunler haric. Cunki malum midem bu son gunlerden dolayi epey genisledi. Midemi kucultmem icin bir kac gun cok az yicem. Hatta yalnizca su icerek, midemi bi iki gun dinlendirmeyi dusunuyorum.
3. Kesinlikle glisemik indeksi yuksek gidalardan kacinicam. Sekerli, unlu, tuzlu seyleri kesicem. Ben diyet yaparken her seyden yenmeli dusuncesindeyim aslinda. Ama ilk baslarda bence tamamen kesmek daha cok yardimci olucaktir. Hamur isi, ekmek, biskuvi, tatlilar, pizza , lahmacun vs yerine artik saglikli karbonhidratlar- sebze ve meyve tuketicem bolca. Zaten IBS icin de bu lazim.
4. Az su icmek: sabah saatlerinde az su ictiysem, gun boyunca da su icme istegim olmuyor. Kendimi zorlayarak ilk baslarda en az 1.5 lt, daha sonra 2.5. lt su hedefliyorum en az.
5. Kati, kizartma gidalar. Bunlari azaltip, corbalari artirmak hedefimde
6. Hareketsizlik : gune en az 30 dk yuruyus yapmak, hava cook soguk olsa bile, disarda kar, yagmur olsa bile, derslerim yigin yigin olsa bile. Illa bi 30 vakit olucaktir istersem yuruyus icin. Zamanla vucudum alisinca sporu artiririm , evde leslie yaparim, aerobic plates yaparim. Havalar isininca da yuzmeye yazilirim insaallah. Doktorlar omurgam icin 1ci olarak yuzmeyi oneriyor zaten.
7. Kambur durmak: surekli dik durmaya calisicam. Kambur durdugumu farkettigim an pozisyonumu duzelticem, dimdik durcam.geceler yuzustu degil, sirtustu uyuycam..
8. Uyku duzensizligi : malesef hedefimde duzeltmeyi planlamadigim tek sey bu. Cunki artik ben normal insanlar gibi uyuyamiyorum. Gece 5 ideal uyku saati benim icin.5de uyuyup sabah 8 gibi kalkiyorum genelde, bi de okuldan gelince 1.5-2 saatuyuyorum. Toplam 4-5 saat uyumus oluyorum gun boyunca. Yetiyor cogu zaman bana.hafta sonlari bu biraz daha fazla oluyor.
Veeeeeeeeeeeeeeee en buyuk hatam surekli tartilmam sonucu kilo vere vere geldigim halde 2-3 gunluk takilma hatta bi kac yuz gram fazla alma sonucu bozuyordum hep.
Burda yemin ediyorum sana sevgili gunlugum! Degil 1-2 gun, 1-2 ay, hatta 1-2 sene bile takili kalsa kilom asla ve aslaaaa pes etmeyecegim. SOZ!!!

Cunki suan bunlari sana yazarken bile kendimi berbat hissediyorum. Karnimda tarifi zor, dayanilmaz kramplar var, patliyacak gibiyim,zor nefes aliyorum, belim ve boynum asiri agriyor. Artik butun bunlardan kurtulmak istiyorum ve Allahin izniyle kurtulacagim da.
BismillahirRahmanirRahim, Elhamdulillahi Rabbil Alemin!
Allahim, yalvariyorum bana yardim et. Bana, irademe guc ver Allahim. Sen her seye gucu yetensin, bense aciz kulunum, sen istedikden sonra olmayacak bir sey yoktur Rabbim. Yalvariyorum bana guc ver, azim ver, irade ver. Nefsime yenik dusmemem icin bana yardim et Allahim. Butun yukarda yazdigim hedeflerime ulasmak belki benim icin zor, ama senin icin zor yoktur Allahim. Bu zorluklarda benim icin kolaylik kil Ya Rabbim. Bana emanet ettigin vucuda zarar vermeme izin verme. Yalvariyorum bana guc ver. Lutfennn. Sen her seye kadirsin. Ben de iclerinde olmak kaydiyla tum kilo vermek isteyenlere saglikli sekilde kilo vermeyi nasip et, hastalara sifa ver Allahim. Senin verdigin sifanin ihtiyaci olanlara iletilmesinde kucuk bir araci olmak icin bana saglik ver ki, ben de saglik vere bileyim senin izninle.Hakkimizda hayirlisi neyse onu nasip et. Hayirsiz olani bizden uzaklastir, hayirli olani bize sevdir, ve bu ikisini ayirtetme becerisi ver bize Allahim. Sen Sana acilan ellerini bos cevirmezsin, yalvariyorum benim de ellerimi bos geri cevirme, dualarimi Kabul et Allahim. Amin amin amin!

Asil hedefim 55 kilo( aslinda 58le gayet zayif olurum, ama olur da koruma doneminde 1-2 kilo geri alirsam mazallah, o yuzden 55e inmek en iyisi. Sonra 58de sabitlerim  ama tabi simdi 19 kiloyu hedeflemiyorum. Yavas yavas. Ilk hedefim 6li rakamlari gormek, 69.9 bile olsa yeter. Gerisi gelicek sonra insaallah :)
Baslangic kilom: 74 kg
Asil hedef: 55 kg
Ilk hedef: 69.9
2. hedef:66
3.hedef: 62
4.hedef:59
5.hedef: 55 :)
Simdilik bu kadar :) aklima geldikce yazarim gene sevgili gunlugum. Bazen derslerimin yogunlugundan dolayi seninle cok ilgilenemeye bilirim. Ama mumkun oldugu kadar sIk yazmaya calisacagim sana. Cunki gercekten cok iyi geldi. Tesekkurler sana gunlugum :*
hosca kal :)
( bunu 5 aralikta yani dun yazdim, uyeligim aktive edilmedigi icin 1 gun sonra yani bugun buraya kopyaladim)

Bugun sabah tartildim ve olculerimi aldim. bir de pek etik olmasa da her gun bagirsaklarimla ilgili de rapor yazicam buraya( 5 puan uzerinden not vericem her gun bagirsaklarima:)))) boylece kilo vermedigim zamanlar sebebin bagirsaklar olup olmadigini anlamak daha kolay olur.
6 aralik 2012yi ikinci dogum gunum ilan ediyorum. cunki yeni bir hayat stili edinmeye calisiyorum bu gunden itibaren:)

6 aralik 2012 (bagirsaklarima bugun 5 uzerinden 2 veriyorum :))
kilo: 73.8
gogus: 94,5 sm
bel(en ince yeri): 79 sm
gobek: 93 sm
basen-kalca( en genis yerinden): 107 sm
sol ust bacak: 60 sm ( ust bacak olcusunu daha duzgun kontrol edebilmek ve hep ayni yerden olcmek icin olcuyu dizin al cizgisinden 27 sm yukari denk gelen nokta olucak sekilde aldim)
sag ust bacak: 60 sm
sol baldir: 43 ( baldir olcusunu de dizin alt cigisinden 7 sm asagidaki noktanin uzerinden aldim)
sag baldir: 42.5

bu kadar :) Onceleri her sabah ve gunde 4-5 kere tartiliyordum. Artik 1 hafta sonra tartilcam bir de. yani 13 aralik TARTI GUNUM olucak insaallah :)

Bugun ilk gunumdu sevgili gunlugum:) cok sukur basariyla geriyle biraktim. Ilk gun oldugu icin ac kalmaya calistim mumkun oldugu kadar. Cunki son gunlerde midemi asiri zorlamistim, biraz dinlensin canim midecigim dedim :)
SABAH : 1 brdk su ve 1 kupa yesil cayla basladim gune (08-00 gibi)
yarim limon yedim ( midem bulaniyordu o yuzden, son gunlerin etkisinden )
1 kucuk kanat da marul ( aslinda hic bisi yemezdim ama ac olunca karnim cok gurluyor, o yuzden yedim)
OGLEN(12-40): 1 brdk su
1 kupa nescafe ( sekersiz, 2si 1inde, ilk defa sekersiz ictim nescafeyi . benim icin buyuk bir adim, tadi sandigim kdr kotu olmuyormus megerse:))
AKSAM(17-15): 1 brdk su
yarim kase yogurt
gece(04-00): 1 brdk su
1 kupa adacayi

gunun degerlendirmesi: tabi ac kalarak kilo verilmez. bunu cok cok cooook iyi biliyorum. ama dedigim gibi sindirim sistemimin, hatta tum vucudumun buna ihtiyaci vardi. daha son 3 gunde yediklerimi sindiremedim zaten :) bi de toplam 4 brdk su icmisim, cok az tabi ki. okula giderken yanima pet sisede su almayi unuttum, kantine gitmeye de firsat olmadi hic.hava yagmurlu oldugu icin de cok su icme istegim olmadi. Ama butun bunlar sonucu etkilemez. TOPLAM 4 brdk su. onumuzdeki gunlerde su miktarini artircam. hareket olarak da 10 yuruye bildim yalnizca. sokaktan seller akiyordu, 10 dkda sirilsiklam islandim zaten :)))

Su an saat 04-30 ve ben derslerimi bitirdim, yoruldum biraz, ama simdi de et pisiriyorum :))) 1 kilo buyuk parcalar seklinde eti pisiriyorum. Sonra onu coook az kizarticam ve eritilmis bol tereyaginin icine aticam. Tadi cok guzel oluyor ve acaip doyurucu oluyor. Iste onu soguk bir yerde aylarca saklayabilirsiniz. Hatta bizim taraflarda onu bidonlar seklinde yapiyorlar kis icin(15-20 kilo etlerle),sonra ister yemeklerde, ister tek basina cok guzel oluyor. Ama kendim hic yapmamistim, nasil yapildigini da tam bilmiyorum acikcasi. Bu saatte de her kes uyuyordur, kimseyi arayip soramiyorum, yarini da beklemek istemiyorum :)) her halde boyle yapiliyor diye dusunerekten su an etin pismesini bekliyorum :)))))

slm canim benim kilom80,500 boyumda 161 ve herzaman oldugu gibi bugunde basliyamadimm cokkk üzgünüm ama bogazima sahip cikamiyorummm

slm canim benim kilom80,500 boyumda 161 ve herzaman oldugu gibi bugunde basliyamadimm cokkk üzgünüm ama bogazima sahip cikamiyorummm

aleykum selam cnm. bir kac ayda verilecek kilo seninkisi de cnm. bende de hep aynisi oluyor, cok iyi anliyorum. Peki sendeki sorun ne? aciktigin icin mi yemek yiyorsun , yoksa sadece oylesine bos duramiyormusun? mesela ben acikmasam bile surekli atistirma ihtiyaci duyuyordum. tok olsam bile bi pizzayi tekbasima yiyordum canim cektigi icin.

aynen canim hic ac olmiyim hatta yeni yemek yemis olayim yinede agzim bos durmuyor canim cekiyorrrrr oylesine yiyorum yakinda patlicammm

aynen canim hic ac olmiyim hatta yeni yemek yemis olayim yinede agzim bos durmuyor canim cekiyorrrrr oylesine yiyorum yakinda patlicammm

ben 2 gundur cok sukur yendim artik o istegi. insaallah devamli yenebilirim. ilk 1 hafta cok zor oluyor, ama mide az yemeye alisti mi sonrasi cok kolay geliyor corap sokugu gibi. Karatay diyeti o anlamda cok iyi cnm. Hem acikmiyorsun uzun bir sure, hem de atistirma istegin azaliyor baya. Denemediysen bir dene derim. Tami tamina hic uygulamadim ben de karatayi ama ise yariyor gercekten. mesela, sabah kahvaltida 2 yumurtayla omlet yap, yaninda salata falan, bol yesillik, ceviz ya da findik ye. yemekten 1-2 saat sonra da her atirtirma istegin oldugunda 1brdk su ya da kupayla bitki cayi(adacayi,yesilcay, ihlamur ne varsa ) ic. Ben 2 gundur caylar sayesinde nerdeyse hic birsey yemeden duruyorum midemi kucultebilmek icin(her ne kdr dogru olmasa da mecburum buna) . bir de mutlaka bol su ic. birsey farkettim ki ictigim su miktari 1.5 litrenin altinda oldugu zamanlar surekli yiyorum. Butun bunlari sen zaten biliyorsundur mutlaka cnm. ama her konuda destek olmaya hazirim ben. El ele verip hep beraber kurtulalim uzerimizdeki bu yukden.

canim ben 83kilodan 67kadar düsmüstüm ama sonra bir biraktim ve geri kilo aldim ama benim kilo alma nedenlerim gecenin köründe yemek yemekti bide saba kahvaltidan önce redbull ve cikolata yemekti karbonhidrat diyeti var onu yapayim diyorum tabi nezaman baslarsamm artikk bir baslasam bende yazarim ne yediklerimi

canim ben 83kilodan 67kadar düsmüstüm ama sonra bir biraktim ve geri kilo aldim ama benim kilo alma nedenlerim gecenin köründe yemek yemekti bide saba kahvaltidan önce redbull ve cikolata yemekti karbonhidrat diyeti var onu yapayim diyorum tabi nezaman baslarsamm artikk bir baslasam bende yazarim ne yediklerimi

bence ertelemeden basla cnm. her gun omrumuzden, hayatimizin en guzel yaslarindan gidiyor malesef. hep bunu dusunurum ben : orta yasli(35-40li) yaslardaki bakimli genc gorunen bayanlara 18lik gibisin derler. dusunuyorum da ben 18 yasinda bile kotu gorunuyordum. simdi cok cok pismanim hep nefsime yenik dustugum icin. ileride pisman olmamak icin simdi bunu yapmamiz lazim. ertelendikce erteleniyor. karbonhidrat diyeti de cok iyi. cunki insana kilo aldiran esas yaglar degil, karbonhidratlardir. zaten bunu bildigim icin, karatayi begenmistim. Benim 2.gunum bugun, ve bitiyor cok sukur. 1 haftayi atlattim mi gerisi gelicek biliyorum. sen de basla biran once cnm

bakalim canim insallah yarin baslarim benim kalcam vardi simdi dahada büyüdü gobegim cok yoktu simdi sanki hamileyim gibi offff hic birseyimm olmuyorrrrr yaa

bakalim canim insallah yarin baslarim benim kalcam vardi simdi dahada büyüdü gobegim cok yoktu simdi sanki hamileyim gibi offff hic birseyimm olmuyorrrrr yaa

aynen. benim de belim ince ince diyordum, gobegim yok saniyordum, kilo ala ala vucut tipim bile degisti eskiden armut tipiydi, simdi karpuz gibi oldum.
oyle sIkI diyet yapmak zor geliyorsa once kucuk degisikliklerle basla cnm, o bile cok fark ettiriyor. mesela yarin redbull yerine su ic sabah, saglikli bir kahvalti yap. illaki farkedecektir 2-3 gun icinde. kilonda azicik bile degisiklik olsa bu seni motive edecektir. ya da tartiyla degil gobek olcunle de takip edebilirsin. ilk erimeye baslayan gobek olacaktir zaten

offf canim yaa kendimi icene biraktim benim kücük kiz biraksa kosubandim var kulagima kulaklimi takip sürcemde sürdürmüyorkii

Evet sevgili gunlugum ve degerli arkadaslarim :)
2.gunumu de hemen hemen geride biraktim,
bugunumu yazayim.

sabah(06-00) 1 brdk su
1 kupa adacayi
6 parca et (yeni yaptigim , once suda bi guzel haslanip sonra bol tereyaginda azicik kavrulmus, 1 parcanin boyutu yaklasik 2-3 sm)
1 dilim tam bugday ekmegi + 1 yemek kasigi bal (!!!) ( normalde bali hic sevmem, yemem, ole birden canim cekti, bal hata bu monude)
09-00: 1 brdk su
gene 4 parca et
1 kanat marul
oglen(12-40): 1 brdk su
3 parca et
1 kupa nescafe( sekersiz, 2si 1inde)
aksam(17-00): 1 brdk su
yarim kase yogurt
2 parca et
19-00: 1 kupa sekersiz nescafe
1brdk su
23-00: 1 kupa sekersiz nescafe
1 brdk su
00-00da: 1 kupa form cayi + 4 tane kuru kayisi ( kabizlik sorunum icin) olucak.
bir de yatmadan once 20 dk dans yapicam insaallah.

gunun degerlendirmesi: bugun de cok SAGLIKSIZ(!) bir monum oldu. et disinda nerdeyse gene ac dolastim tum gun, ama midemi az yemeye alistirmam lazim( gerci etleri abartarak yedim bence)
tek etle beslenmisim tum gun :KK19: bugun 2. gunumdu, 1-2daha az yeyip, sonra gercek saglikli beslenme duzenime baslayacagim.
toplam 6 brdk su icmisim, istedigim miktara ulasmasa da dune gore ilerleme var biraz. aslinda suyu cok severim ama, hava soguk ve yagmurlu olunca fazla icemiyorum:))
hareket olarak bir sey yapmadim, 20 dk dans edicem uykudan once.
gun icindeki en buyuk hatam : BALi yemeyecektim ! :KK19:

bagirsaklarima da bugun sabah icin 5 uzerinden 0 veriyorum :KK31:
malesef dun form cayimi icmedigim icin boyle oldu (ben senelerdir dogadanin form caylarindan iciyorum kayisili ve limonlu olanindan, tum dogal yontemleri ve medikal tedavileri denedim, gene de fayda etmedi. bir tek dogadanin form caylari etkili, buna da sukrediyorum)

Bi de gun icindeki en buyuk gelisme : bugun TARTILMADIM! :KK64: gunde en az 4-5 kere tartilan ben icin bu cok cok buyuk basari :)
bu gunluk bu kdr :)

X