Popüler Konu Verimli Rutin

Herkese merhabalar ben geldim,
Ben doğum yaptım çok miniş bir kızım oldu, şimdi süt sağıyorum.
İlk iki gün kaos gibiydi alışmak düzene oturtmak vs.
Emzirme danışmanı getirdik eve o bize biraz daha verimli bir plan oluşturdu. Ama gece yorucu oldu sanırım tam besleyemedik. Sarılık oldu doktora gittik yarın tekrar bakacaklar evde beceremiyorsak sanırım fototerapi uygularlar.
Çok gazlı bir bebeğimiz var ve Makatta çatlak hemoroid gibi bir şey var, doğdu ama hemen yenidoğan ünitesine aldılar göremedim iki gün inş oradaki bir ihmalden kaynaklı makat sorun olmamıştır. O kadar üzüldüm ki süt sorunu yaşadım ama bebeğimizi teslim ettikten sonra yavaş yavaş her şey yoluna girmeye başladı diyebilirim.
Haliyle çok masraflı zaman geçirdik, kalbinde sorun var çocuk kardiyoloji de takip ediyor dr randevumuz henüz gelmedi.
Annelik çok güzelmiş çok yoruldum ağrım var sezaryen oldu mecburi. İnş gün geçtikçe DHA da birbirimİze alışacağız. Ben gebelikte kendime iyi gelecek şeyler de okudum. Kendi travmalarımı bebeğime yansıtmamak için. Umarım sakin huzurlu mutlu yeşili seven insan gibi insan evlat yetiştirebilirim.
Genelde ikinci el aldık bebek karyola anne yanı bebek arabası puseti, ablam verdi bir çok şeyi ama ona rağmen baya masraf oldu.
Biraz daha toparlanayım evin düzenini de oturturuz inş. Annem destek oluyor ama çok plansız biridir o beni baya zorluyor, depresyona annem soktu diyebilirim. Bebeğimizin dilini yavaş yavaş anlıyoruz bakalım .
Merhaba Alya gözünaydın, ne güzel bir haber 🌸🐣

Evet ilk günler biraz hatta fazlasıyla yoğun geçiyor ama herşey düzene giriyor. Sarılık bizde de olmuştu, fototerapiye gerek olmadan atlatmıştı. Bebeğinle ten teması yapmaya çalış, süt daha çoğalır hem de bebek emmeyi daha iyi öğrenir. Zaten beslendikçe sarılığı atacak. Kendine sevdiğin müzikler aç, sen sakin kaldıkça bebek de mutlu olacak. Güzel ve kolay bir lohusalık dönemi diliyorum 💐

Merhaba Alya gözünaydın, ne güzel bir haber 🌸🐣

Evet ilk günler biraz hatta fazlasıyla yoğun geçiyor ama herşey düzene giriyor. Sarılık bizde de olmuştu, fototerapiye gerek olmadan atlatmıştı. Bebeğinle ten teması yapmaya çalış, süt daha çoğalır hem de bebek emmeyi daha iyi öğrenir. Zaten beslendikçe sarılığı atacak. Kendine sevdiğin müzikler aç, sen sakin kaldıkça bebek de mutlu olacak. Güzel ve kolay bir lohusalık dönemi diliyorum 💐
Allah razı olsun canımcım inş bakalım 15.3 den 13 e indi beslenmeye devam ediyoruz inş gerek kalmaz bizim de

Merhaba saglıcakla büyütün yavrunuzu... Kısa ve öz çocuk büyütmekte ki en büyük lutuf sükunet,sakinlik ve telaşşız olmak bunları yapabildiğiniz noktada çok daha keyifli bir hal olucak cocuk büyütmek..
Zaten ihtiyac halinde mırıldanarak, yada aglayarak kendini ifade edebiliyor :) içgüdüsel olarak bunu yapıyor birde .. Siz ihtiyac halinde yavrunuzu sevecenlikle sarın sarmalayın bol bol... En güzel ve kalıcı duygu bu..İnanın süreç çok cabuk geçiyor benim oglum 1 sınıfa başladı halbu ki dün gibi :) İnanamıyorum zamanın bu denli hızlı geçmesine ... O yüzden kendiniz akışta, sakin ve dingin olarak kalmaya çalışın..Sevgiler
Twşekkğrler canım inş başarırım sakin kalabilmeyi

A Alya_sura88 canım gözünüz Aydın, tebrik ederim. Benim kızım da 3 ayı geçti, zamanla her şey düzene giriyor, anın tadını çıkarmaya bak🥰

Kızlar sizlerin bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Oğluş dün akşam bir arkadaşının okulda çantayla oğlumun yüzüne vurduğunu ve ağladığını söyledi. O an sakin kalmaya çalıştım ama çok üzüldüm. Oğlum şiddeti kavgayı bilmez. Onu durdur, uyar ve öğretmenine söyle dedim. Yaptığının yanlış olduğunu kavganın doğru bir şey olmadığını söyledim. Ama yapmaya devam ederse sen de vur dedim🙈 Şaşırdı ben öyle söyleyince. Kendini korumayı da öğrenmesi gerekiyor. Daha önce başka bir arkadaşının da sürekli yüzünü sıktığından bahsetmişti. Seviyorum diyormuş, anne sevmek öyle mi olur demişti.
Böyle durumlarda sizler neler söylüyorsunuz ya da yapıyorsunuz? Öğretmeniyle de konuşmayı düşünüyorum

Herkese merhabalar ben geldim,
Ben doğum yaptım çok miniş bir kızım oldu, şimdi süt sağıyorum.
İlk iki gün kaos gibiydi alışmak düzene oturtmak vs.
Emzirme danışmanı getirdik eve o bize biraz daha verimli bir plan oluşturdu. Ama gece yorucu oldu sanırım tam besleyemedik. Sarılık oldu doktora gittik yarın tekrar bakacaklar evde beceremiyorsak sanırım fototerapi uygularlar.
Çok gazlı bir bebeğimiz var ve Makatta çatlak hemoroid gibi bir şey var, doğdu ama hemen yenidoğan ünitesine aldılar göremedim iki gün inş oradaki bir ihmalden kaynaklı makat sorun olmamıştır. O kadar üzüldüm ki süt sorunu yaşadım ama bebeğimizi teslim ettikten sonra yavaş yavaş her şey yoluna girmeye başladı diyebilirim.
Haliyle çok masraflı zaman geçirdik, kalbinde sorun var çocuk kardiyoloji de takip ediyor dr randevumuz henüz gelmedi.
Annelik çok güzelmiş çok yoruldum ağrım var sezaryen oldu mecburi. İnş gün geçtikçe DHA da birbirimİze alışacağız. Ben gebelikte kendime iyi gelecek şeyler de okudum. Kendi travmalarımı bebeğime yansıtmamak için. Umarım sakin huzurlu mutlu yeşili seven insan gibi insan evlat yetiştirebilirim.
Genelde ikinci el aldık bebek karyola anne yanı bebek arabası puseti, ablam verdi bir çok şeyi ama ona rağmen baya masraf oldu.
Biraz daha toparlanayım evin düzenini de oturturuz inş. Annem destek oluyor ama çok plansız biridir o beni baya zorluyor, depresyona annem soktu diyebilirim. Bebeğimizin dilini yavaş yavaş anlıyoruz bakalım .
Canım kuzucuğuna analı babalı, sağlıklı bir ömür dilerim:KK200:
Slinge alıştırabilirsen çok iyi olur. O senin kokunla uyurken sen de ellerin serbest bir şekilde hareket edebilirsin. Gaz problemi ilk 3 ay yoğun oluyor, sonra düzene giriyor. Umarım kalp ile ilgili sıkıntısı da bir an önce çözülür.

elecda elecda
Konunu yeni gördüm.
Sadece ilk sayfanı okudum.
Diğer sayfalarını da okumak için sabırsızlanıyorum.
Kaliteli ve planlı bir hayat felsefen takdire şayan.
O kadar hızlı tüketiyoruz ve harcıyoruz ki hem kendimizi hem zamanımızı hem insanları.
Sanırım güzel bir yol oluşturmaya ön ayak oluşturacak yasantindan ve tecrübelerinden istifade etmek.
Tanımıyorum ama iyi ki tanımak istiyorum diye başlamak istedim sadece.
Bana iyi şeyler kazandiracagindan ümitliyim.
Boş değil donanımlı insanlar her zaman ilgimi çekmiştir.
Düşüncelerimi yazıya dökmeden okumaya devam etmek istemedim.
⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘
Hoş geldin :KK50:

Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. :KK200: Burada herkes birbirinden öğreniyor aslında. Sen de bir yandan geçmişi okurken, bir yandan da günlük sohbetlere katılabilirsen çok sevinirim.

Gününü puanlama bunu ben de yapmak istiyorum bugün günün sonunda bir değerlendirme yapayım bakalım çocuklarıma da kendime de 😉
Benim büyük kızı konuşturma konusunda çok işime yarıyor bu yöntem. Kaç çocuğun var? Yaşları neler? Biraz kendinden bahseder misin?

Çok güzel olmuş hepsini sevdim. Sadece yatak odası tamamlanmamış mi fotodan tam anlamadım. Yatak başına demir çerçeve vardı sanırım merak ettim.

elecda elecda günaydinnn hiç mesajı kaçırmazsn benim ki arada kaynamış sanırım 😂😂
Tam ben z raporu yayınladığımda mesajın gelmiş, kaçırmışım. Kusura bakma lütfen :KK200:
Yatağın baş kısmında ahşap bir çerçeve var. Üstünde kendi örtüsü vardı ama çok toz olduğu içim iptal ettim.

A Alya_sura88 canım gözünüz Aydın, tebrik ederim. Benim kızım da 3 ayı geçti, zamanla her şey düzene giriyor, anın tadını çıkarmaya bak🥰

Kızlar sizlerin bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Oğluş dün akşam bir arkadaşının okulda çantayla oğlumun yüzüne vurduğunu ve ağladığını söyledi. O an sakin kalmaya çalıştım ama çok üzüldüm. Oğlum şiddeti kavgayı bilmez. Onu durdur, uyar ve öğretmenine söyle dedim. Yaptığının yanlış olduğunu kavganın doğru bir şey olmadığını söyledim. Ama yapmaya devam ederse sen de vur dedim🙈 Şaşırdı ben öyle söyleyince. Kendini korumayı da öğrenmesi gerekiyor. Daha önce başka bir arkadaşının da sürekli yüzünü sıktığından bahsetmişti. Seviyorum diyormuş, anne sevmek öyle mi olur demişti.
Böyle durumlarda sizler neler söylüyorsunuz ya da yapıyorsunuz? Öğretmeniyle de konuşmayı düşünüyorum
Karşındakini el bileklerinden tutup durdur, devam etmeye çalışır veya durduramazsan bağırarak yardım iste dedim ben. Sen de vur demek sıkıntı olabiliyor, çünkü diğer çocuğun annesine, annem vur dedi ben de vurdum diyebilir:)

Dün bir erkek çocuğu Ela'ya vurmuş. Ela da bildiğin çocuğu hırpalamış :olamaz: Kendimi savundum dedi. Kendini savunabilirsin ama kesinlikle kavgayı başlatan ya da ilk vuran sen olma, böyle bir şey olursa seni asla savunmam haberin olsun dedim ben de. Maalesef şiddet okullarda var olan bir şey. Pandemi biraz rahatladığında Ela'yı Kickboks'a göndereceğim. Türkiye'de yaşayan bir kız çocuğu olarak kendini savunmayı öğrense iyi olur diye düşünüyorum.

M muhendiseylul canım merhaba, okullarda kavga gerçekten büyük sorun. Çocuklar çok acımasız oluyor, gücü gücü yetene. Kaza ile olan şeyleri bile izah etmekte zorlanıyorum ben ama neden vurdu ki diyor hemen bizim kızlar. Ben de böyle durumlarda karşındakine yapmamasını söyle, devam ediyorsa hemen bi yetişkinden yardım iste diyorum. Babamız devam ediyorsa sen de vur kendini savun diyor ama🙈 çok can sıkıcı bir durum ama fiziki zararında ötesinde şiddetle bir çocuğun kızlarımı sindirmiş olmaları, öz güvenlerinin sarsılması benim için kabul edilmez oluyor. elecda elecda da yazmış yukarda, şartlar uygun olduğunda savunma sporlarına göndermek istiyorum hatta kendim de gitmek istiyorum.

Karşındakini el bileklerinden tutup durdur, devam etmeye çalışır veya durduramazsan bağırarak yardım iste dedim ben. Sen de vur demek sıkıntı olabiliyor, çünkü diğer çocuğun annesine, annem vur dedi ben de vurdum diyebilir:)

Dün bir erkek çocuğu Ela'ya vurmuş. Ela da bildiğin çocuğu hırpalamış :olamaz: Kendimi savundum dedi. Kendini savunabilirsin ama kesinlikle kavgayı başlatan ya da ilk vuran sen olma, böyle bir şey olursa seni asla savunmam haberin olsun dedim ben de. Maalesef şiddet okullarda var olan bir şey. Pandemi biraz rahatladığında Ela'yı Kickboks'a göndereceğim. Türkiye'de yaşayan bir kız çocuğu olarak kendini savunmayı öğrense iyi olur diye düşünüyorum.
“Kesinlikle kavgayı baslatan olma, ilk vuran sen olma, boyle bir durumda seni asla savunmam”çok iyi mesajmış yalnız. Ben bunu deneyeyim; “vurana vurma demiyorum, ilk vuran sen olma diyorum”. Sen bu mantıkla söylememiş olsan bile ben bunu bu şekilde kullanırım :) çocuklarımızı çok kırılgan yetiştirebiliyoruz fakat dışardaki dünya hiç de naif değil. Karşılaştıkları olaylar ve kişilere göre bir şekilde adaptasyon kazanacaklar.

Ne yazık ki öyle bende vurma kesinlikle diyemiyorum.. Çünkü ögrenci zorbalıgı maalesef var .. Birde erkek cocuklar böyle şakalaşmaya özeniyorlar.. Farkında olmadan da olsa karşılıksız durma demişliğim var benimde..Aslında bunu daaha iyi nasıl söylebiliriz ya da yönlendirebiliriz diye düşünüyorum .

Canım kuzucuğuna analı babalı, sağlıklı bir ömür dilerim:KK200:
Slinge alıştırabilirsen çok iyi olur. O senin kokunla uyurken sen de ellerin serbest bir şekilde hareket edebilirsin. Gaz problemi ilk 3 ay yoğun oluyor, sonra düzene giriyor. Umarım kalp ile ilgili sıkıntısı da bir an önce çözülür.
Çok teşekkür ederim canımcım inş üç ay sonra belli olacak bakalım

Amin canım sağolasın inş canım 💐

Çok teşekkür ederim canımcım inş üç ay sonra belli olacak bakalım
Alyacım Allah analı babalı büyütsün 🙏🏻 içini ferah tut, biz de benzer süreçlerden geçtik geçiyoruz da minnaklar daha kolay atlatıyorlar 🌸

Dualarım sizinle 🙏🏻

Bu arada Şermin Yaşar'ın bir kitabını okumuştum kızım doğmadan önce, bebeğinin dünyaya nasıl bir anneyle alışmasını istersin bunu kendine sor gibi bir ifade geçiyordu içinde. Bana yol göstermiştir bu düstur, dünyaya sakin ve soğukkanlı ebeveynlerle alışmak büyük bir şans sanki ☺️

Z Raporu-30.09.2021

Sağlıklı Yaşam:
Güne sirkeli su ile başladım. Kahvaltım ölçülü ve doyurucuydu. Ancak öğle yemeğinde patates püresi vardı. Çok sever ve her seferinde tabağımdaki bitince bir daha alırdım. Dün almadım. Teknik Müdür herkese Hacıbaba’dan soğuk baklava getirmiş. Normalde 3 tane yerdim. Dün bir taneyi yavaş yavaş ve keyif alarak yedim. Yeterli geldi. Tatmin olmuş bir şekilde kalktım masadan.

Dün şirkette yönetim toplantısı vardı ve herkes toplandı bu nedenle. Tek kadın benim aralarında. Hepsi tek tek “Ne kadar çok kilo almışsın” konuşması yaptılar. “Benim bedenim sana ne de denmiyor ki işyerinde”. “Düşüp bileğimi kırmam ve ardından yaşadığımız misafirhane sürecinde kilo aldım ama sorun yok, kilo alınır da verilir de. Kilo verdiğim dönem hiçbiriniz bir şey söylememiştiniz, şimdi hepiniz konuşuyorsunuz” diye cevap verdim.

Sonra da insanların bu konuda diğer insanları ne kadar olumsuz etkileyebildiği hakkında düşündüm. Olumsuz etkilenmedim ama etkilenebilirdim de, ne gerek var yani. Bizim toplumda kişinin bedeni hakkında direkt ve bu kadar rahat konuşabilme haddini nereden aldıklarını merak ediyorum doğrusu. Her zaman haddini bilmiş bir insan olarak kendimi bu iyi özelliğim nedeniyle de takdir ettim😊

Saat 15:00’de bir avuç fındık, 17:00’de ise az kabuklu fındık yedim. Akşam toplantı uzun sürdüğü için eve geç kaldım ve yemek yapamadım. Pizza söyledik. Bunu yapmamam lazım. Yani benim plansızlığımın sonucunda sağlıksız bir öğün yemek ve para harcamak kısmı canımı sıktı. Çözüm olarak, Pazar günleri Pazartesi ve Salı’nın yemeğini pişiriyorum. Çarşamba imkan oldukça işten biraz erken çıkıp, Perşembe ve Cuma için yemek pişirebilirsem çok iyi olur.

Mümkün Olduğunca İyi Annelik / Sevdiklerine Vakit Ayırmak: Ela’yı 21:30’da yatırdım. Öncesinde günün puanlaması ve olan şeylerin kritiğini yaptık. Ardından Şermin Yaşar’ın Abartma Tozu kitabına başladık. 13 sayfa okudu bana, okurken de epey güldük.

Sonrasında İpek Hanım’ın süreci başladı ancak bitmedi. İpek’in uyku problemi beni çok yoruyor. 21:30’da odasına geçtik, bir sürü kitap okuduk. Pijamasını giymeye ikna etmem epey zaman aldı. Yatağa yattık ama kırk kere kalkıp geri yattı. En son 22:45’te eşime devredip, sakinleşmek üzere odasını terk ettim. 23:30’da geri aldım ve 00:15’te bir zahmet uyudu. İpek’in uyku problemi beni çok yoruyor. Bir türlü yatmak bilmiyor, gece sık uyanıyor. Gerçekten tükendim. Öğle uykusu kalkınca çözüleceğini biliyorum ama 4 yaşa gelmeden kaldırmak içime sinmiyor. Zaten 09:00-18:00 okulda çocuk, dinlenmeye ihtiyacı var gün içerisinde.

Düzenli ve Sade Bir Ev / Eve Vakit Ayırmak: Sabah evden çıkmadan önce evi toplayıp, çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırdım. Eve gelince önce çamaşırları kurutmaya attım. Yemekten sonra eşim mutfağı topladı ve kurumuş çamaşırları katladı. Zira ben İpek’i uyutmaya çalışmak ile meşguldüm.

İyi Görünmek: Uykusuz olduğumda en çok kendimle ilgilenme kısımlarını aksattığımı fark ettim. Sabah cilt bakımı yaptıktan sonra makyaj vs yapmadan çıktım.

Verimli İş Hayatı/ İşleri Ertelemeden Tamamlamak: Günlük plana uygun çalıştım. Bir süredir bütün çalışanların toplanmasını bekleyen bazı işlerim de tamamlandı.

Para Yönetimi / Parayı Akıllıca Kullanmak: Akşam yemeği için pizzaya para ödedim. Plansız ve gereksiz bir harcamaydı. Umarım bu davranışı azaltabilirim.

Kendime Vakit Ayırmak: İşten eve geldim. Kitap okumak istemedim. Netflix’te Queer Eye diye bir program var. İnsanların hayatını her yönüyle topalıyorlar. Yaklaşık 45 dakikalık bölümleri var. İyi yönde gerçekleşen değişimleri izlemek bana çok keyifli geliyor.

İşe giderken Nilay Örnek’in “Nasıl Olunur” podcast serisinden “Serdar Kuzuluoğlu” ile olan bölümünü dinledim. Akşam dönerken ise Model’in albümünü dinledim.

Bu sabah gün doğumunu seyredip, sabah sayfalarını yazmayı başaramadım. İpek 01:00-3:00-5:00 ve 06:00’da uyanarak beni epey sabote etti. Bazen kendini yenidoğan sandığından şüphe ediyorum. :işsiz: Ama benden kaynaklı değil, İpek’ten kaynaklı aksaklıklar kendimi daha iyi hissettiriyor.

Kısaca Olduğu kadar, olmadığı kader tadında geçen bir gündü. Günlere ben de verimlilik puanı vermeye karar verdim. Bugünün puanı 3 olsun. Ne çok verimli ne de çok verimsiz bir gündü.

X