Popüler Konu Verimli Rutin

Şimdi benim 40’a bir var şu an:)) Altın iğne ve prp ikisini de bilmiyorum. Bir araştırayım.

Doktorun yüzünde estetik müdahale yoktu gördüğüm kadarıyla. Ama kaz ayaklarında kesin botoks vardır. Çok doğal ve güzel görünüyordu. Hiç yaşlanmamış gibi değil de güzel yaş almış gibi, anlatabildim mi bilemedim.

Onun gibi doğal ve güzel gözükeceksem olabilir diye düşündüm.

Süt ürünlerini kestiğimde hiç dikkat etmedim rosanın durumuna. Keşke baksaymışım ama bu kadar etkilediğini bilmiyordum. Kadın ben süt ürünlerini tüketmeyeli uzun zaman oldu dedi
Sut ürünlerinden kasıt
Sut, peynir , yogurt ve içinde sut bulunan hersey mi?
Yani misal içerisinde sut bulunan bir pancake bir kurabiye bile mi acaba?

Evet demek istediğini çok iyi anladım. Ben de öyle olsun isterim. Bence düşünebilirsin 👍 Prp ve altıniğneyi de muhakkak araştır. Prpde kanımızı alıp santrüfüjleyip trombositleri alıyor ve tekrar bize enjekte ediyor. Senin durumuna göre c vitamini, hyaluronik asit gibi vitaminler de ekliyor. Altıniğnede de iğneleme var ama içeriğini ben de tam bilmiyorum. Bazen tek seans bazen bir kaç seans olabiliyor

Rosa aslında bir otoimmun hastalık olduğu için süt ürünlerinden çok fazla etkileniyor.

Alışırsın diye düşünüyorum, sen iradelisin çünkü. Elbette ki zorlanırsın ama yapılmayacak birşey değil.
3 aylık tedavi süresince keseceğim. Sonra duruma bir bakarak ilerlemeye karar verdim.

Sut ürünlerinden kasıt
Sut, peynir , yogurt ve içinde sut bulunan hersey mi?
Yani misal içerisinde sut bulunan bir pancake bir kurabiye bile mi acaba?
Evet maalesef. Yer fıstığı, cips gibi şeyler de çok etkiliyormuş ama ana etken süt ürünleri dedi. Ben 3 aylık tedavi boyunca kesip bir duruma bakmaya karar verdim.

Çok teşekkür ederim 🙏

Sevgili elecda elecda merhaba
Bende de Rosa var yıllardır uğraşıyorum.
Lumeccaya başladım.
Henüz 1 seans yaptırdım (öncesinde mezoterapi yaptı cildi alttan onardi lekelerimde vardi)

Önceden evde bile sürekli kizariyordum hala kizariyorum ama önceki kadar atak olmuyor.
2. Seansımida aralıkta yapacak.
Sonrasında ara ara baskilamak için yapacağız demisti.
Nasıl bir yol izleyeceğiz bilmiyorum ama doktoruma güveniyorum
Yani önceki dr. Rosa krem verip yolluyordu en azından bir tedavi uyguluyor bu doktor.

Ama beslenmeyle ilgili birey dememişti. Soracağım onuda.
Ben int. Arastirdigim kadariyla gluten, şeker ve sut ürünleri yaziyordu.
Hepsinide tamamen kesmedim malesef.

Botox ben düşünüyorum yılda 1 defa.
Aynı doktorla.
Ama henüz Rosa ya odaklı olduğumdan onu biraz kontrol altına almam lazım.
Yazın çok zorlanıyorum.
Bana günlük temizleyici ve nemlendirici olarak iki ürün yazdı. Resimlerini ekliyorum. Zor buldum ama, sadece anlaşmalı eczanelerde varmış. 3 gündür kullanıyorum.
Onun dışında kış aylarında yılda iki kez olacak şekilde Lumecca yapalım dedi. Aralık ve Ocak için planladım onları da. Rosa genetik ve kronik bir hastalık olduğu için sürekli kontrol altında tutmaya çalışacağız mecburen.

Eklentiler

• F46E2AFB-057C-4BA8-A2D7-01DD7F7C33B3.jpeg
    F46E2AFB-057C-4BA8-A2D7-01DD7F7C33B3.jpeg
    50,1 KB · Görüntüleme: 115
  • 903C9755-BEC8-4845-AC63-DF1D89C8CD41.jpeg
    903C9755-BEC8-4845-AC63-DF1D89C8CD41.jpeg
    68,5 KB · Görüntüleme: 134
Selamlar hanımlar,

Anne olduktan sonra, en sevdiğim güne terfi eden Pazartesi gününden selamlar:))

Haftalık yemek planını yaptım. Ekte paylaşıyorum. Bugünün yemeklerini dünden pişirdim.

Bir de kendime 3 tane defter aldım. Görseli ekliyorum. İnternetten bakıp beğendiğim tarifleri bir defterde toplamak istiyordum. Bir de yemek günlüğü tutmaya başladım bugün itibariyle.

Kendime günlük alışkanlık olarak;

- Sabah ve akşam cilt bakımı
- 30 dk tempolu yürüyüş
- Günlük duş
- Sabah/Öğle/Akşam 20 dk kitap okuma ( Sabah dini, öğlen kişisel gelişim akşam edebiyat ve şiir) olarak hedef koyuyorum.

4’ü de ölçülebilir hedef olduğu için günlük bazda takip edeceğim.

Vücudumdaki folikülit sebebiyle her gün doktorun verdiği vücut şampuanı ve jelini dönüşümlü kullanarak duş almam gerekiyor. Bugün itibariyle başlayacağım.

Eklentiler

• E0369525-0F18-4429-83D3-F571AEFD8357.png
    E0369525-0F18-4429-83D3-F571AEFD8357.png
    137,7 KB · Görüntüleme: 143
  • 1FE703DF-D4A8-47E5-AB02-1D7AFB06EEDB.jpeg
    1FE703DF-D4A8-47E5-AB02-1D7AFB06EEDB.jpeg
    163 KB · Görüntüleme: 143
Bana günlük temizleyici ve nemlendirici olarak iki ürün yazdı. Resimlerini ekliyorum. Zor buldum ama, sadece anlaşmalı eczanelerde varmış. 3 gündür kullanıyorum.
Onun dışında kış aylarında yılda iki kez olacak şekilde Lumecca yapalım dedi. Aralık ve Ocak için planladım onları da. Rosa genetik ve kronik bir hastalık olduğu için sürekli kontrol altında tutmaya çalışacağız mecburen.
Bana sabah için serum verdi hydr ve güneş kremi.
Bende önceden yoktu ama dediğimde dr. Cildin yakındır ama bukadar ileri seviye değildir zamanla ilerlemiş dedi.
Acı baharatlı sıcak falan yediğimde de atak oluyor bende..
Gunes ve sıcak banyoda dahil.
Malesef bet bisi kesin çözümü yok.

Selamlar Hanımlar,

Dün benim açımdan verimli bir gündü. 4 ana alışkanlık hedefi belirlemiştim, tamamını gerçekleştirdim.

Sabah ve akşam cilt bakımı: Bu zaten yaptığım birşeydi ancak doktorun önerisi ile ürünleri değiştirdim ve yatmadan önce yaptığım cilt bakımını akşam duş sonrasına çektim. Çünkü kızları yatırdıktan sonra halim kalmıyor veya bazen İpek'i uyutmaya çalışırken yanında uyuyakalıyorum. Bu nedenle akşam cilt bakımının aksadığı oluyordu. Ayrıca, evden çıkmadan önce güneş kremi kullanımına özen göstermeye başladım. Şu anki rutinim, sabahları gül suyu, göz ve yüz için nemlendirici, güneş kremi; akşamları ise temizleyici, gül suyu ve nemlendirici şeklinde.

30 dk tempolu yürüyüş: Günlük rutinime eklemekte zorlandığım bir maddeydi. Spor salonu sevmiyorum ve vakit ayırmak benim için zor. Dışarıda havanın ne olacağı belirsiz derken, eve katlanabilir bir yürüyüş bandı aldım. Ancak bantta yürümek çok sıkıcı ve yürüyüş yaptığım zaman, İpek gelmeden bir şeyler seyretmeye vaktim kalmıyor. Öyle olunca şöyle bir çözüm buldum. Telefon koyma yeri var bantta. Netflix'ten sevdiğim bir program açıp, onu izlerken 30 dakika yürüyorum. Yaklaşık 2.5 km ediyor. Bu şekilde benim için daha sürdürülebilir oldu. Ayrıca saati de sabitledim. Hafta içi her gün, İpek evde olmadığı sürece, 17:00-17:30 arası kendimle yürüyüş randevum var:)

Günlük duş: Benim hayatımda çok aksayan bir noktaydı. Sabah duş alıp evden çıkmak bana göre değil. Akşam çocukları yatırdıktan sonra da halim kalmıyor genellikle. Öyle olunca yürüyüşün hemen peşine duşu eklemek mantıklı oldu. Dermatolog'un verdiği vücut şampuanını bir süre bekletmem gerekiyor. Ben de o sırada akşam cilt bakımı rutinimi yapıyorum.

Sabah/Öğle/Akşam 20 dk kitap okuma: Sabah rutininde bu ara Emre Dorman'nın 101 Soruda Kuran kitabını okuyorum. Çok faydalı buldum. Nihayet aklı başında ve akademisyen bir din adamı ile tanıştığım için çok mesudum.

Öğlenleri, yemek yedikten sonra ilk işim burada yazı paylaşmak oluyor. Ardından 20 dakika kadar kitap okuyorum. Kişisel gelişim kitaplarını öğlen altını çizerek ve bilgisayara notlar alarak okumak daha faydalı oldu benim açımdan. Bugün "İyileştiren Alışkanlıklar" kitabının kalan 15 sayfasını da okuyup bitireceğim. Yarın "Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek" kitabına başlarım.

Akşamları ise elime şiir kitabı veya roman almayı tercih ediyorum. Ümit Yaşar Oğuzcan'ın Tüm Şiirleri ile Sezgin Kaymaz'ın "Ateş Canına Yapışsın" kitabını okuyorum.

Bunlar benim "tenis toplarım". Bildiğiniz bir hikayedir muhtemelen. Bir kavanoza önce kumları doldurursanız çakıl taşlarına yer kalmaz. Çakıl taşlarını önce doldurursanız da tenis toplarını koymak mümkün olmaz. Bu nedenle önce "tenis toplarını" yerleştirip, kalan yerleri çakıl taşı ve kum ile doldurmalıyız.

Benim için "tenis topları" öncelikle kendim ve çocuklarım ile ilgili şeyler. Çakıl taşları ise ev işleri ve iş işleri:) Kumlar ise gündelik rutinde yapılması gerekenler.

İyileştiren Alışkanlıklar kitabını az önce bitirdim. Şu paragrafı paylaşmak istiyorum.

"Bazı alışkanlıklar tamamen otomatik hale gelirken, diğerleri her zaman biraz çaba gerektirebiliyor. Önemli olan doğru yöne gitmeye devam etmek. Günümüzü iyi değerlendirdiğimizi bilmek, kendimizden beklediğimiz şekilde yaşadığımızı görmek ciddi bile tatmin duygusu sağlıyor.
İyi alışkanlıkları tutmanın bir bedeli vardır; zaman, enerji, para ve zevklerden ve fırsatlardan vazgeçmeyi gerektirir. Fakat söz konusu alışkanlıkları tutmamanın da bir bedeli vardır. Hangi bedeli ödemeyi seçeceğiz? Hangisi bizi uzun vadede mutlu edecek?"

İyileştiren Alışkanlıklar kitabını az önce bitirdim. Şu paragrafı paylaşmak istiyorum.

"Bazı alışkanlıklar tamamen otomatik hale gelirken, diğerleri her zaman biraz çaba gerektirebiliyor. Önemli olan doğru yöne gitmeye devam etmek. Günümüzü iyi değerlendirdiğimizi bilmek, kendimizden beklediğimiz şekilde yaşadığımızı görmek ciddi bile tatmin duygusu sağlıyor.
İyi alışkanlıkları tutmanın bir bedeli vardır; zaman, enerji, para ve zevklerden ve fırsatlardan vazgeçmeyi gerektirir. Fakat söz konusu alışkanlıkları tutmamanın da bir bedeli vardır. Hangi bedeli ödemeyi seçeceğiz? Hangisi bizi uzun vadede mutlu edecek?"
Kafa yorduğum bir mesele.
Bu hayatta her şeyin bir bedeli var. Psk. tülay Kök sıkça bahsediyor bu konudan. Vazgeçmek, tercih etmek, seçmek.
Önceki akşam uyuya kaldım koltukta. Diş fırçalamadım cilt bakımı yapmadım. Su içmedim. Plaklarımı takmadım.Şöyle evi toparlamadım. Bir yanım geç yatağına yat diyor; kolaycı tembel aman nolcak” cı taraf. Bilinçli taraf bunları yapmazsan her şey daha zor olacak, pişmanlık duyacaksın” dedi.
Kalktım hepsini tek tek yaptım vr kitabımı okuyup uyudum.
İşte dedim “ şimdi kendine emek verdin, değer verdin”
Basit görünen derinlikli bi seçim

Kesinlikle çok doğru yazılmış, anlatılmış. Herşeyin bir bedeli var. Bu bedeli kendimiz seçiyoruz.

İyi akşamlar hanımlar. Ben de elecda elecda
gibi haftalık veya aylık menü yapıyorum. Bir türlü paylaşma fırsatı bulamadım. Bugün bu haftanın menüsünü paylaşıyorum. Sizlere de fikir olur umarım. Görsel olarak paylaşıyorum. Eki Görüntüle 2961867 Eki Görüntüle 2961868
Biz genel olarak ekmek pek tüketmeyiz, o yüzden menüde yer almıyor. Sadece kahvaltıda tatlı grubunu yerken ihtiyaç duyuyoruz. Eşim de çorba olduğu günler yiyor sadece.

Bir de akşamları çay faslımız oluyor. Genelde ceviz, badem artı çay şeklinde.
Ayrıca ek olarak oğlum iki öğün değil 3 öğün yiyor. Akşamdan kalan yemeği ertesi gün öğlede yiyor veya akşam yemeğini önden hazırlıyorum hem öğle hem akşam yiyor.

Selamlar Hanımlar,

Bugün Ceren Yavuz'un ig'da şöyle bir paylaşımı vardı: Zaman öyle ya da böyle geçiyor. Bu zamanı ya yaşamak istediğin hayatı yaratarak ya da yaşamak istemediğin bir hayatı yaşayarak geçireceksin. Tercih senin.

Olmak istediğimiz kişiye dönüşmek için, günlük hayatımıza bazı şeyleri dahil etmemiz gerekiyor. Bunun için iradeye ihtiyacımız var. İrade, kendimize verdiğimiz sözleri tutmamıza olanak sağlıyor. İradesi güçlü insanlar hayatın getirdiği stresi daha iyi yönetebiliyor. Ancak irade, tıpkı zaman gibi tükenen bir kaynak.

Bu noktada alışkanlıklar devreye giriyor. Alışkanlıklar, iradeye olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı, bizi karar verme sürecinden özgür kıldığı için değişimi mümkün kılar. Kendimizin en iyi versiyonunu oluşturabilmek alışkanlıklara ihtiyacımız var. Yeni alışkanlıklar kazanabilmek veya var olan alışkanlıklarımızı değiştirebilmek bir noktada kadere yön vermek anlamına gelir. Bunun için öncelikle kendi doğamızın alt yapısını tanımlamamız gerekir. Zira sadece kendi doğamıza uygun alışkanlıkları edinebiliriz.

Yeni bir alışkanlık edinmeye çalıştığımızda, kendimiz için bir beklenti yaratırız. Dolayısıyla alışkanlık edinmek, içte ve dışta beklenti yaratır. İyileştiren Alışkanlıklar kitabında, insanları bu beklentilere adaptasyon konusunda 4 gruba ayırıyor:

1. Uygulayıcı: İç ve dış beklentilere kolay adapte olur. Alışkanlık oluşturma sürecinde iç disiplinleri yüksek olduğu için dış kontrole ihtiyaç duymazlar. (Ben bu gruba giriyorum)
2. Sorgulayıcı: İç beklentiye kolay adapte olur, dış beklentiye direnir. Her türlü beklentiye şüphe ile yaklaşırlar, sadece kendilerine mantıklı gelen beklentileri karşılamaya eğilimlidirler. Yeni alışkanlık kazanabilmeleri için amaca ihtiyaç duyarlar.
3. Zorlayıcı: İç beklentiye direnir, dış beklentiye kolay adapte olur. Dış sorumlulukları karşılamada çok iyilerdir. Dolayısıyla alışkanlık kazanma aşamasında, başka biri tarafından izlenmek ve birine hesap vermek, alışkanlığı sürdürmelerini sağlar.
4. İsyancı: İç ve dış beklentiye kolay adapte olamaz. İçgüdülerine göre özgürce hareket etmek isterler ve alışkanlıklara direnirler.

Bugün kendinizi, beklentilere nasıl tepki verdiğinizi bu gruplama doğrultusunda bir düşünmenizi tavsiye ederim.

Selamlar Hanımlar,

Bugün Ceren Yavuz'un ig'da şöyle bir paylaşımı vardı: Zaman öyle ya da böyle geçiyor. Bu zamanı ya yaşamak istediğin hayatı yaratarak ya da yaşamak istemediğin bir hayatı yaşayarak geçireceksin. Tercih senin.

Olmak istediğimiz kişiye dönüşmek için, günlük hayatımıza bazı şeyleri dahil etmemiz gerekiyor. Bunun için iradeye ihtiyacımız var. İrade, kendimize verdiğimiz sözleri tutmamıza olanak sağlıyor. İradesi güçlü insanlar hayatın getirdiği stresi daha iyi yönetebiliyor. Ancak irade, tıpkı zaman gibi tükenen bir kaynak.

Bu noktada alışkanlıklar devreye giriyor. Alışkanlıklar, iradeye olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı, bizi karar verme sürecinden özgür kıldığı için değişimi mümkün kılar. Kendimizin en iyi versiyonunu oluşturabilmek alışkanlıklara ihtiyacımız var. Yeni alışkanlıklar kazanabilmek veya var olan alışkanlıklarımızı değiştirebilmek bir noktada kadere yön vermek anlamına gelir. Bunun için öncelikle kendi doğamızın alt yapısını tanımlamamız gerekir. Zira sadece kendi doğamıza uygun alışkanlıkları edinebiliriz.

Yeni bir alışkanlık edinmeye çalıştığımızda, kendimiz için bir beklenti yaratırız. Dolayısıyla alışkanlık edinmek, içte ve dışta beklenti yaratır. İyileştiren Alışkanlıklar kitabında, insanları bu beklentilere adaptasyon konusunda 4 gruba ayırıyor:

1. Uygulayıcı: İç ve dış beklentilere kolay adapte olur. Alışkanlık oluşturma sürecinde iç disiplinleri yüksek olduğu için dış kontrole ihtiyaç duymazlar. (Ben bu gruba giriyorum)
2. Sorgulayıcı: İç beklentiye kolay adapte olur, dış beklentiye direnir. Her türlü beklentiye şüphe ile yaklaşırlar, sadece kendilerine mantıklı gelen beklentileri karşılamaya eğilimlidirler. Yeni alışkanlık kazanabilmeleri için amaca ihtiyaç duyarlar.
3. Zorlayıcı: İç beklentiye direnir, dış beklentiye kolay adapte olur. Dış sorumlulukları karşılamada çok iyilerdir. Dolayısıyla alışkanlık kazanma aşamasında, başka biri tarafından izlenmek ve birine hesap vermek, alışkanlığı sürdürmelerini sağlar.
4. İsyancı: İç ve dış beklentiye kolay adapte olamaz. İçgüdülerine göre özgürce hareket etmek isterler ve alışkanlıklara direnirler.

Bugün kendinizi, beklentilere nasıl tepki verdiğinizi bu gruplama doğrultusunda bir düşünmenizi tavsiye ederim.
Maalesef 4. Gruba giriyor olabilirim. Bazen çok dürtüsel davranıyorum. Bazen ne içten ne dıştan asla motive olamıyorum 😞

Maalesef 4. Gruba giriyor olabilirim. Bazen çok dürtüsel davranıyorum. Bazen ne içten ne dıştan asla motive olamıyorum 😞
Maaleseflik bir durum yok. Kendi doğanı tespit edip, ona göre aksiyon alman gerekiyor.
İsyancı kısmını. görsellerini ekliyorum. Bir oku bakalım:)

Eklentiler

• B0DEB683-35E4-49A1-AAAD-85BB3EDE2098.jpeg
    B0DEB683-35E4-49A1-AAAD-85BB3EDE2098.jpeg
    198,1 KB · Görüntüleme: 52
  • 6D59F691-58CD-4E84-9C50-5930E23BF610.jpeg
    6D59F691-58CD-4E84-9C50-5930E23BF610.jpeg
    216,5 KB · Görüntüleme: 56
  • F58BB50C-ED5D-470E-A4D1-26AF730F1BB5.jpeg
    F58BB50C-ED5D-470E-A4D1-26AF730F1BB5.jpeg
    224,9 KB · Görüntüleme: 39
  • 3CFFC919-0443-4856-A4F1-D54CDFECFC5B.jpeg
    3CFFC919-0443-4856-A4F1-D54CDFECFC5B.jpeg
    203,8 KB · Görüntüleme: 33
  • 37174A6D-EC9D-428B-8F27-3F72E6D60B12.jpeg
    37174A6D-EC9D-428B-8F27-3F72E6D60B12.jpeg
    208,3 KB · Görüntüleme: 34
  • 92A19537-4D91-44E5-A17A-D4C7803EFA03.jpeg
    92A19537-4D91-44E5-A17A-D4C7803EFA03.jpeg
    209,1 KB · Görüntüleme: 34
  • 440C93B8-387F-4604-9D75-53866C2256E8.jpeg
    440C93B8-387F-4604-9D75-53866C2256E8.jpeg
    216,3 KB · Görüntüleme: 31
  • 6367856A-5915-4539-9CD6-3725F7C038B4.jpeg
    6367856A-5915-4539-9CD6-3725F7C038B4.jpeg
    212,5 KB · Görüntüleme: 37
  • EB356E74-E991-430D-8DF9-1B994E3815CC.jpeg
    EB356E74-E991-430D-8DF9-1B994E3815CC.jpeg
    167,2 KB · Görüntüleme: 37
Maaleseflik bir durum yok. Kendi doğanı tespit edip, ona göre aksiyon alman gerekiyor.
İsyancı kısmını. görsellerini ekliyorum. Bir oku bakalım:)
Tam olarak bir isyancı olmayabilirim 😅 ama benim sorunum iradesizlik. Ruh halim tüm eylemlerimi belirliyor. Motivasyonum ve keyfim yerindeyken herşeyi başarabilirim ve değiştirebilirim gibi hissediyorken, modum düşükken akıntıda sürükleniyor gibi oluyorum, kolumu kaldıramıyorum

Tam olarak bir isyancı olmayabilirim 😅 ama benim sorunum iradesizlik. Ruh halim tüm eylemlerimi belirliyor. Motivasyonum ve keyfim yerindeyken herşeyi başarabilirim ve değiştirebilirim gibi hissediyorken, modum düşükken akıntıda sürükleniyor gibi oluyorum, kolumu kaldıramıyorum
Maalesef bende böyleyim 😓

X