Popüler Konu Verimli Rutin

Canım merhaba,
Telefonun (iOS) kendi uygulaması, ayarlar kısmında ekran süresi/uygulama sınırları bölümü var, ordan kullandığın her uygulama için kendin sınır koyabiliyorsun, günlük toplam kullanımı baz alıyor.
Ayrıca ekrandan uzak geçirilecek süre, iletişim sınırları gibi kısımlar da var.
Nasıl gidiyor İngilizce?
Benim de İngilizcemi ilerletmeye yönelik planlarım var ama sanırım yeni yıl hedeflerimden biri olacak, şu aralar gündemim biraz yoğun
Ya ben bunu hiç bilmiyormuşum bu uygulamayı:) çok teşekkür ederim, iletişim sınırı da lazım çünkü 😂 memrise gibi birkaç uygulama indirdim şuan demiyorum ücretli satın almadım henüz. Konuşmada aşırı zayıfladım ya, kullanma fırsatı olmayınca dil nankör. kelime tekrarı ve listening yapsam yine iyi

Merhabalar...

Gün içinde evdeki vaktimin önemli bir kısmını mutfakta geçiriyorum. Dışarda yemek yemek, hazır gıda tüketimi bi hayli sınırlı bizim evimizde. Böyle olması içinse ben çok çabalıyorum, emek veriyorum. İyi bir planlama ve bilinç düzeyinde olmak işlerimi kolaylaştırıyor. Sizlerle birkaç örnek paylaşmak istiyorum.

• Et alıyor haşlıyor kaplarla donduruyorum. en az 2 öğünlük yemek oluyor.
  • Kemik alıp kemik suyu yapıyor çorba ve pilavlara kullanıyorum.
  • Süt alıp mayalıyorum. Bi kısmına sütlaç yapıyorum .2 -3 gün tatlı ihtiyaçları giderilmiş oluyor.
*Yoğurt çorbasını sık yapmaya gayret ediyorum çünkü kalsa da biraz su karıştırıp yeniden yiyebiliyoruz. Akşamdan çorba yaptıysam bi kısmını termosa koyuyorum ki sabah sıcak sıcak içilebilsin.
* Limonata yaparım .
*Nar' ı ayıklar cam saklama kabında saklarım.
*Havuçları soyar su dolu saklama kabında saklarım. Çıkarınca çıtır çıtır tazecik olur, yemesi de rahat olur.
*Sabahları erken kalktığım için 5 dakikalık hazırlıkla yemeklerimi hazır ederim.
*Bu sabah kek yaptım küçük kapta, oğlumun beslenmesi için o 2 gün iyi olur hem tatlı ihtiyacını gündüz enerjisi çok olduğu vakit yemiş oluyor.
*Kabak yemeğini yapar ve iki kavanoza sıkıca sıcak kapatır atarım buz dolabına.
*Fazla her yemeği kavanoza koyar buzluğa atarım.
*İş arkadaşım saolsun içli köftemi yapar buzlukta saklarım.
*Mantı hazırdır.
*Analıkızlı için köfte yapar atarım buzdolabına.
*Mor lahanayı kesme bıçağıyla keser saklama kabında en az 6-7 gün saklarım, salatalara koyarım.
*Pazar alışverişi bir haftanın planını yapmak için çok ideal. Evimize yakın köylü pazarı var, ürünler de üreticilerde kendi ilimizden. Çarşamba günleri sabah 7 de açılmış oluyor, işe gelmeden önce gidip alışverişimi yapıyorum . İnanılmaz güzel oluyor. Erken kalktığım için bana da bi ayrı enerji oluyor.
*Ceviz, badem ve fındığı yıllık üreticiden alıyoruz. Akraba ve arkadaşımızdan. çok lezzetli ve uygun oluyor.
*Turşuyu sevdiklerim yapıp hediye ediyor saolsunlar :)

işte böyle.. aklıma gelenler..

Not. Tüketimde dikkat ediyorum. elektrik su dikkat ediyorum. aracı kullanmıyorum pek. bugün işe dahi otobüsle geldim . gayet de konforluydu. Yürüyüşümü evin etrafında yapıyor ya da sahile yürüyorum. Bakalım :)
Mutfaktaki temel kuralım; malzeme ziyan etmemek ve yemeğin mümkün olan en kısa sürede pişmesi. Bu yuzden yemeklerde düdüklüyü ve fırını çok fazla kullanıyorum. Yazın derin dondurucuya baya birşey koyuyoruz. Bamya, barbunya, bezelye, yeşil fasulye. Çeşit çok ama adedi fazla değil, kış sebzelerini de seviyorum ben çünkü. Pırasayı havucu fazla aldıysam mesela 1 pişirimliğini temizleyip dondurup atıyorum buzluga; çıkarıp buzu çözülmeden fissler de 3 dk pişiriyorum. Kapya biber, köy biberi, kıl biberini çeşitli boyutlarda doğrayıp donduruyorum. Fırın kızartmasında, güveçte büyük şekilde doğranmışları; diğer yemeklerde menemende küçük doğranmış kıl biberi kullanıyorum.
Eti genelde aylık alıp yemeklik porsiyonlayıp donduruyorum. Sadece kıymanın bir kısmını kavurup donduruyorum. Kıymalı yumurta yada şipşak yemek içi için kullanıyorum.
Mantı ve içli köfteyi annem yaptırır arasıra gelirken getirir. Yine sarma, dolma annemden dondurulmuş olarak gelir.
Kışın haftada 1 düdüklüde havuç, patates, sarımsak, gerdan ya da kapama et ile haşlama yemeği yaparım. Biraz sulu terbiyeli yaparım, suyunu da içeriz:)
balığı da aylık olarak satın alıp dondururum. haftada 1 büyük balık yapmaya çalışırım fırında. Genelde çupra-levrek, daha az olarak norveç somonu (malum fiyatlar) balığın yanına da sogan sarımsak kapya biber kırmızı biber patates atarım. Yanına bol salata ile mis gibi öğün.
Bizim yemeklerin milli içeceği cacıktır:) yazın güzel ve ucuz buldu isem salatalıgı doğrar porsiyonluk buzluga atarım. Sofra hazırlarken cıkarır buzlu buzlu yogurtla karıştırırım. (Dondurmak için salatalığı rende yerine doğrama yapın, rende çok sulandırıyor, guzel olmuyor)
Turşu, tarhana, erişte ailelerimizden gelir.
Kızların beslenme listesi var :KK43: keki, açmayı tek seferde yapıp dondururum, 1 gece önceden çıkarırım.
Kuru fasulye, nohut, bugday, yesil mercimek tek seferde bolca haslar, yemeklik olarak dondururum.
2. Gune kalan ve daha once ısınan yemeği pek sevmem, oyuzden corba hariç tek ogunluk yaparım yemeği. Pazardan birkaç çeşit yaparım, gerekirse eşim ben gelene kadar yanına pilavı salatayı ekler.
Fırında kızartmadır balıktır onları da eşim yapar.
Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

Günaydın Hanımlar,

Bildiğiniz gibi 08:30-18:30 arası çalışıyorum. Çalışmak zorundayım gibi düşünmüyorum, çalışmayı tercih ediyorum. Hayatımın bu döneminde benim için en doğru şeyi yapıyorum diye düşünüyorum. Ancak bu gerçekten uzun bir zaman dilimi ve gün benim ömrümden giden, bana ait bir gün. Dolayısıyla, yaptığım zaman bana iyi gelen şeyleri işyerinde geçirdiğim uzun zaman dilimine adım adım eklemeye başladım. Benim rutin bir iş günüm nasıl geçiyor, beraber bakalım.

07:30 Servise biniyorum. Yol yaklaşık 45 dk sürüyor. Hemen storytel'den kitabımı açıp dinlemeye başlıyorum.

08:15 İşyerine gelince kendime güzel bir yeşil çay hazırlıyorum. Coldfusion'da bugünün yemek seçeneklerine bakıp, öğünlerimi planlıyorum. Ardından buraya yazı yazıyorum. Günün en önemli işini ilk halledecek şekilde, günlük iş akışımı düzenliyorum.

09:00-11:30 Promodo tekniği ile odaklı çalışma zamanı. Bu zaman dilimi içerisinde kendime bir Türk kahvesi zamanı ayırıyorum. Ofisin bahçesinde güzel bir kahve içip, diğer insanlar ile sohbet ediyorum.

11:30 Öğle yemeğimi yiyorum. Vitaminlerimi içiyorum.

12:00 Benim için günün en keyifli vakti. Yalnız başıma yürüyüşe çıkıyorum. Parka gidip, doğa içinde yürüyüş yapıyorum. Ardından bir banka oturup biraz sessizlikte vakit geçiriyorum.

13:30 Odaklı çalışma zamanı

15:30 Ara öğün zamanı. Coldfusionun şekersiz ve badem unundan yapılma çok lezzetli kek ve kurabiyeleri var. Onlardan bir dilim ve filtre kahve ile ara öğün yapıyorum.

16:00 Tekrar çalışma zamanı

18:00 Akşam yemeği zamanı. Bu ara akşam yemeği olarak granola, meyve ve kuruyemiş karışık probiyotik yoğurt tüketiyorum.

18:45 Serviste Nilay Örnek ile podcast zamanı.

Günümü bu şekilde geçirince kendimi verimli ve anlamlı bir gün geçirmiş olarak tanımlıyorum. Benim için her ne kadar iş günü olsa da değerlerimle ve yaşam hedeflerimle uyumlu bir gün geçirmiş oluyorum.

Selamlar Hanımlar,

Bu cumartesi kayınvalidem ve eşimin yeğeni ara tatilde kızlarla kalmak için bize gelecekler. Yatılı misafirlik bence kalan için de ev sahibi için de zor. Ancak burada kısa vadeden ziyade uzun vadeli sonuçlara odaklanmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Yatılı misafir olduğunda ev dağılır ve o dönem boyunca dağınık kalır. Bu normaldir ve geçicidir.

Mesela ben kayınvalidem gelince mutfaktan komple çıkarım. Ne pişeceğine o karar verir ve o pişirir. Ben sadece bulaşık kısmında yer alırım. Öncelikle güzel yemek yapan ve çocuklarına yemek yapmaktan mutlu olan bir kadın. Bu durumda benim ona alan açmam gerekir. Bu benim için de güzel bir durum zira 1 hafta da olsa yemek planlamamak ve hazır sofraya oturmak çok iyi bir şey.

Bunun dışında çocuklar ile büyük ebeveynlerin iletişiminin gelişmesini önemsiyorum. Biz çekirdek aile olarak akrabalardan izole bir hayat yaşıyoruz. Bunun en önemli nedeni farklı şehirlerde yaşıyor olmamız.

Ayrıca bu zaman dilimini eşimle akşam baş başa dışarı çıkma fırsatı olarak görüyorum. Çocukları akşam bırakacak kimse olmadığı için akşam çıkamıyoruz. Bu nedenle uzun zamandır çocuksuz olarak gitmek istediğimiz bir restorana gitmeyi planlıyoruz.

benben00 benben00 önerilerinden uygulamaya yeni başlayacağım maddeler var bunlardan biri salatalık doğrayıp buzluğa atmak :) bakalım nasıl olacak?

elecda elecda eşinle baş başa vakit geçirmek önce ilişkinize ardından ebeveynliğinize iyi gelecek. Bi saat de olsa çocukların güvende ve ilgili ortamda olduğunu bilerek eşle birlikte olmak inanılmaz rahatlatıyor .

Bu hafta sonu Auzef diğer hafta sonu formasyon sınavlarım var. İlk sınava çalışmaya başladım. Diğerleri içinde kaynaklarımı hazırladım. Önümüzdeki hafta izin istedim müdürümden, ailece vakit geçirme niyetindeyiz nasipse. O arada sınavlara da rahatça çalışmış olabilirim. Başarmak niyetim.

Sabah pazar alışverişimi yaptım, saat 7 de köylüler başlıyor işe, çalışanlar içinde güzel imkan hele ki benim gibi erken kalkan erken kalkmayı sevenler için.

Ayrıca 25 dakika da yürüdüm .Bir doktor Kilo vermek isteyenlerin 12-14 saatlik açlığın ardından yürüyüş ya da spor yapmalarının daha kolay kilo kaybettirdiğini anlatıyordu dün, sebebi ise vücuttaki şeker seviyesinin iyice düşük olması ve vücudun harcayacak enerjiyi şekerden alamadığı için yağlara başvurmasıymış :)

Son düzenleme:
Başkalarından bekleyerek değil kendim için kendimden başlayarak sıkı sıkı hayata tutunup keyifle yaşamanın en çok

bana bağlı olduğunu, ben güzelim dersem ; bunu yaşarsam' herkesin beni güzel göreceğini ve yaşamın savaş değil dans

olduğunu , en çok da Aşkın Güç Yaradan a sığınıldığında hüzünlerin damla damla akıp gittiğini, zincirlendiğim klişelerden

sıyrılıp potansiyelime koşmanın verdiği doyum hissini keşfettiğim bir yaşı geride bıraktım. Öğrendiğim her şey için öğreten

herkese ve her şeye minnettarım.

ve evet...

iyi ki yaratıldım, iyi ki doğdum ... iyi ki...:KK36:

Başkalarından bekleyerek değil kendim için kendimden başlayarak sıkı sıkı hayata tutunup keyifle yaşamanın en çok

bana bağlı olduğunu, ben güzelim dersem ; bunu yaşarsam' herkesin beni güzel göreceğini ve yaşamın savaş değil dans

olduğunu , en çok da Aşkın Güç Yaradan a sığınıldığında hüzünlerin damla damla akıp gittiğini, zincirlendiğim klişelerden

sıyrılıp potansiyelime koşmanın verdiği doyum hissini keşfettiğim bir yaşı geride bıraktım. Öğrendiğim her şey için öğreten

herkese ve her şeye minnettarım.

ve evet...

iyi ki yaratıldım, iyi ki doğdum ... iyi ki...:KK36:
İyi ki doğdun, iyi ki yollarımız kesişti. Tanıştığımızdan bu yana senden çok şey öğrendim. Senin gelişimine de tanıklık ettim.
Daha nice sağlıklı mutlu yaşların olsun. :KK200:

Geçen gün Aras Bulut'un bir konuşmasına denk geldim. Ata binme konusunda ekstra 12 hafta daha ders almış. "Atın üstünde atam gibi dimdik durmak istedim" dedi.

Ben de hayatımın sonuna kadar ülkemde kalıp, ülkem için çalışarak, işimi düzgün yaparak, iyi insan olarak, kimseye minnet etmeden atam gibi dimdik duracağım. "Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır" sözünü kendime düstur edinerek yoluma devam edecek, Atamın huzuruna her yıl başım dik şekilde çıkmayı hayatımın amacı olarak sürdüreceğim.

Günaydın😊
Kocaeli, Sakarya tarafına gideceğiz 2 günlüğüne.
Önerilerinize açığım canlar (gezilecek, yemek yenilecek yerler)
Ben İstanbuldan farklı zamanlarda gittiğim için tam yakınlıklarını bilmiyorum ama sanki hepsi o civardaydı.
Maşukiye hem kahvaltı hem de öğle yemeği iyiydi
Serdivan tarafunda sanırım plenatoryum vardı çocuklar için
Acarlar langozu
Taraklı köyü
Sapanca gölü
Şu bungalovlar çok güzeldi, önğnde sıcak havuzu da var 4 kişi kalınıyor.
Pera bungalov

Eklentiler

• Screenshot_20231113_123929_Chrome.jpg
    Screenshot_20231113_123929_Chrome.jpg
    232,4 KB · Görüntüleme: 58
Günaydın😊
Kocaeli, Sakarya tarafına gideceğiz 2 günlüğüne.
Önerilerinize açığım canlar (gezilecek, yemek yenilecek yerler)
Merhaba canım İstanbul tarafından mı Ankara tarafından mı gideceksiniz? Sakaryada acarlar langozu, maden deresi, poyrazlar gölü var. Langoz su basan orman demek; Sakaryadakinin gezintisi çok kısa tabi, iskele kırmuşlar ancak o şekilde gezilebiliyor. Buarada Yağış çok olursa maden deresinde çok ilerlemeyin. Kocaeli için kerpe ve kefken var. Sakarya tarafında çok güzel ısıtmalı havuzlu villalar var diyorlar ama ücreti fazla geldiği için hebüz deneyimlemedim😂 keyifli geziler dilerim

Merhaba, düzenli kan tahlili yaptıran arkadaslara sorum var:) doktorunuzdan özellikle hangi degerlere bakılmasını üstiyorsunuz, özel olarak belirtmem gereken bi detay var mıdır yoksa standart bi liste var mı? Uzun bir süredir kan tahlili vermiyorum, sizlere danışmak istedim.

Merhaba, düzenli kan tahlili yaptıran arkadaslara sorum var:) doktorunuzdan özellikle hangi degerlere bakılmasını üstiyorsunuz, özel olarak belirtmem gereken bi detay var mıdır yoksa standart bi liste var mı? Uzun bir süredir kan tahlili vermiyorum, sizlere danışmak istedim.
İnstagramda Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasında fonksiyonel olarakta önemli olan değerlerin listesi var.
Kadın panelinde yer alan değerlerinize baktırabilirsiniz.
Bazı şehirlerde o değerlere bakan laboratuvarların isim ve bilgileride mevcut. İsterseniz göz atabilirsiniz.

Genel kan tahlili deyince baya kapsamlı oluyor. İdrar da isteyebilirsiniz.
Ben özellikle magnezyum, b12, insülin direnci, d vitamini baktırıyorum.

2024'e sayılı günler kala, 2023'ten son çıkış için 2023 planlarını gözden geçirme ve 2024 için planlar yapma zamanı... İş yerindeki masama her sene yaptığım gibi bir masa ajandası siparişi vereceğim, kendime planlayıcı olarak ajanda almayı düşünmüyorum, evdeki defterlerden yapabilirim veya bu sene excel belgesi içinde tutabilirim yapılacaklarımı, exceli deneyimlemek istiyorum. Ayrıca ayça karaman kişisel gelişim ajandası aklımda, bir ihtimal alabilirim.

Günaydınlar...

Ara tatil sebebiyle izin aldık eşimle, ardından ani bi kararla Mardin _Diyarbakır _Şanlıurfa turu yaptık. Ailemize çok iyi geldi. Gezmeyi , yeni yerler görmeyi, farklı deneyimler yaşamayı çok çok seviyoruz. Aslında tatil haftamızın cuma cumartesi formasyon sınavlarım vardı, normalde sınavdan önce ekstra bişey yapamaz sadece derse odaklanırdım. Bu kez öyle yapmadım, sabah erken kalkıp çalıştım manzaraya karşı hem de bireysel vakit geçirmiş oldum :) Otelimiz eski mardinde merkezde olduğu için her yere yürüyerek gittik, hatta bazen oğlum otelde kaldı, eşimle başbaşa vakit geçirdik. Güzeldi hamd olsun.

An itibariyle de iş hayatına döndüm :) masamdayım .. herkese sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hafta diliyorum.

Günaydın Hanımlar,

Tatil bitti, benim ve çocuklar için rutinlere dönme zamanı geldi. Sabah 05:00'te kalkıp kendi sabah rutinimi gerçekleştirdim. Sonra Ela'nın rutinine sıra geldi. Hayat hedeflerime ulaşmamı sağlayanın az fakat sürekli olan alışkanlıklarım olduğunu fark ettiğim günden beri bu bilgiyi kızıma aktarmak ve daha küçük yaşta hayatına bu düzeni ekleyerek yol almasını sağlamak gayretindeyim. Tıpkı hiç düşünmeden yapılan diş fırçalama alışkanlığı gibi, doğru alışkanlıkları hayatının bir parçası yapmasını sağlamaya çalışıyorum. Bunun için aynı işleri aynı sıralama ve aynı zaman diliminde yapması için yönlendiriyorum. Şu an hafta içi genel rutini şu şekilde:

Sabah Rutini

06:15 Kalkış
  • Yüz yıkama ve diş fırçalama
  • Giyinme
  • Odasını havalandırma
  • Saçlarını tarama
  • Pijamalarını katlayarak kaldırma
  • Yatağını toplama ve yatak örtüsü serme
  • Kahvaltı ve vitaminler (D3K2 ve Mega-3 Şurup)
07:10 Evden Çıkış

Akşam Rutini

16:30 Eve Geliş
  • Dinlenme Vakti
  • Piyano Çalışma
  • Akşam Yemeği
  • Günlük Tekrar ve Ödev
  • Kitap Okuma Zamanı
  • Oda Toplama
  • Çanta ve Kıyafet Hazırlığı
21:30 Uyku Zamanı

2024'e sayılı günler kala, 2023'ten son çıkış için 2023 planlarını gözden geçirme ve 2024 için planlar yapma zamanı... İş yerindeki masama her sene yaptığım gibi bir masa ajandası siparişi vereceğim, kendime planlayıcı olarak ajanda almayı düşünmüyorum, evdeki defterlerden yapabilirim veya bu sene excel belgesi içinde tutabilirim yapılacaklarımı, exceli deneyimlemek istiyorum. Ayrıca ayça karaman kişisel gelişim ajandası aklımda, bir ihtimal alabilirim.
Önemli olan içsel motivasyon olduğunu bilsem de, bu aralar boş çok vakit geçirip sonra hiçbir işe yetemiyorum hissini sık sık yaşıyorum. Dıştan anı kurtarmak sınırlı da olsa bir süre motive olurum düşüncesiyle Ayça Karaman'ın kitabını ve ajandasını sipariş ettim. Yılbaşını beklemeden aralık ayı başında kullanmaya başlamayı planlıyorum. Kullanınca yorumlarımı yazarım. Mutlu haftalar:)

X