Yakın arkadaşım ve misafirlik

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar. Buraya abartıyor muyum diye yine bir şans vermek amacıyla yazıyorum. Yakın arkadaşım ailemin yaşadığı şehirde bense başka şehirde yaşıyorum, evliyim. Arkadaşımda evli ve bir çocuğu var. Bayramda bize gelmek istediklerini söylediler. Biz hasta olduk önce iptal ettik sonra daha ileriki bir gün geldiler. Arkadaşım çocuğuna çok düşkün ya da abartıyor bilmiyorum. Sürekli kızımın uyku saati, ek gıdası diye ortada dolanıyor. Benim bebeğim henüz 3 aylık ve hastalık geçirdik, gelmiş bana kendi çocuğunun dişini, yeme düzeninin bozulduğunu vesaire anlatıyor. Bebeği gündüz uyuduğunda eşiyle beraber onlarda yatıyor, akşamları da bebekten 2 saat sonra falan yatıyorlar. Tuhafıma gitti buraya vakit geçirmeye gelen insan bu kadar çabasız olur mu? Binamızda ses olduğunu söylemiştim bir gün geldi ve balkonda argo bir şekilde “bu … kim ses yapan” dedi. Dışarı çıkalım diyoruz öğlen uykusundan sonra çıkalım diyor. Buda öğlen 4 civarı oluyor. Kendi çocuğu uyuyunca ses yapmıyor benim bebeğim uyurken biraz dikkatsiz olabiliyor. Arayı açmaya karar verdim ama haksızlıkta etmek istemiyorum. Bebeğim küçük diye mi onu anlayamıyorum sizce?
Abes gelmedi bana. Yemek uyku önemli çocukta. Uykusunu alamazda huysuz oluyor. Akşam bçocuk 9 da uyusa onlar iki saat sonra 11 oluyor. Uyunacak bir saat. Bebek arabası varsa dısarda da uyuyabilir bebek tabi ama müsaitlik vs önemli. Ses konusunda da onyaşlar hassas oluyor bebekler haliyle ses yapmıyor. Sizin misafir ağırlayasınız yokmuş bence. Benim arkadaşım da gelince bunların hepsini yapıyor hiç de gözüme batmıyor. Çocugun dişini ek gıdasını da konuşabilir sizin 3 aylık çocuk var diye çocuk konuşma hakkı sizde mı😃 bence çağırmayın birdaha. O da gelmemiş olur iyi olur

Misafirlikte amaç yanında gittiğimiz insanlarla vakit geçirmek değil midir zaten ya? Aile evi de değil burası.
1 buçuk yaşındaki çocukla beraber gündüz 2 saat uyuyan genç bir cift hayal edemedim ben. Bana da enteresan geldi. Zahmet edip şehir degistirmeselermis hiç.
Gece uyuyorlar diye anladım ben. Gündüzse abesmiş misafirlikte

Merhabalar. Buraya abartıyor muyum diye yine bir şans vermek amacıyla yazıyorum. Yakın arkadaşım ailemin yaşadığı şehirde bense başka şehirde yaşıyorum, evliyim. Arkadaşımda evli ve bir çocuğu var. Bayramda bize gelmek istediklerini söylediler. Biz hasta olduk önce iptal ettik sonra daha ileriki bir gün geldiler. Arkadaşım çocuğuna çok düşkün ya da abartıyor bilmiyorum. Sürekli kızımın uyku saati, ek gıdası diye ortada dolanıyor. Benim bebeğim henüz 3 aylık ve hastalık geçirdik, gelmiş bana kendi çocuğunun dişini, yeme düzeninin bozulduğunu vesaire anlatıyor. Bebeği gündüz uyuduğunda eşiyle beraber onlarda yatıyor, akşamları da bebekten 2 saat sonra falan yatıyorlar. Tuhafıma gitti buraya vakit geçirmeye gelen insan bu kadar çabasız olur mu? Binamızda ses olduğunu söylemiştim bir gün geldi ve balkonda argo bir şekilde “bu … kim ses yapan” dedi. Dışarı çıkalım diyoruz öğlen uykusundan sonra çıkalım diyor. Buda öğlen 4 civarı oluyor. Kendi çocuğu uyuyunca ses yapmıyor benim bebeğim uyurken biraz dikkatsiz olabiliyor. Arayı açmaya karar verdim ama haksızlıkta etmek istemiyorum. Bebeğim küçük diye mi onu anlayamıyorum sizce?
Ben
İnanın bende anlayamadım. Bunları aştığını düşünmüştüm. Sever sayar beni. Gerçi bayağı da değişmiş. Bebeğini anlatma kısmına, bebeğim hasta iken yapması sebebiyle takıldım.
Bende pimprikli anneydim ilk anne olduğumda, ama kendimi bildiğim için kimseye yatılı gitmezdim, uyku saati ,yemek saatine çok önem verirdim . Çocuk öğlen uyuyunca hadi bizde uyuyoruzmu diyor

Abes gelmedi bana. Yemek uyku önemli çocukta. Uykusunu alamazda huysuz oluyor. Akşam bçocuk 9 da uyusa onlar iki saat sonra 11 oluyor. Uyunacak bir saat. Bebek arabası varsa dısarda da uyuyabilir bebek tabi ama müsaitlik vs önemli. Ses konusunda da onyaşlar hassas oluyor bebekler haliyle ses yapmıyor. Sizin misafir ağırlayasınız yokmuş bence. Benim arkadaşım da gelince bunların hepsini yapıyor hiç de gözüme batmıyor. Çocugun dişini ek gıdasını da konuşabilir sizin 3 aylık çocuk var diye çocuk konuşma hakkı sizde mı😃 bence çağırmayın birdaha. O da gelmemiş olur iyi olur
Hakla alakası yok. Bebeğim ateşliyken bir başka çocuğun dişi beni pek ilgilendirmedi açıkçası.

Değişik yorumlar yazan oldu ama bende siz gibi düşünüyorum. Normalde tabii ki düzen takip etsin beni ilgilendirmiyor. Ancak ben çocuğum ses yapacak diye geriliyorum aynen de dediğiniz gibi oluyor çıkamıyorsunuz da. Bebeğim küçük olduğundan hali belli olmuyor sadece anneme kalmaya gidiyorum mesela kimseyi de rahatsız etmek istemiyorum.
Onu diyorum bende. Onlar 2 saat uyurken sizinde eliniz kolunuz bağlanıyor. Siz çocuğunuza yapma etme diyorsunuz,geriliyorsunuz belki ne gerek var?
Hadi bebek uyusun uyku saatinde ama anne babası sanki hasta gibi niye gidip yatıyorlar,size ayıp ediliyor.
Madem böyle bir düzenleri var ,ailecek evlerinde otursunlar yani. Kimsenin evine kalmaya gitmemeliler bence.

Sizin arkadaşlarınız da size kalmaya gelip öğlen bebekleri ile odaya çekilip uyurlar mı böyle?
Hayatımda bundan saçma çok az şey duydum ben ondan soruyorum.
Gece uykusu normal,sabah geç uyanmakta olabilir ama öğlen uykusu baya baya abest yani.

Ben gerilmezdim. Herkesin karakteri farklı. Benim kızım olduğunda ben rahattım ama annem aynı arkadaşınız gibiydi. Ha evet böyle bir okb yaşıyorsa çocuğu ile alakalı yatılı kalması sorun olabilir ama o da yakın arkadaşının yanına gelmiş zaten. Normal bir misafirim için rahatsız olabilirdim ama yakın arkadaşım olsa bu durum bana batmazdi . Kız kardeşiniz gelmiş olsa aynı tepkiyi vermezdiniz mesela. Bence siz o kadar da yakın görmüyorsunuz ki takıntılı durumu size biraz batmış.

Annelerin sürekli çocuklarından bahsetmesi bazen beni bayıyor ama çok da normal bir durum. Çünkü hemen hemen herkes öyle.

Bebeğin uyku düzeni bozulmasın diye annenin, planlarını buna göre yapması normal ama mesela gündüz uykusunda bebekle birlikte onların da uyuması abartı. Haydi insan kendi evinde yine öğle uykusu yapsın ama misafir gittiği evin sahipleriyle vakit geçirmesini daha doğru bulurum.

Akşam bebek uyuduktan 2 saat sonra uyumaları anormal gelmedi bana. Çünkü onlar o saatte uyumaya alışmışlar. Yani bebek olmasa bile belli bir uyku düzenleri olmuş sonuçta.

Bence araya mesafe koymaya gerek yok ama bir daha o kişiler yatılı misafiriniz olmasın.

Son düzenleme:
Benimki de o donem emerek uyurdu. Bazen ben de uyuya kalirdim o yuzden garip gelmedi. Ama dedigim gibi kucuk bebeli arkadasa yatili gitmek pek mantikli degil.

Kimse de demiyorki 3 aylik bebekle ne yatili misafir agirlamasi?
Kizlar evde cekirdek ailemizleyken ne bulsak onu yeriz; ozellikle bebek daha ek gidaya gecmemis ve anne sutu/mama ile besleniyorsa. Ne bilim sabahtan kalan patates kizartmasini aksam ekmegin arasina koyup gecistirirsin. Dolapta 3 gunluk zeytinyagli yemegini alip catallarsin. Yemek yapamazsin, kahvaltilikla gecistirirsin. Ama misafire -her ne kadar yakinin olursa olsun- bunlari yapamazsin. E ev kalabalik daha cok tertip duzen temizlik gerekecek. 3 aylik bebegi olan insana yatili gitmek de, 3 aylik bebegin varken misafir agirlamak da dunyanin en sacma seyi.

Kimse de demiyorki 3 aylik bebekle ne yatili misafir agirlamasi?
Kizlar evde cekirdek ailemizleyken ne bulsak onu yeriz; ozellikle bebek daha ek gidaya gecmemis ve anne sutu/mama ile besleniyorsa. Ne bilim sabahtan kalan patates kizartmasini aksam ekmegin arasina koyup gecistirirsin. Dolapta 3 gunluk zeytinyagli yemegini alip catallarsin. Yemek yapamazsin, kahvaltilikla gecistirirsin. Ama misafire -her ne kadar yakinin olursa olsun- bunlari yapamazsin. E ev kalabalik daha cok tertip duzen temizlik gerekecek. 3 aylik bebegi olan insana yatili gitmek de, 3 aylik bebegin varken misafir agirlamak da dunyanin en sacma seyi.
Doğru diyorsunuz. Kıyamadım ama hayır demeyi bilmek gerekiyor bazen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X