Yanlış mı yaptım

Çeyizli kız verdik, tazminatlı kız verdik okurken gözlerim açıldı.
Ben evlendiğinde eşimin durumu yoktu, herşeyi ben yaptım takısından toplu iğnesine hatta tazminatına kadar. Takı dediğimde öyle az buz şeyler değildi..
Bana ailemin dediği yapacaksın asla da ağzına almayacaksın.
Sizin ailenizin tutumunu okuyunca çok çok çok şaşırdım.
Resmen aileniz tazminatı bekliyor.
Tazminatınız da ailenizin hakkı yok ki.
Ayrıca aileniz abartmasin herkes çeyizli çimenli kız evlendiriyor.
Eşiniz kız kardeşine hediye alır ya da almaz bu ailenizi ilgilendirmez ki...
Ailenize göre mi eşiniz şekillenecek.
Ben aileme herşeyi anlatmıyorum, ya da anlattığım da her detayı anlatmıyorum. Bilmesi gereken kısımları anlatıyorum.
Ailenizi çok çok haksız buluyorum.

10 yıllık evliyim.Eşimle ortak kararımız iki tarafada gerekli olmadıkça hiç birşeyden bahsetmiyoruz.Tavsiye ederim.Birsey yaptığımız zaman ortak karar aliyoruz ve kendi butcemiLe ilgili hiç kimseyle birşey paylaşıyoruz.Kafamiz çok rahat.

Hanımlar merhaba vaktinizi alıyorum biraz uzun olabilir kusura bakmayın ama dünden beri içim içimi yiyor.

Ön bilgi vereyim öncelikle. 1 yıldır evliyim eşimimn ailesi ile bariz olmasa da uafak tefek laf atışmalarımız var. Eşimin Herşeyimize müdahil olmaya çalışan bir ailesi mevcut. Bir de ilk 3vlendipimiz zamnalrda fesatlık çektiğini gösteren kardeşi var. Kardeşi Şu zamana kadar sürekli bize hep olumsuz konuştu vay efendim işte eşim hanım köylüymüş benim aileme daha sık gidiyormuşuz işte benim ailem bize destek oluyormuş ona kimse destek olmuyormuş ben çalışıyordum işten ayrılmayı düşünüyordum. Eşimin kardeşiyle yaşadığımız son kötü olayda bunun üstüne. Bi akşam yine bize sarmıştı vay efendim işte ben işten ayrıldığım da maddi zorluk çekecekmişiz elimizdeki birikmişleri satacakmışız falan filan bu kısmı çok uzatmak istemiyorum böyle olumsuz kimi hafif laf sokmalı kimi ağır laf sok alı zamanlarımız oldu tabi bu olanları ailem de biliyor anlatıyordum. Ve ailem acayip bilenmişti o son yaşadığımız kötü olayda. Bilenmelerine rağmen yine de karışmadılar bişi demediler. Geçtiğimiz ay eşimin doğum günüydü eşim şaka yollu kardeşine bana Bi hediye alırsın artık dedi - niye öyle dedi kardeşi biraz bencil hep kendisine alınsın ister karşısındakine bişi almaz. Almadığında da sebebini parası olmadığı için almadığını söyler. - doğum gününde eşime hiç bişi almadı çam sakızı çoban armağanı hediyenşin büyüğü küçüğü olmaz karşındakini düşündüğünü gösterirsin ama dediğim gibi kendisi bencil ve karşısındakini enayi yerine koymayı seven Bi tip olduğu için hediye almayıp bide pişkin Bi şekilde sebebini söyledi zıevaladı yani.

Neyse asıl konuya geliyorum uzattım kusura bakmayın. Geçen gün bu arkadaşın doğum günüydü ve eşim hediye almak istedi. Ben karşı çıktım eşimin ailesi karşı çıktı sana hiç bişi almadı 20tlsi de yok muydu insan düşündüğünü belli eder alma biş idedi ailesi. Ama eşim uygun bişi alıcam biraz utansın istiyorum ben onu düşünüp hareket ediyorum onun beni düşünmediğini anlayıp utanmasını istiyorum dedi - ne alaka -

Neyse biz aldık hediye kutladık mutladık hediyeyi verince Bi çekindi falan geçiyorum bu kısmı. Dün annemi aradım işte olanları anlattım annem başladı bana kızmaya bağırmaya sen bu zamana kadar senin iyiliğini istemeyen birine nasıl hediye alırsın kendini niye kullandırttırıyorsun eşin bu yaşına kadar ailesinden destek görmemiş ama evlendiğinde beri onlara para yedirmeye çalışıyor noldu işten ayrıldın senin tazminatını dokunmicaktı burda öyle diyordu kaç aydır tazminatını alıyorsun kenara 500 TL koyabildin mi kocan evi geçindirsin bakalım tek başına niye geçindiremiyor da senin tazminatuına dokunuyor kaç aydır dedi - tazminatımı işveren taksitle veriyor bana- böyle bağırdı çağırdı ve kapattı telefonu 1 2 saat sonra aradım meşgule attı geri aramadı yine 1 2 saat sonra yine aradım konuştum yumuşamış gibiydi ama aramızda büyük kriz oldu..

Eşim vardiyeli çalışıyor gece varidyesindeyksn yalnız kalamıyorum evde kardeşim okulu bittiği için gece avrdiyesi zamanı bizde kalıyor. Kardeşimle konuşuyoruz bende çok kızdım dedi 1 senedir evlisin 1 senedir kimi yanına ben geliyorum enişte gececiyken ben gelemezsem babam gelip seni alıyor bize götürüyor işten ayrıldın tazminat aldın babama Bi hediye aldın mı eniştenin aklına geldi mi hiç baban senin için çok uğraşıyor tazminatını aldın babana Bi hediye alalım dedi mi diyor. Böyle şeyler söylenmez ama ayıp ettiniz abla dedi senin iyiliğini istemeyen adama kalkıp hediye aldınız burda senin için uğraşan ailene Bi çöp bile almadınız dedi.

Ya kızlar ben anlamıyorum gerçekten suçlu muyum siz söyleyin. Ne kadar kötü de olsa eşimin kardeşi ve eşim çok saf birisi ailesine kıyamıyor he bu beni ezdirdiği anlamına gelmiyor beni yada bizi ailesine karşı hiç bir zaman ezdirmedi ama böyle özel günler de hediye almadan geçmiyor. Şuan hediye alması resmen kaos oldu. Eşimin kardeşi de kendi çocuğu olana kadar hep bizimle uğraşıyordu eltim doğum yaptığından beri kendi babasından görmediği yardımı (maddi değil manevi) eşim ve benden görünce neyin ne olduğunu anladı sanırım bizimle son 3 4 aydır baya iyi olmaya çalışıyor.

Kötülükten kimse bişi kazanmaz insanların ilişkileri iyi olsun istiyorum he bana yaptığı lafları unutmadım tabiki de ama böyle sürekli aklımda o anları tutarak kin beslemek de istemiyorum.

Son olarak şunu da belirtmek istiyorum evlenmeden önce de çalışıyorum 6 yıldır iş hayatındayım evlilik sebebiyle işten ayrılacağımı aileme söylediğimde tazminatını kocana götürcen yani demişti ve ben bekarken annem işyerinde arkadaşının kızı evliyken işten ayrıldığını aldığı tazminatı da annesine verdiğini söylemişti. Ben işten ayrıldığımda gereksiz Bi tepki almıştım ben Bi kamyon dolusu çeyiz ve tazminatlı kız verdim seni ezemezler falan diye bana sürekli söylenmişti anlamamıştım. İyi düşünmek istiyorum iyi olsun herşey istiyorum ama ailemin bu tepkisi haklı mı anlayamıyorum bana Bi akıl verin nolur
Ben kendimden biliyorum bazen eşinin ailesine yazdığın şeyi kendi ailenden gizlemlesişn alınganlık olabilir yada bacısı sana aldı mı sorusuna he aldı diyip küçğk yalan söyleseydin bence çok şey anlatmamak gerek ailelere ç iğneden ipliğe bilmesinler.. bendede bakdım annem bişiler diyor dedim noluyor hele dur herşeyi anlatma bakdım anlatmadığım zaman herşey sakin normal kendine şakla bazi şeylerii canım annen eğer çok karışırsa evinde huzur olmaz ..

Eşimin kardeşi ile kendi babamı kıyaslamıyorım yanlış anlaşıldı sanırım o lafı söyleyen benim kendi kardeşim. Ve tabii kardeşime hediye alıyorum sürekli evlenmeden önce de alıyordum evlendikten sonra da alıyorum
Tamam ıste sızde esınızın kardesıne hedıye almıssınız ben dogru anladım , kardesınız yanlıs kıyas yapıyor demek ıstıyorum

Aileniz bana kötü niyetli göründü.Esinizin kardesine aldigi gömlek kendisini baglar.Bu konuda laf etmeleri cok ayip.Ceyizli, tazminatli kiz verdik derken sizi alip verilecek meta olarak gördüklerini acikca ifade ediyorlar.Siz de tüm bunlara karsi hic sesinizi cikarmamissiniz.Aileniz sizi birey olarak görmüyor.Evlenebildiginize göre kendi kararlarinizi da tek basina alabilmelisiniz.Buna bir son vermezseniz evliliginiz sarsilacak.Evlenmeden önce zaten maasinizi veriyormussunuz daha ne bekliyorlar sizden.Bir an önce evde yalniz kalmaya alisin.

Aileniz bana kötü niyetli göründü.Esinizin kardesine aldigi gömlek kendisini baglar.Bu konuda laf etmeleri cok ayip.Ceyizli, tazminatli kiz verdik derken sizi alip verilecek meta olarak gördüklerini acikca ifade ediyorlar.Siz de tüm bunlara karsi hic sesinizi cikarmamissiniz.Aileniz sizi birey olarak görmüyor.Evlenebildiginize göre kendi kararlarinizi da tek basina alabilmelisiniz.Buna bir son vermezseniz evliliginiz sarsilacak.Evlenmeden önce zaten maasinizi veriyormussunuz daha ne bekliyorlar sizden.Bir an önce evde yalniz kalmaya alisin.

Evde kalmaya alışmaya çalışıyorum ama daha önce kendi başıma hiç kalmadım o yüzden korkuyorum bunu yenmem lazım böyle sürekli kardeşim geldiği sürece onlara bağlıymış gibi hissettirecekler çözmem lazım bu işi.

Bide şuan annem tripli bana aradığımda kısa kesiyor gün içinde mesajlaşırdıl dün yazmadım o da yazmadı bu sabah yazdım kısa cevaplar verdi hala trip atıyor babam ne durumda bilmiyorum onlara gittiğim Bi gün hepsinden aşırı derece de laf yiyeceğimi biliyorum laflara hazır olup gitmeliyim ziyaretlerine ve mümkünse eşim yanımda olmamalı

Anneler gününde babalar gününde bir şey almıyorsanız haklılar

siz artık ayrı bir evsiniz, ayrı bir ailesininz. para pul mevzularınızı da diğer konularınızı da anne baba kardeşlerinize bu kadar anlatmayın. kimsenin bilmesine gerek yok. yoksa ailenizin yaklaşımıyla başınız çooook ağrır.

Neden herşeyi annenize anlatıyorsunuz ki. En büyük hatanız bu. Siz yetişkin bir bireysiniz, üstelik evlisiniz. Artık ebeveynlerinizden bağımsız bir hayatınız var.

Anladığım kadarıyla eşiniz küçük ve geçiminizi etkilemeyecek meblağda bir hediye almış. Sizin ailenizin emeklerine karşılık küçük bir jestte bulunmamış olmanız eşinizin değil, sizin hatanız. Bence de yapmalıydınız. Aileniz her şeye destekmiş üstelik. Bu konuda size alınmalarını anlıyorum.

Bundan sonrası için tavsiyem; ailenize fedakarlıklarının farkında olduğunuzu gösterecek bir jest (hediye, tatile götürme, bir ihtiyaçlarını karşılama vs.) yapmanız ve evliliğinizde yaşananları ailenize anlatmayı bırakmanız olacaktır.

Neden herşeyi annenize anlatıyorsunuz ki. En büyük hatanız bu. Siz yetişkin bir bireysiniz, üstelik evlisiniz. Artık ebeveynlerinizden bağımsız bir hayatınız var.

Anladığım kadarıyla eşiniz küçük ve geçiminizi etkilemeyecek meblağda bir hediye almış. Sizin ailenizin emeklerine karşılık küçük bir jestte bulunmamış olmanız eşinizin değil, sizin hatanız. Bence de yapmalıydınız. Aileniz her şeye destekmiş üstelik. Bu konuda size alınmalarını anlıyorum.

Bundan sonrası için tavsiyem; ailenize fedakarlıklarının farkında olduğunuzu gösterecek bir jest (hediye, tatile götürme, bir ihtiyaçlarını karşılama vs.) yapmanız ve evliliğinizde yaşananları ailenize anlatmayı bırakmanız olacaktır.

Evlendiği ilk zamanları ailemden ayrılmak çok zor geldi hep Bi aradaymış gibiydik sonra eşimin ailesi ile ufak pürüzler oldu bende dertleşmek anlamında annemlere anlatıyordum hiç aklıma gelmedi olayın Bi gün buraya geleceği.

Evet maddi durumumuzu sarsmayacak Bi hediye aldık 40 TL ya şuan dışarı çıkınca 40tl neye vermiyoruz ama o 40tl bomba gibi düştü ortamıza.

İşten yeni ayrıldım zaten 2 ay oldu benimde aklımdan geçiyordu hediye almak ama Bi türlü fırsat olmadı ve 2 aydır maddi durumumuzda çok iyi değildi ay ortasında nakitimizin bittiği oldu. Daha yeni toparlıyoruz kendimizi, annem hep tazminatımı harcamamıza karıştı. İyi de ne yapacağız elde avuçta para yok tazminat dediğinde her ay taksitle maaş gibi geliyo mecbur üstüne gidiyoruz yani. Ama yeminle aklımdan hediye almak geçiyordu sadece kendi içimde biraz ertelemek zorunda kalmıştım düze çıkana kadar.
Şimdi diyeceksiniz belki o zaman neden eşinin kardeşine hemen aldınız diye. Onun doğum günüydü hani özel Bi gün olunca sonradan hediye götürmenin Bi anlamı olmaz ya özel gün de alınması gerekir bizde ondan dolayı doğum gününde aldık götürdük basit Bi gömleği. O gömlek de olay oldu.

Kendi aileniz varken eşinizin kardeşi gibi küçük bir mevzuyu problem yapmayın bence. Problemin büyüğü sizin ailenizde. Bence paylaşımlarınızı kısıtlayın onlarla yoksa evliliğinizde çok büyük bir problem haline gelenilirlet

X