Yaprak Üstüne Hat ve Tezhip

dj_oznur_0106

sweet_lady
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2007
1.051
3
40
27285699vw2.jpg
91004779el1.jpg

20876052kk7.jpg
81192068rc0.jpg

21298575fz7.jpg
92216041hl2.jpg

29018223qh1.jpg

19035133gd5.jpg

tebrik ederim .bu sanatla ugraşan biri olarak kolay kolay begenmememe ragmen seninkiler müthiş olmuş.biraz bilgi verebilirmisin.yaprak hangi aşamalardan geçiyo.kolay gelsin

hüsniye ablacım eserlerinizi hayranlıkla izledim.başarılarınızın devamını ve biran önce öğrencilik yıllarında ki arkadaşlarınızla buluşmanızı temenni ederim.o emek veren ellerinizden saygıyla öpüyorum.

muhtesem olmuslar bende hat ıle ugrasıyorum banada yapragın gectıgı asamadan bahsedersen sevınırım.

bunları szi mi yaptınız?harika olmuşlar ya...ben düz kağıda cin ali bile zor çiziyorum tebrik ederim gerçketen...

ilk defa görüyorum.harika olmuş.bu ne yaprağı.hangi işlemlerden geçiyor.ne türlü boyalar ve fırçalar kullanıyorsunuz.bilgilendirirsen sevinirim.ayrıca bu güzel şeyleri satarakta kendine azda olsa gelir elde edebilirsin.

muhtesemler, harika olmus hepsi, cok güzeller, daha ne diyeyim bilmiyorum
yani o kadar hosuma gitti :)
ellerinize, kollariniza saglik..

ben de hatla uğrasıyorum :1rolleyes:
yaprak üzerine çalışmalar harika..
bildiğim kadarı ile kapalı çarşıda ermeni bir bey yapıyor ve yaprağı da özel bir yaprak ...
belirli bir süre kurutulduktan sonra aherlenerek kullanıyor olması lazım :) yine de tam bilen birisi bilgilendirirse daha iyi olur sanırım...a.s

bu hat konusu benimde çok ilgimi çekiyor,uğraşan arkadaşlar biraz bilgi verebilir mi,bende uğraşmak istiyorum resim yeteneğimde var

108930914436a64c37biu1.jpg

damlabg3.jpg

cini2ro8.jpg

Tezhib, Arapça’ da altınlama anlamına gelen bir süsleme tekniğidir.

En erken örneklerini yazma kitap sanatındaki Kur’an, dua, bilim ve edebi kitaplarda görmek mümkündür. Türk tezhib sanatçısının yüzyıllar içersinde farklı usluplarda geliştirdiği en mükemmel tezhibleri dini kitaplar için yaptığı kuşkusuz bilinen bir gerçektir. Çalışmalarını ve gelişmelerini devlet himayesinde saraya bağlı nakışhanelerde sürdüren bu sanatkarlar Müzehhip adı altında anılırlar

Türk tezhibinin en müstesna örneklerinden biri de Karahisari Kur’anındaki desenlerdir. Üslup teknik ve çeşitlilik açısından Osmanlı süsleme sanatının bir repertuarı sayılan bu Kur’andaki tezhibler akıl almaz bir incelikle Karamemi nakışhanesinin mahsulüdür. Yalnız koltuk desenleri birbirinden farklı 100 deseni ihtiva eder. Farklı renkler ve üsluplarla 600 değişik renk çeşidi ile tezhiblenmiştir.

bende bu sanata ilgi duyuyorum hatta erkek arkadaşıma tanışma yıldönümümüzde ikimz isminin olduğu bi çerçeve yada anahtarlık hediye etmeyi düşünüyorum ama nerde bulabilirim o konuda pek bi bilgim yok :çok üzgünüm:kapalı çarşıda varmıdır acaba gamyoncuiremsu

X